Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başlıyor!

İçişleri Bakanlığı bünyesinde Sahil Güvenlik Komutanlığı’na uzman erbaş alımı için başvuru işlemlerinin 3 Mart 2020 tarihinde resmen başlatılacağı açıklandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı çok sayıda uzman erbaş alımı ilanında ayrıca adaylarda aranan başvuru şartları da yer aldı. Başvuru şartlarına uygun olan adayların Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı başvurularını en geç 13 Mart 2020 tarihine kadar tamamlamaları gerektiği belirtildi. Uzman erbaş olarak TSK’da görev yapmak isteyenleri yakından ilgilendiren bu askeri personel alımı ilanı hakkında bilinmesi gereken detayları haberimizden takip edebilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde ve İçişleri Bakanlığı resmi internet sayfasında Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı yapacağına dair duyuru yayınlandı. Bu duyuruda Komutanlık bünyesinde istihdam edilmek üzere 175 kişilik uzman erbaş alımı yapılacağı açıklandı. 3 Mart 2020 tarihinde başvurularının başlayacağı Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımında kılavuzda yer alan başvuru şartlarını taşıyan adayların en geç 13 Mart 2020 tarihine kadar başvurularını tamamlamaları gerektiği belirtildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı İlan Detayları

Çalışma Bakanlığı’nın resmi sitesinden yayınlanan duyuruda Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 175 kişilik uzman erbaş alımına başvuruda bulunacak adayların başvuru kılavuzunu dikkatle incelemesi gerektiği belirtildi. Komutanlık bünyesinde askeri personel olarak görev yapmak isteyenlerin başvurularını e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden şifreleriyle giriş yaparak Sahil Güvenlik Komutanlığı İş Başvurusu adresinden yapacağı hatırlatıldı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde askeri personel alımı ilanında, alım yapılacak branşlar ve görev yapılacak birlikler ile kontenjanlar da belli oldu. Buna göre adayların genel şartlar dışında belirtilen branşlar için de belirtilen şartlardan en az birini taşımaları gerektiği açıklandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı 175 uzman erbaş alımı ilanında branş ve kontenjan bilgileri şu şekilde sıralandı:

 • Motorcu branşı kontenjanı 60 kişi
 • Elektrikçi branşı kontenjanı 15 kişi
 • Topçu branşı kontenjanı 10 kişi
 • Serdümen branşı kontenjanı 30 kişi
 • Kurbağa adam branşı kontenjanı 30 kişi

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuru Genel Şartları

İnternet üzerinden duyurusu yayınlanan Sahil Güvenlik Komutanlığı askeri personel alımında adayların hangi birliklerde görevlendirileceği de açıklandı. Branşlarına göre özel şartlardan en az birini taşıması gereken adayların ilk etapta Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı genel başvuru şartlarını taşımaları gerektiği belirtildi:

 • C. vatandaşı ve erkek olmak
 • En az lise mezunu olmak
 • 2020 yılının Ocak ayının ilk günü itibarıyla 27 yaşını bitirmemiş olmak (1 Ocak 1993 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir)
 • Askerlik görevini yükümlü erbaş ya da sözleşmeli erbaş olarak yapmış veya yapıyor olmak
 • Muvazzaf askerlik hizmetini tamamlamış olan adaylar için başvuru tarihini ilk günü itibarıyla terhisi üzerinden 5 yıldan fazla süre geçmemiş olmak (3 Mart 2015 tarihi ve sonrasında terhis olanlar başvurabilir)
 • Askerlik hizmetini yapmakta iken başvuruda bulunanlar için askerlik hizmetini yaptığı birlik tarafından Uzman Erbaş Yönetmeliğine istinaden hazırlanan “Uzman Erbaş Olacaklar İçin Nitelik Belgesi”ni olumlu tamamlamak
 • Sözleşmeli erbaş ve erlerden başvuru tarihi içinde en az 3 yıl görev yapmış ve sözleşme süreleri içinde olanlar için 29 yaşını bitirmemiş olmak
 • Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak
 • Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda daha önce subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu