SGK GSS Primi Ne Kadar 2018

01.03.2018
1.111
A+
A-
SGK GSS Primi Ne Kadar 2018

Genel Sağlık Sigortası 01 Ocak 2012 tarihinde başladı ve Sosyal Güvencesi olmayanlar için zorunlu hale geldi. Ayrıca Genel Sağlık Sigortasında 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren tekli prim sistemine geçildi. Yeni düzenleme ile GSS kapsamında prim ödemeden yeşil kartlı olarak ücretsiz yararlanma ya da tekli prim olan brüt asgari ücretin %3’ü üzerinden prim ödeme uygulamasına geçildi. 01 Ocak 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arası GSS prim tutarı 53,32 TL iken bu tutar 2018 asgari ücret ile birlikte artacak. 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren GSS primleri zamlanacak. 

2018 GSS primleri ne kadar oldu?

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 5510/60-g gelir seviyesi kapsamında ödenecek Genel Sağlık Sigortası prim tutarı : 60,88 TL. 

Yabancı uyruklu ve mavi kartlıların 2018 GSS primleri ne kadar?

Yabancı uyruklular ve mavi kartlılar G3 gelir seviyesinden prim ödemesi yapmaktalar. Buna göre ödenecek aylık prim tutarı 486,96 TL dir.

5510/60/C-1 yeni yeşil kartlı olmak için hane halkı net geliri ne kadar olmalı 2018?

Ben ayda 57 TL ödeyemem. Bunu ödeme durumum yok diyorsanız ikamet ettiğiniz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir testi başvurusu yapmanız gerekir. Eğer gelir sonu hane halkı ortalama net geliri asgari ücretin 1/3’ünden az olursa 60/C yani yeşil kart kapsamında SGK tarafından GSS tesciliniz açılır.Yani hane halkı ortalama gelirinin yaklaşık 500 TL altında olması gerekiyor.  Böylece sağlık hizmetlerinden prim ödemeden ücretsiz olarak yararlanırsınız.

Yeşil kartlı özel hastaneye gidebilir mi?

60-C yani yeşil kart kapsamında sigortalı olanlar sadece devlet hastanelerinden ücretsiz olarak yararlanır. Yeşil kart ile özel hastanede muayane olabilmesi mümkün değildir. Özel hastanedeki tüm masrafları cebinden ödemek zorundadır.

Kimler GSS’li olmak zorundadır 2018?

 • Herhangi bir kapsamda çalışmayan, sigortalı olmayan,
 • Bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş ve ya çocukları üzerinden sağlık güvencesi olmayan,
 • SGK’dan emekli maaşı ya da gelir almayan

Herkes zorunlu olarak GSS kapsamındadır.

Gelir testine başvurmadan nasıl GSS’li olabilirim?

01.04.2017 tarihinden itibaren gelir testi başvurusu olmadan GSS kapsamına alınma hakkı verildi. İkametinizin bağlı bulunduğu SGK’ya dilekçe ile başvurarak Genel Sağlık Sigortanızı başlatabilirsiniz.

6824 Sayılı Kanunla Ertelenen GSS borçlarının son ödeme tarihi ne zaman, nereye ve nasıl ödenir?

Bildiğiniz üzere 6824 sayılı Kanunla 2017/04 dönemi öncesi GSS borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinmiş, tekli prim sistemine göre yeniden hesaplanmış ve borçlar güncellenmiştir. 2017/04 dönemi öncesi borçlar için son ödeme tarihi 30 Nisan 2018 tarihi olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar ödeme yapmanız halinde borcun sadece anaparasını ödeyebilirsiniz.GSS 6824 Tahsilatları menüsünden ödeme yapmanız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. İbrahim Yıldız dedi ki:

  Total kolektomi ameliyatı oldum 6.ay kemoterapi gördüm Bağkur hizmetim 9.yıl.7.ay 26.gün hizmetim var nasıl emekli olurum şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Malulen emeklilik kapsamında başvuru yapabilirsiniz.

 2. Ertan dedi ki:

  Merhaba,
  1 Aralık itibarıyla emekli oldum. e-devletten baktığımda emeklilik bilgilerim ve maaş tutarım ile maaşımın ödenme günü olarak 22 Aralık görünüyor. Ancak banka internet sitesinden baktığımda Aralık ayı için de 53,33TL GSS primi yansıtıldığını gördüm. Ne yapmalıyım?
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,GSS nizi iptal edebilirsiniz borç çıkmaması gerekiyor

 3. koray erim dedi ki:

  Bazı haber sitelerinde yeni yılda gss primlerinin eskisi gibi 3 kademe olduğu ve en düşük pirimin 81 TL olduğu yazıyor. Doğruluk payı var mıdır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hayır doğru değil 2018’de GSS 60 TL oldu

 4. Hüseyin dedi ki:

  Teşekkürler çok faydalı bir makale en dogru bilgileri buradan buldum.

  1. Muhammed Çilenti dedi ki:

   Hocam iyi günler benim daha önceden gss yapılandırma borcum vardı SGK gittim indirimli taksitlendirme yaptılar 1479 tl geçmiş borçlarınız var bir tarihe kadar ödeyeceksiniz diye söylediler bende her ay miktar miktar ödüyordum fakat e devlete girdim gss prim borcuma orada yazıyor toplam borcunuz 1929 ödenmiş borcunuz suana kadar 1128 tl çıkıyor benim anlamadığım bana SGK dam bir kağıt vermişlerdi orada toplam borc 1479 tl yazıyordu e devlette neden fazla çıkıyor teşekkür ederim

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba;2017 Nisandan sonra olan borçlarınız dahil edilmiş muhtemelen.

 5. Mehmet dedi ki:

  Ocak 2018 de 114 tl küsür gss ödedik 60 tl yazıyor her yer de bilgi alabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,birikmiş borcunuz vardır

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 aylık borcunuzdur.

 6. Mehmet dedi ki:

  Her ay düzenli yatırdım hiç aksatmadan birikmiş borcum olamaz teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’dan borç dökümünüzü alabilirsiniz.

 7. Suat dedi ki:

  Merhabalar hocam.Benim 8 dönemlik GSS borcundan (31 TL lik faiziyle beraber toplam 464 TL) dolayı sigortam kapandı ve muayene olamıyorum.Asgari kaç TL’lik kısmını yatırmalıyım ki tekrar açılsın ve muayene olabileyim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 2 ayın borcu hariç diğer ayları ödemeniz gerekiyor.

 8. Didem dedi ki:

  Merhaba.Yurtdisinda ikamet edip bunu belgeleyip borctan muaf olanlar,yine de isterlerse 53 tl lik gss primini odeyerek Turkiyede saglik hizmetinden faydalanabilirler mi.Tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türkiye’de ikamet etmesi gerekiyor GSS’li olabilmesi için.

 9. cansu dedi ki:

  mrb bi sorum olcak sigortalı işte çalıştığım halde 578 tl gss borcum çıktı ödemek zorunda mıyım ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalı çalıştığınız dönemlere çıktıysa iptal ettirebilirsiniz.Ancak boşta kaldığınız sürelere çıktıysa ödemek zorundasınız.

 10. şahin dedi ki:

  Slm gss için gelir testi yaptırdım. G0(asgari ücretin 1/3 une kadar) yazıyor. Fakat bana hala borç çıkıyor. ne yapmalıyım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk gelir testiniz G0 ise geriye dönük borçlarınız silinir,bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

 11. hakan dogu dedi ki:

  Selamlar
  GSS gelir testi sonucum G0 (60-C) çıktı. G0 lı olarak özel sağlık kuruluşlarından SGK lı olarak yararlanamıyorum. G1 (60-G) olarak değiştirerek faydalanabilir miyim?. Nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz? Teşekkür Ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;g-1 talep ederseniz beyan usulü statünüzü değiştirebilirsiniz.Bu sayede özel hastanelerden faydalanabilirsiniz ama bazı özel hastanelerin ilave ücretleri çok yüksek bilginize..

 12. süleyman dedi ki:

  19 yaşında bir kızım 12 yaşında bir erkek çocuğum bir eşim birde ben işten çıktığım zaman 60 tl gss pirimi ödersem ailenin bütün fertleri sağlıkdan yaralanabiliyormu birde hastaneye gittiğimiz zaman ssk lı olarak ilaç yazdıklarında eczaneye %20 ödüyoruz bu sistemde ssk lı gibi yine yüzde 20 mi ödeniyor teşekkürler
  i
  i

 13. süleyman dedi ki:

  teşekkürler

 14. sezin dedi ki:

  Merhaba,2013 te gelir testi yaptırmış sonrasında işe girmiş ve Ağustos 2016 da tekrar işten ayrılmış bir daha gelir testine girmemiş biri için durum nedir acaba?teşekkür ederim

 15. Serhat dedi ki:

  Selamlar işten çıktım gss ödemesine başvuracam üzerime araba olması ve bankadaki hesabım ödememi arttırırmı

 16. ersan dedi ki:

  Merhaba
  gss iptal ettirmek istiyorum
  hastaneye hiç işim olmuyor
  maddi hiçbir gelirim yok
  babamın evinde kalıyorum
  o yüzden ücretsiz kısmına girmiyor gss
  nasıl gss yi iptal ettirebilirim
  şimdiden teşekkürler

 17. Serkan dedi ki:

  Merhaba,
  Gelir testi yaptırmak istemiyorum, sadece devlet hastanelerinden yararlanmak için işlem yaptırmak istiyorum.Bildiğim kadarıyla 60-80 TL arası aylık ödeme ile imkan var. Edevlet sitesinde bir şey bulamadım. Bunun için ne yapmam gerekiyor ?

 18. Ercan Kaya. dedi ki:

  Merhaba, hocam isteğe bağlı sigorta başlatmıştım 3 yıl önce sadece 1 ay ödeyebildim, şimdi isteğe bağlı sigortayı kapatmayı düşünüyorum, biriken borcu ödemeden kapatırsam o süreye gss prim borcu isterler mi?

 19. yusufşah dedi ki:

  Selam Hocam. Gss icin ilk yaptirdigim gelir testinde g1 cikmisti ve borc yazildi. İlk yapilandirmada tekrar gelir testi yaptirdim g0 cikti fakat bana hala borc yaziliyor.Ne yapmam gerekiyor. Tesekkurler.

 20. aybars dedi ki:

  11-1-2018 tarihinde 6131 prim gün ile işten ayrıldım ! 28 07 2019 tarihinde emekli olucagım göya 15 02 1988 ssk girişi
  bilenlere sorum var tecrübeli insanlara ben işten ayrılınca ögrendim tabi !
  1-gss ödemelimiyim_? bakmak ile yükümlü kimsem yok!
  2- e-devlette hiç bir şekilde bir borc görünmüyor ulaşamadım? ayrıca gidip başvuru damı bulunmalı mıyım kaymakamlıkta?borc çıkması iiçin 🙁
  3-gss başvurma gereksiz diyenler var ! 2018 de kalktı emeklilikte yaşı bekleyenler için dogrumu?(istersen başvur deniyor hizmet almak için)..sevgiyle kalın.

 21. Ali Kansu dedi ki:

  Merhabalar benimde bir sorum olucak. 2016 ve 2018 yılları arasında Türkiye de mavi kartımla vatandaş olmadan ikamet ettim. Ve şimdi bana GSS borcu cıkardılar. Yabancı uyruklular ikametgah almak icin saglık sigortası yaptırmak zorunda ancak mavi kartlıların ikametgahı kartla birlikte doğrudan oldugundan bir saglık sigortası yaptırmasa da ikamet edebiliyor. Ben türk vatandaşı değilim ama borcum var sizce bu ne kadar mantıklı ve yasal. Haklarımı nasıl arıyabilirim. Bu mevzuat nasıl mavi kartlıların gss şartı var mı bilgilendirir miisniz lütfen.

 22. lham dedi ki:

  Merhabalar. Hocam yabancı uyruklu ögrençi için SGK dan GSS almak için ödenecek aylık para ne kadardır

 23. murat dedi ki:

  Merhaba, aynı ilde farklı bir adrese ikametgah değişikliği yaptırırsam gelirim tespitinde ailemin geliri benim gelirimden ayrılır mı ?