SGK’dan GSS 53 TL ile İlgili Gelen Yazı Nedir, Ne Yapmam Gerekir?

31.05.2017
1.778
A+
A-
SGK’dan GSS 53 TL ile İlgili Gelen Yazı Nedir, Ne Yapmam Gerekir?

Bildiğiniz üzere Genel Sağlık Sigortası sisteminde 01 Nisan 2017 tarihi itibariyle yeni bir sisteme geçildi. Genel Sağlık Sigortası 53 TL Oldu başlıklı yazımızda bu konuya daha önce ayrıntılı olarak değinmiştik. Getirilen yeni sistem ile birlikte 01 Nisan 2017 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortasında tek tip prim sistemine geçildi. Artık hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olanlar yeşil kartlı olacak ve prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanacak, geliri 1/3’ten fazla çıkanlar da brüt asgari ücretin %3 ‘ü kadar Genel Sağlık Sigortası primlerini ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacak.2017 yılı için bu tutar 53,32 T.L.

Genel Sağlık Sigortasında geçilen yeni sistem ile birlikte 01 Nisan 2017 tarihinden önceki Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının gecikme zamları ve faizlerinin tamamı silindi. Ana para tutarları da aylık 53,32 TL. üzerinden yeniden hesaplandı. 2017/Nisan öncesi olan ve yeniden hesaplanan bu borçları ödemek için 30 Nisan 2018 tarihine kadar size süre verildi. 01 Nisan 2017 tarihinden önceki bu borcu dilerseniz peşin ödeyerek kapatabilir dilerseniz 30 Nisan 2018 tarihine kadar parça parça istediğiniz tutar kadar ödeyerek de kapatabilirsiniz.

Eğer genel sağlık sigortanız devam ediyorsa 2017/04 ve sonrası dönemlere ait borcunuzu ödemeniz halinde sağlık güvenceniz açılacak ve sağlıktan yararlanmaya başlayabileceksiniz. 2017/04 öncesi ertelenen borcu ödemeseniz bile sağlık güvenceniz açılmış olacak.

GSS 53 TL nereye ödenecek?

Bankalarda 2017/04 öncesi ertelenen borcunuz GSS 6824 Tahsilatı menüsünden görünecektir. Burada toplam borç görünür. Seçilip istenilen tutar kadar kısmi ödeme yapılır.

Ertelenen borç haricindeki GSS borcunuzu da GSS Prim olarak ödemeniz gerekir.

SGK’dan GSS 53 TL ile ilgili yazı geldi bana, ne yapmam gerekir? SGK’ya başvurmam gerekir mi?

Sosyal güvenlik Kurumu Genel Sağlık sigortasında geçilen yeni sistem ile ilgili aşağıdaki yazı gibi bilgilendirme yazısı göndermektedir.

T.C.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

Değerli Sigortalımız;

Siz de her bir değerli vatandaşımız gibi, Ocak 2012 itibariyle genel sağlık sigortası imkanlarından yararlanma hakkına sahip oldunuz. 

Hayatta her şeyin başı sağlık diyen devletimiz bununla da yetinmemiş, sizin için Nisan 2017 itibariyle genel sağlık sigortasında yeni bir dönem başlatmıştır. 

Artık ayda 53,33 T.L. ödemeniz karşılığında, sadece siz değil, eşiniz ve çocuklarınız da üniversite hastaneleri ile anlaşmalı özel hastaneler dahil olmak üzere tüm sağlık hizmet sunucularına başvurabilecek ve ihtiyaç duyduğunuz tedavi, ilaç ve tıbbi malzeme giderlerinizi Sosyal Güvenlik Kurumunun garantisi kapsamında karşılayabileceksiniz. 

Diğer taraftan geliriniz ayda 53,33 TL prim ödemeye imkan vermiyorsa, 02/04/2018 tarihine kadar ikametinizin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına Başvurmanız halinde, hiç bir prim ödemesi yapmanız beklenmeksizin devlet hastanelerimizden yararlanabileceksiniz. 

Son olarak, genel sağlık sigortası borcunuz var ise peşin ve ya 12 ay taksitle ödeme imkanı ile borcunuzun yine aylık 53,33 TL’den güncelleneceği bilgisini vererek, sağlık hizmetlerinden faydalanmanız için en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve ya Sosyal Güvenlik Merkezi’nde size yardımcı olmaktan onur duyacağız. 

Saygılarımızla. 

Eğer size bu yazı geldiyse Genel Sağlık Sigortası kapsamında tesciliniz vardır ve dolayısıyla ödenmemiş borcunuz vardır. Yazı geldiyse aşağıdaki aşamaları takip etmenizde yarar olacaktır. 

 • Öncelikle size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek Genel Sağlık Sigortası tescilinizi kontrol ettirin. SSK kapsamında çalıştığınız, bağkurlu olduğunuz, askerde olduğunuz , öğrenci olduğunuz v.s. gibi güvencenizin olduğu dönemlerde size borç çıkartılmışsa bunun düzeltilmesi için dilekçe vermelisiniz.
 • Eğer Genel Sağlık Sigortası tescilini düzelttirdiyseniz ya da tescilde sıkıntı yoksa bu durumda 2017/04 dönemi öncesi GSS borç durum belgesini alın.
 • Bu belgede 2017/04 dönemi öncesi  toplam borcunuz, tahsilinden vazgeçilen borcunuz ve 30 Nisan 2018 tarihine kadar ödemeniz gereken net borcunuz yazar.
 • 2017/04 dönemi öncesi borcu 6824 GSS tahsilatı menüsünden, 2017/04 dönemi ve sonrası borcunuzu da GSS Prim menüsü üzerinden SGK ile anlaşmalı herhangi bir banka ya da PTT şubesinden, mobil bankacılıktan ya da internet bankacılığından ödeyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Candan Gürsoy dedi ki:

  Merhaba…
  Nisan-Mayıs ve Haziran 2017 ayları Gss borcunu ödemedim, acaba Hastane hizmetinden yararlanabilmek için nisan mayıs ve haziran ayı primlerinden hangilerini ödemem yeterli olacaktır teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba nisan ayını ödemeniz yeterlidir

 2. Candan Gürsoy dedi ki:

  Peki Ahmet Hocam Bankadan Primi yatırdığımız zaman online olarak hemen Sgk sistemine düşüyor mu yoksa bizim ayrıca bir işlem yapmamıza gerek var mı kurumdan teşekkür ederim

  1. Merhaba. Hemen değil de 3-4 saat sonra düşer. SGK’ya yeniden gitmenize gerek yok.

 3. Candan Gürsoy dedi ki:

  Ahmet Hocam tekrar merhaba;
  Banka Atm ve E devlet tahsilat menüsünden Nisan ayı için ödeme yapmak istedim fakat 3 aylık toplam borcu tahsil ediyor sadece 161 küsür tl borç çıkıyor direk, bunun için ne yapmamız gerekiyor, sadece nisan ayını nasıl ödeyebiliriz, teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba. Toplam borcun üzerine tıklayıp sadece 53 TL ödeme yapabilirsiniz.

 4. Candan Gürsoy dedi ki:

  Ahmet Hocam 2 3 önce bu soru sormuştum sisteme düşmedi mi acaba, atm ve e devlet tahsilat kısmında 3 aylık toplam ödeme alıyor, sadece nisan ayını nasıl ödeyebiliriz diye, teşekkür ederim

  1. Merhaba. Sadece nisan ayını ödemek için toplam borcu seçin. Silin ve ödemek istediğiniz tutarı yazın.

 5. Mustafa bey dedi ki:

  merhaba bir işde calısıyodum. Trafik kazası sonucu işi bıraktım simdi 100 günü geçmiş sigortam bitmiş muayenemi ücretli oldum doktor ameliyat olmam gerektigini söyledi işede giremiyorum ne yapmalıyım ?
  Bu 53 tl yi ödersem ameliyat ı sigortamı karşıyalacak ve yuzde kacını karşılar doktor bize %30 unu siz karşılayacaksınız dedi lütfen yardım teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,normal sigortali gibi hastanede işlem görebilirsiniz.

 6. Yakup Bağ dedi ki:

  Mehmet bey merhabalar. 53 tl yi yatırmak için müracaatı nereye yapıyoruz. Bir de hastanelerden yararlanmak için işten ayrılır ayrılmaz mı yoksa 3 ay bekleyip mi müracaat ediyoruz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SGK ya başvuru yapmanız gerekiyor bir yıl içinde 90 gününüz var ise 3 ay yararlanma hakkınız mevcut

 7. Medine dedi ki:

  Gss basvurusu yapip ücreti ödedikten sonra ne kadar süre içinde sigortadan faydalanabiliyoruz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1 ayı doldurduysanız hemen yararlanabilirsiniz.

 8. Hülya işçi dedi ki:

  Dul yetim aylığı alıyorum evim var kızım 25 yaşında hiçbir geliri yok yeşil kart çıkarabilir mi acaba Teşekkürler yardımlarınız için

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çıkabilir araştırmayı vakıflar yapıyor,ama eviniz var ise zor bir ihtimal.

 9. Ecem dedi ki:

  Merhaba bu konuda hiç bir bilgim yok aslında babam BAĞ-KURlu bende üniversite öğrencisiyimgeçwn diş için hastahaneye gittiğimde babam borçlu göründüğünden ücretli olarak bakıldım hastahanede otomatik olarak öğrenci olduğumdan ücretsiz bakılmam gerekmiyor mu ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,babanızın borcu var ise muayene olamazsınız ya borcunu ödeyecek ya da talep ederek GSS li olabilir ödeme yaparak sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 10. betul dedi ki:

  Sigorta baslangicim var. 6- 7 yildir bir yerde calismadim sigorta odemem yok. Hastanede sigortasiz islem goruyorum. 53 tl den faydalanmak icin ne yapmam gerekiyor nereden basvuru yapacagim ne gibi evraklar isteniyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,doğrudan Sgk ya başvurmanız gerekiyor

 11. Adalet dedi ki:

  Benim gibi biri daha varmış demek 2012 den beri çalışmadım 6 yıl 53 tl bile 3816 TL yapıyor şuan bile ödesem ulan nasıl bir ülkede yaşıyorsak zorla borç geçiriyorlar çalışamama sebebim zaten adeletsiz hukuk sistemi yüzünden dayak yedim, bıçaklandım, kolum kırıldı ve üzerine basti yaralamada en düşük ceza 2 ay dediniz paraya çevirdik 9600 TL haraç kestiniz. Yetmedi 5 yıldır işe giremiyorum sebebi adli sicilim temiz değil o parayı zorla taksitle ödeyebildim.

 12. aykut dedi ki:

  Merhaba benim genel saglık sigorta borcum var uzun zamandır çalışmıyorum rahatsızlıgımdan dolayı ve bu 53tl lik genel sağlık sigortası yaptırmak istiyorum ama borç var yınede yapabilrmiyiz yoksa borcu kapattıktan sonramı yapabılıriz tesekkurler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borcunuz varsa sağlık yardımlarından yararlanabilmeniz mümkün değil,GSS 2018 yılı itibariyle 60 TL olmuştur.

 13. ahmet dedi ki:

  iyi günler bende daha öncesine yakın ssg dan yararlanıyorum fakat 3 yada 4 aydır daha önceki aylarda düzenli yatırıyordum şimdi ise toplam hemen hemen 200 lira falan borcum var hastaneye gitmem gerek faydalanabilmiyim şimdiden teşşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vadesi geçmiş 2 aydan fazla borcunuz var ise sağlık yardımı alamazsınız anladığımı kadarıyla 1 borcun vadesi geçmiş sağlık alabilirsiniz yine de kontrolünü yaptırın lütfen.

 14. Tamer dedi ki:

  Sağlık sigortasın dan nasıl yarar lanırım 1500 gün sigortam var ve 7 aydır calısmıyom kalmam gerekiyo saglıktan yarar lanmam icin

 15. mehmet abalı dedi ki:

  iyi günler ahmet bey benim oğlum 2 yılık yüksek okul mezunu okul bitireli 2 yılı geçti sağlık sigortası yok gelir testi yaptırmadan pirim yatırabilirmiyiz.ücreti nekadardır bilgi verirseniz menmun olurum saygılar.