Sağlık Uygulama Tebliğinde Yapılan Güncel Değişiklikler

Sosyal Güvenlik Kurumu 06.08.2015 tarihli duyurunda Sağlık Uygulama Tebliğinde değişiklik yapıldığına dair açıklamada bulundu. Peki en son haliyle Sağlık Uygulama Tebliğinde neler değişti? İşte cevabı:

Yatarak tedavi gören psikiyatri hastalarının ilaç fiyatlarında artış yapıldı

Uyuşturucu Mücadele Eylem Planı ve Avrupa Birliği Standartlarına uyum çerçevesinde toplum sağlığı ruhsal alanda iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla yatan hastalarda uygulanan psikiyatri tedavilerinin fiyatlarında artış yapılmıştır. Bu sayede daha nitelikli ve donanımlı sağlık hizmetinin vatandaşlarımıza verilmesi amaçlanmıştır.

Bazı hastalıklar katılım payından muaf edildi

Spida Bifida (doğumsal omurilik gelişim bozukluğu), Nefrotik Sendrom (protein kaybı ile seyreden böbrek hastalığı), Osteogenezis İmperfekta (cam kemik hastalığı) tanısı alan hastalardan hekim muayenelerinde katılım payı alınmaması yönünde düzenleme yapılmıştır. Katılım payı alınmayan kronik hastalıklar listesine bu tanılar eklenmiştir.

Özürlü hastalara tedavi merkezlerinde kolaylık sağlanıyor

Zihinsel özürlü hastalar başta olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşayan hastaların, diş tedavilerinde tedavi kalitesi geliştirmek ve hasta konforunu arttırmak amacıyla anestezi üniteleri olan ağız diş sağlığı merkezleri ve hastanelerde hizmet alabilmelerini sağlayan düzenleme yapılmıştır.

Eğitim ve araştırma hastanelerinde görevli asistanlar da gözlük reçetesi yazacak

sut son değişiklikler güncel 2015

Zihinsel özürlü hastalar başta olmak üzere iletişim kurulamayan veya algılama güçlüğü yaşayan hastaların, diş tedavilerinde tedavi kalitesi geliştirmek ve hasta konforunu arttırmak amacıyla anestezi üniteleri olan ağız diş sağlığı merkezleri ve hastanelerde hizmet alabilmelerini sağlayan düzenleme yapılmıştır.

İşitme cihazlarının temininde yaşanan sıkıntılar kısmen giderildi

İşitme engelli hastaların temin ettiği ve SGK tarafından ödemesi yapılan işitme cihazlarının hem temin hem de ödeme aşamasında yaşanan sıkıntıların giderilmesine yönelik düzenlemede bulunulmuştur.

Külotlu hasta alt bezleri de ödeme kapsamına alınmıştır

Hasta Alt Bezi’nin alan tanımı “Hasta alt bezi/külotlu hasta alt bezi” olarak değiştirilmiştir. Bu sayede hastaların kullandığı külot şeklinde hasta alt bezleri de ödeme kapsamına alınmıştır.

Yurt dışından temin edilen bazı ilaçlar yurt içinde de temin edilmeye başlanacak

6 adet ilaç Türk Eczacıları Birliği aracılığıyla yurt dışından temin edilmekte iken ödeme listesine alınarak yurt içinde vatandaşın erişimine sunulmuştur.

Listede bulunan veya yeni ilave edilen ilaçlara ilişkin 19 ayrı endikasyonda (kalsiyum taşlı renal tübüler asidoz, akut koroner sendrom, akut ve kronik miyeloid lösemi, tüylü hücreli lösemi, tiroid kanseri, dev hücreli kemik tümörü, kronik idiyopatik ürtiker, darier sendromu, epilepsi, izovalerik asidemi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu, kronik immun trombositopeni, AIDS tedavisi, multiple skleroz, Cushing sendromu, juvenil idiyopatik artrit, osteoporoz, narkolepsi tedavisi) düzenlemeler yapılarak bu ilaçlar vatandaşın erişimine ulaştırılmıştır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu