SGK Sigorta Prime Esas Kazanç Tavanı Yükseltilecek mi?

Prime esas kazanç tavanı yükseldi mi? Sgk 2017 tavan ücret ne kadar oldu? SSK tavan ücret katsayısı değişecek mi? 2017 yılında SSK Pek tavan tutarı ne olacak?

Sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödedikleri prim tutarı, bağlanan aylıklarda en önemli unsur prime esas kazanç tutarlarıdır. SGK primlerinin tamamı prime esas kazanç üzerinden hesaplanırken SGK’dan alınacak emekli aylığı için de ortalama prime esas kazanca bakılır.

Prime esas kazancın tabanı brüt asgari ücret kadar hesaplanırken mevvutta tavan ücret ise asgari ücretin 6,5 katı kadar hesaplanmaktadır. Yani 2016 yılı için bir değerlendirme yaptığımızda taban prime esas kazanç tutarı 1.647,00 TL.’den az tavan ise bunun 6,5 katından yani 10.705,50 TL den fazla olamamaktadır. Sigortalılar adına bu tutar üzerinden yapılan bildirimler ise sigortalılara geri iade edilmektedir. 

Hal böyle olunca Hükümet prim gelirlerini arttırmak adına prime esas kazanç katsayı oranında değişiklik yapacak. Peki değişiklik ne zaman olacak ve yeni prime esas kazanç tavan katsayı oranı ne olacak? İşte detaylar;

SGK Tavan Prime Esas Kazanç Yükseltilecek mi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelen kanun tasarısı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tavan ücret katsayı oranında değişiklik yapılması planlanıyor. Buna göre yeni tavan ücret asgari ücretin 6,5 katı yerine 7,5 katı olarak uygulanacak. Tasarı kabul edilirse 01.01.2017 tarihinden itibaren SGK tavan ücreti 6,5 kat yerine 7,5 kat olarak hesaplanacak. Böylece sigortalılar daha yüksek prime esas kazanç ile çalışarak emeklilikte daha yüksek gelir elde edebilecek.

Prime Esas Kazanç Nedir ve Neden Önemlidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere prime esas kazancın bir çok kalem üzerinde etkisi vardır. Emekli maaşı hesabı, SGK primleri, SGK borçlanma tutarları v.s v.s. Prime esas kazanç asgari ve tavan seviyesi bunlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Prime esas kazanç için taban tutar asgari ücret tavan tutar ise yürürlükte olan 6,5 kat üzerinden hesaplanmakta. Eğer kanun yürürlüğe girerse yeni orana göre 7,5 kat üzerinden hesaplanacak.

Prime Esas Kazanca Dahil Edilen ve Edilmeyen Kazançlar Nelerdir?

Bu konuda detaylı bilgi edinmek için lütfen TIKLAYINIZ

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. 5 aralıkta emekliliğe hak kazandım. Primim tavandan yatmaktaydı. emeklilik başvurumu yaparsam sgk primine esas kazanç tavanı 6,5 olarak hesaplanacak. Ocak ayında emekliliğimi istersem 7,5 kat olacak diye anlıyorum.
  1- net aylık maaş ne kadar farkeder?
  2- sgk primine esas kazanç tavanı değişikliği ne zaman yasalaşır?
  3- Ocakta emekli olmak için Aralık ayında bir işyerinde sigortalı çalışmam gerekli midir?

  1. 31.12.2016 tarihine kadar emeklilik dilekçenizi verin. Prime esas kazanç tavanının yükseltilmesi 2017 yılında çalışmaya devam etmeniz halinde maaşınızı yükseltir. Geçmişe işlemez.eğer emekliliği hak ediyorsanız vakit kaybetmeden dilekçe verin.

 2. Merhaba. Ben babamdan yetim ayligi almaktayim. Prime esas kazanclar 7.5 bucuk uzerinden hesaplanmaya baslandiginda benim aldigim maasta yani mevcut emeklilerde bi artis olacak mi. Tesekkur ederim

 3. Sayin Hocam,
  Cok iyi acikladiniz .Sagolun.Anladim ki;
  1-Su an odemeyi durdurup yatirdigimiz pirimleri geri alamiyoruz.Henuz yas 42…
  Yatirilan pirimleri geri almak icin 60 yasi beklemek gerekiyor ..
  3-TV’de anlatanlar dava acilirsa sonunda hak edilirmis.diyorlar.
  Bakar misiniz?su garip emekli olacaklarin haline…Kimisi ogrenim gormek icin kimisi bir lokma kazanmak icin yurt disina gitmisler…kimisi cocugunu orada birakip ,gelmis..Yine gitmek duser Bu durumda..670 TL olan Bagkur’lunun bile emeklisini kesmek niye..Zaten dis ulkeler gelin is verelim diye beklemezler.Ufak tefek az zamanli isler bulup calissalar bu ulkeye ne zarari olur ki?
  Eminim Sayin Hukumetimiz bunun boyle oldugunu bilseler mutlaka bir cozum uretir diye dusunuyorum…Bekleyelim bakalim ..Durum ne gosterir..
  Siz cok iyisiniz Sayin Hocam. Bana emeginiz cok gecti…Sonsuz tesekkurlerimi sunarim…saygilarimla.

 4. Sayin Hocam,.
  1-Turkiye’den emekli olanlarin yurt disinda calisma yasagi var..Bu yasak yalniz yurt disi borclanarak emeklilik hakki elde edenleri mi kapsiyor?Yoksa Yurt disi borclanma olmadan bagkur emeklisini de mi kapsiyor?
  2-Sayet henuz emeklilik hakki elde edemeyenler yatirmis olduklari Bagkur pirimlerini (Ciftci) geri alabilirler mi? Cunku bu durumda emekli olma cabalari faydadan cok zarar getirecek gorunuyor.. Saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu