SGK’DAN BAĞKUR DONDURMA HAKKINDA DUYURU

17.02.2015
970
A+
A-

Günlerdir ısrarla üzerinde durduğumuz konuya nihayet Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı açıklamayla netlik kazandırdı.Sosyal Güvenlik Kurumu 17.02.2015 tarihli basın açıklamasında bağkur borcunu 6552 Sayılı Kanun Kapsamında yapılandıran esnaf ve tarım bağkurluların da bağkur dondurma hakkından faydalanabileceği açıklamasında bulundu.İşte basın açıklamasının tamamı:

BAĞKUR DONDURMASINDAN BORCUNU YAPILANDIRAN DA FAYDALANABİLECEK Mİ?

BAĞKUR DONDURMA YAPILANDIRMA İLE İLGİLİ RESMİ AÇIKLAMA

Son günlerde yazılı ve görsel bazı basın yayın organlarında, kamuoyunca Bağ-Kur sigortalısı olarak bilenen esnaf ve sanatkârlar ile çiftçilerden, 12 aydan fazla prim borcu bulunanların sigortalılıklarının durdurulmasına ve prim borçlarının silinmesine yönelik olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir yasa çalışması olduğu ancak, 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden sigortalıların yeni çıkacak bu uygulamadan faydalanamayacakları şeklinde yer alan haberlere yönelik aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. Türkiye Büyük Millet Meclisinde halen görüşülmekte olan tasarıda; 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden ve 12 aydan fazla prim borcu bulunan sigortalıların da bu uygulamadan yararlanmalarına yönelik düzenleme yer almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmekte olan tasarının mevcut haliyle yasalaşması halinde, prim borçlarını 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran Bağ-Kur (4/b) sigortalısı esnaf ve sanatkarlar ile çiftçiler de talep etmeleri halinde bu uygulamadan faydalanabileceklerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. Mehmet Ceylan dedi ki:

  İnşallah hiçbir kimseyi mağdur etmeyecek şekilde çıkar da, yalan yanlış yapılan haber ve yorumlar neticesinde oluşan kafa karışıklıklarını ortadan kaldırır.

 2. meraklı dedi ki:

  merhaba

  bu yasa ne zaman çıkacak net bir bilgi var mı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Henüz bu konuda net bir bilgi yok maalesef.Ama en yakın zamanda çıkacağını düşünüyoruz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz

   1. Murat dedi ki:

    Bu bir seçim yatırımı olduğundan sanırım seçimlere çok az zaman kala kanunlaştıracaklar diye düşünmekteyim.Ama tabiki hepimizin isteği bir an önce yasalaşarak yürürlüğe girmesi.

  2. zafer dedi ki:

   1.4.2015 Çarşamba günü geçecekti. Ama , malum , adliye baskını ve elektrik kesintisi gibi tuhaf olaylar nedeniyle olmadı. Sizde yeni bilgi varmı?

 3. oguz dedi ki:

  Yapılandıranlarla ilgili yasa kesinleşti mi acaba? Normalde 1 takvim yılı içerisinde 2 kez ödeme işlemi yapılmazsa yapılandırma da iptal oluyor.

  Şimdi diğer yasayı bekleyeceğiz diye ödeme yapmazsak bu sefer elimizdeki bulgurdan da olacağız. O nedenle net bir şey varsa belirtirseniz sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bağkur dondurma tasarısı henüz yasalaşmadı.En yakın zamanda çıkar diye düşünüyoruz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 4. şahin dedi ki:

  Şirket ortakları da borçlarını dondurabiliyor mu ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Net olmamakla birlikte bağkur dondurma tasarısının olduğu gibi geçmesi halinde tüm bağkurluların şirket ortakları da dahil bağkur dondurmasından faydalanacağını düşünüyoruz.Biz de bu konuyu sizler için titizlikle takip ediyoruz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 5. sebahattin dedi ki:

  selam hocam ben emeklilik dilekcemi verene kadar benim sistemde borç gözükmüyordu çünkü 2011 yapılandırma yasasından faydalanmıştım.emeklik dilecemi verdikten sonra bana söyle bir yazı geldi .bağkura olan borcunuzu yapılandırmışsınız ve zamanında ödemişsiniz YALNIZ esnaf ve sanakarlar odasından dolayı bağkurunuz 2006 kadar olan yapılandırma farkından dolayı yapılandırma bozulmuştur 12700TL bunu ödemeniz gerekiyor böyle birşey olurmu? ben 1995 ile 2000 arası esnaflık yaptım üç seneye yakın zaten pirimimi normal şekilde ödedim kalannıda yapılandırıp ödemiştim. 2000 senesindede maliyeden terk verdim. benim ögrenmek istediyim .ben bu borcu ödemessem yapılandırma iptal oluyormus . ve benim 2011 yatırdıgım parayı da iade edeceklermiş buraya kadar tamam yanlız benim bu olay dan dolayı 500 hizmet günü eksik oluyor.buna karşın benim 500 gün yurtdışı veya askerlik borçlanma hakkım var ve bu daha az külfetli oluyor askerlik veya yurt dışı borçlanması ile farkı kapatsam emekli olabilirmiyim? ve ileride silinen bağkur primlerinden dolayı bir sıntı çıkarmı? bu soruyu soruyorum çünkü ,bana bağkur memuru tarafından söylenen bu borçu ödemez ve ileride hizmet için gelirsen sana 50000-60000 bine patlar . sizce ne yapmalıyım emeklilik hayalimi suya düşürdüler tabi bu arada işsizde kaldık sağolsunlar. sagılarımla hocam bi cevap yazarsanız sevinirim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Aslında doğru olan çözümü kendiniz üretmişsiniz.Eğer dediğiniz gibi sadece 500 hizmet gününe ihtiyacınız varsa bağkura o kadar borç yatırmanıza gerek yok.Bağkur dondurma tasarısı kanunlaştığında borcunuzu dondurur, kalan 500 günü askerlik ya da yurt dışı borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. kurukuru dedi ki:

  Merhabalar,

  Bu konu ile ilgili son torba yasada herhangi bir gelisme oldu mu?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Torba yasa ile ilgili “TORBA YASADA KABUL EDİLEN VE EDİLMEYEN MADDELER” başlıklı yazımızı takip edebilirsiniz. Gelişmeler bu başlık altında güncelleniyor. Sağlıklı Günler Dileriz.

 7. cevat88 dedi ki:

  2015 torba yasası ne zaman çıkacak bilginiz varmı..teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Meclis Seçimden önceye yetiştirmeye çalışıyor.Bunun için fazla mesai yapıyorlar.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 8. ali osman dedi ki:

  sgk bağkur pirim tahsilatı yapamıyor akıllı yaklaşım şahsen benim bağkur borcum var bu affı getirirse bundan sonra pirimimi gününde öderim diyelimki ameliyat gibi hastane ihtiyacım olsa kendimi başka işyerinden sigortalı gösteririm sağlık hizmetinden yararlanırım bu engeli aşarım affı biran önce çıkarırsa her iki taraf kazanır hemde iyi bir seçim yatırımı bu

 9. ali osman dedi ki:

  selamlar hocam geriye dönük bağkur borçlanması 1993 yılına ait bu torbada varmı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Yeni çıkacak torba yasada Bağkur geriye dönük borçlanma ile ilgili bir düzenleme yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. horasanlı_25 dedi ki:

  Hocam bu bağkur sildirme de hangi yılda borcunun olduğu fark ediyor mu?Yani benim 2009-2010 yılları arasında 17 aylık bağkur borcum var bu durumda bende faydalanabiliyorum değil mi?bide tbmm bağkurla ilgili görüşmeler ne durumda yani ona sıra geldi mi?

 11. Kasabalı dedi ki:

  Hocam Bu Bağkur Prim Borcunu Dondurmak İçin Müraacat – Dilekçe Gerekli Mi Yoksa 31.07.2015 Tarihine Kadar Hiçbir Ödeme Yapmayanların Borçları 31.07.2015 Tarihinde Silinecek mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Borcunuzu sildirmek için isterseniz hemen talepte bulunabilirsiniz.Talepte bulunmayanlardan 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla borcu olan bağkurluların borçları SGK tarafından 31.07.2015 tarihinde otomatik olarak silinecek.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 12. Candeğer dedi ki:

  Merhabalar,
  Bağkurlulukta son 1 yılı borçlanıp kalan yılları dondurma gibi bir durumumuz olabilir mi ? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Dediğiniz olay mümkün ancak şöyle yapmanız gerekir.Toplam borcunuzu toplam borçlu olduğunuz aya bölün.Kaç gün yatırmak istiyorsanız onunla çarpın.Çıkan tutarı yatırın ondan sonra sildirme dilekçesi verin.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. murert dedi ki:

  Hocam merhaba,

  1998 yılında işyeri açılışım var, oda kaydımda var ancak Bağkur kaydı yaptırmamışım, 2001 senesinde işyerini kapattım, 2004 yılında sigortalı olarak işe başladım, 98-2001 arası olan ticari faliyetim nedeniyle Bağkur kaydı nasıl yaptırabilirim. sanırım 2008 öncesi olanlara bu hak tanınmıyormuş, Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   01.10.2008 tarihi öncesi oda ve vergi kayıtlarına istinaden 01.10.2008 tarihine kadar Bağ-Kur tescili yaptırmadıysanız bu tarihten sonra kayıt yaptırma hakkınız olmuyor maalesef.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 14. taner dedi ki:

  1995 ile 2008 arası vergi mükellefiyim ama bagkur kaydım yok ordaki günlerimden bir hak saybi olabilirmiyim mahkemeye versem kazanma şansım varmı BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLUR

  Teşekkür Ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Kanunen o dönemlere Bağ-Kur tescili yaptırma hakkınız yok. Ancak dava açabilirsiniz. Kazanan var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 15. Gülşen balcı dedi ki:

  Merhabalar hocam 18.05.1993 tarihinde vergi dairesine kayıtlıyım iki yıl süreyle vergilerimi ödeyip işyerimi işlettim o dönemde BAĞ-KUR kaydı yaptırmadım 4yıl sonra 11.12. 1999
  Yılından beri başka bir semtte tekrar iş yeri açtım bağkurumu ödüyorum iki oğlum var doğum borçlanması ve geçmişe Yönelik borçlanıp emekli olmak istiyorum dava açmam için nasıl bir yol izlemeliyim bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler

 16. fehmi dedi ki:

  Merhaba 2003 yılında bağkur tescil kaydım var ama hiç prim yatırmadım sadece tescil kaydım var geriye dönük borclanma varmı Bağkur da

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer kaydınız devam ediyorsa ihya ile borçlanabilirsiniz.

 17. lokman dedi ki:

  Merhaba,
  1 yıla yakın bağkur prim borcum var. şu anda ödeyecek durumda değilim. 12 ay ödemeyince iptal olacağı söyleniyor. doğru mu? şimdi sağlıktan yararlanamıyorum. birkaç ay daha ödeme yapmamam durumunda nasıl bir süreç işler. kaybedilecek bazı haklar varsa ne zaman ne kadar ödemeliyim? teşekkürler.

 18. Gulumser Eser dedi ki:

  Yurt dışından sgk borçlanması olarak emeklilik alıyorum turkiyeden bir yıldır emekliyim fakat almanyada sosyal kurumlardan yararlanabilmek icin emekli aylığını dondurmak istiyorum hangi işlemleri yapmalıyım acil bilgi verebilirmisiniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’ya başvurmanız gerekiyor.