SAĞLIKTAN FAYDALANMAK İÇİ N 30 GÜN BEKLEME ZORUNLULUĞU OLMAYAN SİGORTALILAR KİMLERDİR

27.04.2015
223
A+
A-
SAĞLIKTAN FAYDALANMAK İÇİ N 30 GÜN BEKLEME ZORUNLULUĞU OLMAYAN SİGORTALILAR KİMLERDİR

Bilindiği gibi 5510 Sayılı Kanuna göre ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başlayan, genel sağlık sigortası kapsamında ve ya diğer sigorta kollarında ilk defa prim ödemeye başlayan sigortalıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için, sigortalı çalışmaya ya da prim ödemeye başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir.

Fakat bazı istisnasi durumlarda sigortalıların 30 gün beklemesine gerek bulunmamaktadır.Bu durumdaki sigortalılar kapsama girdikleri günden itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlamaktadırlar.

SAĞLIK İÇİN 30 GÜN BEKLEME ZORUNLULUĞU OLMAYANLAR

Sağlıktan Faydalanmak için 30 gün bekleme zorunluluğu olmayan sigortalıları şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Gelir seviyesi C-1 yani yeşil kart çıkan sigortalılar,

2-Genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi kapsamından çıkarak kendisi genel sağlık sigortalısı olan kişiler, yani bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne – baba, eş veya çocuğu üzerinden sağlık yardımı alma şartları 2015alıyorken kendisi sigortalı bir işe giren veya sadece GSS kapsamına alınan kişiler,

HASTANEDEN FAYDALANIP FAYDALANAMADIĞINIZI SORGULAMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

3-Herhangi bir kapsamda gelir ya da aylık bağlanan kişiler,

4-3292 sayılı Vatani Hizmet Tertibi Aylıklarının Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,

5-Harp malûllüğü aylığı alanlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamında aylık alanlar,

6-442 sayılı Köy Kanununun 74 üncü maddesinin ikinci fıkrasına göre görevlendirilen kişiler ile aynı Kanunun ek 16 ncı maddesine göre aylık alan kişiler (köy korucuları).

7-2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler (65 yaş veya engelli aylığı alan kişiler)

8-2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler,

9-1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre şeref aylığı alan kişiler.

10-Genel sağlık sigortalılığı ya da kendisine bakmakla yükümlü olduğu kişi bulunmayan Türk vatandaşı 18 yaşını doldurmamış çocuklar,

11-Uluslararası koruma başvurusu veya statüsü sahibi ve vatansız olarak tanınan kişiler,

12-2828 sayılı Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu hükümlerine göre korunma, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz faydalanan kişiler ile ana ve babası olmayan Türk vatandaşlarından 18 yaşını doldurmamış çocuklar

13- 2913 sayılı Dünya Olimpiyat ve Avrupa Şampiyonluğu Kazanmış Sporculara ve Bunların Ailelerine Aylık Bağlanması Hakkında Kanun hükümlerine göre aylık alan kişiler

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. mehmet dedi ki:

    23 yaşında üniversite öğrencisiyim. normalde babamın sigortasından yararlanıyorum, ancak sigortalı olarak işe başladığım için , e devlette 30 gün gss prim günü dolmadığından provizyon alamaz yazıyor. 2 numaralı istisna kapsamında olmam gerekmez miydi ?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba;provizyon almanız gerekiyor,SGK’dan güncelleme yaptırın lütfen.