SGK Çalışan Annelere Ayda 200 Euro Maaş Ödüyor! Başvuru Şartları Neler?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışan annelere aylık 200 Euro maaş ödemesi yapıyor. SGK ve Avrupa Birliği kurumları işbirliği ile 32 ay boyunca sigortalı olarak çalışan annelere aylık 200 Euro maaş verilecek. Söz konusu destek, bekar ve özel gereksinimli çocuğu olan anneler için ayda 250 Euro’ya kadar yükselebiliyor. Annelere Avrupa Birliği ve SGK işbirliğinde verilen destek ödemesi için başvuru şartları da belli oldu. Başvuru tarihi itibarıyla 0-24 ay aralığında (24. ay dahil) çocuğu olan SGK’lı çalışan anneler bu destekten yararlanabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışan anne desteği başvuru şartları hakkında bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) çalışan sigortalı annelere aylık 200 Euro maaş müjdesi geldi. 32 ay boyunca sigortalı çalışan konumunda olan annelere aylık 200 Euro destek ödemesi yapılacak. Söz konusu desteğin açıklanmasının ardından çalışan anneler SGK ve Avrupa Birliği kurumlarının işbirliği ile yürütülen bu destek projesine başvuru şartlarını araştırmaya başladı. SGK çalışan annelere destek projesi başvuru şartları nelerdir? Avrupa Birliği’nin katkılarıyla SGK tarafından verilen bu destek ödemesinin detayları ve başvuru şartları da belli oldu. Projeden tüm çalışan annelerin yararlanamayacağı açıklandı. Başvuru şartlarını taşıyan annelere aylık 200 Euro maaş verilecek.

SGK Çalışan Anne Desteği Başvuru Şartları

İş yaşamında çalışmak, bir dönem çalıştığı işine doğumdan sonra geri dönmek veya yeni bir işte çalışmaya başlamak isteyen anneler için özel olarak başlatılan bu projede Avrupa Birliği kurumları ile Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) işbirliği neticesinde sigortalı çalışan annelere bakıcı desteği verilecek. SGK tarafından yürütülen AB destekli projeyle Ankara, İstanbul ve İzmir’de 0-24 aylık çocuk sahibi olan sigortalı annelere 32 aya varan süreyle aylık 200 Euro Çalışan Anne Desteği’nden yararlanma imkanı sağlanıyor.

Söz konusu destek, bekar ve özel gereksinimli çocuğu olan anneler için aylık 250 Euro tutarına kadar yükselebiliyor. Kasım ayında başlayan AB ve SGK işbirliğindeki projeden yararlanmak için ön başvurular, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden alınmaya devam ediyor. Bu destek ile ilgili olarak bilinmesi gereken detayları haberimizde bulabilirsiniz. Destekten yararlanmak için yerine getirilmesi gereken şartlar:

  • Başvuru tarihi itibarıyla 0-24 ay aralığında (24. ay dahildir) çocuk sahibi olmak
  • Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet ediyor olmak
  • Çocukla aynı evde yaşıyor olmak
  • En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve 4A (SSK) sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak
  • Bir çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıyor olmak

Kreş Yardımı Başvuruları Nereden ve Nasıl Yapılır?

AB ve SGK işbirliğinde ülkemizde İzmir, Ankara ve İstanbul şehirlerinde başlatılan çalışan annelere kreş yardımı için başvurular, SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılıyor. Sigortalı ve başvuru şartlarını taşıyan annelerin dijital platform üzerinden ön kayıt yaptırmaları gerekiyor. Başvuru işlemleri için e-Devlet üzerinden erişim sağlanabiliyor.

Ön kayıt için gerekli olan evrakları sisteme kayıt eden annelere, kesin kayıtlar için ileriki bir tarihe randevu veriliyor. Kesin kayıt için kreş yardımından yararlanmak isteyen annelere verilen randevu tarih ve saatinde projenin yürütüleceği iller olan İzmir, İstanbul ve Ankara’da kurulan proje ofislerinden kesin kayıtlar yapılacak. Kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancın aylık ortalamasının brüt asgari ücretin iki katını (5 bin 116 TL) aşmaması gerekiyor.

7000 Prim Gününü Dolduranlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

SGK’dan Yüksek Emekli Maaşı Almanın Koşulları Belli Oldu!

Yetim Maaşı (Aylığı) Ne Kadar, Kimler Alabilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu