Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

20.06.2019
2.922
A+
A-
Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

İşten çıkış bildirgesi son yapılan değişiklikle birlikte 5510 sayılı kanun kapsamına alınmıştır. İşverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna eksiksiz olarak işe giriş ve çıkış belgelerinin teslim edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. İşe giriş ve çıkış bildirgeleri işveren ve işletmeler tarafından düzenli olarak takip edilmelidir. Özellikle büyük kurumsal firmaların bu takipleri yapması büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe giriş bildirgeleri teslim edilmediği takdirde işverenlere idari para cezası uygulanması öngörülmüştür. İşten çıkış bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna vaktinde teslim etmeyenler için; güncel asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası uygulanır. Kanunlar yasal süre içinde işverenlere işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerini resmi kuruma teslim etmelerini bildirmektedir. 5510 sayılı kanun kapsamında işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin yapılmasına yönelik sorumluluk işverenlere aittir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Nedir?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi, sigortalı bir çalışanın işten ayrılmadan önce işvereni tarafından, işten ayrıldığını bildiren belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumana vermesidir. Bu bildirge sayesinde ülke genelinde; işsizlik rakamları, işsizlik ödeneği alacaklar, kayıtlı çalışanlar vb. birçok veri güncel olarak takip edilebilmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde işten ayrılan bir çalışanın en az 10 iş günü için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi sayesinde:

 • Kıdem tazminatı hesaplamaları
 • İşsizlik ödeneği
 • İşsizlik oranları vb.

Birçok veri resmi olarak kayıt altına alınmış olmaktadır. Bu yönüyle 10 iş günü içinde işten ayrılma bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmeyen kişi ve kurumlara idari para cezasının uygulanması gayet yerindedir. İşten çıkış bildirgesi 4/A sigortalıların işten ayrılmaları halinde verilmektedir.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

İşten ayrılış bildirgesinin teslim edilmesi için tüm sorumluluk işverene aittir. 5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde işveren sorumluluğunda bulunan bir çalışanın işten ayrılış bildirgesini internet üzerinden en az 10 iş günü içinde bildirmesi gerekmektedir. İşverenlerce işten ayrılış bildirgeleri üzerinde:

 • Sosyal güvenlik sicil numarası alanı
 • Meslek adı ve meslek bilgileri alanı
 • Sigortalı işten ayrılış kodları alanı
 • Sigortalı hizmet bilgi bölümü

Mutlaka doldurulmalıdır. İşten ayrılış bildirgesi üzerinde yer alan bölümlerin içinde:

 • İşçilerin kimlik bilgileri
 • Adres
 • Sicil, sandık, iştirakçi vb. numaraları
 • Ücret bilgileri yer almaktadır.

Sigortalı işten ayrılış bilgileri elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanına kaydedilmektedir. Kaydedilen bu bilgiler sayesinde bir yıl ve üzeri çalışıp işten ayrılan kişilerin işsizlik ödeneği almaları mümkündür.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesinde Ayrılış Kodları

İşten ayrılış bildirgesi kodları işten ayrılan kişinin, işten ayrılış sebebinin ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde belirtmesini hedeflenmektedir. İşten ayrılmaya ya da işten çıkarmaya bağlı olarak birçok neden bu kodlar sayesinde işten ayrılış bildirgesi üzerine işlenmektedir. Bu kodlar:

 • Askerlik nedeniyle ayrılma
 • Toplu işten çıkarma
 • İşverence fesih
 • Sağlık sorunları nedeniyle çıkma/çıkarılma
 • Emeklilik sebebiyle ayrılma
 • Sözleşmenin sona ermesi
 • İşverence yapılan statü değişikliği
 • Kurum disiplin kurulunca verilen karar
 • Mevsimsel ya da kampanyaya bağlı sürenin bitmesi
 • İşçinin kendi arzusuyla ayrılması
 • Ölüm nedeniyle işin sona ermesi vb.

Başlıklara sahiptir. İşten ayrılış kodları sayesinde kısa sürede işten ayrılma nedeni belirtilebilmektedir. İşten ayrılış bildirgesi doldurulurken işten ayrılma nedenini belirten 40 koddan en az bir tanesinin kullanılması gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi üzerinde yalan beyanda bulunan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari ücretin iki katına kadar idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Kaç Gün İçinde Verilmelidir?

İşten ayrılma bildirgesi kayıt süresi kanun kapsamında en az 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde sisteme girilmeyen işten ayrılma bildirgeleri nedeniyle idari para cezası uygulanabilmektedir. Sigortalı işten ayrılma bildirimini yapmayan işçiler için herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. İşten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin ön görülen sürelerde verilmemesi halinde:

 • Asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası ödenirken
 • İşe giriş ve çıkış bildirgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari brüt ücretin en az iki katı para cezası uygulanmaktadır.

5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde tüm sorumluluk işverenlere aittir. İşten ayrılma bildirgesinin herhangi bir sebepten dolayı normal süresinde bildirilmemesi halinde, otuz iş günü içinde işveren Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirerek idari para cezasını indirimli şekilde ödeyebilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi sorgulama Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi ve e- devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. İşten ayrıldıktan sonra kanunun ön gördüğü biçimde 10 iş günü içinde işten ayrılış ya da işe giriş bildirgeleriniz yapılmadığı takdirde işveren ya da kurum hakkında hukuki süreç başlatabilirsiniz. İşe giriş ve çıkış bildirgelerini kontrol etmek için:

Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama ekranından:

 • Kullanıcı adı
 • Şifre ve
 • Güvenlik kodunu girerek görüntüleyebilirsiniz.

E- devlet üzerinden işten çıkış ve ayrılma bildirgelerinin durumu hakkında detaylı bilgi almak için:

Adresini ziyaret edebilirsiniz. E- devlet üzerinden işten ayrılan kişi işten ayrılma bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilip iletilmediğini kontrol edebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ekranından yapılacak sorgulama ve bildirge işlemleri ise işverenlerce yapılabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi sorgulamalarını E-devlet üzerinden yapabilmek için; T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi yeterli olmaktadır. PTT şubelerinden E-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İşten çıkış bildirgesi kapsamında işçi ve çalıştığı kurum hakkında birçok detaylı bilgi verilmektedir. Özellikle işten ayrılış nedeni, çalışma süresi, eksik sigorta günleri vb. birçok bilgi kayıt altına alınabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi üzerinde:

 • Sigortalı kişinin kimlik ve adres bilgileri
 • Sigortalının sosyal güvenlik bilgisi
 • Hizmet bilgileri
 • İşveren ve çalışılan kurum bilgisi
 • Taahhüt ve E- beyan bilgileri

Bulunmaktadır. 5510 sayılı kanun gereğince işten ayrılma bildirgesi üzerinde yer alan bilgilerin tamamının eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Kanun kapsamında belirtilen süre içinde sisteme girişi yapılmayan bildirgeler için işverenlere, asgari ücretin onda biri kadar idari para cezası uygulaması yapılmaktadır.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilmelidir?

İşe giriş bildirgesi en erken kişinin işe başladığı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesinde olduğu gibi işe başlama bildirgesinin sorumluluğu da yine işverene ya da kuruma aittir. İşe giriş bildirgesinin işe başlama tarihinden sonraki bir tarihte gösterilmesine neden olan bazı durumlar vardır. İşe başlama tarihinden sonraki tarihte gösterilen bildirgeler:

 • Resmi tatil günlerine denk gelen bildirgelerde
 • Yeni tescil edilen bir kurumda en az 1 aylık süreden sonra gösterilebilir
 • İnşaat, tarım ve hayvancılık alanlarında işe başlanan günün sonuna kadar bildirge verilebilmektedir.

İşe giriş ve çıkış bildirgelerinin vaktinde Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmediği durumlarda idari para cezaları uygulanabilmektedir. Bu nedenle işverenlerce işe giriş ve çıkış bildirgelerinin takip edilmesi ve vaktinden resmi kurumları işlemlerin bildirilmesi büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe başlama bildirgeleri elektronik veri tabanları üzerinden yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 496 YORUM
 1. E.KALÇA dedi ki:

  İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ OLARAK 22.09.2016 TARİHİNDE AYRILAN İŞÇİMİZ İÇİN İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ OLARAK 23.09.2016 TARİHİNDE YANI SÜRESİ İÇİNDE İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ KODU OLARAK 19 İŞLEYEREK ATTIM.FAKAT İLGİLİ İŞÇİMİZ SGK İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN GETİRDİĞİ EVRAK İLE 15.10.2016 TARİHİNDE EMEKLİ OLMUŞTUR. BU İŞÇİMİZE TEKRAR İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİ DÜZENLEMEMİZ GEREKİR Mİ(MEVSİMLİK İŞÇİ OLARAK KAMU DA ÇALIŞMAKTADIR)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bence düzeltmenize gerek yok. İşten ayrılırken hangi gerekçe ile ayrıldıysa o gerekçeyi girmeniz gerekir.

  2. Nil dedi ki:

   Merhaba 27.12.2016 tarihinde isci cikisi yaptik isveren tarafindan tazminat odemesi yapilacak ama sorunlarindan dolayi tazminat haketmiyor sgk cikisi kodu duzeltilebilir mi cezasi var mi bilgi verirseniz sevinirim

   1. Merhaba. Kod düzeltilir. SGK’ya dilekçe ile başvurun. Cezası yok.

 2. Aysun dedi ki:

  İşe başlangıç ve bitiş saatleri ile mesai ücretlerinin eksik ödenmesinden dolayı işten şu tarihte ayrılıyorum yazarak 2 yıllık sözleşme bitiminde ayrıldım. SGK ya ayrılış kodum 3 olarak gösterilmiş. Genel bir istifa dilekçesi değil sözleşme feshi yaptım. Çalışma koşulları uygun olsaydı işimden ayrılmazdım işsizlik maaşı alabilme şansım var mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sonuçta işten ayrılmak için dilekçe vermişsiniz ve bu kendi isteğiniz ile işten ayrılma olarak değerlendirilir. Dolayısıyla işsizlik maaşı alamazsınız.

 3. Selin dedi ki:

  Merhabalar. Ben öğrenciyim. Babamın üzerinden muayene oluyorum. 2014 mayıs ayında 2 günlüğüne bir organizasyon işinde çalıştım ve o 2 gün için sigorta yapmışlardı. Daha sonrasında yine tescil kaydım aktifti babamın üzerinden muayene olmaya devam edebiliyordum. Sonrasında baska işlerde de sigortalı olarak çalıştım. Fakat 2016 temmuzdan beri eczanede hep benden muayene ücreti almaya başladılar. Bunun için sgk yla iletişime geçtim tescil kaydimin Hala geçerli olduğunu herhangi bir sıkıntı olduğunu söylemediler. Kuruma gittim, 2014teki işten çıkışımın yapilmadigini ve sigortamin da odenmedigini söylediler. Iş verenle iletisime gectim o da cikisimin yapildigini söylüyor. Ve artık muayene de olamiyorum sigortam kapali gozukuyor. Mağdur durumdayım. Ve bu durumda ne yapmam gerekiyor? Isverene dava açabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşveren neden iş çıkışınızı vermemiş ki? Tabi ki işten ayrıldıysanız işverene dava açabilirsiniz. Ayrıca babanızın 2008/10. aydan önce sigorta girişi varsa evleneceğiniz tarihe kadar babanızın sağlık güvencesinden faydalanabilirsiniz. SGK size borç çıkartamaz.

 4. Kazım ACAR dedi ki:

  Merhabalar;
  19 haziran1980 doğumluyum, 01.10.1996 yılında stajyer olarak işe başladım. 1.10.1997 yılında sigorta primi yatmaya başladı. şuana kadar kurum kayıtlarında 5895 günüm görülmektedir. 28.09.2012 yılında girdiğim işimden 24.03.214 yılında istifa ederek ayrıldım. tekrar 15.10.2014 tarihinde aynı işime tekrar döndüm ve halen çalışmaktayım. kendi işimi yapmak için tazminatımı alarak işten ayrılmayı düşünüyorum. Tazminat hakkım il girişten itibaren mi yoksa tekrar girişimin 2 yıllık kısmını mı kapsar. Ayrıca ara boşlukta başka bir firmada sigortalı olarak çalışmıştım.
  Bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyor teşekkür ediyorum.

  1. NİHAT dedi ki:

   Sayın Kazım ACAR İstifa etmeniz önceki çalışma döneminizi kıdem-ihbar tazminatı olarak ibra etmeniz demektir yani son giriş tarihiniz geçerlidir. Fakat yıllık izin mesai alacaklarınız varsa talep edebilirsiniz.

 5. Kazim dedi ki:

  SAYIN ADMIN;
  mesajıma halen cevap alamadım. Teşekkür ederim.

 6. Saltuk dedi ki:

  Merhaba,yaklasik 3 yildir calistigim isyerimden mesailerimin odenmemesi ve surekli sube degisikligi nedeniyle sozlesmeyi fesh ettim,isverende bunu kabul ederek gecmise donuk mesai alacaklarim ve kidem tazminatimi hesaplayip hakedislerimi yatirdi,karsiliginda ibraname kidem ve gecmise donuk fazla calisma ucretlerimin yatirildigina dair maas bordrosunu imzalayarak birer orneklerini alarak ayrildim,issizlik odenegi almak istedigimde cikis kodu 3 olarak gorunmekte,bu durumda cikis kodunu degistirmek icin sgk veya iskur merkezlerine basvurarak kodu duzelttirebilirmiyim dava mi acmaliyim, isveren acisindan 10 gunu gectigi icin duzeltilemiyormis ayrica isveren kotu niyetle bu kodu atmis olmali ne yapabilirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kendi isteğiniz ile ayrıldığınız için verilen kod doğru. İstifa ederek ayrılmadınız mı?

 7. Kazim dedi ki:

  Sayın Admin; İlginize teşekkür ederim. Çok yardımcı olamadınız. Saygılar

 8. Ümit dedi ki:

  Merhabalar
  işçi işten 01.10.2016’da ayrıldı. Ayrılış nedeni iş yerine ihtar göndererek. Ama insan kaynakları bunu 04 koduyla işten çıkarmış. Personel 2 aydır işsizlik maaşı alıyor bunu nasıl istifa şeklinde düzeltebiliriz veya düzeltilirmi. Cezası ne kadardır.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bunun için sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvurmanız gerekir. Sgk düzeltme işlemini yapar. Herhangi bir cezası yok. Düzeltme yapıldıktan sonra işkura da bilgi verseniz iyi olur.

   1. Ümit dedi ki:

    İlginiz için Teşekkürler.

 9. fatma dedi ki:

  Merhaba,

  işten ayrılış bildirgesinde emekli bir personelimizi yanlışlıkla sgdp yerine tüm sigorta kolları olarak çıkış yapıldı ve 10 gün süreyi geçti. nasıl bir problem olur?ne gibi bir yol izlemeliyiz
  yardımlarınız için teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin güncellenmesi için SGK’ya yazılı dilekçe verin. SGK düzeltir. Herhangi bir cezası yoktur.

 10. Özlem dedi ki:

  Merhaba
  İşten çıkarma bildirgesinde evlenmeden önceki kimlik bilgilerim var. Oysa 8 yıldır evliyim ve ikiz çocuğum var. Doğum ücret ve izinlerinden yararlandım nasıl oluyorsa şimdi karşıma çıkıyor. Ve işkura başvururken eski kimlik bilgileri sorun olur mu?
  Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kimlik bilgilerinizin güncellenmesi için sgk ya dilekçe vermeniz gerekiyor. Orada güncellenmesi lazım. İşkur ile ilgili bir problem olmaz merak etmeyin.

 11. kazim dedi ki:

  HERKESİN SORUSUNA CEVAP VERIYONUZ. BENIM SORUMA CEVAP NIYE VERMIYONUZ…….

 12. rıfkı dedi ki:

  Merhabalar
  Eşim şubat ayında doğum yaptı. mayıs sonu işbaşı yapması gerekirken 6 aylık daha izin kullandı.
  izin süresinde ücret almadı ve sigorta primi de yatmadı. (sanırım ücretsiz izin sayılıyor )
  Şimdi 30 kasımda işten çıktı.
  SGK ya herhangi bir bildirim yapmamız gerekir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Sizin herhangi bir bildirim yapmanıza gerek yok. Eşinizin sizin üzerinizden sosyal güvencesi var mı?

   1. rıfkı dedi ki:

    Teşekkür ederim.
    Evet benim sigortam var.

 13. AYKUT dedi ki:

  Merhaba maaşımı düzenli alamadığım için 24/2-e maddesine göre iş akdimi fesih edeceğim. işveren tepki olarak işsizlik maaşı almamam için çıkış kodumu yanlış verebilir mi? verirse ne yapabilirim? ACİL YARDIM.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Kendi isteğiniz ile ayrılmış gibi gösterebilir. Eğer böyle bir şey yaparsa dava açmanız gerekebilir.

 14. nermin dedi ki:

  Merhabalar Benim esim 6 yillik calistigi is yerinden ucret anlasmazligi nedeniyle ayrildi .ciktigina fair hicbir evrak imzalamadi ama isyerinin muhasebecisi esim adina isten cikis belgesini imzalamis bunun ne Gibi bir cezasi var.yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba . Kendi isteği ile ayrıldığı için tazminat hakkı yok. Ama imza atılan belgenin usulsüzlüğü için dava açılabilir.

 15. oktay dedi ki:

  sayın hocam. son bir yıldır maasımı gec ve duzensiz aldığım için iş akdimi fes edecekken işveren benım haberim ve onayım olmadan bir ay once benı A firmasından B firmasına almış. Ben ihtarnameyi hangisine göndereceğim. B firmasına gecmeyı kabul edersem ve sonra ihtar çekersem burda yeni basladı maasıyla ilgili gecikme yok deme sansı var mıdır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İşveren değişmediği için haklarınız aynen devam eder. Yeni işyerine gönderebilirsiniz.

 16. oktay dedi ki:

  Sayın hocam cevap için teşekkür ederim.
  patronlar iki ortaktı, ortaklık bitiyor ve ayrılıyorlar. Yeni yere ihtar çekince geçmişteki düzensiz maas eski şirkette kalmıs olacak. iş mahkemeye giderse, eski gec odemelerı dikkate alır mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   O zaman eski işyerine gönderin ihtarnameyi

 17. oktay dedi ki:

  Sayın hocam cevap için teşekkür ederim.
  patronlar iki ortaktı, ortaklık bitiyor ve ayrılıyorlar. Yeni yere ihtar çekince geçmişteki düzensiz maas eski şirkette kalmıs olacak. iş mahkemeye giderse, eski gec odemelerı dikkate alır mı?

 18. Onur dedi ki:

  Merhaba 1,5 yıldır çalıştığım şirkette küçülme nedeniyle performans düşüklüğü sebebiyle iş çıkışım verildi 28 gün ihbar süresini çalışarak geçiriyorum günde 2 saat iş arama iznim yasal olarak verildi kıdem tazminatımı ve gereken ödemeleri aldığım taktirde işsizlik alabilirmiyim ? Ayrıca işe geri alınmak için tekrar dava açıp reddedilirsem ne gibi haklarım olur ilginiz için şimdiden çok teşekkür ederim .

  1. Merhaba . İşsizlik maaşı alabilmeniz için işten ayrılış tarihinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi olması gerekir. Varsa alabilirsiniz. İşe iade davası açılacak bir durum yok. İş sözleşmesi usulüne uygun feshediliyor. Masraf yapmayın boş yere.

 19. cml dedi ki:

  merhabalar sayın hocam ben işveren olarak bir soru sorabilirmiyim buradan
  .

  1. Merhaba. Tabi ki sorabilirsiniz. SGK hakkında merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz.

 20. Nilay dedi ki:

  Merhaba,
  Bir personelimiz 02.01.2017 itibariyle iş sözleşmesi fesih edildi. Ancak aralık ayında ücretsiz izin kullanmayı tercih etti. İşsizlik maaşına başvuru yapabilmesi için hangi sgk çıkış kodunu seçmemiz gerekir. Ücretsiz izinle ilgili olarak. Yardımcı olabilir misiniz rica etsem?
  Teşekkürler

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı alabilmesi için sigortalının kendi kusuru ve isteği dışında işten ayrılış yaptığına dair bir kod ile vermeniz gerekir. Hangi Kodlarla Çıkış Verilirse İşsizlik Maaşı Alınır konulu yazımız için TIKLAYINIZ

 21. Nilay dedi ki:

  Cevap için teşekkürler, ancak hangi ücretsiz izin kodu diye sormuştum. Çünkü son 120 gün içinde ücretsiz izin kullanılmaması gerekir deniyor ancak, ücretsiz kodu seçeneklerinden biri seçilirse işsizlik maaşı alınabilir der. O kodu söyleyebilir misiniz rica etsem.

  1. Aşağıda belirtilen hallerden birisi olursa kesinti sayılmaz;
   1. Hastalık,

   2. Ücretsiz izin,

   3. Disiplin cezası

   4. Gözaltına alınma,

   5. Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,

   6. Kısmi istihdam,

   7. Grev,

   8. Lokavt,

   9. Genel hayatı etkileyen olaylar,

   10. Ekonomik kriz,

   11. Doğal afet,

   1. Nilay dedi ki:

    21 diğer ücretsiz kodu seçtiğimde, işsizlik maaşı alabilecek yani di mi?çok teşekkürler,

 22. Muharrem dedi ki:

  Merhaba 11.03 2014 tarihinde işveren beni 29 kodla çıkarmış ben kendim istifa etmistim aradan 2.5 yıl geçti memurluk için güvenlik soruşturmasında onume engel olarak çıktı ve eski isyerime gittim neden böyle bise yaptınız ben kendim istifa ettimi soledim onlarda 03 olarak duzeltecez dediler sizce mumkun mudur admin aradan baya zaman geçti bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Tabi ki mümkün. İşvereniniz SGK’ya dilekçe vererek bunu düzelttirebilir

 23. Osman dedi ki:

  Merhaba 17.05.2016 tarihinde şirket bünyesinde özel bi hastanede danışma olarak işe başladım ancak hastane 13.12.2016 tarihinde bizim şirketi gönderip başka şirketle anlaştı fakat bizim şirket ihbar ödememek için çıkışımızı vermiyor başka proje bulunca orda başlatıcağını söylüyor 30.12.2016 olmasına rağmen henüz çıkış vermedi ihbarımı almam için napabilirim. İYİ ÇALIŞMALAR
  NOT : şirketle herhangi bir sözleşmemiz yok.

  1. Merhaba. Siz çıkmak istiyorsanız çıkış bildirimi yaptıktan sonra 2 hafta beklemek zorundasınız. Eğer beklemezseniz ihbar tazminatı ödersiniz. Aynı şekilde işveren de sizi çıkartacaksa bunu size en az 2 hafta önceden bildirmek zorunda.

 24. öner dedi ki:

  kredi ve yurtlar kurumunda 657/4b sözleşmeli yurt yönetim personeli olarak çalışmaktayım. sözleşmem 31/12/2016 tarihinde bitecek. kuruma yeni sözleşme imzalamayacağımı dilekçe ile bildirdim. 2017 yılında antalya büyükşehir belediyesine bağlı bir kurumda sözleşmeli olarak işe başlayacağım. kurum sgk çıkış kodu olarak 3 numarayı( Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)) işaretleyeceğini söyledi.eğer böyle işaretlerse “sözleşmeli personel sözleşme dönemi içerisinde istifa ederse 1 yıl geçmeden kamu kurum ve kuruluşların sözleşmeli personel pozisyonlarında görevlendirilimez.” hükmü benim için uygulanır mı? eğer uygulanırsa hangi kod dan çıkış verirlerse ceza almam.

  1. Merhaba. O kod ile verilmesi gerekiyor. Evet o kanun hükmü sizin için uygulanabilir.

 25. Arif dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin.. 5 yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım.. ilk işe başlangıcımda 4 ay sigortam yatırılmamış ve 1.5 yıllık evliyim ve eşim çalışmamasına rağmen eşimden dolayı Agi fazla yatırılmıyor ki bunu bir çok kez de dile getirmekteyim.iş yerinde bunun için şahitlerimde bulunmaktadır.. Bunların yanı sıra resmi ve dini tatil günlerinde izin verilmemesi ve buna karşılık ek bir ücret ödememektedir.Ücret ödenmese bile izin hakkı olarak geri verilmesi gerekmesine karşılık bunu da yapmamaktalar..iş yerinde Mobbing uygulanmakta yani eleman azlığından dolayı fazla kotamız arttırılıp ulaşamayacağımız hedefler vererek aldığımız primleride kesmektedirler..Daha önceden aldığımız primlerde maaş bordrosundan da gözükmediği için asgari ücret üzerinden sgk primi yatmaktadır..Bu sebeplerden dolayı işten kendi isteğimle ayrılmak istiyorum.Eğer çıkış kağıdına imza atmayıp mahkemeye başvursam bir sonuç alabilirmiyim… Şimdiden Teşekkürler..

  1. Merhaba. Evet belirttiğiniz durumlar iş kanununa göre zorlayıcı sebepler olarak değerlendirilebilir. Dava açmanız halinde tazminat hakkınız olacaktır. Tabi yukarıda bahsettiğiniz durumları belgelemeniz ya da şahidiniz olması gerekir.

 26. İLHAN İSLAM dedi ki:

  22.11.2016 tarihinde işten ayrılışı yapılan işçinin bildirgede çıkışı yapılmamış olarak 30 gün üzerinden primi ve maaşı ödenmiş bu nasıl düzeltilebilir ve herhangi bir cezası var mıdır ?

  1. Merhaba. Düzeltebilirsiniz. Bunun için SGK’ya dilekçe verin. Herhangi bir cezası yok.

 27. Seher dedi ki:

  Merhabalar ben işten cikarildim1 sene 7 aydır çalışıyordum . 5 gün önce iş veren 04 kodla çıkardı beni kıdem ve ihbarımı vereceğini söyledi 12 günlük yıllık izin hakkımın odenmesinide istedim ve bana çıkarmıyorum iptal ediyorum ya gel çalış yada kendin bırak die konuşma yaptı ama sigortadan çıkışım gözüküyor sistemde hatta işsizlik maaşınada başvuru yaptım oraya kağıt verdim şimdi iş veren iptal edicem haklarını vermicem die konuşma yapıyor döndü konuşması 5 gün sonra oluyo iptal etme şansı var mı ben haklarımı alamaz miyim

  1. Merhaba. İşten ayrılış tarihinin üzerinden 10 gün geçmediyse iptal edilebilir.

 28. Hilmi Köksaldı dedi ki:

  Merhaba işveren beni 2 aralık tarihinde işten çıkardığını sözlü olarak bildirdi haklamı istediğimde tüm haklarımı aldım diye evrak imzalamamı istedi kabul etmedim noterden tebligat çektim 20 gün sonra işe devamsızlığı bahane gösterip 29 kodla işten çıkartıldım 29 kodla çıkartılmam doğrumudur değilse işyerine ne gibi yaptırım uygulanabilir iyi çalışmalar

  1. Merhaba. İşyerinde ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı bir hareket sergilemediyseniz bu kodla çıkışınızın verilmiş olması yanlış.

 29. serkan dedi ki:

  Merhaba işsizlik maaşi başvurusu için internet üzerinden form doldurmak istiyorum il ve ilçe işyerinin bulunduğu yermi yoksa işçinin bulundugu yermi

  1. Merhaba. İşçinin bulunduğu yer olarak seçim yapacaksınız.

 30. Kadriye Okutan dedi ki:

  Merhaba ayın birinde almam gereken maaşımı son bir senedir düzensiz alıyorum,(15-20 gün gecikmeli) son iki aydır da ayın beşinde alıyorum. bu durum bana fesih hakkı verir mi? Şimdeden teşekkurler.

  1. Merhaba. Geçerli bir fesih sebebi sayılmayabilir.

 31. Sabiha dedi ki:

  Merhaba 25.12.2015 de işten 4a koduyla çıkartıldım işsiz maaşı 6ay aldım.tazminat hakkım olduğu söylendi.çalışırken maaşımın 4/1 icralık olduğum bankaya kesiliyordu tazminat hakkımı kaln borcuna yatırcaz dediler 1 yıl oldu öğreniyorum ki bankaya ödeme yapılmamış.ne yapmalıyım

 32. Kübra dedi ki:

  Merhaba
  Biz işçimizin sigorta çıkışını yaptık fakat yanlİş kod ile yapılmış ve 10 gün süresi dolmuş değiştiremedik.sgk ya dilekçe vermemiz gerekiyormuş başka herhangi bir belgeye gerek varmı dır ve nezaman süreyle düzeltilir bu acaba?

 33. Yaman dedi ki:

  Merhaba hocam bana sgk dan mesaj geldi ve işden çıkarıldıniz diye iş yeri taşındı ve 16 kodu gösterdiler eski işyerin deki bütün hakların yeni iş yerinde geçerlidir diyolar acaba doğrusudur .
  Birde haklarım devem ediyormu

  Teşekkürler…

  1. NİHAT dedi ki:

   Sayın Yaman : SGK çıkış bildirgesinde yer alan 16 kodu ( Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli) demektir yani senin önceki tüm hakların geçerli olup hakların devam etmektedir.

   iyi çalışmalar.

   1. Ayşe dedi ki:

    Aynı iş yerinde 1 yıl 7 ay çalıştım.İşveren beni işten çıkarttı. Ama hala çıkışımı vermiyor. Kıdem ve ihbar tazminatımı almak için ne yapmalıyım ?

 34. Serkan dedi ki:

  Merhaba. 26.11.2015-06.12.2016 tarihleri arasında özel şirkette çalıştım.06.12.2016 tarihinde zam istediğim için iş yok gerekçesiyle çıkartılacağımı, eksik maaşlarımı ve ne gerekiyorsa ihbar tazminatı gibi hukuki olarak verileceğini söyledi. Sigortamı 05.12.2015 tarihinde başlattılar ve 02.01.2017 olarak sigortama son verildi. Sgk dan bana gelen mesaja göre işin sonlanması nedeniyle işten ayrılış bildirimi yapılmış.Ayrıldığım tarihten bu yana para olmadığı için yatırmadıklarını bu hafta yatacağını söyledikleri halde para yatırmadılar. 4 aylık maaşım,ihbar ve kıdem tazminatım yatırılmadı.Fazla mesai yapıp hem hafta sonu hem de eve iş götürüp çalışıyordum bununla alakalı hiçbir ücret ödenmedi. Hakkım olan parayı almak için nereye şikayet etmem gerekiyor? İhbar ve Kıdem tazminatı alabilir miyim? Fazla Mesai ücretlerini nasıl alabilirim? Sigortam mühendis meslek kodu ile girildiği halde primi 1647 tl olarak yatırılıyordu. Maaşım ise 1500 tl olarak yatırılıyor.(Elden para almadım hesaba yatırılıyor) Mühendisler odasının açıkladığına göre sigorta ve maaş çok düşükten yatırılıyordu. Sigorta ve maaş düşük yatırıldığı için kime şikayet etmem gerekiyor. Maaşlar ve sigorta için Çalışma ve sosyal güvenlik il müdürlüğüne mi şikayet etmem gerekiyor?

  1. Serkan dedi ki:

   sigorta primim 387 gün işin sonlanması nedeniyle işten ayrılış verildi. İşsizlik maaşı alabilir miyim? İşten çıkartıldıktan sonra başvuru süresi kaç gündür?

 35. Eyüp dedi ki:

  özel bir şirkette ekim,kasım,aralık maaşlarımızı alamadığımız için noterden iş kanunun 24 -2 (e) maddesi gereği belirsiz süreli iş sözleşmemizi noterden ihtarçekerek 15 kişi işten ayrıldık işveren çıkış kodumuzu istifa etti olarak göstermiş. bu durumda işsizlik ödeneğine hak kazanamadık bu durumda kıdem tazminatı ve maaş alacaklarımız için mahkemeye başvuracağız. fakat bu durumu daha kısa bir şekilde çıkış kodunu nasıl değiştirtebiliriz.

 36. Oya dedi ki:

  Merhaba. İlk kez işe gireceğim. İş yerinden işten ayrılış bildirgesi isteniyor. Ancak SGK daha önce hiç çalışmadığım için veremeyeceğini söylüyor. İş yeri çalışmakla alakadı yok üzerinde barkod imza mühür falan olan bi kağıt diyor. Yardımcı olabilecek biri var mı ?

  1. NİHAT dedi ki:

   Oya Hanım Merhaba ;

   1) ilk olarak işe giriş yapacağınız yer sizin sigortalılığınızı başlattığında kendiside ilk olduğunu görebilir. Sistem göstermektedir.

   2) ikincisi SGK haklı hizmetiniz olmadığından kayıtlarınız yoktur yani yapabileceğiniz e-devlet üzerinden 4-a belgesi sorgulama alarak işe gireceğiniz yere kanıt olarak sunabilirsiniz.

   iyi çalışmalar.

 37. ibrahim dedi ki:

  merhaba.benim kurumumda çalışan ücretli öğretmenlerden 4 ünün ocak 2017 ayının 20 sinden itibaren görevi sona erdi.ücretlerini ocak 2017 ayının son günü ödeyeceğim.ve şubat ayında da
  e- bildirgelerini göndereceğim.Burada sormak istediğim şu.ben bu ücretli öğretmenlerin ayrılış işlemlerini şubat ayında e-bildirgeden sonra yapsam 10 günü geçtiği için cezai işlemle karşı karşıya kalacağım.Ayrılış bildirgelerini şimdi versem e- bildirgelerini şubat ayında verebilirmiyim.yada nasıl bir yol izlemem gerekir.Yardımlarınızı bekliyorum.Teşekküre ederim.

 38. mehtap dedi ki:

  Merhaba. 2,5 senedir kamu hastahanesinde taşeron olarak çalışıyorum.Doğum sonrası iznimi kullanırken taşeron şirketin değiştiğini ve sözleşmemin iptal edileceğini ,sebebinin sözleşmemde yardımcı eleman olarak işe alınmam olduğu söylendi. E devlet üzerinden hizmet dökümümde 01 kodu ile 31.12.2016 işten çıkış gözüküyor fakat doğum iznim hala devam ediyor. Ne anlama geldiğini anlamadım.Bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

  1. Merhaba. 01 kodu istirahatli olduğunuz anlamına gelen koddur. İşten ayrılış kodu farklıdır.

 39. Mehtap dedi ki:

  Açıklamanız için teşekkür ederim. e devlet hizmet dökümündeki işten çıkış tarihinin ne anlama geldiği konusunda da bilgilendirirseniz sevinirim.Kolay gelsin.

 40. Erkan bey dedi ki:

  İsyerimden 6 ay önce ayrildim. Fakat yazili bir beyan olmadan cektim ciktim. Gss yapmak icin müracaat etmek istedim. Fakat e devlette sigorta durumum aktif olmasina ragmen son 6 aylik sigorta gorunmuyor. Yani 7.ayda cikmistim 7.aydan sonra gorunmuyor. Hastaneye vs gidiyorum esimde gidiyor. Ssk var gorunuyor. Sirket ile iletisim kuramiyorum baska bir ildeyim. Sigorta aktifliği ne zaman sona erer.

  1. Merhaba. Normalde sona ermiş olması gerekir. En fazla 99 gün sürer çünkü. İşveren işten ayrılışınızı vermemiş olabilir. En yakın SGK’ya uğrayın lütfen.

   1. Erkan bey dedi ki:

    İsyeri işten ayrilisimi vermemisse ilerde bana herhangi bir sorumluluk doğar mi?

    1. Yersiz sağlık gideri çıkar size. Bir an önce düzelttirin.

     1. Erkan bey dedi ki:

      Isyeri ile baglanti kuramiyorum. Bulundugum il de Sgk mudurlugunden o sirketten cikisimi isteyebilir miyim? Yada nasil cikisimi verebilirim?

     2. SGK’ya dilekçe verin. Onlar yazışma yapsın işverenle.

    2. Ayşe dedi ki:

     Aynı iş yerinde 1 yıl 7 ay çalıştım.İşveren beni işten çıkarttı. Ama hala çıkışımı vermiyor. Kıdem ve ihbar tazminatımı almak için ne yapmalıyım ?

 41. fatih dedi ki:

  Merhaba ben bir işkazası geçirdim işveren iş bitimi dolayısıyla çıkışını vereçeğiz dedi raporum son günü saglık sebeplerinden dolayı 28 çıkış kodunu kullanarak çıkışım verildi kontrolüm olduğu halde 3 yıla yakın bi çalışmam vardı çıkış verildiği günün sonrakı gün kontrolüm vardı ve iki aylık heyet raporu verildi bu durumda işveren bana ihbar tazminatı ödemek durumundamıdır işbitimi dediler ama saglık sebeplerinden dolayı çıkış verildi iş halen devam ediyor burdaki çıkış usule uyğunmu degilmi

  1. Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesine istinaden çıkış verildiyse ihbar tazminatı ödenme zorunluluğu yok.

 42. Hanife dedi ki:

  Merhaba,işten ayrılış bildirirken hak edilen ücret rakamını 666666 gibi çok yüksek bir rakam yazıp hatalı yapmışım 10 günlük süre geçtiği için düzeltme yapamadım.Bildirge verirken doğrusunu verdim.Bununla ilgili ceza gelir mi?Düzeltmek için dilekçe mi vereyim?2 ay geçti dilekçe için geç mi kaldım?

  1. Merhaba. Düzeltilmesi için SGK’ya dilekçe ile başvurun. Başınıza bela olur ileride. Herhangi bir cezası olmaz düzeltme işlemininin.

 43. Hanife dedi ki:

  Teşekkür ederim.

 44. Orhan dedi ki:

  Merhabalar sayin hocam. Cikisi verilen bir elemanin birikmis odenmemis sgk prim borcu var ise bu borcu odemeden yine de cikisi yapilabilir mi? Yoksa once birikmis prim borcu isveren tarafindan odenip sonra mi cikis bildirgesi verilebir?

  1. Merhaba. Prim borcu çıkış vermeye engel değil.

 45. muzaffer dedi ki:

  Merhaba hocam 05. 11. 2016. bir inşat şirketinde işe başladım. 23. 01. 2017. tarihinde istegim disinda bana çıkış verdiler. ona rağmen hayla. aralık ve ocak ayı ucretimi vermemişler. Ve sigortamida düzenli yatirmamisler.birde bana hiç.Agi ödenmedi. bu durumda ben davaci olmak istiyorum. Kazancim VE kaybım ne olur lütfen yardımcı olun teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,öncelikle bulunduğunuz ildeki Çalışma ve iş kurumuna müracaatta bulunun,onlar sizi bilgilendirecektir.

 46. SAMARA dedi ki:

  MERHABALAR

  Bİ ELEMANIN ÇIKIŞ BİLDİRGESİNİ VERDİM OCAK AYINDA. BİLDİRGE DE OCAK AYI ÜCRETİ YANLIŞLIKLA 2016 ASGARİ ÜCRETLE HESAPLAMIŞIM. SÜRE 10 GÜNÜ GEÇTİĞİ İÇİN DÜZELTME DE YAPAMADIM. E-BİLDİRGEDE DOĞRU BEYAN ETSEM YETERLİ Mİ YOKSA DİLEKÇEYLE SSK YA GİTMELİ MİYİM. CEZASI VAR MI

  1. Merhaba. İşten ayrılış bildirgesi üzerinde kazanç güncelleme yapılabilir.

 47. SAMARA dedi ki:

  BU ARADA ÇIKIŞ İSTİFA İLE VERİLDİ BUNU DA GÖZ ÖNÜNE ALIRSAK DURUM NASIL OLUR ACABA YARDIMINIZI RİCA EDER TEŞEKKÜR EDERİMM…

 48. hatıce uygun dedi ki:

  Benım çıkış tarihimi yanlış yazılmış 25 aralık 2016 olması gerekırken 25ocak 2017 yapılmış ben bunu nası duzeltebılirim ve ben işi kasım 25 2016 da bıraktım ve bunu ynı öğrendim

  1. Merhaba. İşverenin sgkya dilekçe ile başvurması gerekir düzeltme için.

 49. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar , ben 4 Temmuz 1998 yılından beri sigortalı olarak çalışıyorum , işyerimden ayrılıp kıdem tazminatımı almak istiyorum , başka bir yerden işteklifi aldım , bunun için şimdiki çalıştığım yerden kaç gün içinde ayrılabilirim , şimdiki çalıştığım işveren kıdem tazminatı mı zora sokar mı , kanunen kaç gün daha eski işyerinden çalışıp yeni işverene geçiş yapabilirim , beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Merhaba. İhbar sürelerine uyarak işten ayrılmanız gerekir. Tazminat hakkınız var. Sgkdan 3600 günden tazminat yazısı almanız gerekir

 50. Hasan dedi ki:

  Merhabalar 07.01.2013 yılında başladığım işten 03.15.2017 itibari ile kendi isteğim ile istifa edecek olsam tazminat alabilirmiyim?bunun için iskura basvurudami bulunmalıyım nasıl olur yardımcı olurmusunuz teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba Kanunen kendi isteğiniz ile işten ayrıldığını zaman kıdem tazminatı hakkınız bulunmamakta ancak ilk işe giriş tarihinin 08 09 1999 tarihinden önce ise Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 3600 gün ile emeklilik yazısı alarak işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alabilirsiniz

 51. Mehmet dedi ki:

  Hocam merhabalar , bana cevap vermişsiniz ama tam olarak soruma cevap alamadım , şimdi şöyle 4 Temmuz 1998 den beri sigortalı olarak özel sektörde çalışıyorum , kıdem tazminatımı alıp yeni işverenimle çalışmak istiyorum , bunun için benim yeni işverenle çalışmaya başlamak için tazminatımın hesabıma yatmasını beklemem gerekiyor mu ? Yoksa hemen yeni işverenle çalışabilir miyim !!! Beni aydınlatırsanız çok sevinirim

  1. Belli bir bekleme süresi yok. Ama yine de tazminatı aldıktan sonra çalışmaya başlamanız daha sağlıklı olacaktır

 52. Rıdvan dedi ki:

  Merhaba hocam 5 aylık çalışanım ve sigortalıyım patronun bizi sıkboğaz etmesinden yoruldum işten ayrılmak istiyorum kıdem tazminatı veya herhangi bir hak kazana biliyormuyum..?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; işverenin aykırı hareket ettiğini ispat edebilirseniz tazminat alabilirsiniz.

 53. Halil dedi ki:

  Hocam Merhaba ,

  İşten ayrılma Bildirge mevcut. Fakat tazminat alamıyorum. İzlemem gereken yolu bana açıklayanbilir misiniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,tazminat hakkınız var ise işverene başvurun ya da çalışma ve iş kurumu ile gorusebilirsiniz

 54. Hamit dedi ki:

  Merhaba 1 ay önce bir personelimin çıkışı yaptım, bu personelin işten ayrılış bildirgesinde meslek kodunu yanlış seçtim, personelin yeni işe başlayacağı kamuda bu kodu düzelttir demişler, nasıl düzelttireceğim, cezası var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; bağlı bulunduğunuz SGK ile görüşebilirsiniz.

 55. Ahmet k. dedi ki:

  Merhaba 3 yıldır bir şirkette çalışıyorum. Şirket patron şirketiydi. Patron kaçtı malum feto davası şirket önce kayyum şimdi tmsf de. ışten ayrılmak istiyorum ne kadar önce bildirmeliyim ve tazminat hakkım varmı
  Teşekkür ederim

  1. Ahmet k. dedi ki:

   Cevap yazmadınız

 56. oğuz dedi ki:

  Merhaba 1 senedir gittiğim her yerden olumsuz cevap alıyorum merak ettiğim konu firmalar neden işten çıkarıldığımı araştırıp görebiliyor mu devamsızlıktan dolayı ve müdürümle ufak bir atışma yaşadım böyle bir olay olduğunu vs şirketler sgkdan görebiliyor mu ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kişisel bilgi olduğundan işverenlerin bu bilgileri görmemesi gerekir.

   1. enis dedi ki:

    iyi akşamlar hocam benim haberim olmadan patron çıkışımı sskdan yaptı yanlış oldu dedi ben işsizlik maaşı almam için ne yapmalıyım düzeltilirmi

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;İşveren tarafından verilen hatalı işten ayrılış bildirgesi işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde düzeltilebilmekte ya da silinebilmektedir. Bu süre geçirildikten sonra işten ayrılış bildirgesinin sistemden düzeltilme şansı bulunmamaktadır.

 57. mustafa dedi ki:

  Merhaba ben sigortalı olarak istenilen prim gün sayısı ve 25 yıl şartını doldurdum ve emeklilik yaşımı dolduracağım tarihe 3 yıl kala işyerinden ayrıldım yani emeklilikte yaşa takılanlardanım en son çalıştığım iş yerinde 15 ay çalıştım ve ayrılalı 3 yıl oldu fakat ayrılırken herhangi bir işten ayrılma belgesi almadım ve şuan çalıştığım işyeri iflas etmiş ve kapanmış 10- 04-2017 tarihinde emekliliği hak ediyorum ben işten ayrılma belgesi olmadan emeklilik dilekçesi verebilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sigortalı işten cikisiniz verilmeden emeklilik talebinde bulunmaniz mümkün değildir.

 58. mustafa dedi ki:

  Ahmet SARI
  27 Şubat 2017 at 09:18
  Merhaba,sigortalı işten cikisiniz verilmeden emeklilik talebinde bulunmaniz mümkün değildir. sgk ya bizzat gidip 3 yıl önce işten ayrıldığımı fakat çıkış belgesi almadığımı işyerinin iflas edip kapandığını söyledim onlarda bana işten çıkışınız yapılmış 03 koduyla yani çalışan kişinin istifası koduyla belge düzenlenmiş sgk da bu belgeyi bana bu gün verdiler yani işten ayrıldıktan 3 yıl sonra bu belge emeklilik dilekçesi için geçerli olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,illa belge olması gerekli değildir SGK talep aldiginda sistemden çalışıp calismadiginizi zaten kontrol edecektir

 59. Ekrem dedi ki:

  3 aydır bir iş yerinde çalışıyorum maaşımı gününde alamıyorum bugün bu sebeple çıkış verdim işten çıkarsam 2 haftalık ücretimi kesiceklerini söylediler böyle hakları varmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,çalıştığınız kadar ücreti ödemek zorundalar

 60. Sıla dedi ki:

  Merhabalar 02.03.2017 tarihinde 15 yıl 3600 günden ayrılabilir yazısını işyerine noterden gönderdim ve 03.03.2017 tarihinde başka bir işe sigortalı başladım . Eski işyeri tazminatımı ödemeyeceğini söylüyor. Yargı yolunda Ertesi gün yeni işe başlamış olmam beni zora sokar mı?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmanızda bir sıkıntı olmayacağı kanaatindeyiz.Bununla ilgili verilmiş yargı kararları da mevcut.

 61. Emre dedi ki:

  Merhaba ben 7 senedir aynı iş te çalıştım, beni işten çıkardılar işkura işsizlik ödeneği alabilmek için başvurdum.işkurdan başvurum sunucu daha açıklanmadan yeni sigortalı iş buldum çalışacağım. bu duruma işkura gidip haber vermem gerektiğini biliyorum.peki yeni işte çalışmaya başladığımda uyuşmazlık veya bir sıkıntı yaşadığımda işkur da işsizlik ödeneği hakım devam edermi..tşkr.ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

 62. pelin dedi ki:

  merhaba, Ben bakıcımı ek-9 10 günden fazla olarak 28 şubatta çıkışını verdim sonra bu tarihi 3 mart olarak düzeltirdim dilekçe ile bunun bir cezası var mı
  şu anda 10 bin tl gibi sigorta borcu gözüküyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İşveren tarafından verilen hatalı işten ayrılış bildirgesi işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde düzeltilebilmekte ya da silinebilmektedir. Bu süre geçirildikten sonra işten ayrılış bildirgesinin sistemden düzeltilme şansı bulunmamaktadır.

 63. Mine dedi ki:

  Merhaba, işimden istifa ederek ayrıldım. İçeride kalan birkaç günlük izin hakkım vardı. Bunu çıkış belgemde göremedim. Normal mi? Nerede belirtilmesi gerekir?
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhabalar;sigortalı işten çıkış bildirgesinde yıllık izin bilgileri bulunmaz

 64. Mine dedi ki:

  Eklemeyi unuttum. İstifa ettikten sonra içeride kalan izin hakkımın ücreti net üzerinden mi brüt üzerinden mi ödenir?

  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;net ücret üzerinden ödenir.

 65. Asli dedi ki:

  Eklemeyi unuttum yarim saat erken Colman gerkirken cikmadim bu hakkim Ida kullandirtmadilar

 66. Bartu dedi ki:

  Merhaba, uzun dönemli stajyer olduğumdan SGK da aktif gözükmekteyim bu yüzden yeşil pasaportumu yenileyemedim. İş yerimle konuştum stajım 13. Ünde bitiyor 13.ünde bildiririz çıkışı dediler. Peki SGK da ne zaman gözükür hocam yeşil pasaport için çok önemli acil cevabınızı bekliyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyeri çıkışınızı bildirdiği andan itibaren SGK dan çıkış bildirgesi alabilirsiniz.

 67. Bartu dedi ki:

  Merhaba hocam, uzun dönemli stajyer olarak Ekim 2016’dan beri bir firmada çalışmaktayım. Yeşil pasaportumu yenilemeye gittiğimde aktif olarak gözüktüğümü söylediler. Staj 13 Nisan’da bitiyor o gün çıkış için SGK ya bildiririz dediler. Peki hocam SGK sistemine hemen düşer mi bu yoksa ay sonunda falan mi aktif durumum değişir ona göre acil başvuru yapmam gerekiyor pasaport için biletler yanacak yoksa yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyeri çıkışınızı bildirdiği andan itibaren SGK dan çıkış bildirgesi alabilirsiniz.

 68. ceylan dedi ki:

  merhabalar
  iştn çıkış ibranamesi sicile işler mi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet işten çıkış bildirgesinin işçi özlük dosyasına konulması gerekir.

 69. ebru dedi ki:

  ebru
  31.03.2017 de habersiz çıkışım verilmiş kod 17 den fakat işyeri farklı birünvan ve işveren değişikliğiyle devam ediyor yeni işyerinde haklarımızın korunacağı söylendi muaffakatname imzalatmak istediler imzalamadım çünkü orada işyerinin devredildiği yazılıydı. kod 17 den çıkarılan bir işçinin hakları devredilebilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kanunundan doğan hakları devredilmeniz mümkün değildir.

 70. gökhan dedi ki:

  Merhaba hocam ben özel bir şirkette çalışıyom beni işten cikarirsalar ne kadar tazminat ala bilirim 30 aydır calismaktayim
  maaşım 1.960

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; TIKLAYINIZ.tazminatınızı öğrenmek için lütfen

 71. didem dedi ki:

  Hocam merhaba Ben 25.maddeden işten çıkartıldım ve şu anda dava açtım dava aşamasındayım . iş başvurduğum firmalar ki bir tanesine kabul edilme olasılığım çok yüksek gibi görünüyor ..İşe kabul edilme durumumdan sonra işe giriş evraklarını verdikten sonra bu işlemlerimi yaparken işten çıkış kodumu görme imkanları var mıdır ? Yani örnek verecek olursam Yarın ,başvurduğum ve görüştüğüm bir firma arayıp bana iş teklif etti ben de kabul ettim benden gerekli evraklarımı getirmemi istedi ( Kimlik , diploma vs) .iş teklifi yapıldıktan sonra diğer rutin işe alım işlemlerinde benim hangi sebeple işten ayrıldım çıkış kodumu görme imkanları var mıdır ? Çünkü görüşme sırasında görüşme sırasında 25. maddeden atıldığımı söylemedim. Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normalde özlük dosyanızda işten çıkış bildirgenizin olması gerekir.Tarafınızca temin etmeniz işyerinizden istenebilir.

 72. didem dedi ki:

  Hocam eklemeyi unuttum çalışma belgesini aldım. Yeni işe başlarken sgk çıkış bildirgesi isterler mi ayrıca ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;normalde özlük dosyanızda işten çıkış bildirgenizin olması gerekir.Tarafınızca temin etmeniz işyerinizden istenebilir.

 73. Mahmut dedi ki:

  Merhabalar ben 33 aydır özel bir şirkette çalışıyorum.yaklaşık olarak 3 yıldır.fakat çalıştığım şirket taşeron bir firma artı ben evime 70 km uzak bir bölgeye verdiler.orada eleman eksik olduğunu söylediler.maaşımızı yatması gereken tarihinden 1 hafta sonra yatırıyorlar kafalarına göre başka bir yere sürüyorlar.bazen oluyo ki il dışı göreve gönderiyor.yol hacirahı bile vermiyorlar.ne yapmam gerekir tazminatımı alıp işi bırakabilir miyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tazminat alabilmeniz için;
   1- İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık nedenleri dışındaki nedenlerle işten ayrılan sigortalılar,

   2- İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık veya işyerinde işin durması benzeri nedenlerle işten ayrılan sigortalılar,

   3- Askerlik görevi nedeni ile işten ayrılanlar,

   4- Emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda gereken sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeni ile işten ayrılanlar,

   5- Evlilik sebebiyle işten ayrılan kadın sigortalılar,

   6- Vefat Eden sigortalıların hak sahipleri,

 74. Ayşe dedi ki:

  Merhaba , yeni çalıştığım yerden işten çıkış bildirgesi istendi. Söz konusu belgeyi benim dışımda herhangi birinin ulaşması mümkün mü işkur ya da SGK dan ? ya da eski şirketimden isteyebilirler mi ? teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba:;özlük dosyanızda işten çıkış bildirgesi bulunur;o belgeden hangi nedenle işten ayrıldığınızı yeni işveren öğrenir.

 75. Coşkun dedi ki:

  Hocam merhaba..ben geçen sene işsizlik maaşı alıyorken 3 ay daha hakkım varken dondurup 07/04/2016 tarihinde otelde işe başladım ve 30/11/2016’da mevsim bitimi çıkış verildi yani askıya alındım(30/10/2016–29/11/2016 arası ameliyat olduğum için işgöremezlik raporum vardı..rapor süresi bitti askıya alındım bunu imza atıp kabul ettim)..06/04/2017 tarihinde aynı gün içinde başka bir işyerine girdi çıktı yapıldı ve 04/05/2017 tarihinde askıda olduğum otel beni aradı ve başlatacaklarını söylediler..ben de çalışmak istemediğimi söyledim istifa yazdım”özel nedenlerden dolayı çıkışımı istiyorum vs.) işyeri istifa dilekçemi İŞKUR ve SGK ya fakslamış fakat çıkış kodum 19 olarak görünüyor değiştirilemiyor bu yüzden kalan 3 aylık ödeneği alamıyorum..işkur ve sgk “faks geçersiz ıslak imzalı belge olacak” diyorlar ve çıkış kodumu da sgk “işkur yapmalı” diyor işkur da “sgk yapmalı”diyor..işyeri “askıya aldığım tarihte 10 gün içinde degistirebilirdim sistemden fakat şuan müdahale edemem” diyor..nereye gitsem yardımcı olmuyorlar.. çok teşekkür ederim.. saygılar..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;durumunuz farklı ilgili Kurumlarla probleminizi çözmeniz gerekmektedir.

 76. Serap dedi ki:

  Mrblar.
  Sgk çıkışındaki adresin yanlış olması ne gibi sorunlar çıkartır.Geriye dönük cikis yapamıyoruz.malesef.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hangi adres yanlış acaba ?

 77. osman yilmaz dedi ki:

  Merhaba hocam ben 4 yıldır çalışıyorum fakat işyerinde çıkmak istiyorum örnek is yerinde musteri ler geliyor Patron her türlü ahlaksizlik yapıyor örnek müşteriler geliyor patron onlara özel yemekler rüşvet ler gidip istediği bayanlarla aşk yasamalar
  7 8 arkdasiz hiç huzurumuz yok ama orda harcadigimiz bir emeğimiz var ne yapabiliriz ne tür hakdan yararlana biliriz özel sektör tekstil yöneticiler harem kurmuş milletin karısına kızına asılıyor biz bunlari dile getirdigimiz zaman onlar veriyor biz de yapıyoruz diyorlar bizim de kanunen ne yapmamiz lazim haklarimiz icin tsk ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işverenin gayri ahlaki davranışları nedeniyle iş akdinize son verebilir;tazminatınızı alabilirsiniz.

 78. SUDE dedi ki:

  Merhaba
  İşçi aynı ay içinde bir kaç kere aynı iş yerine girip çıkıyorsa bir önce ki ay yazılmalı mı ?

  örneğin :

  İŞÇİ A 26.04.2017 GÜNÜ İŞE BAŞLADI 04.05.2017 İŞTEN AYIRILDI

  1. AYRILIŞTA NİSAN AYI VE MAYIS ÇIKIŞ TARİHİNE KADAR OLAN SÜREYİ BİLDİRDİK

  SONRA 10.05.2017 DE TEKRAR İŞE GİRDİ 27.05.2017 İŞTEN ÇIKTI BU DURUMA GÖRE 2. İŞTEN AYRILIŞ BİLDİRGESİNDE NASIL BİR YOL İZLEMELİYİZ

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;takip eden ay primleri bildirmek zorundasınız.Aynı ay içinde birden fazla işe giriş çıkışları toplayıp takip eden ay bildirim yapın.

 79. HÜSEYİN SAPMAZ dedi ki:

  merhaba hocam
  01 03 2003 ten beri aynı firmada çalışmaktaydım 23 05 2017 tarihinde is akdimi 4857 sayılı yasanın 34 ve 24/11-E maddesi gereği sona erdirdim.bu çalışma süresi içinde aynı işveren 3-4 kez firma değiştirip girdi çıktı yapmıştır.kanunı haklarımın hiçbiri ödenmemiştir.hep devretttim diyordu.giriş çıkışlarda hiç bir imza atmadım.tazminat ve haklarımı almam için bir yol gösterirmisiniz.teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Çalışma ve İşkurumuna şikayette bulunabilirsiniz.Onlar sizi işverenle uzlaştırırlar.

 80. Arzu dedi ki:

  Merhaba hocam ben işten bu gün ayrıldım bunu ssk ya bildirmem gerekiyor mu çünkü bildirmediği için ceza gelen kişiler olduğunu duydum ssk daki çalışanlar da konu hakkında malesef bilgi sahibi değiller ayrıca bildirmem gerekiyorsa nerelere başvuru yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,işten çıkış bildirgesini işveren kuruma bilidirir sizin bir şey yapmaniza gerek yok

 81. ferhat dedi ki:

  hocam iyi akşamlar çalıştığım bi firmada çıkışım yapılmamış ama ben o firmada çalışmıyorum şimdi bu firmadan kimseye ulaşamıyorum ve eşimin üzerinden bakılmak istiyorum çıkış gözükmediği için napmam lağzım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kurum ile görüşmeniz gerekmektedir.

 82. Emre dedi ki:

  24.05.2016 ‘ işe giriş Tarihim Bazı sebeblerden dolayı Çıkmak istiyorum 01.08.2017 Tarihli yeni Yasada işçi kendi Cikisini bile alsa Tazminatlardan Yararlanabilirmi Şimdiden Teşekkürler ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bahsettiğiniz yasa hala taslak aşamasında

 83. zafer ö dedi ki:

  5,5,2014 den beri bir hastanede cihaz elemanı olarak çalışmaktayım.devlet hastanesi.bu ayın 15 inde işten ayrılmak istiyorum.acaba ne yapmam gerekiyor.hizmet alımı olarak görünüyorum.yardımcı olursanız sevınırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Bağlı bulunduğunuz firmaya talebiniz iletmeniz gerekmektedir.

 84. zafer ö dedi ki:

  maaşlarımız zamanında yatırılmıyor ve sıkıntı çekiyoruz işten ayrılma sebebim bu ve ailem ayrı bir il de ben ayrı bir il deyim.aile bütünlüğü gerekçesi ve zamanında maaşımızı alamıyoruz bunlar gerekçe gösterilerek işten ayrılmak istiyorum.tazminatı hak ediyormuyum ne yapmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,işçi haklı fesih hakkına sahiptir.

 85. ayşe dedi ki:

  Merhaba , bir çalışanın 31.05.2017 itibarıyla çıkışını verdim. tahakkuk bildirgesini onayladım. 07.06.2017 itibarıyla çıkışını iptal ettim. şimdi yaptığım işlemde bir hata varmı sgk ya yazı yazmam gerekirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sistem onay verdiyse gerek yok.

 86. black women dedi ki:

  MERHABA
  SGK ayrılış bildirgesindeki son çıkış tarihine takabül eden bürüt rakamla E BİLDİRGE bürüt rakamı aynı mı olmalıdır ?
  sonradan mesai gelmiş raporlu olmuş olabilir bununla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK ile görüşmeniz gerekmektedir.

 87. İhtiyaç sahibi dedi ki:

  Çıkış bildirgesi 31/05/2017 de geriye dönük 10 gün yapıldı yani 21/05/2017 de çıkış gerçekleşti işsizlik maaşı alabilmem için 56 günüm daha var. Ayrılış bildirgesini iptal edip devam mı etsem dilekçe verip SGK ya yanlış yapıldı mı desem işsizlik maaşı için nasıl bi yol izlenmesi doğru olur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;siz dilekçe veremezsiniz işveren tarafından dilekçe verilmesi gerekir.

 88. Bahar dedi ki:

  Kolay gelsin hocam iş verenim tarafından sözleşme tarihim bitmeden istifaya zorlandım istifamı imzalamadigim için de bugün işten çıkarıldığım söylendi fakat bana ne bir çıkış evragi nede bir gerekçe gösterildi bu evrağım bana verilmesi gerekmez mi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkış bildirgesini SGK dan da alabilirsiniz.

 89. cem dedi ki:

  Merhaba eski iş yerinden ayrılalı 2 ay oldu fakat halen çıkışım yapılmamış ve sigortam ödeniyor.Yeni bir iş yerine başlıyorum fakat sigortam ödendiğinden dolayı giriş yapamıyorlar. Eski iş yerim ile görüştüğümde sigortamı iptal etmeyeceklerini belirtiyorlar.2 ay öncesi işten ayrıldığımda noterden işten ne sebeple ayrıldığımı belirten ihbar gönderdim. Şuan için eski iş yerimin sigortamı iptal edebilmesi için ne yapmama gerekli.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkışınızın yapılmaması başka bir yerden sigortalı olmanıza engel değildir.

 90. meltem dedi ki:

  Merhaba ben 2 ay bir ofiste çalıştım ve 2. ayın başında sigortam başladı ve ama herhangi bir yere imza atmadım maaşımı da hep elden aldım ve 2.ayın sonunda maaş aldığım gün hesap numarası istendi yine bu maaşımı aldığım gün işteki sorunlarımı belirtip çıkmak istediğimi söyledim ve şiddetli bir tartışma yaptı benimle.iş arkadaşım beni aradı ve çıkış imzası atmam gerektiğini ve 15 gün onları mağdur etmemek için çalışmam gerektiğini söyledi ama ben oraya bir daha gitmek istemiyorum.Böyle çıkış yapma gibi bir zorunluluğum var mı sigortamın ilki bile daha yatırılmadı ama girişi yapılmış. Ben şimdi oraya gidip 15 gün çalışmak ve çıkış imzası atmak zorunda mıyım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışma zorunluluğunuz yok,işe gitmediğiniz zaman zaten işveren çıkışınızı verecektir.

 91. Ercan Adem dedi ki:

  Merhaba; Ben 25.05.2017 tarihinde işe girdim ve deneme süresi dolmadan 22.06.2017 tarihinde istifa ettim. Mayıs ayinda çalıştığım 1 haftalık ücreti aldım. Şu an insan kaynakları bana; mayıs ve haziran aylarının maaş bodrosu, sgk işten ayrılış bildirgesi ve bütün alacaklarimi teyit ettiğim ibraname imzalayıp göndermemi istiyor. Henüz haziran ayının maaşı ödenmedi. Evrakları gönderirsem maaşimin ödenmemesi durumu olur mu?
  Not: iş işyerim başka bir ilde sadece telefonla irtibat kurabiliyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;onu biz bilemeyiz işyerinizle iyi niyet çerçevesinde ilişki kurmanız gerekiyor.

 92. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey ben Mehmet. Ben 4yıldır ticari takside şöförlük yapmaktayım bizim ticari taksi çalışanları sigorta hakkında bilgi almak istiyorum. Ben 3senedir ticari taksi ek 6 isteğe bağlı sigortalıyım primlerim odeyemiyorum ben çalıştığım taksiden ayrıldım bu geçmişe dönük olarak primlerimi plaka sahibi odeme si gerekiyormu taksi sigorta primleri. Şöförmü yoksa plaka sahibi mi öder teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ek-6 sigortalının borcudur,sizin ödemeniz gerekiyor.

 93. Elif dedi ki:

  Merhaba,

  Subat ayi itibariyle dogum iznine ciktim. Sirket bu surecte 4 ay boyunca maasimi yatirdi. Dogum iznimin 3. Ayinda aranarak isten cikarildigimi ogrendim. Karsilikli anlasma yapmak istedierini soylediler. Belli bir ucret tazminat gibi para yatirildi. Simdi sirket beni arayip devletin yatirdigi parayi geri istiyor. Eger ise geri donseydim bu parayi elbetteki vermem gerektigini biliyordum. Ancak plansiz ve ani bir isten cikis oldu beni magdur ettiler. Bu parayi vermemenin bir yaptirimi var mi? Beklenmedik bir zamanda isten cikarildigim icin bu paranin hakkim oldugunu dusunuyorum. Bu konuda bilgi verirseniz cok memnun olurum. Tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aranızda yazılı bir anlaşma yok sanırım,işverenin yapabileceği bir şey yok.

 94. YILDIRIM AVCI dedi ki:

  Merhaba

  Çalıştığım yer işe girişimi 5 ay bi is yerinden ordan çıkış yaptıktan sora 6 ay başka bi is yerinden oradanda çıkış yaptıktan sora başka bi is yerinden 1 ay giriş çıkış yapmis ama sektör eleman sınıfı aynı bu çalışma dönemi 2015 2016 yılları arası sonrasinda 2017 baslarinda ben farklı bir sehire yerlestim daha onceki calistigim sektorle aynı bi işyeri buldum işyeri benden önceki calistigim yerlerin işten çıkış bildirgelerini istedi bunu nerden nasıl temin ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işten çıkış bildirgesini SGK’dan alabilirsiniz.

 95. engin dedi ki:

  Merhaba ben bir petrolde çalışıyordum ve asgari ücret alıyordum 3 ay çalıştım ve kendi isteğim ile çıktım ama muhasebeciyi arıyorum çıkış işlemini yapmamislar çıkış olmadan başka bi ise baslayabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet başlayabilirsiniz.

 96. mabella09 dedi ki:

  merhaba… ben sanayide çalışan bir makine teknikeriyim. sağlık sorunlarım nedeni ile 2 gün rapor aldım, rapor bitiminde sabah işe gittiğimde patronumun ağır hakaret ve küfürüne maruz kaldım. ve beni işten kovdu. bunun üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundum ve patrona ihtar çektim tazminatları öde diye. daha sonra o da bana ihtar çekmiş neden gelmedin işe diye, ben de tekrar ihtar çektim 14 temmuzda raporu falan söyledim hakareti de soruşturma açıldığını da , daha sonra iş kura gittim işsizlik maaşına başvurmak için 29. maddeden çıkardığı için işveren alamıyormuşum. ne yapmam gerek?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Çalışma ve İşkurumuna şikayette bulunabilirsiniz.Hakaret ve küfür haklı fesih sebebidir.

 97. Halil dedi ki:

  Merhaba 2 Yıl 7 Ay çalıştığım iş yerinden çıkarıldım. tazminat ödenecek dediler fakat aradan 4 ay geçti yatmadı. bugün SGK dan öğrendim bildirimim Kod:4 ten yani İşçi kendisi istifa etti diye bildirilmiş. Herhangi bir istifa kağıtı yok ortada imzada atmadım. Hakkımı nasıl hangi yolla izlerim. Cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışma ve işkurumuna şikayette bulunabilirsiniz.

 98. Ümit dedi ki:

  Merhaba istifa edip ayrıldığım bir işyerinden sgk işten ayrılış bildirgemi ve bana imzalattıkları ibranameyi talep ediyorum ancak bu evrakları vermiyorlar. Vermeme gibi bir kanuni hakları var mıdır acaba, yardımcı olabilir misiniz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işten çıkış bildirgesini SGK’dan alabilirsiniz,orada çalıştığınıza dair bir belgeyi de işveren size vermek zorunda.

 99. SinemG dedi ki:

  Hocam merhaba ben 11 şubattan bu yana özelde çalışıyorum. üniversite kazandım. KYK yurduna başvururken sigortamın olmaması gerekiyomuş. perşembe günü çıktım. ama şu anda e devletten bakıyorum. temmuz ayı da yatırılmamış. halada durumu aktif görünüyo. KYK başvurusunda sorun yaşar mıyım neden öyle görünüyo ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işverenin 10 içinde çıkışı SGK’ya bildirme zorunluluğu var.10 gün içinde işten çıkışınız sisteme yansır.

 100. İsmail DURMUŞ dedi ki:

  Merhaba 2013 yılında İstanbul Anadolu yakasında bulunan iş yerinin İstanbul Avrupa yakasında bir adrese taşınmasından dolayı; şartların zorlaşması nedeni ile yeni adreste iş başı yapmadım. İş veren çıkışını kod 29 olarak belirtmiş. Yani madde25/ll. Açmış olduğum maaş tazminat davaları sonucunda yargıtay 9. Dairesi şartların ağırlaştırılmış olduğundan gitmemektedir beni haklı buldu ve kıdem tazminatı mı ve maaşların ödenmesine karar verdi. Bu durumda işveren çıkış kodunu 29 kullandığından dolayı kötü niyet kullanmış ve objektif davranmayıp beni madur etmiştir. Bu konu ile kötü niyet davası açabilirmiyim. Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet açabilirsiniz.Ama mahkemenin kararını önceden bilemeyiz.