Sermayesiz Nasıl İş Kurabilirim, En Karlı Yöntemler Nelerdir?

Sermayesiz iş yapmak isteyenler için öncelikle internet üzerinden tercih edilebilecek oldukça fazla iş seçeneği bulunmaktadır. Sosyal medyadan e-ticarete kadar oldukça fazla iş ağı bulunmakla beraber, kişinin istek ve becerilerine göre tercih yapılabilmektedir.

Sermayesiz iş kurmak isteyenlerin bilimsel anlamda bir projeleri olması halinde de devlet destekli işlere başlayabilirler. Özellikle TÜBİTAK gibi kurumların bu alanda oldukça yüksek meblağlarda destek sağlandığı bilinmektedir.

Sermayesiz iş kurmak isteyenlerin çalıştıkları alanla ilgili olarak hibe desteği almaları da mümkün olmaktadır. Fakat bunun için yapılması istenen işin projelendirilmesi ve bu projenin kabul edilmesi gerekmektedir.

Devlet tarafından da sermayesiz iş kurmak isteyenlere yönelik hibe verilmektedir. Girişimci projeleri kapsamında verilmekte olan bu desteklerin hibe olmakla beraber faizsiz kredi olarak da alınması mümkün olmaktadır.

Sermayesiz Olarak Hangi İşler Kurulabilir?

Sermayesiz olarak kurulabilecek iş önerilerinden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Herhangi bir sektörde ücretsiz bayilik verilmesi halinde herhangi bir sermaye ihtiyacı olmadan iş kurmak mümkün olmaktadır.
  • Sosyal medya alanında kendini geliştirenler için sosyal medya danışmanlığı vermek de sermayesiz oldukça iyi kazandıran bir iş olarak bilinmektedir.
  • Sosyal medya üzerinden kendi yaptığınız el emeği ürünlerin satılması ya da takipçi sayınız üzerinden bazı kişisel bakım ürünlerinin reklamını yaparak da kendi kazancınızı elde edebilirsiniz.
  • İnternet sitesi kurmak ya da blog açmak da sermayesiz işler arasında yer almaktadır. Farklı konseptlerde ya da farklı konu başlıklarında açılan sitelerin takipçi sayıları üzerinden kazanç elde edilebilmektedir.
  • Stok fotoğraf satmak, fotoğraf çekmeyi sevenler için hem eğlenmek hem de sermayesiz iş sahibi olmanın en önemli yollarından birisidir.
  • İnternet üzerinden satış yapmak ya da bir sosyal medya hesabı üzerinden kendi butiğinizi açmadan ürün satışı yapmak da sermaye gerektirmemektedir.

Sermayesiz iş kurmak isteyenlerin öncelikle kendilerinin hangi alanlarda yeterli olduklarını ya da hangi alanda çalışmak istedikleri tespit etmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılacak olan adımlar belirlenerek sermayesiz bir şekilde iş sahibi olunabilmektedir.

Sermayesiz İş Kurmak İçin KOSGEB Desteklerinden Yararlanılabilir Mi?

KOSGEB tarafından farklı alanlarda geri ödemesiz destekler verilebilmektedir. Geri ödemesiz olarak verile desteklerin hibe desteği olarak bilinmesi ile birlikte her alanda farklı miktarlarla verildiği bilinmektedir.

KOSGEB tarafından verilen bu destek tutarları ile birlikte isteğe bağlı olarak belirli tutarlarda siz de ekleme yaparak işinizi büyütebilirsiniz. Bunun yanı sıra yalnızca hibelerle birlikte de başka bir ekleme yapmadan iş kurmak mümkün olmaktadır.

KOSGEB desteklerinin sektöre göre farklılaşması söz konusu olmaktadır. Devlet politikasına göre farklılaşmakta olan desteklerin hibe olarak alınmasının da şartları bulunmaktadır. Bu nedenle öncelikle gerekli şartların sağlanması gerekmektedir.

KOSGEB desteklerinden farklı olarak devletin farklı kurumlarından da destek sermayeler verilebilmektedir. Bu sermaye tutarlarının da kurum bazlı değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Şartların sağlanmasının ardından desteklerin geri ödemeli ya da geri ödemesiz olarak alınması mümkün olmaktadır.

Sosyal Medya Üzerinden Sermayesiz İş Nasıl Kurulur?

Sosyal medya üzerinden sermayesiz iş kurmak isteyenlerin farklı sektörleri kapsayan adımlar atmaları mümkün olmaktadır. Örneğin bir dükkan açmadan, sosyal medya üzerinden online bir butik sahibi olmak mümkündür. Bununla birlikte sosyal medya üzerinden açtığınız butik sayfanızın talep görmesi halinde işinizi büyüterek e-ticaret sistemine de geçiş yapabilirsiniz.

Sosyal medya üzerinden el emeği olarak hazırladığınız ürünlerin satışını yapmanız da mümkündür. Örneğin son yıllarda artış gösteren makrome ile anahtarlık ya da ev süslerinin fotoğraflarının eklenmesi ile satışları gerçekleştirilebilmektedir.

Tüm bunlardan bağımsız olarak yalnızca takipçi sayınızı arttırarak, tanınır bir kişi olmanızla da iş kurmanız mümkündür. Takipçi sayınız ne kadar yüksek ise o kadar çok reklam alır ve kazancınızı daha yüksek oranlara çıkarabilirsiniz.

Sosyal medyanın farklı ağlarının da sermayesiz iş için kullanılması mümkündür. Örneğin Youtube üzerinden içerik üreterek ya da video yükleyerek para kazanmanız mümkün olduğu gibi takipçi kazarak da kazancınızı arttırabilirsiniz.

 

Instagram Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Instagram üzerinden para kazanmanın birden fazla yolu vardır. Hiçbir şey yapmadan yalnızca beş bin takipçinin üzerinde takipçiniz olması halinde de para kazanabilirsiniz.

Bunun dışında instagram üzerinden şu yollarla para kazanılabilir:

  • İnstagram hesabınızı bir uzman hesabına dönüştürebilirsiniz. Herhangi bir alanda uzman olmanız ile ilgili olarak yayınlar ve gönderiler yükleyebilirsiniz.
  • İnstagram hesabınızdan ürün satışı yapabilirsiniz. Ürünlerin satılabilmesi için düzenli olarak gönderi yüklemeniz ve sonrasında ne kadar çok kişiye ulaştığınızı takip etmeniz gerekir.
  • İnstagram takipçilerinizin beş bin ve üzerine çıkmasından sonra reklam gelirleri elde edebilirsiniz.
  • İnstagram üzerinden ürün tanıtımı yaparak da para kazanabilirsiniz. Bu ürünlerin isteğe bağlı olarak ya reklam ya da kendi ürünlerinizin tanıtımı olabilir.

İnstagram hesaplarınızı diğer sosyal medya hesaplarınızla entegre ederek de kazancınızı arttırabilirsiniz. Bu sayede her hesap üzerinden farklı bir kazanç tutarı elde edilebilmektedir.

İnternetten Hangi Ürünlerin Satışı Para Kazandırır?

İnternet üzerinden sermayesiz olarak para kazanmanın en etkili yollarından birisi de ürün satışı olarak bilinmektedir. Ürün tercihlerine bağlı olarak yapılmakta olan satışlarda çok fazla kazanç sağlanabilmektedir.

En çok para kazandıran ürün satışları şunlardır:

  • Çanta
  • Gözlük
  • Kozmetik ürünler
  • Doğal ürünler
  • El yapımı ürünler
  • Diyet ürünleri
  • Telefon kılıfları
  • Şallar
  • Dekorasyon ürünleri

Bu ürünlerin yanı sıra özel el yapımı olarak ürettiğiniz farklı ürünlerin de satışı para kazandırmaktadır. Son yıllarda özgün tasarım ürünlerin kullanımında artış görülmekte olup yüksek kazançlar sağladığı bilinmektedir.

İnternetten ürün satışı yapmak için sosyal medya hesaplarınızı kullanabildiğiniz gibi beraberinde internet siteleri üzerinden ya da ortak satışçılarla da ürün satışı yapmanız mümkün olmaktadır.

Ürün satışı yapabilmek için meşhur e-ticaret siteleri üzerinden de hesap oluşturmanız önerilir. Bu sitelerin mümkün olduğunca çok yorum kazanmanız ile birlikte satış oranlarınız da artabilmektedir.

Sermayesi Kurulabilecek İş Fikirleri Nelerdir?

Sermayesiz olarak kurabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz işler/yöntemler şunlardır:

  1. Ücretsiz bayilik almak,
  2. İnternet sitesi açmak,
  3. Yemek yapmak,
  4. Yazarlık yapmak,
  5. Özel ders vermek,
  6. Çocuk bakmak,
  7. Oda kiralamak,
  8. Dekoratif ürünler hazırlamak,
  9. Örgü örmek,
  10. Komisyonculuk yapmak,
  11. Mobilya tasalamak.

Ücretsiz Bayilik ile Para Kazanmak

Dünyaca ve ülkece bilinen markaların ya da mağazaların hiçbir sermaye gerektirmeden bayilik verdiği bilinmektedir. Bu bayiliklerden birinin alınması ile birlikte aynı zamanda kar oranlarının ya da marka değerlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Markaların bayiliklerini almak için her birinin farklı koşullarının olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması durumunda gerekli sözleşmelerin yapılması ile ortaya bir sermaye koymadan da para kazanmak mümkün olmaktadır.

Ücretsiz bayilik almak için sektörle ilgili olmanıza gerek olmamaktadır. İstediğiniz bir sektöre ilişkin marka ile görüşme sağlanabilmektedir. Bu nedenle sermaye gerektirmeden de etkili bir kazanç sağlamak mümkün olmaktadır.

Ücretsiz İnternet Sitesi Açarak Para Kazanmak

Ücretsiz internet sitesinin hangi konu ile açıldığının bir önemi olmaksızın sermaye gerektirmeden para kazandırdığı bilinmektedir. İnternet sitenizi kendi istediğiniz gibi tasarladıktan sonra içerik yüklemeye başlayabilirsiniz.

İnternet sitesinin açılması ile birlikte sitenizin temasını belirleyebilirsiniz. Bu tema üzerinden en çok tercih edilenler; seyahat siteleri, yemek siteleri, dekorasyon siteleri ya da danışmanlık siteleri olarak bilinmektedir.

Bu sitelerden birisinin tercih edilmesinin ardından önemli olan diğer adım, yeterli sayıda takipçiye ulaşmak olarak bilinmektedir. Siteniz ne kadar çok ziyaret edilirse, o kadar çok kazanç sağlamanız mümkün olacaktır.

Eğer düşük ücretler verebilirseniz daha nitelikli ve kaliteli siteler elde edebilirsiniz. Bu sitelerin mümkün olduğunca daha çok takipçi kazanmaları ve dolayısıyla daha fazla kazanç sağlamaları mümkün olmaktadır.

Yemek Yaparak Sermayesiz Para Kazanın

Yemek yaparak para kazanmak için öncelikle ürünlerinizi doğru bir biçimde pazarlamanız gerekmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca iyi sunumlarla yemeklerinizi hazırlamanız önerilmektedir.

Yemeklerinizi hazırladıktan sonra sosyal medya üzerinden yayınlamanız halinde çok fazla takipçi elde edebilir ve yemeklerinizi geniş kapsamlı kitlelere ulaştırabilirsiniz. Fakat bu noktada hijyen oldukça önemlidir. Hijyen kurallarına uyduğunuz konusunda müşterilerinizi ikna etmeniz gerekmektedir.

Yemek yaparken hiçbir sermayeye gerek olmadan para kazanabilirsiniz. Bu nedenle yemek konusunda kendine güvenen herkesin bu şekilde para kazanmanız mümkün olmaktadır. Yaptığınız yemekleri isterseniz farklı yemek şirketlerine satarak da yine para kazanma olanağınız artmaktadır.

Yazarlık Yaparak Sermaye Olmadan Para Kazanabilirsiniz

Yazarlık yapmak özellikle yazma becerisi olanlar için sermayesiz para kazanma seçenekleri arasında yer almaktadır. İnternet sitesi üzerinden erişim sağlanması veya arama motorları üzerinden en çok arananların bulunması sayesinde para kazanılabilir.

İnternet sitelerine içerik üretmek olarak bilinen bu çalışmanın hiçbir sermaye gerektirmemesi nedeniyle hemen herkes için uygulanabilir niteliktedir. Yalnızca dil kullanım anlamında iyi olmanız gerekmektedir. Yazım yanlışı yapmadan oldukça fazla özgün içerik üretilmiş olması beklenenler arasındadır.

İçerik üreterek para kazanmak istiyorsanız bu anlamda hizmet vermekte olan firmalara başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru yaptığınız firmaların şartları ve ödeme koşulları size uygun olması halinde hemen başlayabilirsiniz.

Özel Ders Vererek Para Kazanın

Özel ders vererek para kazanmak oldukça kolay para kazanma yolları arasında yer almaktadır. Özel dersi hemen her yaştan çocuğa verebilirsiniz. Önemli olan sizin hangi branş içerisinde daha etkin olarak ders vereceğiniz ile ilgili olmaktadır.

Özel ders alanında kendinizi geliştirmek için eğitim alanında farklı programlara da katılmanız gerekmektedir. Bu sayede hem kendinizi geliştirebilir hem de daha yüksek meblağlarla para kazanabilirsiniz.

Özel ders vererek para kazandıktan sonra isteğe bağlı olarak elde ettiğiniz bütçelerle birlikte bir öğretim kursu açabilirsiniz. Bu sayede daha sistematik bir biçimde kazanç sağlamanız mümkün olmaktadır.

Evde Çocuk Bakarak Para Kazanın

Evde çocuk bakarak para kazanmak, sermaye gerektirmeden kazanç sağlamanın en eski yöntemlerinden birisi olarak bilinmektedir. Hem kendi evinizde hem de bakmakta olduğunuz çocuğun evinde hiçbir sermaye gerektirmeden kazanç elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Çocuk bakımında sizin isteğinize bağlı olarak temizlik ya da yemek işleri de eklenebilmektedir. Bu durumlarda çocuk bakımından elde ettiğiniz kazançtan daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Bu durum tamamen sizin ve işvereninizin tercihine bağlı olarak belirlenmektedir.

Çocuk bakımında son yıllarda eğitim alanında kendini geliştirmiş kişiler tercih edilmektedir. Bu nedenle eğer çocuk bakıcılığı yapmak istiyorsanız kendinize birkaç pedagojik eğitim sertifikası elde etmeniz önerilmektedir.

Çocuk bakımı çok fazla profesyonellik isteyen bir alan olmasa da sevgi, şefkat, merhamet ve disiplin en çok ihtiyaç duyulan kavramlardır. Bunun yanı sıra bakacağınız çocuğun aile tutumları da sizin davranışlarınız üzerinde belirleyici olmaktadır.

Odanızı Kiralayarak Para Kazanabilirsiniz

Geniş evi olan kişilerin bazı odalarını kiraya vererek evlerini kazanca dönüştürmeleri mümkün olmaktadır. Bu kiralama işlemlerinde herhangi bir sermayeye gerek duyulmamaktadır. Yalnızca evin ve odanın hijyen koşullarının sağlanması gerekli olmaktadır.

Bunların yanı sıra odanızı kiralayarak para kazanmak için öncelikli olarak güvenilir bir kiracı bulmanız gerekmektedir. Bu sayede herhangi bir güven problemi yaşamadan rahatlıkla kazanç elde etmiş olursunuz.

Mobilya Dekorasyonu ile Para Kazanmak

Sermayesiz para kazanmak için bir yöntem de mobilya dekorasyonu olarak bilinmektedir. Eski mobilyalarını boyayarak ya da farklı parçalarla birleştirerek yeni ve özgün tasarımlar elde edebilirsiniz.

Mobilya dekorasyonunda evdeki kendi ürünlerinizi kullanmanın yanı sıra, dekore edeceğiniz mobilya sahibi kişinin kendi ürünleri üzerinde de işlem yapabilirsiniz. Bu durum sizin ya da müşterinizin inisiyatifine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Mobilya dekorasyonunda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Tamamen sizin yaratıcılığınız ve elinizdeki ürünlerin niteliği ile ilgili bir alan olması nedeniyle özgün tasarımlar elde edebilirsiniz.

Kendi evinizde dekore ettiğiniz köşelerle ya da dekore ettiğiniz ürünlerle birlikte bunların görsellerini sosyal medyaya eklemeniz önerilir. Bu sosyal medya içerisinde çok fazla takipçiye ulaşıp satışlarını arttırabilirsiniz.

Dekore işlemlerinde bazen farklı işletmelerle ortak çalışmalar da yürütebilirsiniz. Ürünlerinizi beğenen bir işletmeye ürün satışlarınızı gerçekleştirmeniz ile birlikte daha geniş bir satış politikası izlemeniz sağlanabilmektedir.

Örgü Ürünleri ile Para Kazanın

El emeği gerektiren ürünlerin satışından para kazanmak için bir yöntem de örgü örerek para kazanmak olarak bilinir. Bu örgülerin hem sipariş üzere alınması hem de kendi istediğiniz tasarımlarla hazırlanması mümkün olmaktadır.

Örgü dediğimiz ürünlerde herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Farklı ip türleri ile birbirimden farklı ürünlerin ortaya çıkarılması mümkün olmaktadır. Çeyiz ürünleri, mobilya için ürünler, nevresim takımları, perdeler gibi ev tekstiline yönelik çok fazla içerik sunulabilir.

Örgü ürünleri aynı zamanda bebekler için de üretilebilir. Özellikle doğal ürünlerin olması, sağlık için herhangi bir tehdit oluşturmaması nedeniyle bebekler için yelek, battaniye gibi çok fazla ürün ortaya çıkarılabilir.

Komisyonculuk Yaparak Para Kazanın

Komisyonculuk da sermayesiz para kazanma yollarından biri olarak bilinmektedir. Örneğin herhangi bir ev ya da arabanın satışı noktasında aracı olarak oldukça yüksek kar oranları elde etmeniz mümkün olmaktadır.

Yalnızca ev ve araba değil, arsa ya da küçük mobilyaların satışında da komisyonculuk yapılması mümkün olmaktadır. Bu nedenle ilgili olduğunuz herhangi bir alanda öncelik yakın sosyal çevreniz üzerinden başlayabilirsiniz.

Komisyonculuk yapmak için pek çok kişi kendi malının satışıyla da bu işe başlayabilmektedir. Bu sayede her defasında daha çok kar elde edilebilir. Örneğin ikinci el araba piyasası içerisinde bu alanda kazanç sağlamak oldukça kolaydır.

Mobil Uygulama Tasarlayın ve Para Kazanın

Mobil cihazlarımız üzerinde bulunan uygulamaların kullanılması ile uygulama üreticilerinin para kazanması mümkün olmaktadır. Bu nedenle siz de bir uygulama tasarımı yaparak ve onun geniş çevrelere ulaşmasını sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz.

Mobil uygulamalar oldukça farklı alanlarda kullanılabilir. Bu uygulamalar içerisinde en çok kazandıran oyun uygulamaları olarak bilinmektedir. Bu nedenle kullanılmakta olan uygulama örnekleri üzerinden siz de bir tasarım yapabilirsiniz.

Mobil uygulama tasarlamak için biraz bilgi edinmeniz gerekli olabilir. Bu anlamda halk eğitim kurslarına katılım sağlanabildiği gibi beraberinde üniversitelerde alınan eğitimlerle de bu alanda yetkinlik sağlanabilmektedir.

Sermayesiz İş Kurmanın İpuçları Nelerdir?

Sermayesiz iş kurmanın ipuçları sektöre göre farklılık göstermektedir. Bu sektörler içerisinde ne şekilde yol izleneceğine dair o alanda kazanç sağlamış kişilerin hayatları takip edilebilir. Bununla birlikte yapılacak olan kişinin kendini de yetiştirebilmektedir.

Sermayesiz iş kurmak için sosyal medyanın kullanılması oldukça iyi bir alternatiftir. Hem bilinirliği arttırmak hem de daha geniş kitlelere ulaşmak için en iyi yöntem olarak tercih edilebilmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu