SİGORTALI İŞTEN AYRILIŞ VE İŞE GİRİŞ BİLDİRGELERİ VERİLME SÜRELERİ UZATILDI MI?

SGK 31.03.2015 TARİHLİ İŞE GİRİŞ VE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ VERİLME SÜRELERİ

31.03.2015 tarihinde Türkiye genelinde meydana gelen elektrik kesintilerinden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumuna en son 31.03.2015 tarihinde verilmesi gereken sigortalı işe giriş bildirgesi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve kamu idarelerince 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (c) bendi kapsamındaki sigortalılara ilişkin olup son verilme tarihi 31.3.2015 olan aylık prim ve hizmet belgelerinin verilme süresi 7 Nisan 2015 gün sonuna kadar uzatılmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumundan konuyla ilgili yapılan resmi açıklama şu şekilde:

SİGORTALI İŞE GİRİŞ VE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGELERİ İLE AYLIK PRİM VE HİZMET BELGELERİNİN VERİLME SÜRESİ HAKKINDA DUYURU

Ülke genelinde 31/03/2015 tarihinde meydana gelen elektrik kesintisi nedeniyle 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (a) ve (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlarla ilgili işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi verme yükümlülüğü ile (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlara ilişkin Kuruma son verilme tarihi 31.3.2015 olan aylık prim ve hizmet belgesi verme yükümlülüğünün yerine getirilmesinde aksaklıklar meydana geldiği anlaşılmıştır.

Kanunen verilmesi gereken son tarih 31.3.2015 olan sigortalı işe giriş ve sigortalı işten ayrılış bildirgeleri ile kamu idarelerince 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (c) bendi kapsamındaki sigortalılara ilişkin olup son verilme tarihi 31.3.2015 olan aylık prim ve hizmet belgelerinin verilme süresi 7 Nisan 2015 gün sonuna kadar uzatılmıştır. Bu tarihe kadar yapılacak söz konusu bildirimler yasal süresi içinde yapılmış sayılacaktır.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu