SGK’dan Anne ve Babaya 2638 TL Ödemelere Başvurular Başladı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından anne ve babalara 2 bin 638 TL ödeme yapılacak. Vatandaşlar başvuru süresi resmen başlayan anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme hakkında araştırma yapmaya devam ediyor. Kurum tarafından belirli şartları taşıyan anne ve babalara yapılan ödemeler, milyonlarca sigortalı çalışanı yakından ilgilendiriyor. “Anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme nasıl alınır?” sorusunun yanıtı ve SGK ödemeleri başvuru şartları hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme uygulaması, vatandaşların gündemine bomba gibi düştü. Ekonomik olarak zor zamanlardan geçen vatandaşlar, biriken borçlarını kapatmak ve temel ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılamak için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından çalışanlara sunulan haklardan yararlanmak için harekete geçti. 2016 yılından itibaren yürürlükte bulunan yasa kapsamında birlikte herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan anne ve babalardan birisine yarım gün çalışma hakkı getirilmişti. Bu uygulama uzun bir süredir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürürlükte bulunsa da nitekim pek çok sigortalı vatandaşın anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme uygulamasından haberi olmadığı bilinmektedir.

SGK’dan Şartları Taşıyan Anne ve Babaya 2 bin 638 TL Ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ortaklaşa başlattıkları uygulama 2016 yılından günümüze dek yürürlüktedir. Bu haklardan yararlanacak kişiler, ilgili mevzuatlar kapsamında belirlenmiştir. Kadınların hem çocuklarını sağlıklı ve başarılı bir şekilde büyütmeleri hem de çalışma hayatından geri kalmadan istihdam edilebilmeleri için 20016 yılından beri hayatımızda olan bu uygulama başlatılmıştır. Sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışan işçilerin bu hakları ile ilgili bildirge 8 Kasım 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Bu bildirinin ardından pek çok vatandaş SGK’ya anne ve babaya 2 bin 638 TL ödeme başvurularını yapmıştı.

Kurum tarafından kadın işçiler için verilen bu izin doğum yapan veya yapacak olan sigortalı vatandaşları ilgilendirmektedir. Bilindiği üzere sigorta koluna bağlı olarak çalışan kadınların doğumdan hem önce hem de sonra olmak üzere toplamda 8 haftalık analık izni bulunmaktadır. Bu iznin dışında SSK’lı çalışan kadınların doğum yapmasının ardından analık izinlerinin bitmesinden sonra ilk doğum için 2 ay boyunca 15 + 15 gün, ikinci doğumda 4 ay aylık 15 gün, üç ve daha sonraki doğumlarda ise 6 ay sürede ayda 15 gün olarak yarım gün çalışabilme hakkı mevcuttur. Eğer doğum sonrası çocuğun engelli dünyaya gelmesi durumunda 12 ay boyunca ayda 15 gün yarım gün çalışma hakkınız vardır. Talebe göre aylık çalışma saati olan 45 saati ikiye bölerek bu yasadan faydalanmak mümkündür.

Anne ve Babaya 2 bin 638 TL Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) 2 bin 638 TL ödeme almak isteyen sigortalı vatandaşlar, hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını da merak etmektedir. Hesaplamalar 2020 yılı asgeri ücret tutarı üzerinden yapılmaktadır. Asgari ücret brüt 2 bin 943 TL olduğu için bu ücretin yarısı yani bin 476 TL’lik kısmı devlet tarafından ödenmektedir. Bu ödemeden yararlanabilmek için hak sahibi vatandaşın İŞKUR kaydının olması gerekmektedir. Maaşın yarısını verilen süre içinde SGK karşılamaktadır. 2020 yılında 2 bin 325 TL olan net asgari ücretin bin 162 TL’si işveren tarafından ödenirken geriye kalan bin 476 TL İŞKUR aracılığıyla ödenmektedir. Bu durumda 2 bin 638 TL net maaş almak mümkündür.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Ben çok mağdurum sosyal gûvencem yok başvurmadim ama çok madurum iki çocuğum var işsizim evime ekmek parası bulamadım bana yardımcı olursanız sevinirim hiç bir yerde gûvencem yok TC kimlik no sorgulama 33883250002 Zafer yavan

  1. Merhaba
   Yardım başvurularınızı koronavirüsü nedeni ile e-Devlet üzerinden sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak sisteme girerek yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Bahsi geçen kanun eşlerin birlikte çalıştıkları ve kadının doğum sebebi ile eşlerden birinin yarım gün çalışma hakkından doğan ödeme olmaktadır. Doğan hak çocuk okula başlayıncaya kadar anne ya da babanın yarım gün çalışma hakkı olmaktadır.

 2. Bu yukarıda bildirge olan yani sgk çalışanlarına verilen meblağdan bende yararlanabiliyormuyum ben çalışıyorum zaten şu an uluslararası tır şöförüyüm raporlayım 14 gün karantina sürecindeyim.

  1. Merhaba
   Belirtilen ödeme eşlerin birlikte çalışmalarından doğan bir hak olmaktadır.

  2. Eee siz ole diyosunuz ama işveren işçiden imza alıyor sadece iskurun verdiğini alacaksın diye imza alıyor buna nedemeli işvereni bu parayı vermek zorunda olduğunu onun o beynine sormalısınız işçi hapsi boyun bukuyo

  1. Merhaba
   Belirtilen ödeme eşlerin aynı iş yerinde çalışmasından doğan bir hak olmaktadır.

  1. Merhaba
   Merhaba
   Bahsi geçen kanun eşlerin birlikte çalıştıkları ve kadının doğum sebebi ile eşlerden birinin yarım gün çalışma hakkından doğan ödeme olmaktadır. Doğan hak çocuk okula başlayıncaya kadar anne ya da babanın yarım gün çalışma hakkı olmaktadır.

  1. Merhaba
   Bahsi geçen kanun eşlerin birlikte çalıştıkları ve kadının doğum sebebi ile eşlerden birinin yarım gün çalışma hakkından doğan ödeme olmaktadır. Doğan hak çocuk okula başlayıncaya kadar anne ya da babanın yarım gün çalışma hakkı olmaktadır.
   Doğum öncesi 3 yıl içinde çalışılmış ve SGK’ya en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi yatırılmış olmalı.Çocuk sağ olarak doğmalı ve yarım çalışma ödeneği alındığı sırada da hayatta olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu