SGK Emekli Bayram İkramiye Ödemeleri Bugün Başlıyor! 65 Yaş Üstü Emekliler İkramiyelerini Nasıl Alacak?

Türkiye’deki yaklaşık 13 milyon emekli vatandaşı yakından ilgilendiren bayram ikramiyeleri ödemelerinde start verildi. Uzun bir süredir emekli ikramiyelerinin ne zaman ödeneceğini merak eden vatandaşların gözleri Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelecek haberlere çevrildi. Emekli ikramiyeleri bilindiği üzere her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce 1000’er TL olarak emeklilerin maaş hesaplarına yatırılıyordu. Bu yıl ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle evlerine hapsolan binlerce emeklinin bir nebze olsun yüzünü güldürmek ve ihtiyaçlarını daha kolay karşılayabilmelerini sağlamak adına emekli bayram ikramiyesi ödemeleri erken bir tarihe çekildi. SGK tarafından yapılan açıklamada emekli bayram ikramiyesi ödemelerine 7 Nisan 2020 Salı (bugün) itibarıyla başlandı. SGK emekli bayram ikramiyesi hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) yapılan duyuruya göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdelenen emekli bayram ikramiyelerinin nisan ayı içinde ödenmesi talimatı kapsamında Ramazan Bayramı ikramiyeleri ödenmeye başlandı.  Buna göre kurumda SSK’lı (4A statüsü) sigortalı emeklilere ayrı tarihlerde Bağkur’lu (4B statüsü) emeklilere ayrı tarihlerde Ramazan Bayramı ikramiye ödemeleri yapılacak.

SGK Emekli Bayram İkramiyesi Ödeme Tarihleri Açıklandı

Bugün itibarıyla emekli vatandaşların maaş hesaplarına Ramazan Bayramı ikramiye tutarı olarak belirlenen 1000 TL yatırılmaya başlandığı bildirildi. SGK’dan maaş alan SSK’lılar 7 – 10 Nisan tarihleri arasında, Bağkur’lular ve Emekli Sandığı (4C statüsü) emeklileri de 11 Nisan tarihinde Ramazan bayramı ikramiyelerini maaş hesaplarında görebilecekler. Bu kapsamda 4A statüsü (eski adıyla SSK) emeklileri sahip oldukları tahsis numarasının son rakamına göre normal şartlar altında emekli aylığı aldıkları ödeme gününde bayram ikramiyelerini almış olacak.

Bu tarihler SGK tarafından şu şekilde açıklanmıştır:

  • SGK tahsis numarası son rakamı 17 – 18 ve 19 olan emekliler için ödemeler 7 Nisan Salı tarihinde yapılacak.
  • SGK tahsis numarası son rakamı 20 – 21 ve 22 olan emekliler için ödemeler 8 Nisan Çarşamba tarihinde yapılacak.
  • SGK tahsis numarası son rakamı 23 ve 24 olan emekliler için ödemeler 9 Nisan Perşembe tarihinde yapılacak.
  • SGK tahsis numarası son rakamı 25 ve 26 olan emekliler için ödemeler 10 Nisan Cuma tarihinde yapılacak.

SGK tahsis numarasını öğrenmek isteyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden ya da e-Devlet Kapısı sistemi üzerinde yer alan SGK e-Hizmetler menüsünü kullanarak T.C. kimlik numara bilgisi ile gerekli sorgulamayı yapabilirler. SSK emeklilerinin yanı sıra Bağkur (4B statüsü) ile Emekli Sandığı (4C statüsü) kapsamında olan milyonlarca emekli vatandaşa da bayram ikramiyeleri 11 Nisan tarihinde yatırılacak.

SGK Bayram İkramiye Ödemeleri İçin Başvuru Gerekli Mi?

Geçtiğimiz yıllarda da gerçekleştirilen emekliye bayram ikramiyesi ödemelerinden yararlanmak için herhangi bir resmi kuruma başvuruda bulunmaya gerek yoktur. Yıl içinde ilki Ramazan Bayramı’nda, ikincisi ise Kurban Bayramı’nda olmak üzere iki defa gerçekleştirilen emekli bayram ikramiyesi ödemeleri emekli vatandaşların maaş aldıkları banka hesaplarına başvuru şartı olmadan yatırılacak.

65 Yaş Üstü Emekliler Bayram İkramiyesini Nasıl Alacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bayram ikramiyeleri ile ilgili yaptığı açıklamasında “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında, kamu bankaları 76 yaş üstü yaşlılarımızın aylıklarını evinde ödüyor. Ayrıca emekli aylığını PTT’den alan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın da istekleri halinde, ikramiyeleri SGK ve PTT arasındaki protokol gereği evlerine teslim ediliyor.” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda sokağa çıkma yasağı sınırına takılan ve yakını olmayan 65 yaş ve üstü emekliler bayram ikramiyeleri konusunda polis ve jandarmadan yardım isteyecek.

SGK’dan Sigortalı Kadın ve Erkeklere Erken Emeklilik Müjdesi!

Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır, Nereye Verilir

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu