Şehitlerin, Harp ve Vazife Malullerinin Çocuklarına 2016-2017 Yılında Ödenecek SGK Burs Yardımları

Şehit çocuklarına 2016/2017 döneminde SGK ne kadar burs ödeyecek? Harp malullerinin 2016/2017 SGK burs tutarları ne kadar? SGK vazife malullerinin çocuklarına 2016/2017 döneminde ne kadar burs ödeyecek?15 Temmuzda şehit olanların çocuklarına Sosyal Güvenlik Kurumu burs ödeyecek mi?

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu şehit çocukları ile harp ve vazife malullerinin çocuklarına her eğitim ve öğretim yılı dönem başında belirlenen tutarda burs ödemektedir. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu kişilerin çocuklarına verilecek burs tutarları da belli oldu. İşte 2016/2017 eğitim ve öğretim yılında ödenecek burs tutarları:

2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılında Şehit Çocukları ile Harp ve Vazife Malullerinin Çocuklarına Ödenecek Burs Yardımı Tutarları

Ödenecek tutarlar çocuğun okuduğu sınıfa göre farklılık göstermektedir.

 • İlköğretim 1-8 inci sınıflarda okuyan çocuklar için her çocuğa yıllık 398,89 T.L.
 • Lisede okuyan çocuklara her çocuk için yıllık : 2.098,33 T.L.
 • Yüksekokulda okuyan (2 yıllık ya da 4 yıllık ve üzeri üniversite) çocuklara her çocuk için 2.797,77 T.L. 

Tutarında yardım yapılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) Burs Başvurusu İçin Son Tarih Ne Zaman?

Başvuruların 31.12.2016 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Başvuruların Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü/ Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı/Ankara adresine yapılması gerekmektedir.

Başvuruda İstenen Evraklar Nelerdir?

 • Çocukların öğrenim durumunu gösteren belge,
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopileri,

Başvuru için yeterli olacaktır.

BAŞVURU DİLEKÇESİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

SGK Eğitim Öğretim Burs Yardımları Hangi Bankaya Yatırılacak?

 • Emekli maaşlarını Ziraat Bankası, Halk Bankası ya da Deniz Banktan alan kişilerin burs yardımları aynı hesaplarına yatırılacak.
 • Aylıklarını yukarıda belirtilen bankalar dışında alanların burs yardımları ise Deniz Bank’a gönderilecek.
 • Ödemeler için çocukların ve ya kanuni varislerinin T.C. kimlikleri ile bankaya müraacat etmeleri gerekmektedir.

Şehit, Vazife ve Harp Malulluğu Aylığı Nasıl Sorgulanır? 

Bu sorgulamayı yapmak için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. Eğer yoksa herhangi bir PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Aylığı sorgulamak için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden TC. kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • E-hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • 4/C Hizmetleri
 • 4/c aylık bilgisi

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. 19 Yaşındayım ve memurum. İkinci Öğretim de kayıtlı üniversite öğrencisiyim. Memur olduğum için bu yardımın yapılmayacağını söylediler. Fakat yukarıda benim gibi durumu olan birine alırsınız denmiş ama ban alamadım. Alma hakkım var ise ne yapmam lazım.

 2. Merhaba bu sene açıköğretim den üniversite okumaya başlayacağım ve aynı zamanda da devlet memuru olarak görev yapmaktayım. Vazife malülü çocuğuyum ve 22 yaşındayım . 25 yaşına kadar öğrenim yardımı alabilirsiniz demişsiniz bir kaç yorum önce ancak açıköğretim okuyanlar ve çalışanlarda alabiliyormu öğrenim yardımını.

   1. Yazınızı 10 defa okudum . 10. sefer okumamda da belirtmiş olduğunuz detaylı bir bilgi yok sadece , ilköğretim , ortaöğretim ve yüksek okul okuyanların kaç tl alacağından, en geç hangi tarihe kadar gönderileceğinden , gerekli belgeler ve adres belirtmişsiniz. Benim sorduğum soru şu BABAM VAZİFE MALÜLÜ, BEN MEMUR OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM VE AYNI ZAMANDA DA AÇIKÖĞRETİM OKUYORUM. BU ÖĞRENCİ YARDIMINDAN YARARLANABİLİRMİYİM ?

    1. Merhaba;Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında (2330 sayılı) Kanun hükümleri uygulanarak 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında aylık almakta olanların veya bunlardan vefat edenlerin çocuklarına hükmü olduğu için aylık almadığınızdan dolayı bu yardıma müstehak olmadığınız değerlendirmesini yapmaktayız.

 3. Ben de ordu vazife malülünün kızıyım. İkinci üniversiteyi okuyacağım örgün olarak. 25 yaşından sonra bu bursu alamıyor muyum?

 4. ben vazife malülü çocuğuyum öğrenim hayatımda bu yardımı aldım şuan aöf ikinci üniversiteye başvurmak istiyorum 24 yaşındayım tekrar bu yardımı alabilir miyim ?

 5. vazife malülüyüm biri ortaokulda birisi de lisede olan 2 kız çocugum var ikisininde özel okuldan yararlanması mümkünmü

  1. Merhaba;Ödenecek tutarlar çocuğun okuduğu sınıfa göre farklılık göstermektedir.
   •İlköğretim 1-8 inci sınıflarda okuyan çocuklar için her çocuğa yıllık 398,89 T.L.
   •Lisede okuyan çocuklara her çocuk için yıllık : 2.098,33 T.L.
   •Yüksekokulda okuyan (2 yıllık ya da 4 yıllık ve üzeri üniversite) çocuklara her çocuk için 2.797,77 T.L.

   Tutarında yardım yapılacak.

 6. Eşim kıbrız gazisi görevi erbaştı okuyan çocumuz için bizde yardım almak için başburmak istedik fakat kıbrız gazilerine yardım yok 15 temmuz gazilerine veriliyo dediler neden bizde bu yardımdan yararlanamıyoruz bizi aydınlatırsanız seviniriz.

 7. Merhaba benim çocum vazife malülü çocudur neden benim çocumada yardım edilmiyor bunu öğrenmek istiyorum

 8. Merhaba ben kimlik fotokopisi göndermedim diğer ikisini gönderdim ve böyle bir burs olduğunu geç öğrendim başvuru bitiş tarihinden iki gün sonra teslim edildi acaba evraklarım kabul edilmismidir

 9. Ben 1 aralikta ptt yoluyla gonderdim onlara 5 aralikta ulasmiş benim param ne zamana yatar bunu soroyorum

 10. Yaş sınırı neden var? ve yukseklisaans doktora yapan şehit çocuğun ada burs sağlanıyor mu
  ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu