Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

20.06.2019
8.114
A+
A-
Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

İşten çıkış bildirgesi son yapılan değişiklikle birlikte 5510 sayılı kanun kapsamına alınmıştır. İşverenler tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna eksiksiz olarak işe giriş ve çıkış belgelerinin teslim edilmesi zorunlu hale getirilmiştir. İşe giriş ve çıkış bildirgeleri işveren ve işletmeler tarafından düzenli olarak takip edilmelidir. Özellikle büyük kurumsal firmaların bu takipleri yapması büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe giriş bildirgeleri teslim edilmediği takdirde işverenlere idari para cezası uygulanması öngörülmüştür. İşten çıkış bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna vaktinde teslim etmeyenler için; güncel asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası uygulanır. Kanunlar yasal süre içinde işverenlere işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerini resmi kuruma teslim etmelerini bildirmektedir. 5510 sayılı kanun kapsamında işten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin yapılmasına yönelik sorumluluk işverenlere aittir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Nedir?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi, sigortalı bir çalışanın işten ayrılmadan önce işvereni tarafından, işten ayrıldığını bildiren belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumana vermesidir. Bu bildirge sayesinde ülke genelinde; işsizlik rakamları, işsizlik ödeneği alacaklar, kayıtlı çalışanlar vb. birçok veri güncel olarak takip edilebilmektedir. 5510 sayılı kanun çerçevesinde işten ayrılan bir çalışanın en az 10 iş günü için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi sayesinde:

 • Kıdem tazminatı hesaplamaları
 • İşsizlik ödeneği
 • İşsizlik oranları vb.

Birçok veri resmi olarak kayıt altına alınmış olmaktadır. Bu yönüyle 10 iş günü içinde işten ayrılma bildirgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim etmeyen kişi ve kurumlara idari para cezasının uygulanması gayet yerindedir. İşten çıkış bildirgesi 4/A sigortalıların işten ayrılmaları halinde verilmektedir.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesi Nasıl Verilir?

İşten ayrılış bildirgesinin teslim edilmesi için tüm sorumluluk işverene aittir. 5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde işveren sorumluluğunda bulunan bir çalışanın işten ayrılış bildirgesini internet üzerinden en az 10 iş günü içinde bildirmesi gerekmektedir. İşverenlerce işten ayrılış bildirgeleri üzerinde:

 • Sosyal güvenlik sicil numarası alanı
 • Meslek adı ve meslek bilgileri alanı
 • Sigortalı işten ayrılış kodları alanı
 • Sigortalı hizmet bilgi bölümü

Mutlaka doldurulmalıdır. İşten ayrılış bildirgesi üzerinde yer alan bölümlerin içinde:

 • İşçilerin kimlik bilgileri
 • Adres
 • Sicil, sandık, iştirakçi vb. numaraları
 • Ücret bilgileri yer almaktadır.

Sigortalı işten ayrılış bilgileri elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanına kaydedilmektedir. Kaydedilen bu bilgiler sayesinde bir yıl ve üzeri çalışıp işten ayrılan kişilerin işsizlik ödeneği almaları mümkündür.

Sigortalı İşten Çıkış Bildirgesinde Ayrılış Kodları

İşten ayrılış bildirgesi kodları işten ayrılan kişinin, işten ayrılış sebebinin ne olduğunu ayrıntılı bir şekilde belirtmesini hedeflenmektedir. İşten ayrılmaya ya da işten çıkarmaya bağlı olarak birçok neden bu kodlar sayesinde işten ayrılış bildirgesi üzerine işlenmektedir. Bu kodlar:

 • Askerlik nedeniyle ayrılma
 • Toplu işten çıkarma
 • İşverence fesih
 • Sağlık sorunları nedeniyle çıkma/çıkarılma
 • Emeklilik sebebiyle ayrılma
 • Sözleşmenin sona ermesi
 • İşverence yapılan statü değişikliği
 • Kurum disiplin kurulunca verilen karar
 • Mevsimsel ya da kampanyaya bağlı sürenin bitmesi
 • İşçinin kendi arzusuyla ayrılması
 • Ölüm nedeniyle işin sona ermesi vb.

Başlıklara sahiptir. İşten ayrılış kodları sayesinde kısa sürede işten ayrılma nedeni belirtilebilmektedir. İşten ayrılış bildirgesi doldurulurken işten ayrılma nedenini belirten 40 koddan en az bir tanesinin kullanılması gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesi üzerinde yalan beyanda bulunan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari ücretin iki katına kadar idari para cezaları uygulanabilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Kaç Gün İçinde Verilmelidir?

İşten ayrılma bildirgesi kayıt süresi kanun kapsamında en az 10 iş günü olarak belirlenmiştir. Bu süre içinde sisteme girilmeyen işten ayrılma bildirgeleri nedeniyle idari para cezası uygulanabilmektedir. Sigortalı işten ayrılma bildirimini yapmayan işçiler için herhangi bir yaptırım söz konusu değildir. İşten ayrılma ve işe giriş bildirgelerinin ön görülen sürelerde verilmemesi halinde:

 • Asgari ücretin 10/1’i kadar idari para cezası ödenirken
 • İşe giriş ve çıkış bildirgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanlarınca tespit edildiği takdirde asgari brüt ücretin en az iki katı para cezası uygulanmaktadır.

5510 sayılı kanunun ön gördüğü biçimde tüm sorumluluk işverenlere aittir. İşten ayrılma bildirgesinin herhangi bir sebepten dolayı normal süresinde bildirilmemesi halinde, otuz iş günü içinde işveren Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirerek idari para cezasını indirimli şekilde ödeyebilmektedir.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigortalı işten çıkış bildirgesi sorgulama Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi ve e- devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. İşten ayrıldıktan sonra kanunun ön gördüğü biçimde 10 iş günü içinde işten ayrılış ya da işe giriş bildirgeleriniz yapılmadığı takdirde işveren ya da kurum hakkında hukuki süreç başlatabilirsiniz. İşe giriş ve çıkış bildirgelerini kontrol etmek için:

Sosyal Güvenlik Kurumu sorgulama ekranından:

 • Kullanıcı adı
 • Şifre ve
 • Güvenlik kodunu girerek görüntüleyebilirsiniz.

E- devlet üzerinden işten çıkış ve ayrılma bildirgelerinin durumu hakkında detaylı bilgi almak için:

Adresini ziyaret edebilirsiniz. E- devlet üzerinden işten ayrılan kişi işten ayrılma bildirgesinin Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilip iletilmediğini kontrol edebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ekranından yapılacak sorgulama ve bildirge işlemleri ise işverenlerce yapılabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi sorgulamalarını E-devlet üzerinden yapabilmek için; T.C. kimlik numarası ve e – devlet şifresi yeterli olmaktadır. PTT şubelerinden E-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

İşten çıkış bildirgesi kapsamında işçi ve çalıştığı kurum hakkında birçok detaylı bilgi verilmektedir. Özellikle işten ayrılış nedeni, çalışma süresi, eksik sigorta günleri vb. birçok bilgi kayıt altına alınabilmektedir. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi üzerinde:

 • Sigortalı kişinin kimlik ve adres bilgileri
 • Sigortalının sosyal güvenlik bilgisi
 • Hizmet bilgileri
 • İşveren ve çalışılan kurum bilgisi
 • Taahhüt ve E- beyan bilgileri

Bulunmaktadır. 5510 sayılı kanun gereğince işten ayrılma bildirgesi üzerinde yer alan bilgilerin tamamının eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Kanun kapsamında belirtilen süre içinde sisteme girişi yapılmayan bildirgeler için işverenlere, asgari ücretin onda biri kadar idari para cezası uygulaması yapılmaktadır.

Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi Ne Zaman Verilmelidir?

İşe giriş bildirgesi en erken kişinin işe başladığı tarihte Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. İşten ayrılma bildirgesinde olduğu gibi işe başlama bildirgesinin sorumluluğu da yine işverene ya da kuruma aittir. İşe giriş bildirgesinin işe başlama tarihinden sonraki bir tarihte gösterilmesine neden olan bazı durumlar vardır. İşe başlama tarihinden sonraki tarihte gösterilen bildirgeler:

 • Resmi tatil günlerine denk gelen bildirgelerde
 • Yeni tescil edilen bir kurumda en az 1 aylık süreden sonra gösterilebilir
 • İnşaat, tarım ve hayvancılık alanlarında işe başlanan günün sonuna kadar bildirge verilebilmektedir.

İşe giriş ve çıkış bildirgelerinin vaktinde Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmediği durumlarda idari para cezaları uygulanabilmektedir. Bu nedenle işverenlerce işe giriş ve çıkış bildirgelerinin takip edilmesi ve vaktinden resmi kurumları işlemlerin bildirilmesi büyük önem taşımaktadır. Sigortalı işten ayrılış bildirgesi ve işe başlama bildirgeleri elektronik veri tabanları üzerinden yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 505 YORUM
 1. Polat dedi ki:

  Işveren çalışırken sürekli geç maas vermesinin, hafta da 45 saatten fazla çalışılmasının ve fazla calisma sürelerinin ücretinin verilmemesinin eksik ve gerçek ücretten düşük ssk prim ödemesi gibi bir çok sorundan dolayı işyerinden kendi isteğim ile ayrıldım. İşveren tüm bu yaptıkları bir tarafa tazminat vermemek için 29 Kod numarası ile kendisi işten çıkarmış gibi bildirim de bulunmuş. İşyerini mahkemeye verdim. Mahkeme sonuçlandığında verilen kod işverene düzelttirilebilinir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Tabiki düzelttirilebilir.Mahkemenin bu yönde karar vermesi gerekiyor.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. filiz dedi ki:

  merhaba;çalışmadan önce sgk dan yetim aylıgı alıyordum; işten ayrıldıktan 3ay sonra evlendim fakat bu süre içinde sgk ya ayrıldı bildirgesi yapmadımki zaten böyle bir bildirimden haberim yok sgk zaten bizim sigortamız kesildiği için işten ayrıldığımızı görüyor ve buna rağmen bildirim istiyor. bu sebeple çeyiz paramı alamadım bu konuda yardımınızı istıyorum ne yapabilirim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ölüm aylığı için talep şartı gerekiyor. İşten ayrıldıktan sonra talepte bulunmazsanız aylığınız bağlanmaz. Çalışmaya başladığınızda Sosyal Güvenlik Kurumu’na maaşın annenize aktarılması için dilekçe vermiş miydiniz?

   1. filiz dedi ki:

    çalışmaya başladığımdada herhangi bir dilekçe vermedim ama maaşım kesildi.anneme bağlanmadı.yani sizcede maaşı kesen kurum neden tekrar otomatikman bağlamıyor?sizcede bu kanun açığı değilmidir?ve bunu alabilmem için ne yapmam gerekiyor?

    1. SGK Editör dedi ki:

     Değerli Okurumuz;
     Emekli maaşı sigortalının talebi doğrultusunda işlem gören bir uygulamadır. Bu sebeple talep şarttır.
     Sağlıklı günler dileriz…

 3. tamer dedi ki:

  merhaba 4a hizmet dökümünü incelerken 10 yıl önce istifa ederek ayrıldığım iş yerinin işten ayrılış sebebi olarak 11-iş kazası sebebiyle ölüm olarak bildirdiğini farkettim,bu durumun bana her hangi bir zararı olur mu?olursa nasıl düzeltebilirim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Size bir zararı olmaz ancak işyeriniz yine de değiştirilmesi için SGK’ya bir dilekçe ile başvursun.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. ERDAL dedi ki:

  İŞE GİRİŞİ OLMAYAN BİR İŞYERİ DOSYASINDAN İŞTEN ÇIKIŞ YAPTIM. BUNUNLA İLGİLİ BİR CEZA GELİR Mİ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer sigortalınız için sigortalı işe giriş bildirgesi vermediyseniz idari para cezası uygulanır. Kendiniz vermeniz halinde bir asgari ücret tutarında, Kurumun tespit etmesi halinde iki asgari ücret tutarında uygulanır. Bilginiz olsun.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. ERDAL dedi ki:

  TAM OLARAK ŞÖYLE. AYNI İŞYERİNE AİT 3 İŞYERİ DOSYASI VAR A DOSYASI B DOSYASI VE C DOSYASI. DİYELİM BU SİGORTALININ GİRİŞİ C DOSYASINDA AMA BEN BU KİŞİYE ÇIKIŞ YAPARKEN A DOSYASINDAN YAPTIM BUNU YAKLAŞIK 20-25 GÜN SONRA FARK ETTİM. HENÜZ ŞUBAT AYININ BİLDİRGELERİ SGK YA VERİLMEDİ. SİZCE NE YAPMALIYIM?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aslında sistemin kabul etmemesi lazım. Ancak sehven yapılan bir işlem olduğu için Sosyal Güvenlik Kurumu’na düzeltme dilekçesi verebilirsiniz. Düzeltmelerde idari para cezası uygulanmaz.

 6. ERDAL dedi ki:

  DİLEKÇENİN BİR ÖRNEĞİ KONUSUNDA YARDIMCI OLABİLİR MİSİNİZ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   …….. Sicil numaralı A işyerinde çalışan ………………. T.C. kimlik numaralı sigortalı için …… sicil numaralı A işyerinden verilecek işten ayrılış bildirgesini sehven ……….. sicil numaralı B işyerinden verdik. İşten ayrılış bildirgesinin düzeltilmesi konusunda gereğinin yapılması,
   Deseniz yeterli olur.

   1. mehmet dedi ki:

    Merhabalar Ben resmi kurum da kadrolu işçi olarak çalılıyordum 2019 şubat ayında bir durumdan dolayı çıkışım verildi. Şimdi sgk ya gittiğimde bana resmi olarak çalıştığımı ve sadece ücretsiz izne ayrılmış olduğum söyleniyor yani 1 sene önce çıkışım verilmemiş beni öcretsiz izne çıkarmışlar ama bana çıkışın verildi dendi bu arada ben işsizlik maşı da aldım şimdi kurumuma gittiğimdd bana muhasebede çıkışımın verilmediğini sadece idari olarak çıkışımın verildiğini söylüyorlar ben işe tekrar başlıyabilirmiyim ne yapabilirim

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Bu şekilde bir durum mümkün değil zaten işsizlikten faydalanmanız imkansız bu şekilde bir süreçte. Diyelimki oldu aldığınız işsizliği yasal faizi ile geri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 7. hasan yılmaz dedi ki:

  Merhaba ben Matematik Öğretmeniyim, KPSS Öğretmenlik sınavına hazırlanıyorum. En son çalıştığım özel okul işten kendi isteğimle ayrıldığım için SGK ya beni 29 kod ”İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih” ile ayrıldığımı bildirmiş. Ben devlete girmekte bir mağduriyet yaşar mıyım ? Cevabınızı dört gözle bekliyorum teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Herhangi bir sıkıntı olmaz merak etmeyin. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. HASAN YILMAZ dedi ki:

    Tatmin edici cevabınız için teşekkür ederim. Hürmetler…

 8. HASAN YILMAZ dedi ki:

  Efendim ben eksik sgk ve agi ödemelerinden dolayı işten ayrılmadan evvel iş yeri sahibiyle görüştüm ayrılmamı istemedi fakat vereceğini taahhüt de etmedi, sömestre girdi tatil bitmeden 1 hafta önce mail attım alacaklarım için cevap vermedi, okulların açıldığı gün noterden ihtarname çektim hiç bir şekilde geri dönmedi üstüne üstlük ihtarname tarihinden 1 hafta sonra beni işten 29 kod ile çıkardı. Bu kodu ben nasıl değiştirebilirim. 15.02.2016 tarihinde sgk dan beni çıkarmış ben bunu e-devletten 15.03.2016 da öğrendim. Bu kodu değiştirmek için hangi adımları uygulamam lazım ? Yardımcı olursanız sevinirim…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu kodu siz değiştiremezsiniz. İşverenin düzelttirmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurması gerekir. Aksi halde düzeltilmez. Ya da siz işvereni mahkemeye verirsiniz. Mahkeme kararı ile düzeltilebilir.

 9. Erhan dedi ki:

  İş kanununun 22. Maddesine göre çalışma koşullarında değişikliğe gidildi ve bu değişiklik aldığımız ücret ile alakalı. Yazılı olarak bildirilen kâğıdı imzalamadım. İşten çıkarılacağım kurum tarafından söylendi fakat taşeron firma kurumun kendisine yazılı kâğıt vermesini tazminat yükünü üstlenmiyeceğini belirtmiş. Hâlâ işe devam ediyorum ve başka sebepler öne sürüler iş akdimin sonlandırılacağı düşüncesindeyim. Ne yapmam gerektiği hususunda yardımcı olursanız memnun olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Yani yapabileceğiniz bir şey yok. Eğer çıkışınız verilirse tazminat için uğraşırsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. Erhan dedi ki:

    Eski sözleşmedeki maaş ödemesi yapılmıyor. İş akdim de sonlandırılmıyor. İş kanununun 24/e maddesine göre derhal fesih hakkım var mı peki bu durumda. Yardımlarınız için de ayrıca teşekkür ederim.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Ücretinizin ödenmemesi derhal fesih hakkı doğurur. Kanıtlayıcı belgeler varsa elinizde kıdem tazminatınızı ve diğer haklarınızı alabilirsiniz

 10. Burak dedi ki:

  İstifa ederek ayrıldığım iş yerinden çıkışıma ait belge ile ayrıldım.Başka bir iş yerinde işkur üzerinden kursiyer olarak işe başlamak üzereyim.Ama işten ayrılışıma ait elimdeki belge dışında bir şey yok.E-devlet üzerinde ayrılışım görülmemekte. Yeni işe başlamam konusunda sıkıntı yaşarmıyım ? yoksa elimdeki belge yeterli midir ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşten ayrıldığınıza dair belge yeterli. Sisteme yansıması biraz zaman alır. Sıkıntı olmaz merak etmeyin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. durmuş dedi ki:

  04 maddesinden işime son verildi.ibranameyi imzaladım ama tazminatım ödenmedi . tazminat hakım kaybolurmu.yada dava açabilirmiyim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   İbranameye imza atmış olsanız bile alacak davası açabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. kazım dedi ki:

  15/01/2015 tarihinde işe başladım 26/01/2016 tarihinde işten çıkartıldım.işveren sgk girişimi 06/02/2015’te yapmış.iş sözleşmemdeki tarih 15/01/2015 kıdem ve ihbar tazminatımı alabilirmiyim yada nasıl alırım? işveren işten çıkartmasına rağmen benim haklı nedenle işten ayrıldığımı bildirmiş 24.maddeden ne yapmam gerekir.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Kıdem tazminatı alma hakkınız var. İşten ayrılış kodunda 24 kodu işçinin sözleşmeyi sağlık nedeniyle ayrılması anlamına gelir. Eğer işveren sözleşme feshinde iş kanununda belirtilen sürelere uymadıysa ihbar tazminatı alma hakkınız da var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. nilay dedi ki:

  Merhaba,

  22.04.2016 tarihinde işten ayrılan ve o gün dahil sgk sı ve ücreti ödenen personelin İşten ayrılış bildirgesini bugün 02.05.2016 tarihinde onayladım, herhangi bir idari para cezası uyarısı almadım.
  Bugün 10. gün değil mi? Yanlış yapmak istemediğimden sizlerden bilgi almak istedim.
  Teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bugün vermeniz gereken son gün olduğu için idari para cezası uygulanmaz. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. nilay dedi ki:

  Hızlı geri dönüş için çok minettarım, teşekkürler.
  Çıkış gününü saymadan, takip eden 10. gün olduğuna emin olmuş oldum sayenizde.
  Kolay gelsin, hayırlı günler diliyorum.

 15. Gülse dedi ki:

  merhaba. Üniversite öğrencisiyim aynı zamanda part time bir işte çalışıyordum. 1 ay önce işimden ayrıldım. Sigortaya benim herhangi bir bildirim yapmam gerekiyor mu yoksa bu bildirimi yapmak ve ceza yükümlülüğü işverene mi ait? ayrıca öğrenci olduğum için tekrar babamın sigortasından nasıl yararlanabilirim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   İşten ayrıldığınızı sgkya bildirmeniz iyi olur .
   Part time çalıştığınız için gss borcu çıkabilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 16. XXX dedi ki:

  28,04,2016 GİRİŞ YAPTIM 09,05,2016 TARİHİNDE 28,04,2016 TARİHİNE AYNI GÜNE ÇIKIŞ VERDİ SIKINTI OLURMU

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sigortalı işten ayrılış bildirgesinin geç verilmesinden dolayı asgari ücretin 1/10 u tutarında ceza uygulanır.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 17. yunus dedi ki:

  12 mart 2016 tarihinde basladıgım isyerimden 9 mayıs 2016 tarihinde ayrıldım ayrılma sebebim beni daha farklı kötü ise vermek istemeleri ve benden memnun olmadıklarını kendime is bulup ayrılmamı söylemeleri oldu bende yeni görevimi yapamayacagımı anlayıp istifa ettim is cıkıs bildirgesini iskura götürüp issizlik maası alabilirmiyim ve bu yazıyı sgk ya götürmem gerekiyor mu aöf ögrencisiyim ve hazıranda mezun olacam insallah ayrıca benim sgk ya bir borcum söz konusu olur mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Kendi isteğinizle işten ayrıldığınız için işsizlik maaşı alamazsınız. Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 18. Mert dedi ki:

  5 yildir ozel bi sirkette calismaktaydim sirket ikale anlasmasi adi altinda duyuru yayinladi bende dilekce doldurdum daha sonra sirf dilekce doldurdum diye beni haksiz yere 25 maddeden isten cikartti mahkemeye basvurdum ancak avukatim en az 2 yil surebilecegini soyledi.Yani 2 yil boyunca mahkeme sonuclanana kadar ben is bulmakta guclukmu cekicem.Bu sureyi dahada kisaltacak itiraz edicegimiz baska bi kurum yokmu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Maalesef iş mahkemeleri biraz uzun sürmekte. Yapılabilecek bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 19. Muhammed dedi ki:

  Merhaba. Ben iş şartlarından ve de sağlık sebeplerinden işten ayrılmayı düşünüyorum. Aynı zamanda işsizlik maaşı almak istiyorum. 24 numaralı kod ;İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih ile işten çıkmak istiyorum. Bunun işin herhangi bir rapor sunmam gerekiyor mu?
  İkinci olarak işverenin bu kod ile çıkışımı göstermesinin kendisi için bir zararı olur mu?
  Yada daha açık bir dille benim işsizlik maaşı almamı sağlayacak herhangi bir kod ile çıkarması işveren için sorun olur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   işveren iş sözleşmesinin işveren tarafından feshi ile versin çıkışınızı. Herhangi bir sakıncası olmaz işveren açısından. Bu durumda işsizlik maaşına hak kazanabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 20. osman dedi ki:

  e devletten emeklilik başvurusu yapamıyorum İşvereniniz tarafından İşten Ayrılış Beldirgesi Kurumumuza Verilmeden Tahsis Talebinde bulunamazsınız.Lütfen İşyerinize Müracaat Ediniz. diyor ne yapmalıyım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşvereniniz işten ayrılış bildirgesini verdikten sonra tekrar deneyiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 21. salim dedi ki:

  Merhaba emeklilik nedeniyle isten ayrıldım fakat hala tazmınat için aramadılar hesaplamadık deyip geçiştiriyorlar acaba yasal süre için bir zaman dilimi varmıdır şikayet etmek için ve benzeri duramlar için teşekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kıdem tazminatının ödenme süresi ile ilgili kanunda belirtilen bir durum yok. Yani işveren için belirlenen zorunlu bir süre yok. Ama eğer ödemeyecek gibilerse mahkeme yoluyla alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 22. Gökhan dedi ki:

  Merhaba
  01/10/2016 tarihinde özel bi şahıs şirketinde işe başladım sigortam 12/10/2016 tarihinde başlatıldı 25/05/2016 tarihinde patron ile tartıştıktan sonra anahtarı bırakıp çıktım henüz çok yeni olduğu için aramızda bi konuşma olmadı
  Fakat bu güne kadar ki çalışma sürecimde sürekli gece geç saatlere kadar çalıştırılıp hiç mesai ödemesi almadım kendisinin mesai ödeme gibi bi huyu olmadığını söylemekte bu konu açıldığında birincisi bununla alakalı ne yapabilirim ödenmeyen mesailerimi almak için? İkincisi de kıdem tazminatım için nasıl bi girişimde bulunabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kıdem tazminatı alabilmeniz için en az 1 yıllık çalışma gerekir. Sizin yok anladığım kadarıyla. Fazla mesailer için Çalışma ve İşkur müdürlüklerine işvereni şikayet etmeli ya da bu konuyla ilgili İş Mahkemesi’nde dava açmalısınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. Ahmet dedi ki:

   merhaba ben bir şirkete çalışıyordum iş yeri sorumlusu bana işe gelme dedi ardından üç geçtiğinde bana is gelemedi devamsızlıktan 29 kodu is çıkışı vermiş Bu 29 is kodu çıkışı yeni gireceklerim işlerde benim için sıkinti yaratırmi veya yeni gireceğim isyerlerinde gözükür mü 29 kodla cikisim verildiğini

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    Bu durum sizin için verilecek olan sosyal haklardan faydalanmanızı engelleyecektir. Bu çıkış kodunun düzeltilmesi talebini istemelisiniz.

 23. Sibel dedi ki:

  Ben tahrik sonucu tartışma oldu ve 29 kodla işten tutanak yazdırıp işten c ikartildim ve mahkemeye versem ise iade yada kodu düzeltmek için mahkeme sonuç verirmi tazminat ve issizlik maasi hak kazanilirmi

 24. Murat dedi ki:

  İyi günler,

  İşten çıkış kodları hakkındaki yazınızı okudum. Konuyla ilgili bir sorum var. Şöyle ki; ben 2014 kasım ayında 26 nolu işten çıkış koduyla işten çıkarıldım. Daha sonra işe iade davası açtım ve kazandım. Böylece işsizlik sigortasından faydalanmaya hak kazandım ve toplu olarak işten çıkarılmamdan 16 ay sonra aldım. Ayrıca işveren beni işe almayıp tazminat ödedi ve çıkış tarihimin üstüne 3 ay daha sigorta primi de yatırıldı. Tüm bunlardan sonra ben sgk dan işten çıkış bildirgesi aldım ve hala kod 26 yazmakta. Sorduğumda mahkemeyi kazanmış olmama rağmen bunun geriye dönük olarak değiştirilmediğini ayrıca işverenlerin bu kodları göremedikleri benim bir yeni işe alınma durumunda sıkıntı yaşamayacağım söylendi. Ancak benim aynı süreçleri yaşayan başka bir arkadaşımın bu kodu 04 ile değiştirilmiş. Benim bu durumda ne yapmam gerekli yardımcı olursanız memnun olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşten ayrılış kodu değiştirilmez diye bir şey yok. İşveren mahkeme kararı ile birlikte SGK’ya bir dilekçe verirse eski bildirge iptal edilir ve sisteme yenisi girilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 25. Muhammet dedi ki:

  Merhaba.. İşe gireli 10 gün oluyor. Bu gün işin evime uzak ve işin ağır geldiğini, çıkmak istediğimi söyledim. Bana 15 gün daha çalışmam gerektiğini söylediler. Böyle bir zorunluluğum var mı yoksa hemen çıkabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   İşverene haber verdikten sonra en az 2 hafta daha çalışmalısınız . Yoksa işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 26. Ik_ge dedi ki:

  Merhaba,

  İşten ayrılan personel son ayında ve bir önceki ayında hem 01 hemde 32 belge türünde çalışmıştır. Dolayısı ile bildirgeleri son iki ayda 4 adettir, ancak sgk işten ayrılma bildirgesinde toplam 2 satır giriş alanı mevcuttur ve bu iki satır belge türü bilgisini de içermektedir. Ben bildirimi yaparken her ayı kendi içinde farklı belge türlerine göre toplayıp son 2 ayın bilgisini bu sekildemi vermeliyim, yoksa son ayın iki bildirgesini verip önceki ayı vermemelimiyim acaba? Yardımlarınız için teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Valla sorunuzu tam anlayabildim desem yalan olur:) . Ancak işten ayrılış bildirgesinde iki satır var. İşten ayrılacağı ay ile bir önceki aya ait bilgileri ister. Her iki aydaki toplam brüt kazanç ve toplam gün sayısını yazmanız gerekir. Eğer bunu soruyorsanız tabi. Özür dilerim tam anlayamadım çünkü.

   1. Ik_ge dedi ki:

    🙂 Çok mu karışık yazdım acaba diye düşünmüştüm, kusura bakmayın. Şöyle izah edeyim:

    2016 – 06 – 01 belge turu – 2 sgk gun
    2016 – 06 – 32 belge turu – 5 sgk gun (fiili hizmet zammı kap. çalışılmış gunler)
    2016 – 05 – 01 belge turu – 18 sgk gun
    2016 – 05 – 32 belge turu – 12 sgk gun (fiili hizmet zammı kap. çalışılmış gunler)

    benim son 2 ay için olan bildirgelerim bu sekilde, personel ayın belli gunlerinde fiili hizmet zammı kapsamında (32) belli gunlerde de 01 belge türünde çalışmış. ama işten ayrılış bildirgesi giriş için toplam 2 satır yer açmış ve onda da benden son iki aya ait bilgiyi belge turu belirterek girmemi istiyor.

    yukarıdaki ornek için bu iki satıra nasıl bir giriş yapmalıyım acaba 🙂 hızlı cevabınız için teşekkürler.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     Belge türüne 1-Kodu ile giriş yapabilirsiniz sıkıntı olmaz.Bu arada siz benden hızlısınız maşallah:)

     1. Ik_ge dedi ki:

      🙂 teşekkürler

      O halde : 32 belge turunde olanları 01 belge turunde olanlar ile toplayıp, belge turune 01 yazarak son iki ayın bildirimini bu sekilde yapabilirim diye anlıyorum.

      teşekkür, iyi çalışmalar.

     2. SGKuzmani dedi ki:

      Aynen o şekilde yapabilirsiniz. Birden fazla belge türü girilecek seçenek yoksa tek seçenek o olacaktır. Size de iyi çalışmalar.

 27. LEYLA dedi ki:

  merhaba sgk çıkış işlemi yaparken tazminatlı olarak yaptım prim olarak tazminat tutarını yazdım bunun sıkıntısı var mıdır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu konuda size net bir cevap veremeyeceğim. Yanlış yönlendirmek istemem.170 hattını arayarak net bir bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 28. didem dedi ki:

  Merhaba ben isverenimin düzensiz ve geç maaş ödemesinden dolayı işten sözlü olarak ayrıldım. Suan içeride 2 aylık maaş alacağım var. 1.yıl 8 ay calismam karşılığı tazminat alacağım da var. Isverenime işsizlik maaşı alabilecegim şekilde işten çıkışımın düzenlenmesini talep ettim. Üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen çıkışımı vermiyor. İşsizlik maaşı alabilecegim şekilde çıkış vermek için bana alacağım kalmadı seklinde bi yazı imzalamayı şart koşuyor. Ben bugün noterden haklı sebeplerle istifamı vermeyi düşünüyorum. Ama alacaklarima karşı şimdilik dava açmayı düşünmüyorum. Bu şekilde istifa ettikten sonra işsizlik maaşı için ne yapmam gerekiyor? Ya da neyi beklemeliyim? İlla isverenin mi yazdirmasi gerekiyor o kodu? kalkıp noterden 23 kodla istifa etmeme ragmen yinede başka kodla çıkışımı verebilir mi?
  Hayır ben davayla mavayla uğraşmak istemedikce adam işi yokuşa sürüp illa didem bana dava aç yoksa akillanmayacagim ben diyor resmen. Offff offfff

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşten ayrılış kodu işveren tarafından düzeltilmezse işsizlik maaşı alamazsınız.
   Noter aracılığı ile bir ihtarname gönderin. Eğer yine yapmazsa dava açın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 29. Levend dedi ki:

  17/10/2011-14/06/2016 tarihleri süresince devam eden belirsiz sureli is sözleşmem,tarafıma uygulanan mobbing uygulamalarini takiben,calismalarima ait hiçbir eksiklik bildiirilmemis olmasi ragmen,daha alt bir kadroda görevlendirmeyi reddetmem sonucunda isverence duzenlelenen ibraname ile feshedilmistir.
  Ihbar tazminati,kidem tazminati,yillik izin ve fazla.mesai ucretlerimin 3 taksit halinde tarafıma odenecegini bildiren ve tarafimca imzalanan bu ibranameye rağmen,isveren cikisi 4 numarali sgk cikis kodu yerine,22 numarali sgk cikis.kodundan yapmış ve ve issizlik.ödeneği almama engel olacagina bilmesine rağmen duzeltmeyecegini bildirmistir.
  Ise geri dönüş davam ve issizlik odenegini hak edecek sekilde sgk cikis kodumun düzeltilmesi icin yapilmasi gerekenler nelerdir?
  Isverene çekeceğim.ihtarnamede nelere dikkat etmem gerekiyor? Bilgi veririseniz cok sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Öncelikle işverene işten ayrılış kodunun düzeltilmesi ve alacaklarınızın tamamının ödenmesini kapsayan bir ihtarname göndermeniz gerekir. İhtarname sonucunda ödeme yapmazsa dava açmalısınız

 30. Mert dedi ki:

  İyi günler (Öğrenciyim) yaşım 18 olduğundan sigortalı bir işe girmeyi düşünmüştüm. Kurumsal bir firmada garsonluk olarak başladım zor şartlardan dolayı kısacası anlaştığımız konuların olmayışından dolayı işten çıkma kararı aldım. 09.06.2016 tarihinden itibaren sigortam işleme geçmiş halende çalışıyorum. İşten ayrılmak için herhangi bir işlem gözetmem gerekiyor mu? İşten ayrılmama 1 hafta var. Ayrıca herhangi bir bildirge veya belgeyle karşı karşıya kalır mıyım? (Şahsıma ait daha önce staj yerinde sigortam yatıyordu şuan bu olayla birlikte 1 ay daha oldu) Birde tanıdığım birileri bana en az 2 ay çalışmam gerektiğini yoksa başka bir sigortalı işe giremeyeceğimi söylediler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşten ayrılış tarihinden en az 2 hafta önce işverene ayrılacağınızı bildirin. Onun haricinde hiç bir sıkıntı olmaz. 2 ay çalışma gibi bir zorunluluk yok yani.

 31. Buğçe dedi ki:

  Merhaba,
  Ben havacılık sektöründe kabin memuru olarak çalışıyordum. Şirketimiz yatı harcırahlarını 6 ay boyunca yatırmadığı için noterden ihtar çektirerek haklı sebeplerle iş akdinin feshini istedim. Ancak şirket işten ayrılışımı istifa olarak gösterdiği için işsizlik ödeneği de alamıyorum. 10 günlük süre de aşılmış durumda. Havacılıkta iş kanunlarına değil borçlar kanununa göre olduğundan dolayı tazminat hakkım da bulunmamakta. Bu durumda ne yapabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Dava açmaktan başka bir çareniz yok. Öncelikle işverene yeni bir ihtarname çekerek işten ayrılış kodunuzun düzeltilmesini talep edin. Belirtilen süre içerisinde düzeltilmemesi halinde iş mahkemesine başvurun.

   1. Buğçe dedi ki:

    Şirketimle tekrar konuştum. Ancak bana bu şekilde ayrılmanın bi kodu bulunmadığını belirttiler. İşkur bana kodun 23 olarak düzeltilmesi gerektiğini söyledi. Şirketim de sizin durumunuz bu kapsama girmiyor diye açıklama yaptı. Doğrusu nedir, şirketin hangi kod ile düzeltme yapması gerekmekte?. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

    1. SGKuzmani dedi ki:

     maaşınız ödenmediği için haklı sebeple fesihe girer. İşverenin düzeltmesi gerekir.

     1. Buğçe dedi ki:

      Yani kaç numaralı kod olması gerekiyor? 23 ya da 25 mi?

     2. SGKuzmani dedi ki:

      25 olması gerekiyor.

 32. Emrah dedi ki:

  Merhaba;
  BEN 25.01.2012 yılında Ek5 Tarım sigortasına başvurdum hiç ödeme yapmadım. Şimdi onu ödemek istediğimde 14.01.2012 yılında X Toprak Sanayi de çalışıyor gözüküyorum çıkışımı da 12.3.2012 de vermişler ben 1.ayda sadece 3, 2.ayda 14 ve 3 ayda 2 gün çalışmış görünüyorum. Benim çıkışım verilmediğinden dolayı Ek5 Tarım sigortası iptal oluyor. Normalde 18.01.2016 da çıkışım verilmesi gerekiyordu. Benim emekliliğim 3 yılda daha ileriye gidiyor. Bu durumda ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Konu ile ilgili dosyanızın bulunduğu SGK’dan net bir bilgi alabilirsiniz.

 33. asuman bircan dedi ki:

  sözleşmem 17 haziranda sona erdi özel okulda çalışıyordum işveren istifaya zorladı sanırım 15 haziran gibi istifa etmeyeceğimi sözleşmem bitince çıkışımı vermelerini söyledim epey tersleştik milli eğitime şikayette bulundum 17 haziran hocam kusura bakmayın istifa etmeniz gerekmiyormuş dediler bugün hala çıkışım verilmemiş sgk da nedeni ne olabilir sözleşmemin bitim tarihi ortalama 9 aya tekabül ediyordu bir hocam 12 aydan önce gösteremez milli eğitime başka siz başka sözleşme sunmuşlardır dedi kafam karıştı neden olabilir başka bir okulla prensipte anlaştım ne olacak bilemiyorum

 34. hikmet dedi ki:

  Merabalar ben iş yerine haber vermeden işten ayrıldım istifa dilekcemi kabul etmediler bayram yaklaştığı icin bende başka bi iş bulduğum icin gelmiycem artık dedim siciline isleriz dediler bana herhangibi bi ceza gelirmi üstelik ben deneme sürecindeydim 20 gun çalıştım nolck simdi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşten ayrılma talebinizi işten ayrılmadan en az 2 hafta önce işverene bildirmeniz gerekirdi. İşveren isterse sizden 2 haftalık ücreti talep edebilir. Buna ihbar tazminatı denir.

 35. asuman bircan dedi ki:

  benim soruma neden dönüş yapmadınız

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer siz istifa etmek istiyorsanız işveren de çıkışınızı vermek zorunda. Eğer vermiyorsa şikayet edin

 36. asuman bircan dedi ki:

  ben diyorum ki sözleşme bitti iki taraf da yenilemeye gitmedi bu durumda işverenin çıkışımı vermesi gerekmez mi neden istifa etmemi ya da alacağım yoktur yazısı yazmamı istiyor sözleşme bitim tarihi bana beyan edilenden farklı olabilir mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yani böyle bir şey olursa zaten belgede sahtecilik yapılmış oluyor. Sizin imzaladığınız sözleşmeden başka bir sözleşme düzenlenmesinden bahsediyorum. Sözleşmeniz bittiyse ve siz de yenilemek istemiyorsanız işverenin sizi zorla çalıştıracak hali yok.

 37. asuman bircan dedi ki:

  özel okullarda en az 12 aylık sözleşme yapılmalıdır ibaresi esnekliği olmayan bir durum mudur eğer öyle ise benim sözleşmem ortalama 9 aylık olduğu için muhtemelen belgede sahtecilik durumu var değil mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sözleşmenizde hangi hükümler var bilmiyorum. Ancak sözleşmede belirtilen süreden sonra çalışma zorunluluğunuz yok.

 38. duygu kaya dedi ki:

  merhaba ben 27.07.2015 tarihinde işe giriş yaptım 30.06.2016 tarıhınde işten çıkmamı istediler.ihbar süremin 15 gününü kuıllanmış oldum kalan 15 gününde bayramla birlikte kullanmam gerektiğini söylediler yani ihbar sürem bittiğinde yılım dolmuş oluyo ama bana kıdme tazmınati ve yıllık izini haketmediğimi söylediler sigorta girişmde geç yapıldı. haklarımı almak için ne yapabilirim..teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kıdem tazminatı ve yıllık izin için en az 360 gün sigorta gerekiyor. Eğer sigortanız geç yapılmışsa işyerini şikayet edebilirsiniz.

 39. Burak dedi ki:

  Merhaba,
  30/06/2016 tarihinde işten ayrılan personelin çıkışı en son ne zaman yapılması gerekiyor cezaya düşmemek için 1-20 temmuz arası mali tatil olduğunuda hesaba katarsak ne yapılması gerekiyor teşekkürler ,

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   30.06.2016 tarihinde işten ayrılan sigortalı için en geç 10 gün içinde işten ayrılış bildirgesini vermeniz gerekir. Yani en geç 10.07.2016 tarihine kadar.
   Saygılarımızla.

 40. mehmet öcek dedi ki:

  maliye kaydım yok ama apartmanımda bir kapıcı çalıştırıyorm. işten çıkarmak istiyorum sigortalı olduğu için benden çıkış belgesiistiyor versem bana zararı olurmu.teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kapıcının çıkışını SGK işten ayrılış bildirgesi ekranından vereceksiniz. Sizlik bir durum yok.
   Saygılar.

 41. jasmin dedi ki:

  4/C Kapsamında memur olarak çalışan personelin ücretsiz izine ayrılması ve başlaması durumlarında ayrılış başlayış bildirgesi verilir mi yoksa sadece GSS kesilmeyen personele mi ayrılış başlayış bildirgesi verilir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   ÜCretsiz izne ayrılan personelin işten ayrılış bildirgesi verilmez. Hizmetini eksik gün ile bildirmeniz gerekir.
   Saygılar.

 42. Hacer dedi ki:

  Merhaba ben 05.07.2016 tarihinde sigorta çıkışı yaptım ve 15.07 2016 tarinde iptal ettim. Sigorta çıkışları 10 gün geriye dönük yapılıyor bu durumda yaptigim bu şlem yalnis midir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   10 günlük süre içerisinde yapmış olduğunuz için sıkıntı olmaz.
   Saygılarımızla.

 43. Mehmet Öcek dedi ki:

  Yukarıda kapıcı işten çıkarmakla ilgili görüşmüştüm o zaman bu kapıcı işsizlik maaşından faydalanamayacakmi kapıcı olarak 950 gün sigortalı çalıştı bende.Teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün SGK primi varsa alabilir.
   Saygılarımızla.

 44. serdar dedi ki:

  özel sektörde çalışandım işten 29. madde ile ayrıldım. bu madde beni kamuda çalışmamı engeller mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kamuda çalışmanıza engel teşkil etmez.
   Saygılarımızla.

 45. E.drn dedi ki:

  Merhabalar, isten agustosun 12 sinde cikacagim is yerim ayni gun sgk ya bildirim vermesi halinde agustosun geriye donuk bu 12 gunu, ayni gun veya ertrsi gun hizmet dokumume yansir mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   İşveren hizmeti bildirirse aynı gün görünür. Saygılarımızla

 46. cleck dedi ki:

  İbraname de işten ayrılış şeklimi terk olarak göstermişler . Bu durumda işsizlik maaşı ve tazminattan faydalanılmıyor diye biliyorum doğrumudur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Kaç kodu ile vermişler çıkışınızı?

 47. cleck dedi ki:

  ibranamede ki işten ayrılış şekillerinde kodlar yazmıyordu …

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kendi istediğinizle ayrıldığınıza dair bir kodla çıkış verildiyse işsizlik maaşı alamazsınız.
   Saygılarımızla

 48. dicle dedi ki:

  merabalar benim calistigim is yeri kapandi fakat hala aktif olarak calisiyor gorunuyorum istifami verecek bir yer de yok ne yapmam gerekiyor. tesekkur ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe ile başvurun. Onlar gereğini yapar.

 49. oğuzhan dedi ki:

  Merhaba çalıştıgım yerden 22.07.016 tarihinde maasımı alamadıgımdan dolayı noterden ihtarname ile tek taraflı fesih ile ayrıldım işçi çıkıs bildirgesi istifa olarak bildirildiginden isizlik maası ve kıdem alamıyorum düzeltme günude gecti.İş mahkemesine dava etmeden iş kur veya sgk ya şikayet ve dilekçe yoluyla maas ve kıdem tazminatına hak kazana bilirmiyim yoksa dava mı açmam gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   İşten ayrılış kodunun düzeltilmesi için işverenin sgkya dilekçe ile başvurması lazım. Eğer başvuru yapmıyorsa iş mahkemesi sonucunu beklemelisiniz Saygılarımızla

 50. sabrinyo dedi ki:

  selamlar hocam ben bugün patronla aile dostu gibi bişeyiz ama patron ve işyeri zor durumda ve doğal olarak alacaklarım yaklaşık 5000 lira alacağım var kesinlikle istifa etmedim patronla anlaştık o beni işten çıkarmış gibi gösterdiki issizlik maaşı alabilim patron dediki müsait olduğumda para durumu gelip alabilirsin dedi şu an sıkışığım dedi peki hocam şu sonuçta ben napabilirim çıkışımı aldım onda sorun yok alacaklarımı en geç ne kadar sürede tahsil edebilirim hocam şimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   Alacaklarda zaman aşımı süresi 5 yıldır eğer onu soruyorsanız. İşverene biraz zaman verin eğer alacaklarınızı ödemezse gereğini yaparsınız. Saygılarımızla

 51. Mesut dedi ki:

  Geçen sene askere gitmek için işten çıktım 4 gün sonra askere gitim şimdi askerden geldim askerden yeni gelenler son 3 yılda 600 gün sigortasi varsa maaş alabiliyormus benim 709 günüm var fakat is yerim askerlik tazminatı vermemek için beni istifa olarak göstermiş şimdi o işsizlik maaşıni alamıyorum bu konu için ne yapabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   İşveren işten ayrılış kodunun düzeltilmesi için sosyal güvenlik kurumuna dilekçe ile başvursun . Düzeltildikten sonra işsizlik maaşı başvurusunu yapabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 52. Bahar dedi ki:

  Ben evlenmek sebebi ile işiten ayrılacağım bunun için ağı ya dilekçe vermeli miyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bunun için SGK’ya dilekçe vermeniz gerekmez. İşyerinize vereceksiniz.
   Saygılarımızla.

 53. Bahar dedi ki:

  Sgk ya dilekçe vermeli miyim

 54. Derya dedi ki:

  işyerimiz devir oluyor henüz imza atmadık tazminatlarınız ödenecek söylendi bize işsizlik maaşı almak için şartlarım uyuyor kendim işkura başvurmam mı gerekiyor yoksa mali müşavirimizmi o işi ayarlayacak çıkış kodum 34 olması gerekiyor dimi? cevaplarsanız sevinirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşsizlik maaşına kendiniz başvuracaksınız. İşkura birebir başvuru yapabilir ya da E-devlet sisteminden de başvurabilirsiniz. İşten ayrılış kodunuzun kendi isteğiniz ve kusurunuz haricinde işten ayrılma dışında bir kodla verilmesi gerekir.
   Saygılarımızla.

 55. yasin dedi ki:

  1. sorum : iyi günler ben is kur tarafından ise girdim girdigim aydan 2 ay sonra yani 01/04/2016 tarihnde başka yerden 10 günlük bi sıgortam olmuş simdi iskur da ilişkim kesildi ama sigortam oldugu için is kur zamanında calıstığım için ödedikleri maşı geri alma ihtimalleri varmış ne yapmam lazım yardımçı olabilirmisiniz lütfen
  2. sorum : bu sgk ya geç bildirim yaparsak nasıl yapmamız lazım böyle bisey oluyormu i yardımcı olun lütfen ..

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Birinci sorunuz ile ilgili İŞKUR’dan bilgi alın.
   İkinci sorunuza gelince neyin geç bildirimini yapacaksınız onu anlayamadım.

 56. Sefa dedi ki:

  İşten ayrılışım işveren tarafından SGK’ya geç bildirildiği için işsizlik ödeneği başvuru süresi olan 30 günü aştım ve hak kaybına uğradım. Mücbir sebeplerden ötürü doğan gecikmeleri İşkur’a işsizlik ödeneği başvurusu sırasında bildirmem gerektiğini ne Alo 170’i onca aramama rağmen ne de İşkur danışmanıma problem olur mu diye sormama rağmen öğrenememiştim. Bana sorun olmayacağını söylenmişti. Sizce şimdi ne yapmalıyım ? Sorumluları kime şikayet edebilirim ?

  İlginiz için teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eğer siz yazılı bir başvuru yapmadıysanız şifayen verilen bilgiler için kimse sorumlu tutulmaz. Dava açsanız da şikayet etseniz de bir şey değişmeyecektir.
   Saygılarımızla.

 57. ümmiye dedi ki:

  Ben 2003 Kasım ayında sgklı çalışan biriyim2015 aralık ayında evlilik yaptım halen çalışmaktayım kasım ayının sonunda işten çıkmayı düşünüyorum evlilik tazminatı alabilr miyim bu tazminatı alırsam işsizlik parası alabilirmiyim tşkler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Evlilik sebebiyle işten ayrılacağınız için kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ancak kendi isteğinizle işten ayrıldığınız için işsizlik maaşı alamazsınız.
   Saygılarımızla.

 58. ümmiye dedi ki:

  13yıl aynı şirkette çalışmaktayım kendi isteğimle işten çıkarsam tazminat hakkım olur mu? Nasıl bir ypl izlemem gerekir tşkler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kendi isteğiniz ile işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatı alamazsınız.
   Saygılarımızla.

 59. Erhan dedi ki:

  Ben öğrenciyim 1 günlük bi yerde çalıştım o da sigorta yapmış bana suan bi yerden burs alicakim sigorta li gozuktugum için alamadim ne yapmam lazim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   İşten ayrılışınızı versin işveren. İşten ayrılış bildirgesi ile başvurun.
   Saygılarımızla.

 60. Erhan dedi ki:

  Şuan sigorta li olmadığım halde işten çıkmış gözüküyor ama e devlet te hala aktif yazıyo ne yapmam lazım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Aktifin anlamı çalışıyor anlamına gelmez. Aktif çalışan demek emekli olmayan çalışan anlamındadır. Eğer sistemde işten ayrılışınız görünüyorsa sıkıntı olmaz.

 61. Cafer dedi ki:

  Ben bir firmada 04.09.2015 tarihinde ise başladım 02.09.2016 tarihinde rahatsızlandı ve 5 günlük rapor aldım raporunda fax yoluyla ve sözlü olarak firmama bildirdim 07.09.2016 tarihinde tekrar mesaime basladim fakat patron tüm haklarimi odeyeceklerini ve istifa etmemi istedi kabul etmeyince de hiçbir hakkını odemiyecegim dedi ve geriye dönük 01.09.2016 tarihli çıkış verdi ve hiçbir odeme yapmadı bu durumda yapabilecegim ne var

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Alacağınız varsa bunların tahsili için işverene noter aracılığı ile ihtarname gönderebilirsiniz. Eğer yine ödemezse iş mahkemesine dava açabilirsiniz.
   Saygılarımızla.

 62. mera dedi ki:

  Ise yeni basladim ve hemen ertesi gun ciktim bana sigortamin yattigini ve isten ayrilmak icin istifa etmem gerektigini soylediler ben de istifa dilekcemi verdim isveren bana herhangi bi dava acabilir mi yada bir sorun olur mu yardimci olur musunuz

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Size niçin dava açsın ki?

 63. Kutup dedi ki:

  Sozlesmeli calistigim yerden sgk cikisimin yapildigi gun kamuda memur olarak sgk girisim yapildi sikinti olur mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Sözleşmeli çalıştığınız yer bir gün öncesi olarak düzeltsin bence. İleride sıkıntı yaşamayın.

 64. sevda kaya dedi ki:

  süreli sözleşmeye imza atarak işe girdim. bir hafta oldu. çıkmak istediğimi söyledim. tazminat verirsin dediler. sözleşmeyi vermiyorlar. 2 hafta sonra çıkacağıma dair dilekçe versem. sonrasında tazminat hakları olur mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İhbar süresine uymak zorundasınız. Yoksa ihbar tazminatı ödemek zorundasınız. İşveren işten ayrılışınızı bildirdik ten en erken 2 hafta sonra işten ayrılabilirsiniz

 65. ayşe dedi ki:

  Merhaba, ben işten ayrıldım 5 ay önce, sgk primlerimi ödemeye devam etmek istiyorum aynı tutarda, ne yapmam gerekiyor bunun için

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Ek/5 tarım SSK kapsamında prim ödemeye devam edebilirsiniz.

 66. NURŞEN dedi ki:

  MERHABA.03.10.2016 DA KALP KRİZİ SONUCU VEFAT EDEN ÇALIŞANIMIZ İÇİN ÇIKIŞ TARİHİNE 03.10.2016 MI YAZICAZ.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet çıkış kodu ölüm, çıkış tarihi 03.10.2016 olacak.

 67. Ömer dedi ki:

  Ben çıkış almadan işten ayrıldım maaş yatırımama gibi bir durum olabilir mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hak ettiğiniz maaşların ödenmesi gerekir. Ancak ihbar sürelerine riayet etmediyseniz maaşınızdan ihbar tazminatı kesilebilir.

 68. talha dedi ki:

  Eski iş yerimde 4.5 sene çalıştım ve işveren beni işten çıkarttı ve 29 maddeyi kullandı çıkış sebebine bende dava açtım ve kazandik bu 29 madde degistirile bilirmi çünkü çok kötü bir şekilde rencide edici bir sebeb içeriliyor.bu madde için iş verene dava açılabilirmi rencide eddigi için

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Mahkeme kararında işten ayrılış nedeni ile ilgili düzenleme içeren bir ibare varsa onunla beraber SGK’ya başvurun. SGK düzeltebilir.

 69. Yilmaz dedi ki:

  Isten kendi ayrilan sgk calisani 3 yiĺik calisan tazminat alabilirmi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kendi isteği işe işten ayrılan sigortalılara kıdem tazminatı ödenmez.

 70. resul dedi ki:

  Benim hastanede calisan bir arkadasim 30.000tl tazminat aldi. Ben arastirdim. 1999 yilindan once sigortaniz varsa, nerden olursa olsun. 3600 pirim gunu doldurmussaniz kendi isteginizlede isten ciksaniz kidem tazminati ALABILIYORSUNUZ.

 71. Serdar dedi ki:

  25 ağustosta işten çıkarıldım isyerim sgkya tazminatsiz kod degisimi vermiş şimdi haklılığım ortaya çıktı tazminat vermek istiyorlar 2 ay süre geçti işyeri sgk ya dilekçe yazarak kodu değiştirebilme şansı var mi?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşyeriniz SGK’ya dilekçe vererek işten ayrılış kodunu düzelttirebilir. Herhangi bir cezası yok.

 72. Cemil dedi ki:

  Ben işten ayrılacağımı patrona 10gün önceden söyledim bana tazminat vereceğini söyledi 3senedir çalışıyorum bana 1000 lira vereceğini söylüyor iş kurdan maaş alıyım siz çıkardı gösterin dedim ve işkura baş vurdum işsizlik maaşı bağlandı şimdi tazminatımı vermiyor alabilirmiyim acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kendi isteğiniz ile işten ayrıldıysanız işveren size tazminat ödemek zorunda değil. Ama işten ayrılışı kendi isteği ile göstermemiş olmalı ki işkurdan maaş almışsınız. Bu durumda dava açmanız halinde tazminat hakkınız olabilir.

 73. Semih dedi ki:

  3.5 yil bir is yerinde calistim ayin 21inde beni m isten cikarildigimi soyledi maasimi ve kidem tazminatimi hic bir sey vermiyceklerini soylediler.ayni gun icinde ihtarname gonderdim 1 hafta bekledim cevap gelmedi.ve sgk aradigimda sigortamin cikiai oldumu hangi maddeye gore dedigimde 29.madde geregi isten cikarildigim soylendi.issizlik maasi alabiliyormuyum.ve baska ise girerken sorun olurmu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşsizlik maaşından faydalanabilmenin birinci ve olmazsa olmaz koşulu kendi isteğiniz ve kusurunuz dışında işsiz kalmış olmanız.
   29 kodu ile verildiyse işsizlik maaşı alamazsınız. Başka bir işyeri için sıkıntı olmaz.

 74. Cemil dedi ki:

  4nolu kod verilmiş çıkışa bu durumda tazminat hakkım varmı alabilirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Evet “04” ile verildiyse tazminat hakkınız var. İhbar tazminatı hakkınız da var. Ayrıca işsizlik maaşı için gerekli şartları sağlıyorsanız işsizlik maaşı da alabilirsiniz.

 75. Cemil dedi ki:

  İşsizlik maaşı alıyorum ama patron tazminat vermedi ayın 10da çıkış verilmiş peki ne yapalım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İhtarname çekin noter aracılığı ile. Eğer ödenmezse dava açın.

 76. Ahmet dedi ki:

  Ben dun işten çıktım. İşten ayrilma bildirgesi verdiler. Bu bildirgeyi ssk ya veya herhangi bir yere vermem gerekir mi ? Sende kalacak bunlar dediler. Kafama takildi da. Tesekkurler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bir yere vermenize gerek yok.

 77. Ahmet dedi ki:

  Sigorta primim 327 gün bir yıl dolmadan işten çıkartılınca tazminat hakkım var mıdır? Mühendis maaşı özel sektörde ne kadar yatması gerekiyor. Sigortam da mühendis yazıyor fakat 1647 tl yatırılıyor. Maaşım ise mühendisin alacağı miktar olarak yatmıyor, işten çıkarsam maaş eksikliğini tamamlatmak için dava açabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Kıdem tazminatı hakkından yararlanabilmeniz için işten ayrılış tarihinden önce en az 360 gün sigortalı çalışmış olmanız gerekir. Mühendisler odası tarafından belirlenen 2016 – 2017 rakamlarına göre bir mühendisin alabileceği en düşük maaşı 3300 TL brüt ücrettir. Net ortalama 2300 TL civarında bir rakam ele geçmektedir. Bu özel sektörde verilebilecek minimum rakamdır.Eğer size asgari ücret seviyesinde bir maaş verilmekte ise üstü için dava açabilirsiniz.

 78. Yasemin dedi ki:

  Ben sözleşmeyi imzaladiktan 1 hafta sonra istifa ettim,iş yeri mahkemeye vereceğini söyledi,sonuç ne olur?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşyeri hangi gerekçe ile verecek sizi mahkemeye anlamadım?

 79. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,
  25.10.2016 tarihinde işten çıkışım oldu ve işveren bu tarihli işten çıkış belgesinin aslını bana verdi (çıkış kodu 4). Bana tazminatımı aldığıma dair ibraname imzalatmak istedi kabul etmedim ve işten ayrıldım. Ancak işveren 25.10.2016 tarihli belgeyi iptal ederek 28.10.2016 tarihli yeni işten çıkış belgesi düzenlemiş ve benim 3 gün işe gelmediğim için işten çıkarıldığımı göstermiş böylece hakettiğim tazminatlarımı vermedi. Elimde 25.10.2016 tarihli işten çıkış belgesinin aslı var hakkımı nasıl aramam gerekiyor yardımlarınızı bekliyorum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İş mahkemesine dava açmanız gerekir. Eğer dediğiniz gibiyse kesinlikle siz haklısınız.

 80. Mehmet dedi ki:

  Ekim ayı içerisinde İşten ayrıldım. Ayrılış bildirgesindeki prim tutarları ile sgk ‘ya bildirilen rakam farklı. İAB ‘de ikramiye olarak bir miktar rakam girilmiş. SGK ‘ya bildirilen rakamda farklılık olmuş. Konuyla ilgili olarak iab ‘da yazan rakam için dava mı açmam gerekiyor. Sehven yazılmış işe rakam iab ‘ın düzeltilmesi gerekiyor mu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer sehven yazılmışsa İşten ayrılış bildirgesinin düzeltilmesi gerekli. Bunun için işvereninizin SGK’ya yazılı olarak müraacatı gerekli.

 81. Selami dedi ki:

  09.17.2016 tarihinde işten çıkışım verilmiş iş sahibi bunun tarihini bugünün tarihi yapar ya da çıkışı iptal ederse ne kadar para cezası öder

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çıkışı iptal etme hakkı yok. Bunun iptal edilmesi için SGK’ya yazılı olarak başvurması gerekir . Düzeltme de yapamaz.

 82. Selami dedi ki:

  17.09.2016 tarihinde işten çıkışım verilmiş bu tarihi düzeltmek için bugünün tarihini yapılsa işverene ne kadar para cezası gelir ya da bu işten çıkış iptal edilebilir mi ediliyorsa işveren ne kadar para cezası öder

 83. Tekin dedi ki:

  Isten cikis bildirgesini isyerinden mi alcam yoksa sgk dan mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşten çıkış bildirgeniz işveren tarafından gönderilir. Sistemden çıktısını işveren de alabilir SGK’dan da alabilirsiniz.

 84. Taşeron işçiler dedi ki:

  Biz 11 kişi taşeron işçi yiz 3 ay önce ihaleyi fesh ettiler bize çıkış verdiler tazminatlar i vermediler şu an aynı şirkete tekrar verdiler işi ve bizi çağırıyor lar tazminatlar ne olur alır sıfırdan mi başlarız yoksa haklar devam eder mi ve o aradaki boşlukları nasıl yapılır bilgi almak istiyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İş sözleşmeniz feshedildiği ve iş çıkışınız verildiği için daha önceki tazminat hakkınız devam etmez. Bence o haklarınızı talep edin.

 85. Burçin dedi ki:

  Merhaba, isten çıkış bildirgesinde hak edis ucreti bizim icin net olarak yatmasi geren maaş mıdır?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Yok. Orası brüt kazancınızı gösterir. Net onun üzerinden hesaplanır.

 86. Ramazan dedi ki:

  İşten çıkartıldım işsizlik maaşı bağlandı tekrar aynı işten çağrıldım aynı işyerinde çalışabilirmiyim teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Çalışabilirsiniz. Çalışmaya başladığınızda işsizlik maaşınız kesilir.

 87. msb dedi ki:

  3 kasımda işten çıkışı gerçekleşmiş bir kişi için yanlışlıkla 4 kasım çıkış tarihiyle 14 kasımda tekrar çıkış verilmiştir.iptal edilebilir mi?edilemezse izlenecek yol ve cezası nedir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer işten ayrılış tarihinden itibaren 10 gün geçmediyse iptal edilebilir .Geçtiyse SGK’ya dilekçe vererek iptal ettirebilirsiniz.

 88. Mehmet dedi ki:

  Merhaba ben 1.5 yıldır bir şirkette çalışmaktayım ve sigortami brüt olarak hep eksik yatirdilar bazende tam 1647 lira olması gerekirken 1.023 1.146 şeklinde.ve bu sene benim istifa etmem için zorluyorlar uzak yerlere yollayarak bu şekilde bende gitmiyorum çıkışı vericem dediler bende tazminatimi verin dedim tazminat yok diyorlar napmam gerekir yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkür ederim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşyerinde zorlayıcı sebepler nedeniyle işten ayrılmanız ve bunu belgeleyebilmeniz halinde tazminat hakkınız olur. ayrıca eksik bildirimde bulunulduğu düşündüğünüz dönemler için SGK’ya denetim talebinde bulunabilirsiniz.

 89. Bernao dedi ki:

  Merhabalar,ben ekimde isten ayrildim ancak hala edevlette cikisim gozukmuyor ve sigortali olarak gozukuyorum(ocak2104-ekim2016 arasi calistim ve tam zamali olarak).. ayrica ben bunu sozlu olarak sirkete bildirdigimde aysonu gozukur dediler ancak o zamanda 30gunluk surem dolacak .. nasil bir yol izleyebilirim? Belge verme konusunda sorun cikarabilirler dava acilacak tazminat icin tebligatta cevap vermediler hakli sebepler ile fesih yapildi.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK’dan işten ayrılış bildirgesi alarak başvurun mahkemeye. Orada işten ayrılış tarihiniz görünür.

 90. recep dedi ki:

  İşden ayrılış tarihinden itibaren 10 geçti işden çıkışı iptal etmek için sgk ya gitmemiz lazım galiba.peki idari para cezası var mı ay içinde.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İptal işlemi için idari para cezası uygulanmaz.

 91. Yasemin dedi ki:

  Merhaba, pazartesi istifa ettim ama henüz işten cıkışla ilgili bir şey imzalamadım yarın gideceğim ama işveren muhasebeye işten cıkarılmış gibi gösterin demiş ben de işvereni aratıp istifa ettim böyle gösteremezsiniz dedim. O da tmm dedi (napmaya çalışıyor anlamıyorum amacı çıkarı nedir) yarın gittiğimde muhasebeden gelen çıkış belgelerinin işten çıkarılmış gibi göstermediğini nasıl anlayabilirim??? Acil cvp bekliyorum lütfen. İyi calışmalar dilerim. Teşşekkürler şimdiden:)

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Size verilen işten ayrılış bildirgesinde işten ayrılış kodundan bunu anlayabilirsiniz. Bildirge deki kodu bu yazımızda yer alan kodlarla karşılaştırın. Hangi sebeple işten ayrılışın verildiğini böylece öğrenmiş olabilirsiniz

 92. sarp dedi ki:

  12.10.2015 tarihinde işe girişim var.İşyeri formalite de olsa el değişti.
  31.10.2016 tarihli bir çıkış görülüyor şuan 4a hizmet dökümünde.
  11.ay sistemde görülmediği için işyeri kodu ve ünvanının değişip değişmedini göremiyorum.Ve çıkış için herhangi bir kod da yok sitede.
  Bu bize bildirilmedi bunu bahane ederek işten ayrılmaya kalksam kıdem hakkım olur mu

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Bu durumda kıdem tazminatı hakkınız olmaz. Kendi isteğiniz ile ayrılmış oluyorsunuz çünkü.

 93. Yasemin dedi ki:

  Çok teşekkür ederim! 🙂 uzman bi görüşden duymak rahatlattı . İyi çalışmalar 🙂

 94. Bernao dedi ki:

  Peki ayrildiktan ne kadar sigorta devam eder ya da eder mi

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer işten ayrıldığınız tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminiz varsa bu durumda işten ayrıldıktan sonra 99 gün ücretsiz olarak sağlık hizmeti alırsınız. 90 günden az ise işten ayrılıştan sonra 9 gün faydalanabilirsiniz.

   1. Burak dedi ki:

    Merhaba işyerim bir tartışma sonucu beni 29 kodu ile çıkışımı verdi şimdi farklı işlere başvurduğumda bu kodu görme imkanları varmı ve bunun yüzünden işsiz kalma durumum olur mu? Şimdiden teşekkür ederim

 95. Mehmet dedi ki:

  Mrb size daha öncede yazmıştım şimdide bana işten ayrilmak istiyorum diye bir kağıt izmalatmak istiyorlar tazminatimi istiyorum diyorum tazminat yok çıkışını yapıyorum dedi böyle birşey olabilirmi şimdiden teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer kendi isteğiniz dışında işten ayrılıyorsanız tazminat ödemek zorundalar size. Ama kendi isteğinizle ayrılıyorsanız ödemek zorunda değiller.

 96. kadir dedi ki:

  Merhabalar,

  Bir çalışanımızı çıkarmam gerekiyor ancak bu ayın bordro bilgilerine ulaşamıyorum. 8 günlük maaşını nasıl hesaplayabilirim?

 97. hazan dedi ki:

  merhaba, işten çıkış kodum 3 olarak girilmiş. aradan 4 ay geçti, kodu 4 olarak düzeltme durumunda SGK’den idari para cezası çıkıyor mu acaba?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşten ayrılış kodunun düzeltilmesi için idari para cezası uygulanmaz. İşvereniniz bunun için müracat etsin SGK’ya.

 98. Serpil dedi ki:

  Merhaba ben 29 eylülden bu yana çalışıyorum.Daha önce çıkacağımı söyledim ama kabul etmedi .Bugünden itibaren artık gitmek istemiyorum .İstifa dilekçe mi de hazırladım.İşe girerken sözleşme yapmadım ,bir şey de imzalamadım .Benim iki hafta önceden bildirmedim diye tazminat alabilirler mi .

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşyerindeki kıdems süresine göre en az 2 hafta önceden bildirim yapmanız gerekir. İşveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir.

 99. Bernao dedi ki:

  Benim de ayni durum da arayarak sikayette herhangi bir denetime girme durumu var midir sirketin?

 100. FATMA dedi ki:

  Merhaba, işten ayrılış bildirgesinde yazan prim ikramiye kısmı yanlış olarak gönderilmiştir.
  Bunun için doğrsunu bildirgede göndermem yeterlimidir?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşten ayrılış bildirgesinin düzeltilmesi gerekir. İşten ayrılış bildirgesindeki kazanç ve gün bilgisini her zaman güncelleyebilirsiniz. Herhangi bir cezası yoktur. Kesinlikle düzeltin.