SGK 7020 Yapılandırmam Bozuldu, Süre Uzatıldı mı?

Bildiğiniz üzere 7020 sayılı Kanun ile 2017/Mart ayı ve öncesi Sosyal Güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılması için 30 Haziran 2017 tarihine kadar başvurular alınmıştı. Bu kanun kapsamında yapılandırılan bağkur prim borçları, işveren ssk prim borçları ve diğer tüm Sosyal Güvenlik prim borçları için yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 31 Ağustos 2017 tarihi iken kurban bayramı tatilinden dolayı peşin ve taksitli yapılandıranlar için yapılandırma ilk taksit son ödeme tarihi 05 Eylül 2017 tarihine kadar uzatılmıştı. 7020 sayılı Kanun gereği yapılandırmanın devam edebilmesi için 05 Eylül 2017 tarihli taksidin ödenmesi gerekirdi. Ödenmediği için yapılandırmalar bozuldu. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan konu ile ilgili resmi açıklama geldi. Buna göre ilk taksit için ödeme süresi uzatıldı. 

7020 SGK yapılandırma peşin ödemesi son tarih ne zamana uzadı?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan resmi açıklamaya göre Sosyal Güvenlik prim borçlarını 7020 sayılı Kanun gereği peşin olarak yapılandırmış olanlar için yeni bir şans tanındı. Buna göre peşin olarak yapılandırma yapanlar yapılandırma toplam tutarını 02 Ekim 2017 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı PTT ve banka şubelerine yatırmaları halinde yapılandırma hükümlerinden yararlanmaya devam edebilecekler.

SGK yapılandırması taksitli olanlara da süre uzatımından yararlanacak mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi açıklamasında konu hakkında net bir bilgi yok. Ancak 7020 Sayılı Genelgenin uygulanmasını öngören genelgede yapılandırmada taksitle ödeme seçeneğini seçenler peşin ödeme son tarihine kadar taksitli ödemesini peşine çevirme talebinde bulunabilir ibaresi yer almaktaydı. Hal böyle olunca taksitli ödeme seçeneğini seçen ancak yapılandırma ilk taksidini 05 Eylül 2017 tarihine kadar ödemeyen kişilerin de 02 Ekim 2017 tarihine kadar yapılandırmanın taksitten peşine çevrilme talebinde bulunarak bu haktan yararlanmaları gerektiğini düşünüyoruz.

7020 süre uzaması hakkında Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yapılan 26.09.2017 tarihli açıklama şu şekilde;

DUYURU
7020 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ YAPILANDIRMALARDA PEŞİN ÖDEME
SÜRESİNİN UZATILMASI

Kurumumuza olan prim borçlarını 7020 sayılı Kanun kapsamında peşin ödeme tercihinde
bulunarak yapılandıran ancak 05/09/2017 tarihine kadar borçlarını ödemeyen işveren ve
sigortalılarımız 7020 sayılı Kanun kapsamında yapılandırma borcunu 6183 sayılı Kanunun 51 inci
maddesine göre belirlenen geç ödeme zammı ile 02/10/2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) ödemeleri
halinde yapılandırma hükümlerinden faydalandırılacaklardır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

SGK 7020 yapılandırma ödeme, kredi kartı ile ödeme

7020 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olduğunuz SGK prim borçlarınızı kredi kartı ile online olarak ödeyebilirsiniz. kredi kartı ile 7020 sgk yapılandırma ödeme başlıklı yazımızdan konu hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

7020 SGK yapılandırma ikinci taksit son ödeme tarihi ne zaman, ikinci taksidi ödemezsem ne olur?

İkinci taksit son ödeme tarihi 31 Ekim 2017. Bu tarihe kadar ikinci taksidi ödemediğiniz takdirde yapılandırmayı ihlal etmiş olacaksınız ve yapılandırmanız bozulacaktır. Birinci taksidi ödemiş olmanız bunu değiştirmeyecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. iyi günler sgk yapılandırmam cari dönem çıkan borçlarımı muhasebecimin bilgilendirmemesi sebebbiyle bu ayki ödemeyi yapmaya gittigimde bozulmuş oldugunu ögrendim. ne yapabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu