SGK Borçlarına Yeniden Yapılandırma Geliyor 2017

SGK prim borçları, 4b bağkur borçları, işveren 4a ssk prim borçları ve diğer tüm borçlar için yeniden yapılandırma kanunu geliyor. Yeni SGK borç affı kanunu ne zaman gelecek? Milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni torba kanun önümüzdeki günlerde meclise gelecek. Torba kanun hangi prim borçlarını kapsayacak? SGK prim borçlarını 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandıranlar yeni torba yasadan yararlanacak mı? İşte detaylar;

Hangi SGK borçları yeni yapıladırma kanunu kapsamında olacak?

Yeni torba kanun ile 2016/Temmuz ve 2017/Mart ayı arasındaki SGK prim borçları yapılandırma kapsamına alınacak. Bildiğiniz gibi daha önce 6736 sayılı kanun ile 2016/06 dönemi ve öncesindeki tüm SGK prim borçları yapılandırılmıştı. Yeni gelecek kanun ile de 2016/07 ile 2017/Mart ayı dahil olmak üzere prim borçları yeniden yapılandırılacak.

Ayrıca 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırma başvurusu yapanlar ve 2016/Temmuz ayı ile 2017/Mart ayı arasında borcu olanlar bu arada olan borçlarını da yapılandırmaya dahil edebilecek.

6736 sayılı yasa kapsamında SGK prim borçları için yapılandırma başvurusu yapamamış olan kişiler de yeni yapılandırma kanunundan yararlanabilecek.

Yeni torba kanun ile vergi borçları da yapılandırılacak. Bu konuda detaylı bilgiye vergi affı 2017 konulu yazımızda yer vermiştik.

2017 yeni torba kanun ile SGK borçları nasıl yapılandırılacak/silinecek?

Yeni kanun ile 2016/07 dönemi ile 2017/03 dönemi arasındaki prim borçları da yapılandırma kapsamına alınacak. 2016/06 öncesi borçları için yapılandırma başvurusu yapmamış olanlara bu dönemden önceki borçlar için yapılandırma başvurusu hakkı sağlanacak.

Yeni torba kanun ile belirtilen dönemlerdeki prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinecek. Anapara üzerinden Yi-Üfe oranına göre yeniden hesaplama yapılacak. Peşin ödemede enflasyon tutarının yarısı da tahsil edilmeyecek. Ayrıca idari para cezalarının gecikme zamları ve faizleri silinecek. Anaparanın da yarısı tahsil edilecek.

Yeni torba kanun ile SGK prim borçları 36 aya kadar taksitlendirilebilecek.

2017 yeni torba kanun SGK yapılandırma başvurusu ne zaman başlayacak?

Torba kanunun Nisan ayı içerisinde meclise gelmesini bekliyoruz. En geç mayıs ayına kadar da yasalaşması ve yeni kanun gereği yapılandırma başvurularının da 2017/mayıs ayı itibariyle başlamasını bekliyoruz.

SGK yapılandırması devam edenler yeni yapılandırma kanunundan nasıl yararlanacak?

Bildiğiniz gibi 2016/06 dönemi öncesi SGK prim borçları 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılmıştı. Bu kapsamda yapılandırılan borçlar için de ilk taksit son ödeme tarihi 31 Mayıs 2017 tarihi. Şimdi yeni kanun ile 6736 sayılı kanunun birleştirilmesi gündemde. Yani 2016/06 dönemi öncesi borçlar ile 2016/07 ve 2017/Mart arası borçlar da yapılandırmaya dahil edilecek. Yani 6736 sayılı yasa kapsamında SGK borçlarını yapılandırmış ancak 2016/07 döneminden sonra da borcu bulunanlar bu borçlarını da yapılandırmaya dahil edebilecek.

Ancak 6736 sayılı kanuna göre yapılandırılan borçlar için ilk taksit son ödeme tarihi 31 Mayıs 2017 olduğundan yeni kanunun bu tarihten önce yasalaşması ve bununla ilgili bir düzenleme de içermesi bekleniyor. Yani çok büyük bir ihtimalle 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan SGK borçları için ilk taksit son ödeme tarihinin de sonraki bir tarihe ertelenmesini bekliyoruz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Merhaba,
    sgk tarafından yersiz ödeme adı altında borç yazısı ulaştı. 07.2017 kısmı tarihe ait. Davaya hazırlanıyoruz ancak yapılandırma bu tarih ve sonrası içinde geçerli midir?

  2. SSK ya 48000 tl işveren borcum var. Peşin ödemeyle ne kadara düşer acaba.Yardımınız için teşekkürler.

  3. merhaba ben bundan önceki yapılandırmada muracat edip dondurdum mu yoksa silindimi bilmiyorum her ikisi içinde bu yapılandırma geçerlimi saygılar

  4. merhabalar. yetim kızın haksız yere babasından maaş alımı nedeniyle tahakkuk ettirilen iade borcumuz var. buda yapılandırmaya girermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu