Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yayımlanan bir genelge ile 2020 yılı içinde yapılacak karşılıksız ödemeler, maddi destekler ve prim tutarları kamuoyuna duyuruldu. Cenaze yardımından çocuk zammına, çırak priminden isteğe bağlı primlere kadar bütün SGK ödemelerinin yer aldığı genelgede hak sahiplerine 801 TL karşılıksız ödeme uygulaması da yer aldı. Vefat eden kişinin yakınlarına sadece bir defaya mahsus olmak üzere, belirli bir tutarda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından halk arasında cenaze ödeneği olarak bilinen yardım yapılıyor. 2020 yılında cenaze yardımı tutarı, ne zaman alınacağı ve bu yardımdan yararlanabilmek için gerekli olan başvuru şartlarına dair vatandaşlar tarafından pek bilinmeyen tüm uygulamaların detaylarını haberimizde bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hak sahibi vatandaşlara, bir defaya mahsus olmak şartıyla 801 TL karşılıksız ödeme yapılıyor. Ancak vatandaşların büyük bir çoğunluğunun bu ödeme hakkında yeterli bilgi sahibi olmadıkları görülüyor. SGK tarafından cenaze kaldıran hak sahiplerine maddi yardım yapılıyor. Kimlerin cenaze için devletin resmi kurumlarından maddi destek alabileceğine dair detaylı bilgiler SGK’nın kamuoyuna duyurduğu genelge kapsamında açık bir şekilde ifade ediliyor. Vefat eden kişinin birinci dereceden hak sahibi olmaması durumunda ve diğer koşullara cenaze yardımından yararlanmak için yapılması gerekenler haberimizde yer alıyor.

Cenaze Yardımı Başvurusunu Kimler Yapabilir?

2020 yılında cenaze yardımı tutarına zam yapıldı. Buna göre Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre TÜFE oranlarındaki artış baz alınarak 2019 yılında 716 TL olan cenaze yardımı tutarı 2020 yılında 801 TL olarak belirlendi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hak sahibi vatandaşlara yönelik yapılan cenaze yardımı için vefat eden kişinin sigortalı olmasının büyük önem taşıdı belirtiliyor. Vefat eden sigortalının cenazesi için gerekli olan masrafların karşılanması adına SGK’dan cenaze yardımı başvurusu yapabilecek yakınlarının sırası şu şekilde açıklandı:
  • Öncelikli hak sahibi, nikahlı eşi sayılır.
  • Eşi yoksa ölen kişinin nüfusuna kayıtlı çocukları başvuru yapabilir.
  • Çocukları yoksa anne ve babası cenaze yardımı alabilir.
  • Bu kişilerin de olmaması durumunda, merhumun kardeşleri talepte bulunabilir. Cenaze yardımı ödeneği tutarı kardeşlerine eşit olarak dağıtılır.
Öte yandan vefat eden kişinin birinci dereceden yakını bulunmaması durumunda, cenaze masraflarını üstlenen yakının, üstlendiği cenaze masraflarını belgelendirmesi koşuluyla Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuruda bulunarak kurumdan cenaze yardımı alabilmesi mümkündür. Birinci dereceden bir yakını varken onun yerine vefat eden kişinin amcası, dayısı, halası gibi başka bir yakını başvuru yaparsa müracaat SGK tarafından geçerli kabul edilmemektedir.

Kimler İçin SGK Cenaze Yardımı Alınabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) cenaze yardımı başvuruları;
  • Sigortalı bir kişi, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat ettiğinde,
  • Malullük, yaşlılık veya sürekli iş göremezlik raporu olan kişilerin vefat ettiğinde,
  • Kendisi adına en az 360 gün olmak şartıyla yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilen sigortalı kişiler öldüğünde
hak sahipleri tarafından yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan cenaze ödeneği başvurularında eğer 360 gün yaşlılık veya ölüm sigortası primi bildirilmiş ise kişinin öldüğü zaman sigortalı olup olmadığına bakılmaz. SGK Cenaze Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır? SGK cenaze ödeneğinden yararlanabilmek için, vefat tarihinin belirtildiği bir dilekçe ile birlikte Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne/ Sosyal Güvenlik Merkezi'ne başvurmak gerekmektedir. Eğer sigortalı/emekli kişinin ölüm tarihi nüfus kütüğüne henüz işlenmemiş ise dilekçeyle birlikte ilgili makamların düzenlemiş olduğu ölüm belgesi de kuruma verilir. Vefat tarihinden itibaren 5 yıl içinde başvuru yapılabilir. Ancak hak düşürücü süre olan 5 yıl sonrasında başvurular kabul edilmemektedir. Cenaze yardımı sadece ölen kişinin ailesine bir kez ödenir.

SGK’dan Çalışan Annelere Her Ay 1506 TL Destek Ödemesi Nasıl Alınır ?

SSK, Bağkur, Memur Tüm Çalışanları İlgilendiriyor! SGK’dan Para İadesi

Vergi ve SGK Borcu Sorgulamasını Ertelemek Mümkün Mü?

Editör: TE Bilisim