Sigortalı İşçi Çalıştıracak Şahıs İşyerlerinin İzlemesi Gereken Yol Nedir?

Kendi nam ve hesabına  çalışanlar kendi işyerlerinde çalışmaları sebebiyle bağkur kapsamında sigortalı olurlar. İşyerinde kendisinin haricinde bir kişi çalışacaksa çalışan SGK’ya bildirilmesi gerekmektedir. Peki bu bildirim için ne yapılmalı? Hangi yollar izlenmelidir?

Daha önce hiç sigortalı işçi çalıştırmayan işverenler öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak işyeri tescili yaptırıp e-bildirge şifresi almalıdır. İşyeri tescili yaptırmak için;

Şahıs Firması 

ile birlikte SGK’da işyeri sicil numarası alınır. Sicil numarasından sonra e-bildirge şifresi gerekli evraklar doldurularak şifre alınır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan E-bildirge şifresi almak için;

Alınan şifre ile  SGK E-BİLDİRGE  ekranından girilerek işe giriş bildirgesi ve daha sonra prim hizmet bildirgesi verilir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba,başka bir işyerinde sigortalı olarak çalışan birinin şahıs şirketi kurması durumunda personel çalıştırması zorunlumudur acaba?

    1. Merhaba;sigortalı sayısında herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak işyerinize uygun eleman tahsis edilmesinde fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu