SGK YURT DIŞINDAKİ TEDAVİ GİDERLERİNİ KARŞILAR MI?

Bu yazımızda Sosyal Güvenlik Kurumu yurt dışı tedavilerini karşılar mı, yurt dışı tedavi kapsamında olan hastalıklar nelerdir, genel sağlık sigortalılar hangi koşullarla yurt dışında tedaviye gönderilebilir? Sorularına cevap bulabileceksiniz..

SGK YURT DIŞI TEDAVİ MASRAFLARINI KARŞILAR MI

SGK TARAFINDAN YURTDIŞINDA KARŞILANAN SAĞLIK HİZMETLERİ

1-Görevlendirme Amacıyla Yurt Dışına Gönderilenlerin Sağlık Giderleri

5510 sayılı  Kanunun 4/a(SSK) kapsamında çalışan ve işverenleri tarafından görevlendirme ile yurt dışına gönderilen sigortalılar ile 5510 Sayılı Kanunun 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında özel mevzuatları gereği Kurumlarınca yurt dışına gönderilen sigortalıların yurt dışında iken SGK tarafından karşılanan sağlık hizmetleri şu şekildedir:

1- Geçici görevle yurt dışına gönderilenlere sadece acil hallerde,

2- Sürekli görevle gönderilenler ile bunların yurt dışında birlikte yaşadıkları bakmakla yükümlü olduğu kişilere, acil hal olup olmadığına bakılmaksızın,

sağlanan sağlık hizmetleri bedelleri, yurt içinde sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına tedavinin yapıldığı tarihte ödenen en yüksek tutarı aşmamak kaydıyla Sosyal Güvenlik Kurumunca karşılanır.

2) Sağlık hizmeti giderleri, öncelikle işverenler tarafından ödenir ve yurt dışında görevli olunduğuna dair belge ile birlikte (belgede geçici veya sürekli görevlendirme yapıldığının belirtilmesi gerekmektedir) mahalli konsolosluktan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görevli Türk Silahlı Kuvvetleri personeline ait belgelerin ise konsolosluk veya görevlendireceği/yetki devredeceği kurum/kuruluş tarafından tasdikli rapor, fatura ve sair belgelere dayanılarak Sosyal Güvenlik Kurumundan talep edilir. Kurumca ödemeler, ödeme tarihindeki Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınarak Türk Lirası üzerinden yapılır. Tedavi giderinin Kurumun ödediği tutarları aşması halinde aşan kısım, işverenlerce karşılanır. Uluslararası sözleşme hükümleri saklıdır.

(3) Yurt dışına geçici veya sürekli görevle gönderilen kişilerin sağlık hizmetlerinin, Kurumca ilgili ülkede sağlık sigortası yaptırmak suretiyle sağlanması halinde sağlık hizmeti giderleri ödenmez.

(4) Yurt dışına geçici veya sürekli görevle gönderilenlerin bulunduğu ülkede sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu bulunması halinde tedavi giderleri sözleşme hükümlerine göre ödenir.

(5) Yurt dışına geçici veya sürekli görevle gönderilen kişiler ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler için yol gideri, gündelik, refakatçi ve cenaze giderleri ödenmez.

SGK Yurt Dışına Tatil Amaçlı Gidenlerin Sağlık Giderleri Karşılanır mı?

-Genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yurt dışında bulundukları sırada sağlanan sağlık hizmetlerine ilişkin bedellerin ödenmesinde, bulundukları ülke ile Türkiye arasında sağlık yardımlarını kapsayan sosyal güvenlik sözleşmesi olması halinde sözleşme hükümleri uygulanır. Sağlık yardımlarını kapsayan sosyal güvenlik sözleşmesinin olmaması halinde, sağlık hizmetleri giderleri ile yol gideri, gündelik ve refakatçi vb. giderler ödenmez.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile sağlık alanında sözleşmeli olan ülkeler için lütfen TIKLAYINIZ..

Yurt Dışında Sağlanan Sağlık Hizmetleri ve Şartları Nelerdir?

Sigortalıların görevlendirme ya da tatil amacı dışında sadece tedavi amacı ile yurt dışına gönderilebileceği hastalıklar ve şartları şu şekildedir.

-Yurt dışında tedavi için Sağlık Kurulu Raporu alınması,

Yurt Dışında tedavi için Sağlık Kurulu raporunda aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir:

-Sağlık kurulu en az biri ilgili dal uzman hekimi olmak kaydıyla; üniversite hastanelerinde beş öğretim üyesi, eğitim ve araştırma hastanelerinde beş eğitim görevlisi katılımıyla oluşturulmalı,

-Düzenlenen sağlık kurulu raporları Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinden herhangi biri tarafından teyit edilecek ve sonrasında Sağlık Bakanlığınca onaylanacaktır. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tıp fakültesi hastaneleri tarafından kendi mevzuatına uygun düzenlenen yurt dışı tedaviye ilişkin sağlık kurulu raporlarının Sağlık Bakanlığınca onaylanmış olması yeterli sayılmaktadır.

Yurt Dışında Tedavi İçin Alınan Sağlık Kurulu Raporlarının Yenilenmesi ve Uzatılması İşlemleri

-Yurt dışı tedavilerine ilişkin raporların, Sağlık Bakanlığınca onaylanmasından itibaren 3 ay içinde yurt dışına çıkmak üzere işlem yapılmaması halinde yenilenmesi gereklidir.

Yurt dışı tedavi süresi raporda belirtilen süreyi geçemez. Tıbbi nedenlerle yurt dışında tedavinin uzaması halinde, tıbbi gerekçeler misyon şeflikleri vasıtasıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna gönderilir. Tedavi süresinin uzatılmasının uygun olup olmadığı konusunda Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinin veya bu konuda Kurumca yetkilendirilmiş hastanelerden birinin yazılı görüşü alınarak altı ayı geçmeyen dönemler halinde Sosyal Güvenlik Kurumun onayı ile tedavi süresi uzatılabilir. Belirlenen ya da uzatılan sürenin aşılması halinde aşılan süreye ait tedavi giderleri ile gündelik ve refakatçi giderleri ödenmez.

-Yurt içinde sağlanamayan organ nakli işlemleri yurt dışında uzun bekleme sürelerini gerektirdiğinden, hastaların yurt dışındaki ilk tetkiklerinin tamamlanmasını müteakip uygun organ teminine kadar geçecek süredeki tetkik ve tedavileri yurt içinde yapılmaktadır. Uygun organ temini üzerine hasta, yeni bir sağlık kurulu raporuna ihtiyaç duyulmadan nakil işlemi için yurt dışına gönderilecektir. Ancak hastanın organ nakli sırasına alındığı tarihten itibaren bekleme süresinin beş yılı geçmesi halinde, yurt dışına gönderilmeye ilişkin sağlık kurulu raporunun a yenilenmesi ve ilgili onayların yapılmış olması gereklidir.

Organ nakli tedavisi için yurt dışına gönderilen kişilerin, organ teminine kadar geçecek sürenin naklin gerçekleştirileceği ülkede geçirilmesinin zorunlu olduğunun yurt dışı sağlık hizmeti sunucusunca gerekçeleriyle belgelendirilmesi halinde Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığının yazılı görüşünü almak suretiyle bekleme süresinin yurt dışında geçirilmesine karar vermeye ve yurt dışında geçirilecek süreyi belirlemeye yetkilidir. Bu süre 6 ayı geçmeyen dönemler halinde uzatılabilir. Yurt dışında toplam bekleme süresi iki yılı geçemez. Belirlenen ya da uzatılan sürenin aşılması halinde aşılan süreye ait tedavi giderleri ile gündelik ve refakatçi giderleri ödenmez.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

57 Yorum

 1. A/T11 sgk belgesi kara yolu ile Almanya-Türkiye transit geçişler de seyahat sigortası olarak kabul görür mü?

  1. Merhaba
   AT/11 belgesi uluslararası bir sağlık güvencesidir. Yurt dışına çıkışlarda acil durumlara karşı sağlık güvencesinin var olduğunu kanıtlayan bir belgedir.

 2. Merhabalar Emekli subayım ve eşim Alman vatandaşı,Almanya da yaşamamız halinde emekli sandığı Sağlık Güvencem Yurt dışında geçerli olur mu?

 3. Merhaba,ben liseyi bitirip mezun oldum lakin 2 defa mezuna kaldığımdan dolayı babamın üzerinden düşmüşüm (bu arada babam memur) . Babam geçici (5yıl) yurtdışı görevine KKTC ye gittiği için bende üniversite tercihimi oraya yapacağım size maruzatım eğer ben orada okula başlarsam bu sgk tekrar devam eder mi, ne yapmamız gerekiyor izah eder misiniz? –(Türkiyede üniversite kazanırsam ne yapmam gerekiyor lütfen bunuda not düşer misiniz?)

 4. merhaba

  Alman vatandaşıyım, mavi kartım var. 2 yıldır ve halen Türkiye de sigortalı olarak çalışmaktayım. Hamileyim ve çocuğumu Almanya da ailemin yanında doğurmak istiyorum. Bunun ile alakalı Almanya da doğum yaptığımda SGK tarafından masraflarım karşılanır mı? Konuya engel bir durum var mıdır? Nasıl bir yol izlemem gerekli?

 5. 30 yıllık SSK lıyım Turist olarak Almanya’ya gidecem eşimin doğumuna 3 ay var erken doğum olursa ssk hastane masraflarını karşılarmı

 6. Merhaba irlandaya 8 aylık dil okulu için gideceğim, dil okulu sonrasında irlandada yüksek lisansa devam edeceğim.İrlandada herhangi bir sağlık sorunum olduğunda sgk karşılar mı? karşılarsa türkiyeden ayrılmadan nereye başvurmalıyım hangi belgeyi almalıyım?

 7. Merhaba, annem babam 2 ayligina yanima Hollandaya gelicekler ve babam emekli sandigindan emekli, herhangi bir hastalik durumunda sizden A/T11 belgesi alirlarsa burda acil hastalik durumlarinda tedavi gorebilirlermi? cevap icin simdiden tskler.

 8. merhabalar ben makedonya üsküpte öğrenciyim ayağım kesilmesi nedeniyle hastaneye gittim ve 1 dikiş atıldı ve 1 adet tetanoz iğnesi yapıldı mecburiyetten ve benden ücret tahsil edildi ama ben sgk ya borcumu diyip porvizyonda aldım bunun ücretini nerden alabilirim ?

 9. merhaba babam ssk emeklisi almanya seyahatinde rahatsızlandı ve acil hastaneye gittik.şu an için bizden bir ödeme talep etmediler ama talep olursa ne yapmamız gerekli şimdiden ssk ile iletişime geçelim mi?

  1. Merhaba. Babami 3 ayligina almanyaya getirmek istiyorum.ama babam 5 ay once kalp amaliyati gecirdi.babam bagkurdan emekli.bende burda calisan bir kisiyim.herhangi bir saglik sorunu olurda hastaneye gidersek bunu bagkur odermi Almanyaya.

 10. Merhaba,

  3 yildir Hollanda’da yasiyorum, tatile tr ye gittigimizde kucuk bir operasyon gecirecegim. N11 bellgesini aldigim takdirde SGK karsilar mi?

  tesekkurler

 11. merhabalar annem ve kardesim dügünüm icin almanyaya gelmesi gerekiyor kardesim bu sene lise mezunu oldu annem ev hanimi bu konuyla ilgili nasil yardimci olabilirsiniz gerekli evrakalr nelerdir neler yapabilirim.

 12. Eşim amerikada doğum yapacak sgk anlaşmamız varmı los angelesteyiz buraya turist olarak geldik normalde bırada yaşamıyoruz

   1. Emekleyin İngiltere ye gidip geliyorum şu andada10 yıllık vizem var uzun kaldığımda eşım ve ben Buradaki saglıkta nasıl yararlanabiliriz

 13. MERHABA ben emekli sandigindan emekliyim 2 yildir hollandada erkek kardesimin tedavisi icin burada hollandada kaliyorum bir hafta once burada rahatsizlandim acile kaldirildim saglik giderlerini SGK KARSILIYORMU KARSILIYORSA NE YAPMAM LAZIM

   1. Meraba babam 2005 te vefat etti annem bağkur maaşını alıyor ben evlendigimde annemin maaşından ne kadar kesinti olur

 14. Merhabalar.Ben devlet memuruyum eşim alman vatandaşı orda doğum yapsa benden yararlanır mı?Ayrıca rutin kontrolleri veya olası erken doğum küvez gibi masrafları karşılar mı?Şimdiden teşekkürler

 15. Slm lar
  Babam Almanya’ya ziyaret için geldi.Kendisi SSK emeklisi şuanda yüksek tansiyondan dolayı yoğun bakımda yatıyor,gelirken kurumdan belgede almamış buradaki masrafları geri alabilirmi?
  Saygılarımla

 16. Merhabalar devlet hastanesinde çalışan devlet memuruyum.bakmakla yükümlü olduğum kızım Erasmus programıyla 9 ay için Avusturya ya gidecek.Benim resmi sigortam orada geçerli mi , kızım yararlanabilir mi, vize için illa sigorta yaptırmak gerekiyor mudur?
  Teşekkür ediyorum

 17. Emekli sandığına bağlı devlet memuruyum. Sırbıstana gideceğim. Eşim hamile sıkıntı olursa normal sağlık güvencesinden yararlanma durumum nedir.

  1. Merhaba;sırbistanla sağlık anlaşmamız yok; ancak görevli olarak gidiyorsanız Kurumunuzun fatura karşılığı sağlık hizmetlerini karşılaması gerekir.

 18. Amerikada acil safra kesesi ameliyati oldum hastane ve doktor parasini sgk ödermi. Sgk emeklisiyim

 19. türkiyede sgk emeklisiyim. İngiltere de rahatsızlığım dolayısı ile acil servise ambulansla kaldırıldım yoğun bakımda kaldım . şimdi benden 6500 paunt para istiyorlar bunu sgk karşılıyormu.?

 20. annem hollanda da acil baypas ameliyatı geçirdi çok şükür iyi
  25.000 euro masraf çıkmiş bunu seyhat sigortası karşılamıyor
  nedeni daha evel de aynı hastalık geçirdiği için karşılamıyor
  yani türkiyede kalbi zayıfmış holland da durmuş kiriz geçirmiş karşilamıyor
  ozaman sigorta yapmasınlar hasta olan kişileri.
  bu durumda ne yapabiliriz.

  1. Merhaba;Merhaba. Türkiye-Hollanda arasında kısa vade sağlık sözleşmesi var. Türkiye’den alacağınız sağlık sözleşme belgesi ile Hollanda’da anlaşmalı bir hastanede tedavi giderlerinin karşılanması gerekir.

 21. kktc ye yerleşmiş bulunuyorum bağkur emeklisiyim burada bana devamlı kullandığım ilaç
  ve sağlık hizmeti verilmeyeceğini daha önce var olduğunu fakat sgk nın bunu iptal ettiğini söylediler turkiyede gelmeden sgk da bana aynen turkiyedeki gibi haklarımdan yararlanabilecegim
  söylendi ne yapmam gerekiyor.

  1. Merhaba;KKTC ile Türkiyenin kısa vadeli anlaşması vardır.Orada da sağlık hizmeti almanız gerekir.KKTC sosyal güvenlik kurumuyla görüşün lütfen.

 22. Merhaba eşim çifte vatandaş, hem hollanda hem Türkiye vatandaşı, Kendisi orda doğdu büyüdü, evlendik ve Türkiyeye döndü, ordaki sigortasını kapadı burda ben eşimi kendi üzerime aldım sgk dan, şuan benden dolayı sgk lı ve kendisi çalışmıyor. şimdi eşim hamile , Burda bakacak kimse olmadığından eşimin tüm ailesi orada , yurtdışında doğumunu yaptırmak istiyoruz yani Hollandada sgk doğum masraffını yada doğacak çocuğumuzda bir komplikasyon olması durumunda hastane masraflarını karşılıyor mu? karşılıyor ise neler yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Türkiye-Hollanda arasında kısa vade sağlık sözleşmesi var. Türkiye’den alacağınız sağlık sözleşme belgesi ile Hollanda’da anlaşmalı bir hastanede doğum yapması halinde sigortalı biri gibi değerlendirilir.

 23. Merhaba

  Kardeşim Türkiyede SSK’lı çalışıyor ihracat uzmanı olarak,iş gezisi için Bulgaristana gitti ve orada safra ameliyatı oldu aciliyetten,oradaki hastane masraflarını SSK’a öder mi acaba

 24. Kayın validem 2 ay almanyada kaldı bu sırada rahatsızlandı hastaneye kaldırmışlar ambulansla sanırım aynigün taburcu olmuş 300 avro masraf çıkarmışlar ordaki yakınlarına gelmiş emekli sandığı emeklisi faturayı gönderde ler emekli sandığı karşılarımı teşekkür ler.

 25. Merhaba, halen üç aydır Endonezya’da yaşamaktayım. Türkiye’de ssk emeklisiyim. Şeker hastası olduğum için raporlu insülin kullanmak zorundayım. Sgk ilaç masraflarını karşılar mı? Yardımcı olursanız sevinirim

 26. Sehit polis esiyim ve SGK dan emekli maasi aliyorum. Mart 2016 da Isvicrede oglumu ziyarete gittigimde rahatsizlandim ve orada 5 gün hastanede yattim. Hastane masraflarini bizden yatar yatmaz pesin aldilar. Bu ödedigim faturayi SGK dan talep etme hakkim var mi?
  Tesekkürler

 27. Merhaba annem babam vefat edince babamın bağkurdan emekli maaşını alıyor şu an Almanyaya kızının yanına gitti bazı sağlık sıkıntıları yaşıyor doktora gitse karşılarmı nasıl evrak almam gerekiyor bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. Merhaba. türkiye’de sağlık gücencesi olduğu için Almanya’da sağlık hizmetlerinden faydalanabilir. Bunun için annenizin ikamet eettiği yerdeki SGK yurt dışı servisine giderek Türkiye-Almanya sağlık sözleşmesine dair belge almanız gerekir.

 28. Emekli sandığındaki emeklisiyim. Almanyadayım rahatsızlandığımda nasıl tedavi olabilirim.

  1. Merhaba. Türkiye’den a/t 11 ya da A/t 9 belgesi almanız gerekirdi SGK’dan. Aldınız mı? Eğer almadıysanız bir yakınınız bağlı bulunduğunuz SGK’ya uğrayarak o belgeyi alsın ve size faxlasın.

 29. Merhabalar
  SGK emeklisiyim.Üniversitede okuyan kızım 2017 ocak ayında Erasmus proğramı kapsamında 6 aylığına Polonya’da bir üniversiteye gidecek. Polonya ile Sağlık sigortası anlaşması var mıdır?

   1. Mervan biz eşimle SSK emeklisiyiz önümüzdeki ay Hollanda’ya gidece Holanda Ssk anlaşma varmı yararlanabılırmıyız biz Bn 60eşşm 63 yaşında bilgilendirirseniz tşkler birde yurtdışıma çıkmadan ne işlem yapmalıyız Ssk yararlanmak için

 30. merhaba, ben önümüzdeki ay (aralık 2016) 1 yıla yakın bir süre kalmak üzere turizm amaçlı olarak arjantine gideceğim. 57 yaşındayım. SGK emeklisiyim. sağlıkla ilgili bir sorun yaşadığım takdirde, orada devlet ya da özel hastahanelerde yapacağım yurtdışı sağlık giderlerimin SGK tarafından karşılanması mümkün olabilecek midir? iki ülke arasında bu konuda bir anlşama var mıdır? öğrenmek istiyorum.

  1. Merhabalar Türkiyede SGK çalışanıyım. Eşim Alman vatandaşı ve aynı zamanda mavi kart sahibi. Eşim Almanya ya aile ziyaretine gitti. Almanya da benim üzerimden sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için ne tür bir yol izlememiz gerekiyor. Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ediyorum.

   1. Merhaba
    Genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin yurt dışında bulundukları sırada sağlanan sağlık hizmetlerine ilişkin bedellerin ödenmesinde, bulundukları ülke ile Türkiye arasında sağlık yardımlarını kapsayan sosyal güvenlik sözleşmesi olması halinde sözleşme hükümleri uygulanır. Sağlık yardımlarını kapsayan sosyal güvenlik sözleşmesinin olmaması halinde, sağlık hizmetleri giderleri ile yol gideri, gündelik ve refakatçi vb. giderler ödenmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu