Prime esas kazanç tavanı yükseldi mi? Sgk 2017 tavan ücret ne kadar oldu? SSK tavan ücret katsayısı değişecek mi? 2017 yılında SSK Pek tavan tutarı ne olacak?

Sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödedikleri prim tutarı, bağlanan aylıklarda en önemli unsur prime esas kazanç tutarlarıdır. SGK primlerinin tamamı prime esas kazanç üzerinden hesaplanırken SGK'dan alınacak emekli aylığı için de ortalama prime esas kazanca bakılır.

Prime esas kazancın tabanı brüt asgari ücret kadar hesaplanırken mevvutta tavan ücret ise asgari ücretin 6,5 katı kadar hesaplanmaktadır. Yani 2016 yılı için bir değerlendirme yaptığımızda taban prime esas kazanç tutarı 1.647,00 TL.'den az tavan ise bunun 6,5 katından yani 10.705,50 TL den fazla olamamaktadır. Sigortalılar adına bu tutar üzerinden yapılan bildirimler ise sigortalılara geri iade edilmektedir. 

Hal böyle olunca Hükümet prim gelirlerini arttırmak adına prime esas kazanç katsayı oranında değişiklik yapacak. Peki değişiklik ne zaman olacak ve yeni prime esas kazanç tavan katsayı oranı ne olacak? İşte detaylar;

SGK Tavan Prime Esas Kazanç Yükseltilecek mi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelen kanun tasarısı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tavan ücret katsayı oranında değişiklik yapılması planlanıyor. Buna göre yeni tavan ücret asgari ücretin 6,5 katı yerine 7,5 katı olarak uygulanacak. Tasarı kabul edilirse 01.01.2017 tarihinden itibaren SGK tavan ücreti 6,5 kat yerine 7,5 kat olarak hesaplanacak. Böylece sigortalılar daha yüksek prime esas kazanç ile çalışarak emeklilikte daha yüksek gelir elde edebilecek.

Prime Esas Kazanç Nedir ve Neden Önemlidir?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere prime esas kazancın bir çok kalem üzerinde etkisi vardır. Emekli maaşı hesabı, SGK primleri, SGK borçlanma tutarları v.s v.s. Prime esas kazanç asgari ve tavan seviyesi bunlar üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Prime esas kazanç için taban tutar asgari ücret tavan tutar ise yürürlükte olan 6,5 kat üzerinden hesaplanmakta. Eğer kanun yürürlüğe girerse yeni orana göre 7,5 kat üzerinden hesaplanacak.

Prime Esas Kazanca Dahil Edilen ve Edilmeyen Kazançlar Nelerdir?

Bu konuda detaylı bilgi edinmek için lütfen TIKLAYINIZ
Editör: TE Bilisim