2015 SEÇİMLERİNDE ADAY OLACAK DEVLET MEMURLARININ İSTİFA DİLEKÇESİ İÇİN SON TARİH!

06.01.2015
384
A+
A-
2015 SEÇİMLERİNDE ADAY OLACAK DEVLET MEMURLARININ İSTİFA DİLEKÇESİ İÇİN SON TARİH!

Yüksek Seçim Kurulu 07.06.2015 tarihinde yapılacak genel seçimlerde aday olacak devlet memurlarının en son 10.02.2015 tarihine kadar istifa talebinde bulunmaları gerektiğini belirtti.

Seçimlerde Görev almak için istifa dilekçesi indirmek için lütfen TIKLAYINIZ..

Memurlar İçin Tüm Yönleriyle Seçimden Öncesinde İstifa ve Sonrasında Göreve Dönme

Bilindiği üzere devlet memurlarının seçimlere aday olabilmesi için bulundukları görevden istifa etme zorunlulukları bulunmaktadır.

Seçimlerden Önce Görevlerinden İstifa Etmek Zorunda Olanlar Kimlerdir?

Seçimlerde aday olacak devlet memurlarından istifa etmek zorunda olanlar şunlardır:

1- Hakimler ve savcılar.
2- Yüksek yargı organları mensupları.
3- Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları.
4- Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri.
5- Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri.
6- Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları (subay ve astsubaylar). 6- Sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar.

Seçim Nedeniyle Görevinden İstifa Etmek Zorunda Olan Memur Ne Yapmalı?

Seçimlerde aday olacak devlet memuru seçim nedeniyle görevden ayrılmak için Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenen son tarihe kadar istifa dilekçeleriyle beraber Kurumlarına talepte bulunmak zorundadırlar.

Seçimlerde aday olmak için istifa talebinde bulunan devlet memurunun talebi Kurumunca 10 gün içerisinde sonuçlandırılmak zorundadır.Kurumun İstifa talebini reddetme hakkı bulunmamaktadır.

Seçimde Başarılı Olamayan Memur Görevine Geri Dönebilir mi,Dönmek İçin Ne Yapmalı?

Görevinden istifa eden memur seçim sürecinden göreve döndüğü süreye kadar Kurumlarından herhangi bir maaş alamamaktadırlar.Bu dönemlerde primleri de yatmadığı için daha sonra bu süreleri Sosyal Güvenlik kapsamında borçlanma hakları da bulunmaktadır.

Seçim sürecinde başarılı olamayan devlet memurunun görevine geri dönme hakkı bulunmaktadır.Seçimlerde başarılı olamayan Devlet memuru bu durum kesinleştikten sonra kurumuna dilekçe ile başvurarak belli bir süre bekleme zorunluluğu olmadan görevlerine dönebilmektedirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.