Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Büyük

Sigortasız İşçi Çalıştırmanın Cezası Büyük, İşveren olarak tespit edildiği anda sigortasız işçi çalıştırmanın cezası çok büyüktür. Çalışan bir işçi için sigortalı olmak kanuni bir haktır. Çalışanın sigortasını tam ve eksiksiz yapılması gerekmektedir. Belirlenen yasalarda kanunen bir işçi sigortasız çalışma isteğini teklif dahi edememektedir. İşveren adına sigortasız bir işçi çalıştırmak suç olarak kabul edilmektedir. İşveren çalışan personelin sigortasını her ay düzenli ve eksiksiz olarak yatırmakla hükümlüdür. İşveren adına aksi tespit edilirse cezai yaptırım uygulanmaktadır.

Sigortasız olarak işçi çalıştıran bilanço esasına göre defter tutan bir şirket, 2019 yılı için maddi olarak 1 işçi için 38 asgari ücret tutarınca 97 bin 204TL ceza ödemekle yükümlü kılınmaktadır.

Yine sigortasız işçi çalıştıran ve diğer defteri tutmakla yükümlü olan işveren, sigortasız işçi çalıştırdığında 2019 yılı 1 işçi için 32 asgari ücret yani 81 bin 856TL nakit olarak ceza ödemek zorundadır.

Defter tutmakla yükümlü olamayan bir işveren için ise sigortasız çalıştırdığı her işçi için 29 asgari ücret tutarınca 74 bin 182TL ceza ödemek zorundadır. Sigortasız işçi çalıştırarak işverenler kar amacı güderken tespit edildikleri andan itibaren nakit ödeme gerektiren para cezası almaktadırlar. Öyle ki sigortasız çalıştırdıkları herhangi bir işçi iş kazası geçirmesi halinde, işverenin ödeyeceği tazminat tutarı ticari gelecekleri için hem de çalışan işçinin geleceğine yönelik ağır darbeler vurmaktadırlar. Aynı zamanda hem işveren hem de sigortasız çalıştırılan işçi ağır kayıplara uğramaktadırlar.

Yapılan Sağlık Ödemesi Tazminat Oranına Yansır mı?

Yapılan Sağlık Ödemesi Tazminat Oranına Yansır mı? Kıdem tazminat hesaplaması sadece alınan son brüt maaş oranından hesaplanmamaktadır. Kıdem tazminatı hesaplamasında işçi için yapılan sürekli kazanımlar da hesaba dahil edilmek zorundadır. İşçinin kıdem tazminatı hesaplamasında, işçinin sürekli kazanımları da ilave edilerek tazminat hesaplamasının bu şekilde yapılması gerekmektedir. Çalışan bir işçinin kıdem tazminatı hesaplanırken, işçinin maaşı, aldığı primleri, aldığı ikramiyeleri giyecek, yakacak yardımı ve temizlik gibi tüm ödenekler hesaba ilave edilmelidir. Hatta özel sağlık sigortaları da düzenli ödeme olduğundan kıdem tazminatı hesaplamasında dikkate alınması gereken bir düzenli ödeme biçimidir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu