SGK Emekli Maaşlarına 355 TL İntibak Yasasında Son Durum!

Türkiye’deki milyonlarca emekli vatandaş, intibak yasasının son durumunu merak ediyor. SSK ve Bağkur emeklileri, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelen emekli intibak yasasının son durumunu her gün araştırmaya devam ediyor. TBMM’ye ulaşan yeni düzenleme ile birlikte intibak yasasının onaylanması durumunda emekliler tek çatı altında toplanacak. Ülkemizde 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile emekli maaşı uygulamalarında birlik sağlanacak. İntibak yasasının onaylanmasıyla birlikte ilk olarak emeklilere 55 TL zam uygulanacak. Bu zam mın ardından en fazla intibak zammı tutarı da 355 TL’ye kadar çıkabilecek. Düşük emekli maaşı olanlara aradaki fark kadar ilave ödeme talebi TBMM gündemindeki sıcaklığını koruyor. Eğer bu talep hayata geçerse, aynı görevden emekli olmuş vatandaşlar arasında kurumdan kaynaklanan emekli maaş farkının kapanması söz konusu olacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla emekli maaşlarına 355 TL intibak zammı görüşmeleri başlatıldı. Türkiye’de Bağkur ve SSK emeklileri 2020 yılı içinde intibak zammı için geri sayıma başladı. Bu kanunun geleceği konusunda hükümetin kararı ve tavrı da netleşti.Türkiye’deki milyonlarca emekli vatandaşın gözünü ve kulağını diktiği intibak zammı konusuyla ilgili en son değerlendirmeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Emekliye 355 TL İntibak Zammı Gündemde

Uzun bir süredir emekli vatandaşların gündeminde yer alan intibak zammında son durum merak ediliyor. Müjdeli haber olarak beklenen intibak yasası kapsamında hak sahibi emekli vatandaşlara ilk etapta 55 TL zam olarak yansıtılacak. Bu zam oranı ile birlikte emekli vatandaşlara en fazla 355 TL’ye kadar intibak zammı verilecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu konu hakkında atacağı adımları yakından takip eden emeklilerin intibak zammı onaylanıp onaylanmadığını merakla araştırmaya devam ettiği biliniyordu. Bugün yaşanan gelişmelerle birlikte intibak zammı onaylandı.

Gün içinde emekli vatandaşlara sevindirici ikinci bir haber daha paylaşıldı. Ziraat Bankası 500 – 750 TL promosyon ödemesinde SGK ile anlaşmasının ardından gözler intibak zammının ne zaman yapılacağına çevrildi. Değişen maaş farkları sebebiyle intibak zammı ödemesi yapılacağı açıklandı. Emekli promosyon ücretlerinde en düşük ücret ile en yüksek arasında oluşan fark, düşük maaşlı emeklileri üzüyordu. Ancak yeni gelişmelerle birlikte düşük emekli maaşı alan vatandaşların da yüzü gülecek.

İntibak Zammı İçin Yeni Gelişme

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı kamuoyu açıklamasında 2000 öncesinde emekli olan vatandaşlar ile sonrasında olanların aylıkları arasında farklılıklar bulunduğunu kaydederek 2000 yılından sonraki emeklilerin aleyhine olan bu durumun yalnızca intibak düzenlemesiyle giderilebileceğini aktardı. 2000 yılından sonra emekliliğe hak kazanan vatandaşların intibak düzenlemesini uzun yıllar boyunca talep ettiklerini anımsatan Ergün, “2000 yılı öncesi ile 2000 sonrası emeklilerin aylıkları arasında ortalama 300 lira fark söz konusu. 2000 öncesinde emekli olanlar için yapılan intibakın, yeni yılda 2000’den sonra emekli olanlara da uygulanmasını istiyoruz. Bu talebimizi içeren bir mektup yazıp, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdik.” açıklamasında bulundu.

Bazı dönemlerde yapılan zamların emeklilerin yüzünü kısmen güldürdüğünü kaydeden Ergün, sosyal güvenlik mevzuatında yaşanan değişikliler ve aylık hesaplama yöntemleri sebebiyle aylıklarda istenilen düzeyde eşitliğin sağlanamadığını, Ekim 2008 tarihi itibarıyla çalışma süresi uzamasına rağmen emekli vatandaşların aylıklarında görülen kayıpların arttığına dikkat çekti. Bu talebin yerine getirilmesi durumunda emekli olacakların haklarının da korunacağını belirten Ergün, “Sayın Cumhurbaşkanımızın sesimize kulak vereceğine canı gönülden inanıyoruz.” dedi.

Bakanlıktan Emekli Promosyonu Açıklaması Geldi! SSK, Bağkur Emekli Promosyonu Nasıl Alınır?

Koronavirüs Tedbirleri Kapsamında Emekliye Yüzde 6 ile 20 Arasında Zam Yapılacak!

Çalışmaya Devam Eden Emeklinin Maaşı Yükselir Mi? SGK Emekliye İkinci Tazminat Alma Şartları

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu