SGK Bağkur Prim Ödemeleri Ertelendi Mi? SGK’dan Koronavirüs Düzenlemesi!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim ödemeleri için son güne girildi. İşverenlerin sigortası bildirilen çalışanları için yatırdığı SGK prim ödemeleri dışında, bağımsız ve kendi adına çalışanların Bağkur ödemeleri de internet üzerinden araştırılmaya başlandı. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra kısa sürede dünyaya yayılan ve ülkemizde de etkisini göstermeye başlayan koronavirüs sebebiyle pek çok işletmenin çalışmayı durdurmasının ardından “SGK prim ödemeleri ertelendi mi?” sorusu da vatandaşların gündeminde yer almaya başladı. Bağkur ve SGK prim ödemelerinin ertelenip ertelenmediğini merak edenler için bilinmesi gereken detaylı bilgiler haberimizin içeriğinde yer alıyor.

Milyonlarca vatandaş SGK prim ödemelerinin son günlerinde internet üzerinden kapsamlı araştırmalar yapmaya devam ediyor. Prim ödemelerinin ertelenip ertelenmediğine göre hareket etmeyi planlayan işverenler, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelecek son haberleri merak konusu haline getirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, daha önce yapmış olduğu açıklamasında “24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen deprem nedeniyle Elazığ ve Malatya’da iş yeri ve işverenlerimizin yanında olmak adına SGK prim ödeme süresini 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar koronavirüs sebebiyle SGK – Bağkur primlerinin de diğer illerde ve sektörlerde ertelenip ertelenmediğini araştırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan SGK Bağkur Prim Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını hakkında halka sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nın ardından kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınına karşı 19 maddelik ekonomi tedbirlerini kamuoyuna duyurdu. Konaklama vergisinin kasım ayına uygulanmayacağını ve iç havayolu taşımacılığında KDV indirimi yapılacağını belirten Erdoğan’ın açıkladığı tedbirlerden biri de SGK primleri oldu.

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, SGK – Bağkur prim ödemelerine ilişkin yaptığı konuşmasında, “Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema- Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik- Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteliyoruz.” ifadelerini kullandı. Bu kapsamda Ekonomik İstikrar Kalkanı adı verilen paket sayesinde koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık kaynak setini de devreye alacaklarını kaydeden Erdoğan, bu kapsamda SGK prim erteleme yaparak prim ödeyecek vatandaşların bin nebze olsun ekonomik olarak rahatlamasını sağladı.

Maliye Bakanlığı Prim Erteleme Yapılacak Sektörleri Açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirtilen sektörlerde ve iş kollarında faaliyet gösteren iş yerlerinin en son 30.04.2020 tarihinde ödenecek 2020 yılı mart ayı sigorta primleri, 1.6.2020 tarihinde ödenecek nisan ayı sigorta primleri ile 30.06.2020 tarihinde ödenecek 2020 yılı mayıs ayı sigorta primlerinin 6’şar ay ertelendiği duyuruldu. Erteleme gerçekleşen sektörlerden bazıları şu şekilde açıklandı:

  1. Her türlü ürünün perakende olarak satışına yönelik faaliyetler ile alışveriş merkezleri ve buralarda perakende satış faaliyetinde bulunanlar
  2. Demir Çelik ve Metal Sanayii Demir, çelik, alüminyum, bakır, kurşun, çinko, kalay imalatı ile bunların imalatçılar tarafından satışı
  3. Otomotiv Otomobil, kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, midibüs, traktör, motosiklet, römork, karavan gibi tüm motorlu kara taşıtlarının imalatı ile toptan ve perakende satışı
  4. ojistik-Ulaşım Hava, kara, demiryolu, deniz ve her türlü suyolu ile yapılan her türlü şehir içi ve şehirlerarası yük ve yolcu taşımacılığı gibi her türlü lojistik ve ulaşım hizmetleri
  5. Sinema ve Tiyatro Faaliyetleri Tiyatro, opera, bale, sinema, konser gibi her türlü sanatsal faaliyetler
  6. Her türlü konaklama ve buna ilişkin faaliyetler
  7. Her türlü yiyecek ve içeceklerin sunumuna yönelik hizmetler
  8. Her türlü tekstil ve konfeksiyon imalat ve satışı
  9. Her türlü etkinlik ve organizasyon faaliyetleri

7000 Prim Gününü Dolduranlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

SGK’dan Yüksek Emekli Maaşı Almanın Koşulları Belli Oldu!

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Ne Kadar, Nasıl Alınır?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu