Sahil Güvenlik Komutanlığı 175 Uzman Erbaş Alıyor

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından 175 uzman erbaş alımı yapacağını açıklandı. Bu gelişmeye bağlı olarak Sahil Güvenlik Komutanlığına alınacak olan uzaman erbaşlar için başvuru süreci başladı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın başvuru ekranının açılması ile adaylar için nasıl başvuru yapacaklarına dair ayrıntılar merak konusu haline geldi.

175 adayın istihdam edileceği 2020 Sahil Güvenlik Komutanlığına uzman erbaş alımı ilanına, E-devlet sistemi üzerinden başvuru sağlanması kararı alındı. Uzman erbaş kadrolarına başvuru için E-devlet şifresi edinerek, online başvuru adımlarını üzerinden müracaat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımını Hangi Branşlarda Yapıyor

Sahil Güvenlik Kurumu uzman erbaş alım ilanı ile toplamda 175 adayın istihdam edeceği belirtildi. 175 kişilik uzman erbaş alımında, motorcu, serdümen, kurbağa adam, topçu, elektrikçi branşları için uzman erbaş alımı yapılacağına değinildi.

Bu branşlara başvuru sağlayacak olan adayların’’ askerliklerinin devam ediyor olması halinde, ‘’ Nitelik Belgesi’’ alımı ile kadrolara başvuru yapabilecekleri belirtildi. Askerliğin bitmiş olması şartı aranmayan erbaş alımlarında, askerlik süresi kapsamında birlik komutanlarına yapılan müracaat çerçevesinden nitelik belgesi alımlarının yapılması gerektiği belirtildi. Askerlerin yaptıkları başvuru ile birlik komutanlarınca uygulanan mülakat sonucunda bu belgeyi edinip, belge üzerinde en az 80 puan alma şartını sağlayarak, erbaş kadrolarına başvuru sağlayacakları açıklandı.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı Başvuru Şartları

Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından uzman erbaş kadrolarına alınacak adaylar için başvuru şartları şöyle sıralandı:

 • T.C vatandaşı olma,
 • Erkek olmak,
 • Eğitim seviyesine ve mezuniyet derecesine karşılık gelen uzman erbaş kadrosuna başvuru sağlama,
 • Uzman onbaşı adayları için minimum ortaokul veya ilkokul mezunu olma,
 • Uzman çavuş adaylar için minimum lise veya dengi bir okuldan mezun olma,
 • Askerliği erbaş veya er olarak yapmış olup, halen askerlik yapılıyor ise aynı koşulları sağlama,
 • Askerliğini devam ettirirken başvuru sağlayan adayların, birlik komutanlarınca düzenlenen ve askere iletilen ‘’ uzman erbaş olur’’ kararını belge ile almış olmaları,
 • ‘’Uzman erbaş olur’’ kararı kapsamında belge üzerinde alınan notun en az 80 puan olması,
 • Geçmiş tarihte askeri öğrenim ile ilişiğin kesilmemiş olması,
 • Ocak ayı tarihi itibarıyla 29 yaşını aşmamış olma,
 • Terör örgütleri ile eylem içerisinde her hangi bir davranışta bulunmama, Milli Güvenlik Kurulunca devletin güvenliğini tehdit ettiği kararı verilen her hangi bir yapıya yardımda bulunmamış olma,
 • Birlik komutanlarınca düzenlenen nitelik belgesinin alımında belirtilen boy ve kilo orantısına sahip olma,

Bu şartlara uygunluk sağlayan adayların Sahil Güvenlik Komutanlığı erbaş alım ilanlarına 2020 yılı içerisinde başvuru yapacaklarına değinildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı İlanına Başvuru Nasıl Yapılacak

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın uzman erbaş alım ilanlarına başvuru için E-Devlet sistemi üzerinden işlemlerin yapılacağı açıklanırken, başvuru için gerekli olan adımlar şöyle sıralandı:

 • Başvuruyu gerçekleştirmek için ‘’ https://turkiye.gov.tr ‘’ adresine giriş yapın.
 • Adres ana sayfa ekranında yer alan arama bölümüne, ‘’ Sahil Güvenlik Komutanlığı İşlem Ekranı’’ başlığını girip, aratma işlemi gerçekleştirin.
 • Adımların ardından ‘’ Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı’’ sekmesine erişim sağlayacaksınız. Bu sekme üzerine tıklayıp, ekran üzerinde görüntülenen tablo üzerine E-devler şifrenizi ve TC kimlik numaranızı girip, giriş sağlayın.
 • İşlem ile ekranda görüntülenen başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurun.
 • Form altın yer alan ‘’ gönder’’ kutucuğunu seçerek onay verin.

İşlem adımlarını tamamlamanız ardından başvurunuzun kaydını kolaylıkla sisteme tanımlarsınız. Başvuru adımlarınızda kullanacağınız E-devlet şifresini ise PTT şubelerinin gişelerinden nüfus cüzdanınız ile birlikte kolaylıkla edinebilirsiniz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu