Sgk Gss Ne Zaman 53 TL Olacak, GSS Borçları Nasıl Silinecek ?

08.03.2017
643
A+
A-
Sgk Gss Ne Zaman 53 TL Olacak, GSS Borçları Nasıl Silinecek ?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen torba kanun ile genel sağlık sigortası primleri 53 TL oluyor. Genel sağlık sigortasında primlerin 53 TL olması ve genel sağlık sigortası primlerinin silinmesini içeren torba kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi .  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasından sonra ve 08 Mart 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki kanun ne zaman yürürlüğe girecek,  GSS primleri ne zaman 53 TL olacak? Primlerin silinmesi için başvuru şartı aranacak mı?  İşte GSS primlerinin 53 TL olması ve geçmiş GSS primlerinin yeni torba kanun gereği silinmesi konusunda bilinmesi gereken her şey!

GSS primleri 2017 Nisan ayından itibaren 53 TL oluyor

Genel sağlık sigortası primlerinin 53 TL olması ve genel sağlık sigortasında tek prim  uygulamasına geçilmesini içeren torba kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi.

Genel sağlık sigortası primleri 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadar ödenecek.  2017 yılı için genel sağlık sigortası primi 53 tl ye düşmüş olacak.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte genel sağlık sigortasında farklı gelir seviyesi uygulamaları kaldırılacak. Sadece G0 yani yeşil kart ve tek prim (brüt asgari ücretin %3’ü) yani 53 TL olarak uygulanacak.

Yeni sistemde gelir testi başvuru sonucu hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar 53 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanacak. Hanehalkı ortalama geliri net asgari ücretin üçte birinden az olanlar ise g0 gelir seviyesi yani yeşil kart kapsamında tescil edilecek. Eski adıyla da bu kişiler yeşil kartlı olacak ve herhangi bir prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanacak.

Yeni torba Kanun ile geçmiş GSS borçları silinecek ?

Torba kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte 01.01.2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortasında tescili bulunan kişilerin tescilleri yeni prim oranına göre güncellenecek. Hiç gelir testi başvurusu bulunmayan kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına giderek gelir testi başvurusunda bulunmaları halinde en son çıkan gelir sonucuna göre genel sağlık sigortası tescilleri tescil tarihinden itibaren güncellenecek.

Böylece genel sağlık sigortası primi ana parası 53 TL den fazla olan dönemler 53 TL üzerinden,  53 TL nin altında olan dönemler de mevcut tutar üzerinden güncellenecek. Borçların büyük bir kısmı silinmiş olacak.

GSS borçlarının silinmesi ve 53 TL olması için başvuru şartı var mı?

Kanunun yürürlük tarihinden (01 Nisan 2017) itibaren daha önce gelir testi başvurusu bulunanların genel sağlık sigortası tescilleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak güncellenecek. Bu kişilerin SGK’ya başvuru yapmasına gerek yok.

Hiç gelir testi başvurusu bulunmayan G2, G3 gibi gelir seviyelerinden genel sağlık sigortası kapsamında tescilleri bulunan kişilerin de  primleri 53 TL olarak güncellenecek.  Ancak bu kişilerin gelir testine başvurmaları ve gelir sonucunda g0 çıkması halinde tescil tarihinden itibaren genel sağlık sigortası tescil güncellenecek ve yeniden  hesaplanacak. Yeşil kart çıkması halinde geçmiş prim borçları da silinmiş olacaktır. Dolayısıyla hiç gelir testi başvurusu bulunmayan ve GSS kapsamında prim borcu bulunanların Kaymakamlık sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek gelir testi başvurusunda bulunmaları kendi adlarına daha avantajlı olacaktır.

Ayrıca kanunun yürürlük tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek yapılandırma başvurusunda bulunan kişiler genel sağlık sigortası borçlarını 12 ay taksitle ödeyebilecek. Bu kişilerden gecikme zammı ve faizi alınmayacak. Sadece ana paraları 12 eşit taksite bölünerek tahsil edilecek.

Genel sağlık sigortası borçlarını daha önce yapılandıranlar 53 TL uygulamasından ve yeni yapılandırma hakkından faydalanacak mı ?

Genel sağlık sigortası prim borçlarını daha önce 6552 ya da 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılmış olanlar da yeni yasadan faydalanabilecek.

Mevut GSS Primleri ve Gelir seviyeleri konusunda 2017 GSS Primleri konulu yazımızdan bilgi edinebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 130 YORUM
 1. ahmet dedi ki:

  Haber yaparken biraz daha dikkatli olun. Bahsettiğiniz yasa bugün resmi gazetede zaten yayınlandı.
  Resmi gazateye göre anladığım eski borçlar silinmiyor. Bu sorunu asla çözmez. Eski borçlara bakılmaksınız 12 ay sağlıktan yararlanma gibi bişey gördüm. Buda zaten geçici çözüm olduğunu gösteriyor.
  Bu yasa yüzünden çok sayıda mağduriyet oluştu. Hatta hayatını kaybeden insanlar oldu. Sorunun çözümü eski borçların tamamen silinmesi ve insanlara bu sistemi anlatmak. Ayrıca sağlıktan yararlanamayan insana borç çıkarmak kadar mantıksız bişey olamaz. Yani insanlar hem ölüyor hem borçlandırılıyor.

  1. Merhaba. Öncelikle bilgileriniz için teşekkürler. Yasayı resmi gazetede bulamadım. Bugün yayımlanacak dediler ama göremedim. Yasanın yayımlandığına dair link atar mısınız lütfen.

 2. Murat dedi ki:

  Merhaba ben geçmişe dönük 197,64 tl den ve gecikme faizleriyle birlikte ödemiştim, eğer geçmişe dönük 53 tl olacaksa ve faizlerde silinecekse ben fazla ödemelerimi nasl iade alabileceğim? Teşekkürler

  1. Merhaba. Maalesef GSS prim borçlarını ödemiş olanlar bu torba kanun hükümlerinden faydalanamayacak ve ödemeleri de iade edilmeyecek.

 3. Mahmut dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey anladığım anladığım kadarıyla geçmiş dönem borçları 53 lira üzerinden yeniden hesaplanacak doğru mudur? Mesela ben gelir testine girmiştim ama hiç ödeme yapmamıştım ve 213 lira üzerinden borçlandırılmıştım benim de geçmiş dönem borçlarım 53 lira üzerinden hesaplanacak doğru mudur? Yoksa geriye dönük 53 lira hesaplanma olayı sadece gelir testine girmemiş kişiler için mi geçerli?

  1. Merhaba. Aynen doğru anlamışsınız. Tesciliniz en baştan itibaren G1 gelir seviyesinden güncellenecek. Dolayısıyla 53 TL’den fazla olan dönemler 53 TL üzerinden, az olan dönemler ise o dönemki brüt asgari ücretin %3 ü üzerinden yeniden güncellenecek.

 4. Ali dedi ki:

  53 lira oldu mu kesin net acılara yok

  1. merhaba. Evet 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren kesin 53 Tl oluyor.

 5. kadir dedi ki:

  ben 70 oduyorum oda aynımı olacak 53 tlolarakmı odeyecegım

  1. Merhaba. Evet 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren 53 TL ödeyeceksiniz.

 6. Celalettin dedi ki:

  Merhaba Mehmet bey ben Çifçi bagkurum var2004 den Bu yana çokta borcum var bu nasıl olacak bizlerde giriyoruzmu bu sisteme

  1. Merhaba. Bağkur borçları 53 TL olmayacak. Sadece SGK GSS prim borçları 53 TL oluyor.

 7. Kemal dedi ki:

  Mehmet bey yardım ederseniz çok hayra geçer. Benim e-devlette tescilim yoktur yazıyor. Bir kaç kez hastaneye gittim sigortanız dondurulmuş dediler. Ben 27 yaşındayım, işsizim ve bu yeni yasadan yararlanmak istiyorum. Şuan tescil kaydı ve dolayısıyla borcu görünmeyen biri olarak SGK ya başvurduğumda benden 53 tl mi istenir yoksa geçmişe dönük 25 yaşından itibaren hesap mı yapılır. Mantıklı olan 2 yıldırlı güvencesiz ve tescil kaydı olmayan birinin 53 tl borcu çıkması gerekir diyor. Ancak yasalar mantık üzerine kurulmuyor. Yasaları bilen biri olarak bana yardım edebilir misiniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,guvenceniz bittiği tarihten itibaren tesciliniz açılır , gelir testine başvurun yeşil kart çıkarsa prim borcunuz oluşmaz

   1. Kemal dedi ki:

    hocam teşekkür ederim ilginiz için fakat ailemin geliri var yeşil kart çıkarmıyorlar. Ve güvencem 25 yaşında bitti fakat tescil kaydı yok sistemde. Acaba beni unuttular mı? Eğer hiç bir başvuru yapmadan devlette işe girmeyi beklesem bana borç çıkar mı? Yani sonuçta şuan borç görünmüyor sigortam da yok. Nasıl olur sizce hocam? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,borcum çıkar mı diye beklemeyin Kurumun resen tescil yetkisi var takibini yapın eninde sonunda sistem tescil yapar

 8. ZEKİ KARAYAVRU dedi ki:

  MEHMET BEY banada 2 ay önce 213 tlden gss borcu çıkıyor ben bugünlerde gidip gss testi yaptırayımmı yoksa 1 nisanımı bekleyeyim.Geçmiş borçlarımı bu tarihten sonra ödersem 53 tl denmi öderim

  1. Merhaba. 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren 53 TL olarak güncellenir her ay. Başvuru yapmanıza gerek yok. Ancak gelir testi sonucu G0 yani yeşil kart çıkarsa bu durumda borcun tamamı silinebilir.

 9. Kemal dedi ki:

  Hocam 27 yaşınsa tescil kaydı olmayan biri sisteme kayıt yaptırdığında, tescil tarihi 25 yaşından itibaren mi alınır yoksa kayıt yapılan tarihten mi tescil başlar?

  1. Merhaba. Sosyal Güvencenin bittiği tarihten itibaren başlar.

 10. nurdan demiröz..(SGK.LI OLAN OĞLUM ERDEM DEMİRÖZ dedi ki:

  MEHMET BEY OĞLUM 27 YAŞINDA VE ÜNİVERSİTE SON SINIFTA OKUYOR İLK YAPILANDIRMA İŞLEMİNİ YAPTIK ..G.2 DEN YAPTILAR BENİMLE YAŞIYOR EV BENİM BİR DE PEJO 2007 MODEL ARABAMIZ VAR 154.00TL AYLIK ÇIKARDILAR Bİ SÜRE ÖDEDİM BUNLARI HARAÇ GİBİ RESMEN BENDE MALİYE BAKANLIĞI EMEKLİSİYİM 3 AYLIK MAAŞ ALIYORUM EŞİMİ KAYBETTİM ONUN MAAŞININDA YARISINI ALIYORUM BENİM MANTIĞIM ALMIYORDU BU İŞE VE O DÖNEMDEDE ŞÜKÜR HERHANGİ Bİ ŞEY İÇİN HİÇ HASTANEYE GİTMEDİK VE ÖDEMİYECEĞİM DEDİM ÖDEMEDİM İNTERNETTEN TABİ BORÇ GÖZÜKÜYOR YİNEDE ÖDEMİYECEĞİM…SİZİN BU DURUMDA FİKRİNİZİ ALMAK İSTİYORUM NİSAN AYINDA NEREYE BAŞVURACAĞIZ..KUMRULAR SOKAKMI YOKSA ULUCANLARMİ VEYA MİTHATPAŞADAKİ..S.G.K.MI…İLGİLERİNİZİ BEKLİYOR ŞİMDİDEN TŞK.EDİYORUM…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sistem otomatik olarak tüm prim borçlarınızı aylık 53 TL den hesaplayacak bunun için başvuruya gerek yok.Yakin bir zamanda e devletten de kendiniz görebilirsiniz.

 11. Rza Mammadov dedi ki:

  İyi akşamlar. Türkiye’de 1yıldan fazla yaşadığım için. İsteğe bağlı GSS (60/1d kapsamında) olabiliyorum. Sigorta 1 yıllıktır ve her yıl yeniliyorum. Yabancı Uyruklu olduğum için de en yüksek prim ödemekteyim yani 426.60TL. 1 Nisan 2017 tarihinden sonra ödemem nasıl olacaktır? Sigortadan hangi madde kapsamında faydalanacağım? Şu an geçikmiş borcum yoktur ve bir yıllık sürem 4 nisanda bitiyor. Bu konuda bilgi vermenizi rica ediyorum. Şimdiden Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yabancı uyruklu kişiler GSS primlerini eskisi gibi ödemek zorundadır.Düzenleme 60-g kapsamında yani Türk vatandaşlarına yapıldı.

   1. Rza Mammadov dedi ki:

    Teşekkür ederim bilgileriniz için. Bir kaç sorum olacaktır. Bu düşüncelerden kurtulmam için cevaplamanızı çok rica ediyorum.
    Yabancı uyrukluların daha önce GSS primi, Türk vatandaşlarının gelir testi yaptırdıktan sonra G0, G1, G2, G3 kapsamına göre prim ödemesi esasına dayanıyordu. Yani Yabancı uyruklular gelir testi yaptıramadığı için otomatik olarak G3 kapsamına giriyordu. Yabancı uyrukluların G2 veya G1’e girme gibi bir uygulama söz konusu değildi. Bir örnekle açıklarsam Türk vatandaşlarının üç çeşit arabası vardır. Bunlar Şahin, Ford ve Mercedess. Markaya göre vergi ödüyorlardı. Yabancı uyrukluların arabasının markası ne olursa olsun Türk vatandaşlarının Mercedess için ödediği vergiyi ödemelidirler. 1 Nisan 2017’den sonra bu üçlü yöntem kalktı ve tekli yöntem geldi. Yani Türk vatandaşlarının geliri ne olursa olsun 53.33 TL ödeyecektir. Örneğe devam edersem, bugün Türk vatandaşları için araban ne olursa olsun hepsini standart Fiat arabası vergisini ödeyecekler. Yabancılar için nasıl Mercedess vergisi alınır? Kısacası cevap aradığım sorular:
    1. Yabancı uyruklular için daha önce hangi sisteme göre prim belirleniyordu?
    2. Bugün o sistem yürürlükte mi?
    3. Yabancı uyruklular, uygulaması yürürlükten kalkan bir sistemde nasıl değerlendirilebilir?
    4. Türk vatandaşları belirlenen 53.33 TL ödeyip eşi ve çocuklarının da yararlanması söz konusu mu yoksa ailede fert başına 53.33 TL hesaplanıyor?
    5. Eğer ailenin tümünü kapsıyorsa, Türk Soylular (Türk vatandaşı olmayan) için ailede fert başına 53.33 TL uygulaması söz konusu mu?
    Teşekkür ederim.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba yabancı uyruklular eski sistemden prim ödemeye devam edecekler ailede bir kişinin gss ödemesi yeterli

 12. Selim Atar dedi ki:

  Merhabalar, 2012 den beri gss prim borcu ödememiştim. Haziranda çıkan yasa ile yapılandırmadan faydalanıp 9300 tl.lik borcu 12 ay tksitle 6650 tl.ye indirdiler.Şubat ayında başladı taksitler. İlk taksidi 550 tl olarak ödedim. Şimdi yapılandırmış olanlar da bu 53 tl’den faydalanabilecek mi? Faydalanabiliyorsam ödemiş olduğum 550 tl yeni yapılandırmadaki ana paradan düşecek mi? Mart ayı taksidini ödemezsem yapılandırma ptal edilmiş olacak ödemelimiyim? Bir de bunun için nasıl başvurmamız gerekecek? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm prim borçlarınız aylık 53 TL den hesaplanacak;talep edenlerin prim borçları yeniden yapılandırılacak,başvuruya gerek yok sistem otomatik primleri düşürecek

 13. Selim Atar dedi ki:

  Yardımcı olabilecek misiniz ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm prim borçlarınız aylık 53 TL den hesaplanacak;talep edenlerin prim borçları yeniden yapılandırılacak,başvuruya gerek yok sistem otomatik primleri düşürecek

 14. Oğuz aksu dedi ki:

  Hocam merhaba..ben 3bine yakın GSS primi ödedim 213 TL üzerinden.bu yeni durumda yatırdığım paranın fazla kısımlarını alabilecek miyim? Yoksa boş yere fazladan yatırdık mı? Şimdiden teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ödenen primler mahsup veya iade edilmeyecektir

 15. Tolga dedi ki:

  Merhabalar… İki yıldır işsizim… e-devletten gss borcuma baktığımda 3.200 küsür tl gözüküyor… gelir testide yaptırmadım…ödemede yapmadım… 1 nisandan sonra benim bu borcumda nasıl bir düzenleme yapılır… yani borç miktarında nasıl bir düşüş olur… 53 tl olarak ödemeye başlarsam devlet hastanelerinden faydalanmaya başlayabilirmiyim… Teşekkürler…

  1. Tolga dedi ki:

   Bilgisi olan bir arkadaş cevaplarsa çok mutlu olurum…. Teşekkürler…

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,aylık primleriniz 53 TL den hesap edilecek,o borcu da 12 taksitle yapılandırabilirsiniz ilk taksit ve cari primlerinizi ödemeniz halinde sağlık yardımı alabilirsiniz

   1. Tolga dedi ki:

    Ahmet bey öncelikle sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim… Cari Pirim konusunda pek bir bilgim yok… Cari pirim borcunun ne kadar olduğunu nereden öğrenebilirim? Tahmini o borç ne kadardır?… Teşekkürler…

    1. Tolga dedi ki:

     Yardımcı olacak olan varsa çok mutlu olurum… Saygılar…

    2. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;1 Nisandan sonra e devletten ve sgk dan öğrenebilirsiniz.

 16. caner dedi ki:

  mrb ben bagkurluyum ve yaklasık 3 senedır odeme yapamıyorum bu yasadan bende faydalana bılıyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yasa gss yi kapsıyor

 17. Pınar dedi ki:

  Bagkur borçları silinecek mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,şu an için hayır

 18. Serdar dilek dedi ki:

  Iyi günler ben daha önce gelir tespiti yaptırdım hiçbir gelirim olmadığı halde bana porc çıkardılar ve prim ödemem gerektiğini söylediler primleri ödedim şubat ve martı odemedim 53 tl düşecek diye 1 nisanda bekliyorum yapilandirilan borçta şu an çıkmıyor ptt şubelerinde ileri tarihe ertelenmiş gözüküyor e devlette tekrar gelir testi yaptira bilirmiyim gelirim olmadığı için veya bunu otomatik mi yapacaklar teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,otomatik olarak prim borclariniz aylık 53 TL ye indirilecek

 19. Ali dedi ki:

  Başvuru nasıl yapacağız bu sistem’den yararlanmak içinç

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,sistem otomatik olarak prim borclarini 53 TL ye indirecek nisan ayından sonra sorgulama yapabilirsiniz

   1. Ali dedi ki:

    Teşekkürler’de nereye sorgulatcağız adım adım yazarmısınız 🙂

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     E devletten sorgulama yapabilirsiniz

 20. erkan dedi ki:

  Ek 5 tarım sigortalıyım. Çalışmıyorum.bu düzenlemedeki gss siatemine geçiş yapma imkanım var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet geçebilirsiniz

 21. Force 1970 dedi ki:

  Merhaba ben daha önce gelir testi yaptirdim yesil kart cikti.fakat 53 tl primi ödeyebilirim.ne yapmaliyim.özwl hastanelerdende faydalanmak istiyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba gelir testi yaptirmaniz gerekmektedir

 22. Bülent dedi ki:

  GSS primini zamanında ödeyenler ile hiç ödemeyenler arasındaki eşitlik nasıl sağlanacak? Adalet bunun neresinde? Bu mantıkla primi hiç ödememek nede olsa birgün af çıkar (ki hep öyle oluyor) mantığıyla hareket etmek hep ödüllendiriliyor.

 23. Tolga dedi ki:

  Yeniden Merhabalar…

  E-devlet sisteminden gss borcuma baktım herşey sıfırlanmış gözüküyor… Tüm borçlar sıfırlandı mı yoksa yeniden hesaplanıp yansıtılacak mı? Bilgisi olan cevaplarsa memnun olurum… Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Sistem muhtemelen tarama yapacak o yüzden acele etmeyin 1 hafta sonra tekrar kontrol edin

   1. Tolga dedi ki:

    Alo170’i aradığımda Borçlarım komple sıfırlanmayacağı söylenerek en yakın sgk kurumuna gidip detaylı bilgi ve işlem yaptırabilirsiniz dendi. P.tesi günü gidip başvurup bilgi alacağım… Ordan aldığım bilgileri buradan paylaşırım… Cevap için teşekkürler….

 24. Emrah dedi ki:

  Hocam benimde 2014 1’inci ay ile 2016 2’in ay arası 26 ay sgksız çalıştım.. gelir testinede hüç girmedim.. e devletten kontrol ettim sıfırlanmış gözüküyor.. sgk tahsilattan ve 170’ide arayıp sordum borç gözükmüyor dediler.. tahmini olarak 1350 lira borç bekliyorum sisteme yansır mı. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sağlıktan yararlanma hakkınızın bittiği tarihlerde otomatik GSS’den tescil edilir.Sistem tespit etmemiş olabilir;ancak eninde sonunda tesciliniz yapılır.SGK dan tescilinizi yapabilirsiniz.

 25. Haluk Candan dedi ki:

  Hocam Merhaba; E devlet hizmetimde şöyle yazıyor “5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır” ve borç sıfır lira gözüküyor…
  ilk sorum bu yazıya istinaden benim herhangi bir kuruma gidip tescil etmeme gerek var mı?
  ikinci sorum; Hastanelerden Sağlık hizmetinden yararlanmak için 53 lira lık ödemenin borç hanesinde yazmasını ve onu ödeyip mi bu hizmetten yararlanma şansım olacak… yani Hastanelere nezaman gidebileceği, şimdiden teşekkür ederim… ayrıca benden ayrı yaşayan 8 yaşında ki oğlum da sağlık hizmetinden yararlanabilecek mi…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SGK ya gidip tescilinizi yaptırabilirsiniz çocuğunuz da sizden sağlık yardımı alabilir

   1. Haluk Candan dedi ki:

    ama sistemde tescilini bulunmaktadır diyor, ayrıca önce baktım, önceki senelere ait borçlar taksit yapılmış ( 2015 ekim ayı itibariyle) ve taksit tutarları çoğunlukla 65.88 tl ve son aylar 71 tl, yani 53 tl olmamış, ayrıca son ödeme tarihi hepsi için nisan 2018 denmiş…
    asıl sorum aslında daha önceki soruda da şuydu ben nezaman hastaneye gidip sağlık hizmeti alabileceğim…

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,bu hafta içinde tüm borçlar aylık 53 TL ye düşecek prim borçlarınızı öderseniz hemen hastaneye gidebilirsiniz

     1. Haluk Candan dedi ki:

      kusura bakmayın sürekli soruyorum ama çok belirsizlik var sadece yardımcı olan sizsiniz, prim borçlarını öderseniz dediniz, peki bu sadece aylık olanları demi geçmiş bütün borçları bir seferde ödeyerek değil , şimdiden teşekkür ederim var olun

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba ,sağlık hizmeti alabilmemiz için borcunuz olmaması gerekir,ancak yeni kanuna göre gss li olanlar borcu olsa bile 1 yıl boyunca sağlık yardımı alabilecektir

 26. Emrah dedi ki:

  2016 yılının 2’inci ayından bu yana düzenli olarak sigortalı çalışıyorum acaba ondan kaynaklanabirmi bu borç gözükmemesi.. zaten 2010 yılından 2014’e kadar yibe düzenli olarak sigartam yatıyordu hocam cevap için şimdiden teşekkürler

 27. Emrah dedi ki:

  2016 yılının 2’inci ayından bu yana düzenli olarak sigortalı çalışıyorum acaba ondan kaynaklanabirmi bu borç gözükmemesi.. zaten 2010 yılından 2014’e kadar yibe düzenli olarak sigartam yatıyordu hocam cevap için şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,boş doneminiz var ise illaki gss borcu çıkar sistemde görünmemesi olmayacağı anlamına gelmez SGK dan kontrol ettirin

 28. Emre dedi ki:

  Merhaba, ben 6736 sayılı yasa kapsamında 9000 küsür TL’lik borcumu yapılandırmıştım.
  İlk ay 1000 TL peşinat aldılar, Ocak ayından sonra ödemeye başlayabilirsiniz aylık 550 TL dediler.
  Şubat ve Mart’ta 550 TL’lik çekim yapıldı.
  Yapılandırdığım günden beri Turkiye.gov.tr sitesinde borcum zaten 0 görünüyor. Benim yapılandırdığım borç aynen kalıyor mu, yoksa onlarda (eski borçlar) 53 TL üzerinden hesaplanacak şekilde düşecek mi? Ödediğim 2200 TL yapılandırma taksitleri, tüm borcum 53 TL üzerinden hesaplanırsa büyük ihtimal borcun hepsini kapatacak, bu durumda nereye başvurmalıyım? Şimdiden teşekkürler makaleniz ve cevaplarınız için. Saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,tüm gss borçları 53 TL ye düşecek ancak odediginiz primler diğer borçlarınızdan mahsup edilmeyecektir

 29. Tolga dedi ki:

  Merhabalar;

  E-devletten gss borcumu sorguladığım da 53,33 tl prim borcu olduğunu gördüm. Alo170’e bu prim borcunu ödersem sağlık hizmetlerinden faydalanabilirmiyim diye sorduğumda faydalanabileceğim cevabını aldım. 53,33 tl lik ödemeyi yaptım. E-devletten “SPAS Müstehaklık Sorgulama” yaptığımda “Müstehaktır, provizyon alabilir” bilgisine ulaştım. GSS Kapsamı da aynı sayfada: “60/g Kapsamında Genel Sağlık Sigortalısı” olarak gözüküyor. Şimdi ben hastanelerden, sağlık hizmetlerinden normal olarak faydalanabilir miyim? Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,provizyon alabilir uyarısını alıyorsanız sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz

 30. Güneş dedi ki:

  Merhabalar hocam gss borcum 5 bin 100 lerde çıkıyordu bugün baktığımda 4bin 243 gibi çıkıyor sadece gecikme zammı ve faizler silinmiş ana borçlar g2 seviyesinde gözüküyor 53 tl den hesaplanmıcak mı tüm borçlar 25 ay toplam borcum 1325 tl olması lazım sgk ya gittikten sonra mı düşecek buarada ben hiç test yaptırmadım şuan ki yasadada yaptırma zorunluluğu yok sanırım kısacası tüm borçlarım 53,33tl den hesaplanmıcak mı ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm prim borçlarınız aylık 53 TL den hesap edilecek.bu hafta içinde tüm işlemler SGK tarafından sonuçlandırılmış olur.

 31. Güneş dedi ki:

  Çok teşekkür ederim.

 32. Serkan dedi ki:

  Merhabalar hocam.. Bugün 4 nisan edevletten baktım iki aylık borcum vardı aylık primim 71 küsur (toplam142lira küsur) ikiside değişmemiş .. 53e düşermi bunlar? Boşuna fazla para yatırmiyayım bekliyeyimmi? Gidip bildirmem gerekiyormu? Yoksa bu şekilmi ödemek zorundayım.? Cevap için teşekkürler hocam saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK muhtemelen sistemi güncelliyor.Haftaya net borcunuzu öğrenebilirsiniz.53 TL ye düşecektir.

 33. Mesut dedi ki:

  Merhaba ben daha önce gelir testine girdim gss borcumu yapılandırdilar fakat ben hiç ödeme yapmadım, şimdi bu yeni kanuna göre 53 TL yatırsak sağlıktan faydalanabilirmiyiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;GSS borçluları 1 Nisandan itibaren borcu olsa bile 1 yıl boyunca sağlık yardımı alabilecek

 34. Serkan dedi ki:

  Merhaba hocam. benim bir kaç sorum olacak şimdiden teşekkür ederim.
  1.Sgk ya bir kaç gün içinde gidip yeni kanundan yararlanmak için başvuracağım. başvurduğumda 1 yıl içinde sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabiliyormuyum.
  2. Benim Alie hekiminden rapor almam gerekiyor. borcum gözükse bile alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; yararlanabilirsiniz rapor ücretli bir rapor değilse alabilirsiniz.

 35. Serkan dedi ki:

  hocam yukarıda okuduğum kadarıyla siz sgk ya gitmeyin 53 tl otomatik güncelleniyor yazmışsınız. 6 bin lira borcum var. geçmiş aylar 53 tl olacaksa 1,5 bin lira borcum çıkması lazım. bunun için sgk ya gitmelimiyim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;biraz bekleyin muhtemelen sistem tarıyor.

 36. Mehmet dedi ki:

  Hocam benim borçlar hala aynı miktar 53 tl ye inmemiş gelir testi de yaptırmadım iner mi 53 liraya

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,biraZ bekleyin lütfen kanun gereği tüm borçlar 53 TL den tahakkuk edecek

 37. Hasan İnce dedi ki:

  Ahmet Hocam, E Devlette eski borçlar 20 ay gözüküyor, acaba reklamlarda bunun 12 olacağı soylenmemişmiydi, 12×53 tl diye, öyleyse neden 20 aylık borç gözüküyor…
  Birde hocam, Nisan 2017 ye ait prim borcu sistemde gözükmüyor ve 1 nisanı geçeli 12 gün oldu, o borç nezaman çıkacak da biz ödeyip hastane hizmetinden yararlanabileceğiz acaba, teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba borçlarda silinme yok sadece tüm aylar 53 TL den tahakkuk ettirilir borçları odemeseniz bile sağlık hizmeti alabileceksiniz

   1. Hasan İnce dedi ki:

    Peki Hocam, Nisan 2017 deki 53 tl yi ödemek için sistemde borcun gözükmesinimi beklememiz gerekiyor , çünkü şuan nisan ayı borcu gözükmüyor

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;SGK sisteminden kaynaklanan nedenlerle borçlar bankada görünmüyor.bu hafta içinde problem giderilmiş olur.

 38. rıdvan dedi ki:

  Merhabalar.Genel sağlık sigortamı gelir testine göre yapılandırarak aylık 182.tl olarak ödüyorum.Yeni(53tl )yasasından faydalanabilecekmiyim.?Yoksa diğer kalan ödemelerimide 182 tl den ödemeye devam edeceğim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,bundan sonra aylık 53 TL ödeyeceksiniz geçmiş prim borçlarınız var ise 53 TL den guncellenecek

 39. Meriç dedi ki:

  Merhabalar, ben 3 yıldır işsizim ve gelir testine girmedim. Fakat girersem ailemden dolayı gelir görünecek. Hastaneye gidince sigortam olmadığını öğrendim. Ama sistemde borcum görünmüyor. Geçmişe dönük borcu ve bundan sonrasını ödemek için ne yapmalıyım hocam bilginiz var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,geriye dönük prim borcunuz çıkar bunlar aylık 53 TL den hesaplanacak,geçmişe dönük borcunuz olsa bile sağlık hizmeti alabilirsiniz

 40. Salim Güngör dedi ki:

  Hocam E Devlet siteminde eski borçlar yapılandırılmış fakat nisan 2017 borcu gözükmüyor, bu yüzden hastaneye gidemiyoruz çünkü borcu ödeyemiyoruz, acaba yapmamız gereken birşey var mı borcu aktif hale getirebileceğimiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; GSS prim borçları yeniden düzenleniyor. Bu yüzden sistemlerde bazı aksaklıklar söz konusu beklemeniz gerekiyor.

 41. Baris dedi ki:

  Hocam merhaba, benim de 30 aylik borcum , 1590 olmasi gerekirken , 2718 TL ye dusmus, benim borc donemi baslangici Kasim 2013 ama 53 TL taahakkuku 2014 Nisan dan itibaren uygulamislar.O tarihten onceki bi kac ay eski tutarlardan borc gozukuyor( 245 TL aylik). Bu 53 TL uygulamanin tarih araligimi var , yoksa benim bilmedigim baska hesaplar mi var ?Tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm prim borçları aylık 53 TL den tahakkuk ettirilecek;sistem sürekli tarıyormuş biraz daha bekleyin lütfen

 42. Güven Erkal dedi ki:

  Ahmet Bey Nisan Ayi Bitti ve Hala Hastane Hizmetinden Yararlanamıyorum Maalesef Çünkü E Devlette Nisan Ayı Prim Borcu Gözükmüyor, Yavaş Yavaş Guncelleniyor Diye Cevaplarınızı Okudum ama Peki Bu Daha Nekadar Sürer Sizce, Peki Biz E Devlette Bu Borcun Gözükmesi Yerine Kuruma Gitsek Problemi Çözebilirmiyiz, Bu Sayede Nisan Primini Yatırıp Hastaneye Gidebilirmiyiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,bankalardan nisan ayı borcunu odetebilirsiniz borçlar görünüyor sistemde

 43. fatih dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey ben şu an çalışmıyorum yani sigortamda yok.2012 ocak ayından bu yana 788 tl borç görünüyor ve ben hiç borç ödemedim hastaneye gidicem beyin emarı çektircem para isterler mi hizmet alabilecekmiyim bi sorun çıkarmı.Birde son 20 ayda çalışmamama rağmen borç tahakkuk etmemiş bir yanlışlık mı var yoksa devlet işsizim diye bana acıyıp 20 aydır borc mu tahakkuk ettirmiyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Nisan ayı prim borcunu (53.33 TL) ödediğiniz taktirde sağlık hizmeti alabilirsiniz.

   1. fatih dedi ki:

    ama hocam borcumuz olsa bile 1 sene boyunca saglik hizmeti alabilecegimizi okudum şimdi 53 lira ödemez isem hizmet alamayacagim öylemi.illaki nisan primi 53 lira odemem gerekiyor öylemi?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba,Nisandan önceki borçlarınız dikkate alınmayacak,sadece 53 TL ödemeniz gerekiyor

     1. fatih dedi ki:

      hocam yordum sizi lakin hastaneye birkac gun bir kac gune gidicem simdi pttden 53 tl yatirirken nisan ayimi yoksa mayis ayi primini mi ödemek istiyorum diyecegim ne diyecegim

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;zaten Nisan ayı tahsil edilecektir;cari ay Nisan ayıdır.

 44. Hasan İnce dedi ki:

  Ahmet Hocam merhaba, Hastane hizmetinden yararlanmak için nisan ayı primini yatırmak yeterli mi, yoksa mayıs ayına girdiğimiz için mayıs primini de yatırmanız gerekiyor mu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şimdilik Nisan ayını ödemeniz yeterlidir.

   1. Hasan Ince dedi ki:

    Yani hocam gelen ayın primini ay sonuna kadar yatırma imkanımız var mı demek oluyor bu, meselâ haziran ayı gelince de haziran primini 30 hazirana’a kadar, temmuz primini 31 temmuz’a kadar mı ödeyebiliyoruz

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;primlerin son ödeme tarihleri takip eden ayın sonudur.Örnek vermek gerekirse Mayıs ayı primini Haziran’ın sonuna kadar ödeyebilirsiniz.

 45. Hasan Ince dedi ki:

  Ahmet Bey konu dışı ama sizinle ilgili olduğu düşüncesindeyim bilginiz varsa cevaplamanızı rica edeceğim…
  Acaba Mart ayından önceki Kamu Alacaklarını içeren yeni yyapabilecekleri borçlu olanlar ne zaman başvuru yapıp borçlarını yapılandırabilecekler, teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,yeni yapılandırma kanunu şu an mecliste gorusuluyor haziran ayında çıkacak gibbi

 46. oss dedi ki:

  2012den beri gss borcu görünüyor. Ve ben 2012den beri çalışıyorum. Normalde gidip, çalıştığımı beyan etmem gerekiyormuş ama gitmiyorum, gitmeyeceğim. Böyle saçmalık olamaz. Siz de gitmeyin, bu saçmalığı er ya da geç sonlandıracaklar.

 47. Mahmut Pek dedi ki:

  Ahmet Hocam merhaba. Herkesin sorusuna tek tek cevap vermişsiniz, çok sağolun. 3 aydır işsizim, eşim ve 1 çocuğum (yaş 3) var. Tüm aile bireylerinin sağlık hizmetinden yararlanabilmesi ebeveynlerden birine GSS yaptırmamız yeterli mi? Değilse kaçımıza yaptırmamız gerekiyor? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşiniz ya da siz GSS li olursanız diğer eş ve çocuklar anne/babadan yararlanabilir;1 kişinin GSS li olması yeterlidir.

 48. Aynur dedi ki:

  Merhaba ben oglum icin yaziyorum gelir testine girmedi bi de bunu yukleyecegim size diyor gitmiyor tcsinde borc da gorunmuyor ne yapabilirim ben gecmis borcunu yapilansirip odemek istiyorum ki bi guvence olsun istiyorum ne yapabilirim yardimcu olursaniz cok mutlu olurum ssk ve emekli sandığı emeklisiyiz babasiyla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm prim borçları aylık en fazla 53 TL den yeniden hesaplandı;yapılandırma yok GSS’de 1 yıl ödemeler ertelendi;Nisan prim borcunuzu ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 49. Nejdet dedi ki:

  Ahmet bey merhaba, 25 yaşımı doldurduğumda yurt dışında okuyordum ve bu dönem bana borç çıkartılmış, buna nasıl ve nereye itiraz etmem gerekiyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışında öğrenim gördüğünüzü SGK’ya beyan etmeniz halinde GSS tescil kaydınız iptal edilecektir.

 50. sibel dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey, oğlum 23 yaşında üniversiteden mezun olunca askere gitti, terhis olmasına 1,5 ay kaldı. İnşallah 15 temmuz’da dönmüş olacak. Gss prim ödemesini nereye ve ne zaman başlatmalıyız ki gelince sağlık hizmetinden mağdur olmasın. Ne zaman iş bulur çalışır bilemiyoruz. Askere gitmeden öncede öğrenci olduğu içinde gelir testini yaptırmaya gerek görmedik.Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,askerden gelince de 1 ay sağlığı devam edecek ,1 ay bitiminde gss ye girecek yalnız mezun olduğu tarihten 2 yıl gecmediyse sizden sağlık yardımı alabilir

 51. Ümmühani ekiz dedi ki:

  Merhaba ahmet bey ben genel sağlik sigortasi yaptirmak istiyorum 53 tly gelir testi yaptirmadan oluyomu cevaplarsaniz sevinirim

  1. Merhaba. Evet gelir testine başvurmadan aylık 53 TL karşılığında GSS ödeyebilirsiniz. Bunun için SGK’ya giderek talepte bulunmanız gerekiyor.

 52. Ayten dedi ki:

  Esim evi terketti nerde bilmiyorum 1 yildir yesilkartliydim.gecen gun hastaneye gittim ve muayene olamadim sgkya gittigimde esimin adres kaydi olmadigi icin akrif hale getiremediklerini soylediler…suan cok magdurum lutfen neyapmam lazim cvp bekliyorum.ayrica 1 yildir kullandim.ozamnda yoktu kaydi simdi nasil kullanamiyrm anlamadim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizin sistemde adres kaydı yoksa sistem kayıt açamaz,ya borçları ödemek zorundasınız ya da eşinizin adresinin güncellenmesi gerekiyor.

 53. gürkan temiz dedi ki:

  merhabalar. 53 lira prim ödemeli gss için başvuru yolu belgeleri nasıldır acaba? götürmemiz gereken belgeler varsa bunlar nelerdir? Yoksa sgk ya gidip sadece dilekçe yoluylamı gerçekleşecek? iyi çalışmalar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğrudan başvurabilirsiniz,herhangi bir belgeye gerek yok.

 54. Sukru dedi ki:

  Ahmet bey merhabalar. Geçen ay’ın 11 inde (temmuz) genel sağlık sigortasını başlattım dün ödemeyi yaptım PTT de 53 lira yerine 90 lira borç çıkardı sistem. Niye böyle olmuş olabilir acaba? Çok teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Temmuz ve Ağustos borcu 90 TL olarak tahakkuk eder.

 55. mehmet derya dedi ki:

  Merhaba,
  Ben gelir testi yaptırdım. ve yeşil kart kapsamına alındım.
  Benim gün ve yılım doldu emeklilik için yaş bekliyorum. Fakat bu durumda yeşil kartlı olmak da istemiyorum. Bu 53 tl yi ödemek istersem başıma borç çıkar mı? ayrıca ödemeye başlarsam yeşil kart’tan çıkıp yine çalışıyor mu görüneceğim?
  Günü, yılı dolmuş biriyim yeşil kartlı olmayı değil yaş bekliyor diye sıfatlanmayı isterdim.

  teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sigortalı değilseniz ya yeşil kartlı olmak zorundasınız ya da 53 TL ödemek zorundasınız başka bir seçeneğiniz yok.

 56. Selami dedi ki:

  Bende işten ayrıldım 11 15 2017 bu tarihten itibaren il kurdan işsizlik parası aldım bu ay itibariyle iş kurdan alınan işsizlik parası bitiyor benimde pirim 6990 günüm var yaş 48 yaşı bekliyorum emekli olmak için bunun içinde gelir testi yada hastaneden yararlanmak içim gelir testine gerek varmı bunun içinde be yapmam lazım teşekkürler