SGK İdari Para Cezası Yapılandırma 2017

Sosyal Güvenlik Kurumu borçları ile vergi borçlarının yapılandırılması düzenlemesini de içeren 7220 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına dair torba kanun 27 Mayıs 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun ile 2017/Mart ayı öncesindeki tüm SGK prim borçlarınız ile vergi borçlarınızı yeniden yapılandırabileceksiniz. Başvurular 01 Haziran 2017 tarihinden itibaren başlayacak ve 30 Haziran 2017 tarihine kadar devam edecek. Konu hakkında 2017 SGK Borç Affı başlıklı yazımızda detaylı bilgi vermiştik. Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezaları da yeniden yapılandırılabilecek. Peki Kanun ile SGK, SSK idari para cezaları nasıl yapılandırılacak, cezanın ne kadarı silinecek? Başvurular nereye ve nasıl yapılacak?

SGK İdari Para Cezası yapılandırma başvuruları nereye ve nasıl yapılacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarının yapılandırma başvurularını işyeri adresinizin bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine yapmanız gerekir. Yapılandırma başvurunuzu;

  • Elden,
  • Posta ile,
  • Kargo ile,
  • İnternetten online olarak SGK E Bildirge şifreniz ile yapabilirsiniz.

İdari para cezalarının ne kadarı silinecek?

Yeni kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan idari para cezalarının;

  • Gecikme zammı ve faizlerinin tamamı silinecek.
  • Ana paranın da yarısı silinecek.
  • Kalan tutarı peşin ödemeniz halinde taksit farkı da alınmayacak.

Şöyle ki SGK tarafından size uygulanan 2500 TL ana para ve 600 TL gecikme zammı ve cezalı toplam 3100 TL borcunuz olsun. Bunun 600 TL si silinecek. Daha sonra 1250 TL si daha silinecek. Siz 1250 TL sini ödeyeceksiniz.

Yapılandırmanın en çok avantaj sağladığı borç kalemi idari para cezaları. Yarısından fazlası silinmiş oluyor.

SGK İdari para cezasını taksitle ödeyebilir miyim, ilk taksit son ödeme tarihi ne zaman?

Kanun gereği borcunuzu peşin ya da 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri ile yeniden yapılandırabilirsiniz. Taksitler 2 ayda bir ödenecek. Dolayısıyla borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirmiş olacaksınız.

İlk taksit için son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017 olacak.

Daha önce idari para cezasını yapılandırdım, taksitlendirme devam ediyor. Yeni Kanundan yararlanabilir miyim?

Eğer devam eden taksitlendirmeniz varsa bunu ödemeniz gerekir. Taksitlendirmesi/Yapılandırması devam eden SGK idari para cezası borçlarınızı 7220 Sayılı Kanun gereği yeniden yapılandıramazsınız.

Ayrıca 6736 Sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz SGK idari para cezası için ilk taksit son ödeme tarihinin 31 Mayıs 2017 tarihi olduğunu da ayrıca hatırlatmak isteriz.

SGK idari para cezası yapılandırma nasıl ödenir?

İdari para cezası yapılandırmasını ödemeniz için yapılandırmış olduğunuz kanun numarasını bilmeniz gerekir. Kanun numarası SGK tarafından size verilen yapılandırme ödeme planında yazar.İdari para cezasını ödeme planında yer alan 26 haneli işyeri sicil numaranız ile yapmanız gerekir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu