Sigortalı Adına İşveren Tarafından Ödenen Bes ve Özel Sağlık Sigortası Primleri Prime Esas Kazanca Dahil Edilir mi?

05.05.2016
135
A+
A-
Sigortalı Adına İşveren Tarafından Ödenen Bes ve Özel Sağlık Sigortası Primleri Prime Esas Kazanca Dahil Edilir mi?

Bazı işverenler sözleşme gereği yanlarında hizmet akdine tabi çalışan sigortalılar için Bireysel Emeklilik için katkı primi ya da özel sağlık sigortalarına prim ödemesi yaparlar. Peki Sigortalılar için ödenen Bes ve Özel Sağlık Sigortası primleri sigortalının prime esas kazancına dahil edilir mi? Aylık prim hizmet belgesindeki brüt kazanç hesabında bu primler dikkate alınır mı ? Bes ve Özel Sağlık Sigortası primleri için istisna tutarı nedir? İşte ayrıntıları:

Bes ve Sağlık sigortası Primleri Prime Esas Kazanca Dahil Edilir mi?

5510 Sayılı Kanunun 80. Maddesinin b bendinde konuyla ilgili şu hüküm yer almakta:

“…….. işverenler tarafından sigortalılar için özel sağlık sigortalarına ve bireysel emeklilik sistemine ödenen ve aylık toplamı asgari ücretin % 30’unu geçmeyen özel sağlık sigortası primi ve bireysel emeklilik katkı payları tutarları, prime esas kazanca tabi tutulmaz.”

Yukarıdaki hükümden de anlaşılacağı üzere işveren tarafından sigortalı adına ödenen bireysel emeklilik katkı payı ile özel sağlık sigortası primlerinin brüt  aylık asgari ücretin %30’unu geçmeyen kısmı prime esas kazanç hesabına dahil edilmemektedir.

Buna göre bireysel emeklilik katkı payı ve özel sigorta primlerinin prime esas kazançtan tutulacak istisnai tutarı için formül şu şekilde olacaktır:

Brüt Aylık Asgari Ücret X % 30 = İstisna Tutarı,

Özel Sağlık Sigortası Primi + Bireysel Emeklilik Katkı Payı – İstisna Tutarı = Prime Esas Kazanca Dahil Edilecek Özel Sağlık Sigortası Primi ve Bireysel Emeklilik Katkı Payı Tutarı..

2016 Yılı İçin Bes ve Özel Sağlık Sigortası İçin Üst Sınır Ne Kadar?

Bilindiği üzere asgari ücretin brüt tutarı 2016 yılının tamamı için 1.647,00 T.L. olarak belirlenmiştir. Buna göre sigortalılar için ödenecek Bes ve Özel Sağlık Sigortası primlerinin toplamı asgari ücretin %30’u olan 494,10 T.L.’yi geçmediği sürece prime esas kazanç hesabına dahil edilmeyecektir.

Örnek:A işyeri sigortalısı Ali BEY için 2016 yılında brüt 350,00 T.L. Bireysel emeklilik için katkı payı, 200,00 T.L. de özel sağlık sigortası primi yatırmaktadır. Buna göre prime esas kazanca dahil edilecek tutar şu şekilde hesaplanacaktır.

-1.647,00*30=494,10 T.L=. istisna tutarı

-350,00+200,00=550,00 T.L. toplam tutar

-550,00-494,10 T.L.= 55,90 T.L. prime esas kazanca dahil edilecek tutar.

Bes ve Özel Sağlık Sigortası İçin Ödenen Toplam Tutarın Prime Esas Kazanç Üst Sınırı Aşması Halinde Nasıl İşlem Yapılır?

Sigortalının özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik katkı payının ödendiği aydaki prime esas kazancının, 82. maddeye istinaden belirlenen prime esas kazanç üst sınırının üzerinde olması halinde, söz konusu özel sağlık sigortası ve bireysel emeklilik katkı payları takip eden iki ayda üst sınır aşılmamak kaydıyla sigortalının prime esas kazancına dahil edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.