SGK’dan Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alacaksınız? SGK Emekli Maaşı Hesaplama

06.05.2020
397
A+
A-
SGK’dan Emekli Olunca Ne Kadar Maaş Alacaksınız? SGK Emekli Maaşı Hesaplama

Türkiye’de milyonlarca çalışan Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli olacağı günün hayallerini kurmaya devam ediyor. Bir yandan sigortalı olarak çalışma hayatına devam eden bir yandan da emekli aylığı alacağı günün hayalleriyle gün saymaya devam eden çalışanlar, aynı zamanda emekli olmaya hak kazandıkları zaman da SGK’dan ne kadar maaş alacaklarını merak ediyor. 2020 yılı ne kadar emekli maaşı alırım sorusu, SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı çalışanları tarafından en çok sorulan sorular arasında yer aldı. Bununla birlikte emekli aylığının çalışmaya devam ettikçe düşüp düşmediği ve emekli maaşındaki azalmayı engellemenin yolları da çalışanlar tarafından araştırılıyor. SGK’dan yüksek emekli aylığı almak için yapılması gereken tüm detaylı işlemlere dair kapsamlı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi olarak sigortalı çalışıp emekli olmaya hak kazandığınızda kurumdan alacağınız maaş, çalışırken kazandığınız maaş tutarı ile aynı değildir. Emekliliğe hak kazandığınızda almaya başlayacağınız aylık miktarında azalma olacaktır. Bu yüzden işçi, memur ve Bağkur emeklilerinin emekli maaş tutarlarına etki eden unsurlar önem taşımaktadır. SGK emekli aylıklarının hesaplanması yönteminde öncelikle memur, kendi hesabına çalışan (Bağkurlu) ve işçi ayrımı söz konusu olmaktadır. Bununla birlikte çeşitli dönemlerde yapılan sosyal güvenlik reformları ile sadece emekli olma yaşı değil aynı zamanda emekli aylığı hesaplama yöntemleri de değiştiği için birkaç farklı hesap dönemi bulunmaktadır. Bu dönemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • 2000 yılı öncesi dönem
  • Ocak 2000 ile Ekim 2008 arası dönem
  • Ekim 2008 sonrası dönem

Emekli Aylığı Hesaplama Formülleri

2000 yılından itibaren sosyal güvenlik mevzuatlarına göre temel olarak emekli aylıklarının hesaplanmasında; aylık bağlama oranı ile ortalama aylık kazancın çarpımı şeklinde işlem yapılmaktadır. Ortalama aylık kazanç, çalışanın her yıla ait prime esas kazançlarının, kazancın ait olduğu yıldan emekli aylığı talep edilen tarihe kadar güncelleme katsayısı ile güncellenmesiyle hesaplanmaktadır. Bu şekilde bulunan ortalama aylık kazanç aylık bağlama oranı ile çarpıldıktan sonra emekli aylığı tutarı elde edilmektedir.

Ancak cak 2000 ile Ekim 2008 arası dönem için güncelleme katsayısında büyüme hızının tamamı dikkate alınmakta iken Ekim 2008 sonrası dönemde büyüme hızının sadece yüzde 30’u güncelleme katsayısında dikkate alındığı önem teşkil etmektedir. Bu kapsamdan 2000 yılından önceki çalışmalar için emekli aylık formülü hesaplamasında;

  • Memur maaş katsayısı
  • Gösterge rakamı
  • Aylık bağlama oranı

verilerinin birbirleri ile çarpımı yapılmaktadır.

Memur Emekli Aylığı Hesaplama

Memurun emekli aylığını memurun derecesi, kademesi, hizmet süresi ve ek göstergesi belirlemektedir. Ekim 2008’den önce göreve başlayan memurların emekli aylığı hesaplamasında gösterge ve katsayı sistemi esas alınmaktadır. Bu hesaplamaya göre 25 yıl hizmet vermiş memurun aylık bağlama oranı yüzde 75’tir. Dolayısıyla ortalama aylık kazancın yüzde 75’i emekli aylığı olarak bağlanmaktadır.  Öte yandan Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan memurlar 25 yıl çalışmaları karşılığı ancak ortalama aylık kazançlarının yarısını emekli aylığı olarak alabilmektedir.

Bağkur Emekli Aylığı Hesaplama

Bağkurluların emekli aylıklarının hesaplanmasında SSK’lılarda olduğu gibi üç dönem çalışmaları ve bu çalışmalara karşılık aylık bağlama oranı kullanılmaktadır. Dolayısıyla eğer Bağkurlu çalışan 2000 öncesi dönemde yüksek gelir düzeyi üzerinden yani yüksek basamaktan prim ödemiş ise emekli maaşları daha yüksek olacaktır. 1 Ekim 2008 sonrasında ise Bağkurluların da emekli aylıkları daha düşük hesaplanmaktadır. Bu yüzden emekli aylığının yüksek olmasını isteyen Bağ-Kur sigortalılarının prime esas kazançlarını yükseltmeleri, yüksekten prim ödemeleri önem taşımaktadır.

SSK Emekli Aylığı Hesaplama

SSK emekli aylığı hesaplamasında ilk dönem olan; 2000 yılından önceki çalışmalar için gösterge sistemi esas alındığı için bu dönemde aylık bağlama oranı yüksektir. Bu dönem içerisinde ne kadar çok prim ödenmiş ise emekli aylığı o kadar yüksek olacaktır. İkinci dönem 2000 sonrası ile 2008 Ekim ayı öncesi dönem. Bu dönemde aylık hesabında gösterge sistemi yerine TÜFE ve gelişme hızının birlikte dikkate alındığı güncelleme katsayısı sistemi uygulanmaktadır. Bu tarihler arasında aylık bağlama oranı düşük olduğu için ödenen primlerin etkisi azdır.

SSK’ya yüksekten prim ödeyenler açısından da 2000 ile 2008 dönemleri arası en avantajlı dönemdir. 2008 sonrası dönem de 2000 öncesi döneme göre daha fazla emekli aylığı ödenmesini sağlamaktadır.

Emekliye Temmuz Ayında Zam Müjdesi! Emekli Maaş Zammı Ne Kadar Olacak?

Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır, Nereye Verilir

Ev Hanımlarına Emeklilik Fırsatı! Ev Kadınları Nasıl Emekli Olabilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.