SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları

02.03.2018
5.147
A+
A-
SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları

Sağlıktan Yararlanma Süresi 5510 Sayılı SGK Kanununa göre belirlenmektedi. Bu yazımızda Sağlık sigortasından yararlanma şartları nelerdir, bağkur sağlıktan yararlanma şartları, genel sağlık sigortasından yararlanma şartları, Sağlık Hizmetlerinden koşulsuz faydalanabilenler kimlerdir,bağkur hastaneden yararlanma şartları nelerdir, GSS liler hangi şartlarda sağlıktan faydalanabilir  ve sağlıktan yararlanma şartları konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

SGK SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANMA ŞARTLARI NELER

Sağlıktan Yararlanmada Koşul Aranmayan Kişiler Kimlerdir?

Aşağıdaki sayılan kişiler için sağlıktan yararlanma şartları aranmaz ve koşulsuz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler:Bu kişiler:

-18 yaşını doldurmamış olan kişiler,

-Tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler,

-Trafik kazası halleri,

-Acil haller,

-İş kazası ile meslek hastalığı halleri,

-Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar,

-Kişilerin hastalanmalarına bakılmaksızın kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile insan sağlığına zararlı madde bağımlılığını önlemeye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri.

-Analık sebebiyle ayakta veya yatarak; hekim tarafından yapılacak muayene, hekimin göreceği lüzum üzerine teşhis için gereken klinik muayeneler, doğum, laboratuvar tetkik ve tahlilleri ile diğer tanı yöntemleri, konulan teşhise dayalı olarak yapılacak tıbbî müdahale ve tedaviler, hasta takibi, rahim tahliyesi, tıbbî sterilizasyon ve acil sağlık hizmetleri, ilgili kanunları gereğince sağlık meslek mensubu sayılanların hekimlerin kararı üzerine yapacakları tıbbî bakım ve tedaviler.

Yeşil Kartlıların (G-0 Gelir Seviyesi) Olanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Yeşil kartlıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için belli bir gün şartı aranmamaktadır.Yani gelir seviyesinin belli olduğu günden itibaren Yeşil kart tescilleri yapılmakta ve tescil tarihinden itibaren sağlıktan faydalanabilmektedirler.

Genel  Sağlık Sigortalılarının SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortalılarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri tescil tarihinden itibaren 30 gün geçmesi ve 60 günden fazla geçmiş dönem borcunun bulunmaması gerekmektedir.Eğer Genel Sağlık sigortalısı olmadan önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da Genel Sağlık sigortasının başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa GSS sigorta tesciliniz yapılır yapılmaz SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Emekli Olan Kişiler Sağlık Hizmetlerinden Ne Zaman Faydalanabilir?

Gelir ve ya aylık bağlanan kişiler gelir ya da aylığın bağlandığı tarihten itibaren SGK Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. 

SSK ya da SGK Sağlık Hizmetinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

SSK’lıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir.Eğer sigortalı olarak işe başlamadan  önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da sigortanızın başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa sigorta girişiniz yapılır yapılmaz SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Bağkur’luların Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Bağkur kapsamında sağlıktan yararlanma için bağkur giriş tarihinizden itibaren en az 30 gün geçmesi  ve 30 günlük prim borcunuzu ödemeniz gerekmektedir .Ayrıca bağkurlunun sağlıktan yararlanması için prim borcunun 60 günden fazla olmaması gerekmektedir.

Emekli Sandığı  Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Emekli sandığı çalışanlarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir.

Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler de SSK hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları da SSK gibi olacaktır. Ancak Ek 5 tarım sigortasındaki fark son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun 60 günden fazla olmaması. Eğer borcunuz 60 günden fazla olursa yararlanamazsınız.

Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir?

Eğer sizin güvenceniz aktif ise yani sağlık yardımlarından yararlanabiliyorsanız resmi nikahlı eşiniz, 18 yaş altı çocuklarınız, lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklarınız, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklarınız ile yaş şartı aranmadan malul çocuklarınız da sizin sigortanızdan yararlanabilir.

Sağlıktan yararlanma süresi kaç gündür?

Sağlıktan yararlanma süresi toplam çalışma ya da prim ödeme sürenize göre belirlenir. Buna göre;

 • Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız diyelim. Eğer sigortalı işten ayrılış tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminiz varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız. Eğer 90 gün yoksa sadece 9 gün yararlanırsınız.
 • Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız ve size işsizlik maaşı bağlandı diyelim. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sigorta gss priminiz İŞKUR tarafından ödenir. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşsizlik maaşı sona erdiği gün  gün ise sağlık kapanır.
 • Bağkurlusunuz terk ettiniz ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yok. Ayrıca bağkur terk tarihinden önce de en az 90 gün prim ödenmiş bağkur gününüz var. Bu durumda da terk tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımlarından yararlanırsınız.
 • Emekli sandığı kapsamında çalışan memurken çeşitli sebepler ile (KHK ile atılma, istifa etme, çekilme v.s.) görevden ayrıldınız diyelim. SSK da olduğu gibi sizin de eğer görevden ayrılma tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gününüz varsa görevden ayrıldıktan sonra 99 gün süre ile daha sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkınız bulunmaktadır.
 • Eğer yukarıdaki sağlıktan yararlanma sürelerini tamamladıysanız ve devamında çalışmayacaksanız ya da bağkurlu olmayacaksanız Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeniz gerekmektedir. 2017 yılı için GSS prim tutarı 53,36 TL dir. 53,36 TL primi ödeyerek hem siz, hem eşiniz hem de sağlık sigortasından yararlanma koşullarını sağlayan çocuklarınız sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Sağlıktan yararlanma sorgulama, bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama  nasıl yapılır?

Sağlıktan yararlanma sorgulamasını E devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • E hizmetler,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
 • Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon aktivasyon sistemi)

Eğer sağlıktan yararlanma şartlarını sağlıyorsanız SGK sisteminde Müstehaktır-provizyon alabilir şeklinde uyarı verir. Eğer işe yeni girdiyseniz ya da bağkurlu olduysanız ve 30 tam günü tamamlamadıysanız sistemde “30 günlük süreyi tamamlamadığından provizyon verilememiştir” uyarısı verir. Eğer devam eden aktif güvenceniz yoksa “1106 – Herhangi bir kapsamda genel sağlık sigortalılığınızın bulunmadığı tespit edilmiştir. Genel sağlık sigortasından faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir.” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız. Bu durumda en kısa sürede SGK’ya uğrayarak GSS tescili açtırmanız gerekir.

SGK Sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları konusunda bilgi vermeye çalıştık. Eğer kafanıza takılan ya da anlayamadığınız ya da çözüm bulamadığınız bir sorun varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 133 YORUM
 1. samet yıldız dedi ki:

  İşten Ayrılan Sigortalının Sağlık Yardımlarından Yararlanma Süresi:

  4/a (işçiler yani SSK’lılar), 4/b (kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar, yani Bağ-Kur’lular) ile 4/c (memurlar) kapsamında sigortalı olanlar, işten ayrıldıkları tarihten itibaren 10 gün daha genel sağlık sigortalısı sayılırlar ve bu süre içerisinde sağlık yardımlarından yararlanırlar. Bu süre dolduktan sonra, bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, yani adlarına zorunlu sigortalılık (4/a-4/b-4/c) kapsamında 90 gün sigorta primi ödenmişse, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle, bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil sağlık yardımlarından yaralanırlar.

  BEN EK-5 TARIM SİGORTASI ÖDÜYORUM.. HERHANGİ BİR SİGORTALI İŞE GİRMESEM VE TARIM SİGORTAMI KAPATSAM 90 GÜNLÜK SÜREDEN YARARLANABİLİR MİYİM ?

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sigortanızı sona erdirdiğiniz tarihten geriye dönük 1 yıl içinde 90 gün sigortalılığınız varsa 100 gün süreyle yararlanırsınız.

  2. Gülhan dedi ki:

   Merhabalar, ben iki çocuğumla yaşıyorum. Sigortam yok.maddi durumum da yetersiz. Sigortadan nasıl yararlanabilirim. Ne yapmam gerek

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    SGK müdürlüğüne giderek GSS testi yaptırmanız gerekmektedir.

   2. Mehmet Bilsin dedi ki:

    Hocam ben Şubat 18 de işden ayrıldım 99gun doldu şimdi nasıl yararlana bilirim sağlık hizmetlerinden Yada çocuklar sağlık hizmetlerinden yararlana bilirmi

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız diyelim. Eğer sigortalı işten ayrılış tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminiz varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız. Eğer 90 gün yoksa sadece 9 gün yararlanırsınız.
     Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız ve size işsizlik maaşı bağlandı diyelim. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sigorta gss priminiz İŞKUR tarafından ödenir. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşsizlik maaşı sona erdiği gün gün ise sağlık kapanır.
     Çocuklarınız 18 yaşına gelene kadar devlet taarfından sağlıktan faydalanabilmektedirler.

 2. samet yıldız dedi ki:

  teşekkürler.. ek- 5 tarım sigortası zaten 4/a şartlarında, ancak dışarıdan isteğe bağlı gibi pirimleri kendimiz yatırdığımız için kafamda soru işareti olmuştu.. o halde dediğiniz üzere ben de sigortamı sonlandırmış olsam da geriye dönük 1 yıl içinde 90 günlük ek- 5 tarım sigortası pirimlerime istinaden 100 günlük süreden yararlanabiliyorum.. doğru anladım değilmi.. illa teyit istiyor oluşumu mazur görün.. her ne kadar şu an ödemelerimi sürdürsemde ödeyemediğim zaman olur, birde GSS borcu çıkmasın diye bilgimi doğrulamak istiyorum.. kısa bir cevap daha verirseniz sevinirim.. iyi çalışmalar…

  1. SGK Editör dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Evet yararlanabilirsiniz.

   1. Gülizar dedi ki:

    Merhaba ben 4 ay sonra emekli olucam ama sağlıktan faydalanamıyoru 2 kere kalp krızi geçirdim ilaçlarımı alamadım oğlum 18 yaşında 1 hafta oldu işe başladı onun ssk dan faydalanırmıyım

 3. samet yıldız dedi ki:

  teşekkürler.. iyi çalışmalar..

 4. karem dedi ki:

  Merhaba. Nisan 1990 doğumlu erkek, aöf öğrencisiyim. 2013 eylüle kadar sigortalı çalışandım. gss için gelir testi yaptırdım ve gss grubum belirlendi. fakat borç çıkarılmadığı için herhangi bir ödeme yapıp sağlık hizmetlerinden faydalanamıyorum. nisan 90′ doğumlu olarak tekrar ailemin sigortasından faydalanma imkanım var mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Üniversitede okuyan erkek çocukları 25 yaşını tamamladıkları süreye kadar anne ya da babalarının sağlık güvencesinden faydalanabilirler. Sizin için bu süre 2015 Nisan ayında tamamlanmış yani 25 yaşınızı doldurmuşsunuz. dolayısıyla faydalanma şansınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

  2. Oğuz dedi ki:

   Merhabalar; ben 18 yaşındayım ama lisede öğrenciyim şuan hastaneye gittim geçen gün bana sigortanız yok dedi ne yapmalıyım.

 5. Serap dedi ki:

  merhaba, ev işlerinde haftada1 gün çalışan bir kişiye ayda 4 gün sigorta yapılırsa sağlık hizmetlerinden faydalana bilirmi, yoksa belli bir gün sayısı zorunluluğu varmı. teşekkür ederim.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz;
   Evet hizmetlerinde on günden az çalışanlar kapsamında bildirirseniz sağlık hizmetlerinden faydalanamaz. Çünkü on günden az çalışanların sadece iş kazası ve meslek hastalığı primi yatar. Normalde sağlıktan faydalanabilmesi için en az 30 günü tamamlaması gerekiyor . Ancak on günden az kapsamında bildirirseniz faydalanamaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. Kazım dedi ki:

  Ben bu sene 18’imi doldurdum ve üniversiteye başlayacağım.Üniversitede geçirdiğim zaman içinde ailemin sigortası üzerinden sağlık hizmetlerini kullanabilmem için bir kuruma başvurmam veya herhangi bir şey yapmam gerekli mi?Yoksa şuan ekstra bir şey yapmadan sağlık hizmetlerini ücretsizce kullanabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Normalde üniversiteye kayıt olduğunuzda sağlık otomatik açılıyor. Ama siz yine de size en yakın SGK’ya uğrayarak kontrol ettirin.
   Saygılarımızla.

 7. firuz dedi ki:

  iswicre den ve turkiyeden emekli sandigindan emekliyim… iswicrede hastalik sigortasi oduyorum…turkiye de iken emekli sandigi saglik sigortasindan faydalanabilirimiyim??????= iswicre de ikamet ediyorum… saygilarimla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Türkiye’de faydalanabilirsiniz. Ancak ikamet şartı aranabilir. Nüfustaki birinci adresinizi TR olarak gösterirseniz bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

 8. Gülcan dedi ki:

  Merhabalar, ben 5 aylık hamileyim, sosyal güvencem yok ücretli hastayım. eşimin de şu an sigortası yok ve bağkur borcu var. özel hastanede doğum yapmayı düşünüyorum. isteğe bağlı sigortalı olsam, kendi primimi yatırsam doğumda sgkdan yararlanabilir miyim? ve doğumdan ne kadar önce prim yatırmaya başlamam lazım. şimdiden teşekkürler.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   En az 30 gün önce isteğe bağlı kapsamında öderseniz sağlıktan faydalanmış olursunuz.

 9. yasin dedi ki:

  ben bağkur borçlusuyum sağlıktan yararlanamıyoruz eşimle ama eşimi bireysel sigarta sını yatırmak istiyorum eşim sağlık hizmetlerinden faydalanabilirmi ?

 10. Barışcan dedi ki:

  merhabalar ben 21 yaşındayım lise mezunuyum ogrenci drgilim su anda ekim 25 te isten ayrildim 5 ay kadar sigortam yatirildi daha oncedende sigortalarim var bdn hastaneye gidip bakilabiliyiorum su anda birsey soylemiyilar babam emekli ssk dan acaba o yuzden mi bakiliyirum yada bana ceza felan gelirmi cok sklıyorum bu konu hakknda yardımci olursaniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Gss den re`sen tesciliniz yapılmış olabilir ,gelir testine basvurun

 11. Alparslan dedi ki:

  Merhaba İşsizlik maasi aliyordum ama bu ay bitti pazartesi is basi yapacam pazartesi hastaneye de gitmem gerekiyor sağlık hizmetlerinden faydalana biliyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işe girişiniz yapıldıysa yararlanabilirsiniz.

 12. ilhan demir dedi ki:

  merhaba ben yaklasık 7 ay önce işten ayrıldım 2ay dır bir işte çalısıyordum bu iştende ayrılıyorum geriye dönuk 1 yıl içinde 90 günden fazla sigortam var işten ayrıldıktan sonra ne kadar saglıktan yarar lanabilirim not saglık kusullarından işten ayrıldım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,100 gün daha sağlık yardımı alabilirsiniz

 13. begüm yenice dedi ki:

  kızım evlenmeden önce benim üzerimden enekli sandığı sağlık yardımından faydalanıyordu.boşandı.gene benim üzerimden sağlık yardımı alabilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet sizden sağlık yardımı alabilir.Bunun için sağlık beyan ve tahahhüt belgesiyle SGK’ya başvurmanız gerekir.

 14. melik dedi ki:

  İyi günler benim ssk var pirim yatırmıyorum ama baktığımda aktif olduğunu gösteriyor bu durumda sağlık hizmetlerinden yararlanabilinir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Müstehaktır,provizyon alabilir uyarısı var ise sağlık yardımı alabilirsiniz.

 15. mehmet dedi ki:

  milli eğitimden emekli öğretmenim. yüklü miktarda borcum var ve kanserim. sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;zaten sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanıyorsunuz,sadece yüzde 10 katılım payı ödersiniz.

 16. Esra dedi ki:

  Merhaba. Eşim memırken ben haftada iki gün yatacak şekilde sigortalı işe başladım. Ama ancak 30 iş günü dolunca sağlık hizmetinden yararlanmaya başlayabilirmişim. Bu 30 sigorta günü dolana kadar eşimin emekli sandığı sağlık hizmetinden yararlanabilir miyim. Yararlanamazsam nasıl bir yol izlemem gerek sağlık hizmeti için

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bakmakla yükümlü olunanlar;GSS li olduklarında 30 gün şartı aranmaz;yani sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 17. emşne dedi ki:

  ekimde emekli olacagım hemşireyim özel hastanelerden yararlanma nasıl olacak

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,aynı şartlarda yararlanmanız devam edecek katilim payı öderken yüzde 20 degilde yüzde 10 ödeyeceksiniz.

 18. hakan tanık dedi ki:

  Eşim isteğe bağlı BAĞKUR’ lu, iki aylık prim borcu hastahane muayane sonrası provizyon verilmemiş. Hastahane hizmetlerinden tam olarak yararlanması için en fazla kaç aylık prim borcu olmalıdır.
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;60 günden fazla prim ve prime ilişkin borcunuzun olmaması gerekiyor.

 19. Sunay sevindik dedi ki:

  Eşim 8 ayın 3 de emeklilik dilekçesini verdi ssk ya 9 ayin 24 maaşa bağlanacak bu sürede ben hala yeşil kartlı olarak görünüyorum ben ne zaman eşimin emeklilik sigortasindan yararlanabilir her hangi bir yere emekli olduğuna dair bildirim yapmamız gerekiyormu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,eşiniz emekli olduysa yeşil kartınızı kapatmaniz gerekiyor.

 20. Berat dedi ki:

  Merhaba,
  Ben emekli sandığına tabi çalışmakta olan bir devlet memuruyum. Kızım 1993 doğumlu ve halen Hollanda’da yüksek lisans eğitimi görüyor. 9 ay kadar geçici olarak çalıştığından Kurumuma bilgi vererek üzerimden düşürmüştüm. Geçen ay işten ayrılıp, üniversite eğitimine başlayınca Aile Bildirimi formunu doldurarak tekrar üzerime aldım. Kurum Personel birimi çalışanı, sağlık konusunda ayrıca başvuruda bulunmam gerektiğini, kendilerinin bir şey yapamayacağını söyledi. Tekrar benim üzerimden sağlık hizmeti alabilmesi için ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,SGK dan işlem yaptirmaniz gerekiyor ,ancak otomatik olarak devam ediyor olabilir e-devlet ten kızınız sorgulama yapabilir

 21. Fettah dedi ki:

  Ben Diha önce sigortali çalıştım ama çok oluyor şimdi SGK yok saglikta yaralanan bilirmiyim Doha önce askerlik borcunu var dediler ban yaranamasin dediler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,gss den prim borcunuz yok ise ayda 53 TL ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz

 22. Nevzat dedi ki:

  Ben 03.10.2017de istege bagli bagkur başvurusunda bulundum 06.10 2017 de ödedim eşim sagliktan ne zaman faydalanabilir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,önceden sigortaniz yok ise Kasım ayını primini de ödemek şartı ile 06.11 de sağlık yardımı alabilirsiniz.

 23. Nevzat dedi ki:

  Daha önceden 2006 yılından 171 gün prim sigortaya var ne zaman sağlıktan yararlanabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,son bir yıl içinde 30 günlük priminiz var ise sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 24. Bervan dedi ki:

  Isten cikarildim..isyerim sgk ya bilgilendirme yapmamis ancak primlerimi de odememis haliyle…100 gun gecti hala saglik sigortasindan faydalanmam uzerine sgkya gittim es durumundan faydalanmak icin .primleriniz odenmemis ama aktif calisan gorunuyosun dediler..bu durumda es durumundanda faydalanamiyormusum..isyerinin bilgilendirme yapmasi gerekiyomus..bu durumda ne olur …bana herhangi bir yaptirimi cezasi olur mu?veya isyerime yaptirim ceza olur mi? SAGLIK HIZMETINDEN NE ZAMANA KADAR BU SEKILDE FAYDALANABILIRIM ACABA?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyerinizin çıkış vermesi gerekiyor.Sizinle bir alakası yok.

 25. Necmi dedi ki:

  Merhaba, Ben işsizim işkur’dan işsizlik ödeneği alıyorum. Oğlum üniversite öğrencisi benim durumumdan yararlana bilir mi ne yapmamız lazım. tşşkler

  1. Merhaba. Evet yararlanabilir. Öğrenci belgesini alarak SGK’ya uğrayın.

 26. Ramazan Gündoğan dedi ki:

  Maliye kaydımı kapatırsam bağkur borcum olsa bile GSS den faydalanma hakkım var mıdır?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,borcunuz varsa yararlanma imkânınız yok maalesef

 27. Ayşe Su dedi ki:

  Merhaba
  Özel bir bankanın emekli sandığından emekli olarak sağlık hizmetimi oradan alacağım (özel kurumlarla anlaşmalı ve kendi sağlık servisimiz var) eşim sgk emeklisi ben ve çocuklar hem benim sağlık hizmetinden hem de babalarından sgk sağlıkdan yararlanabilir mi? Tşk.ler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aynı anda yararlanamazlar birini tercih etmeniz gerekiyor.

 28. İpek dedi ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım lise mezunuyum evli değilim ve daha once hic çalışmadım. GSS prim borcum gozukuyor ve bu sebepten dolayı herhangi bir saglık kuruluşundan hizmet alamıyorum. Babam sigortalı bir iste çalışıyor buna ragmen ustunden bakılamıyorum. Fakat yeni kanuna gore bakılmam gerekiyor. Sebebi nedir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,babanizin 2008 öncesi sigorta kaydı var ise babanızın üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz

 29. Oğuz Tümen dedi ki:

  Merhaba 1957 doğumluyum 2004 tarihinden bağkur kaydım var fakat hiç ödeme yapmadım üzerime kayıtlı 1 ev var başka bişey yok yaştan ne zaman emekli olabilirim şu an için sağlık sigortasından veya yeşil karttan faydalanabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkur kaydınız var ise yeşil karttan yararlanamazsınız;bağkuru 48. madde taksitlendirmesi yaparak sağlıktan yararlanabilirsiniz.60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 30. hanifi dedi ki:

  iyi günler,
  GSS li olan kişi (53 tl yatırıp sağlıktan faydalanan kişi) GSS tescilini iptal ettirirse ertesi gün sağlıktan faydalanıyor mu yoksa bunlarda da işten çıkıştaki gibi 10 gün daha sağlıktan yararlanma hakkı var mı? (5510 ‘da

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;GSS tescilinizi iptal ettirdiğiniz gün sağlığınız kesilir;ama GSS zorunlu bir sistem başka bir sigortalılığınız başlamadan GSS iptal edilemez ya da adresinizin yurtdışı olması gerekiyor.

 31. kkk dedi ki:

  merhaba ben üniversite öğrencisiyim şuan 22 yaşındayım babamın sağlık sigortasından yararlanabiliyor muyum ? Yararlanmak için herhangi bir evrak hazırlayıp herhangi bir yere vermek zorunda mıyım yoksa sistemde otomatik olarak görünüyormu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sistemde otomatik olarak görünür,eğer görünmüyorsa SGK’ya başvurmanız yeterlidir.

 32. Kasım dedi ki:

  Merhabalar;
  50 gün sigortalı çalıştım. 1 yıl öncesine kadarda başka sigortam yok. İşten çıkarıldım. Raporlu ilaçlarım var, 10 gün dolmadan doktora gideceğim. Sorum raporlu ilaçlarımı 3-4 kutu yazdırabilirmiyim? Yazdırırsam ileride bana fatura çıkarılır mı?
  Teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doktor yazsa bile bazı ilaçlar sistem tarafından ödenmiyor,SGK’nın alacağınız ilaca ne kadar limit koyduğunu bilmek gerekiyor.

 33. seda dedi ki:

  Ben lise mezunuyum su an okumuyorum 18 yasindayim ise girdim ayrildim 8 günluk sigortam var babamin üzerinden nasil geri faydalanabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kız çocukları evlenene kadar babalarının üzerinden sağlık yardımı alabilir.

 34. MÜCAHİT CAMNALBUR dedi ki:

  ERKEK MEMUR,KADIN SSKLI OLUP, KADIN ( HAMİLE ) VE 30 GÜNLÜK PRİMİ DOLDURMUŞ DEĞİLSE SAĞLIK YARDIMI İÇİN KOCASININ SİGORTASINDAN FAYDALANABİLİR TEDAVİ OLABİLİR Mİ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bakmakla yükümlü olunanlar genel sağlık siogrtalı olduklarında 30 günlük süre kendilerinde aranmaz;yani sağlık hizmeti alabilirsiniz.

 35. Halil CAN dedi ki:

  2017 Eylül ayı sonunda işyeri açtım.22/01/2018 bağkur sigortalılığını başlattım fakat hiç prim yatırmadım 2700₺ kadar borç çıktı ne kadar para yatırırsam sağlıktan ne zaman faydalanırım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 aylık borcunuz dışında tüm borçlarınızı ödemeniz gerekiyor.

  2. Necla erarslan dedi ki:

   5 aydir calisiyorum ve ssk liyim anlasmali hastane yok calistigim yerde eşimin calistigi isyerini n var ondan yararlanirmiyim bi sorun olurmu gittigim hastanelerde

 36. recep ünal dedi ki:

  Ben essaf bagkurluyum ama borcumu odeyemıyorum eşim ev hanımı gss ye kayıt yaptırabılırmıyım sağlıktan yararlanabilir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizi GSS’ye kayıt yaptırabilirsiniz.Ayda 60 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilir.

 37. mehmet akan dedi ki:

  merhaba hocam ben lise mezunuyum 20 yaşındayım annem sigortalı işte çalışıyor sağlıktan yararlanabilmem için ne belgeleri ile sgk’ya gitmem gerekiyor yardımcı olurmusunuz ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sağlıktan yararlanma hakkınız yok yükseköğrenim öğrencisi olursanız sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 38. mehmet akan dedi ki:

  Anladım hocam ne yapabilirim şuan için sağlıktan yararlanabilmek için peki yeşilkart çıkartarak faydalanabilirmiyim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gelir testi yaptırmanız gerekiyor.İkametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurun lütfen.

 39. mehmet bilgin dedi ki:

  2007 den beri emekli sandığından emekliyim..dün evlendik.eşimin sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için ne yapmamız gerekiyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sistem otomatik aktivasyon yapıyor yine de en yakın Sosyal Güvenlik Merkezine uğramanızı tavsiye ederim.

 40. Gökhan Öz dedi ki:

  Merhaba 1494 gün 4A ve 2 yıl 1 ay 11 gün 4B isteğe bağlı sigortamı ödedim geçen ay 40 gün bir işde çalıştım ve ayrıldım 40 günlük pirimlerim yatırılmış ve tekrar isteğe bağlı sigorta primlerimi ödemek istiyorum. Size sorum özel nedenlerimden dolayı 2 ay sonra isteğe bağlı sigortamı yaptırsam sağlıkdan hemen yararlanabilirmiyim ? 2015-2016-2017 aralık ayına kadar isteğe bağlı prim borçlarımı düzenli ödedim hiç bir borcum yok. Edevletimden sorgulama yaptığımda Genel sağlık sigortasından faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir diyor ama ben 2 ay sonra tekrar isteğe bağlımı devam etmek istiyorum dolayısı ile Gss geçmesem bu süre sonunda cezai müeyyidesi olurmu ve isteğe bağlıma tekrar devam etsem sağlıkdan hemen yararlanmaya başlayabilirmiyim ?. Cevap için şimdiden teşekür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geçmiş dönemlerden borcunuz yok ise hemen sağlık hizmeti alabilirsiniz,ama arada boşta kaldığınız sürelerde zorunlu GSS’li olacaksınız ve tarafınıza aylık 60 TL den prim tahakkuk edecek.

 41. Arda dedi ki:

  Merhabalar, Öncelikle sadece sağlıktan yararlanmak istiyorum daha önceden yeşil kartım mevcuttu fakat daha sonra part time sigortam yattı yani toplamda 28 gün oldu ve şuan güvencem görünmüyor sağlıktan yararlanmam için ne yapmam gerek Yeşil Kart’a tekrar başvurabilirmiyim ?

 42. ismail kurnaz dedi ki:

  emeklilik dilekçemi 15.05.2018 de vericeğim bugüden itabern sigortam yok sağlıktan yaralanmak için ne yapmalıyım ?

 43. Bülent Arslan dedi ki:

  Merhaba.

  Oğlu üzerinden sigortalı görünen bir Anne oğlunun sigortasının işten çıkış nedeniyle sone ermesinden dolayı Sağlık hizmetinden faydalanamamış. sağlık hizmetinden faydalanma süresinin geçmesinden 1 gün sonra ameliyat olmuş. ameliyattan bir gün sonra diğer emekli oğlu üzerinden müstehak olmuş. Fakat hastane 50.000 TL Fatura çıkarmış. Bu sorunu nasıl çözebiliriz. Teşekkürler..

 44. Mustafa Burak Sert dedi ki:

  İyi günler ben devlet memuruyum çocuklarım benden sağlık Hizmetleri için yararlanıyor ancak eşim tarımbağkurlu .sadece sağlık hizmetleri için benden faydalanabilir mi? 60 günden fazla prim borcu olsa bile

 45. Murat Durgut dedi ki:

  06/01/2015 yılında işyeri açtım.Toplam 6300 gün sigortalı çalışmışlığım var. Bağkur’a gidip kayıt olmadım Çünkü sigortalı günüm emekli olmama yeterli ancak 56 yaşını beklemekteyim.Eşim devlet memuru size sorum ben eşim üzerinden sağlıktan faydalanabilir miyim?
  Saygılarımla

 46. Begüm Yılmaz dedi ki:

  Merhaba Hocam, bu hafta işten çıkıyorum. 2 ay sonra yurtdışına master yapmak için gideceğim. 27 yaşında olmama rağmen AT 11’den faydalanabiliyor muyum?

 47. Arzu ŞİMŞEK dedi ki:

  Merhaba, Ben SGK’dan 4A sigortalıyım. 12/09/1994 girişliyim ve 7532 günüm mevcut. Emeklilik için yaş bekliyorum.
  20 yıllık mecburi hizmet süremi tamamladığım için çalışmasam bile sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyormuyum.?

 48. ahmet araştırmacı dedi ki:

  kızım üniversiteden mezun oldu 23 yaşında
  ben memur olarak çalışıyorum.
  kızım iş buluncaya kadar benim üzerimden
  sağlık hizmetinden yararlanabilirmi ?
  cevap için teşekkürler

 49. yusuf dedi ki:

  prim günlerim dolduda geçiyor.yaş gelmeden emekli olamıyorum calişmaya devam edip sağlik hizmetlerinden faydalanıp sadece sağlık primi ödeyip gün primi ödemezsem sıkıntı olurmu?söylenilenlere gore fazla prim ödeyenlerin maaslarıda düşük oluıyormus.

 50. fatma dedi ki:

  merhaba benim ssk girişim 1996 emeklilik şartlarından 20 yıllık çalışma ve gün sayımı doldurdum.babam ssk emeklisi annem rahmetli ve bağkur emeklisiydi ssk prim ödemem yapılmadığı zaman anne yada babadan sağlık sağlık hizmetinden yararlanabiliyormuyum

 51. Burak dedi ki:

  Merhabalar 19 yaşındayım açık öğretim de okumaktayım.Bugün hastaneye gittiğim de sigortamın olmadığını fark ettim. Annem çalışıyor(sigortalı) Nasıl Sigortadan faydanabilirim

 52. HASAN dedi ki:

  4 B SİGORTALILIK KAPSAMINDA SAĞLIK HİZMETLERİNDEN HİZMET ALMAKTAYIM. üNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ ERKEK ÇOCUĞUM VAR ANCAK ÖĞRENCİ İKEN EVLENDİRDİM. oĞLUMUN EŞİDE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ BU ÇOCUKLARIN SAĞLIK HİZMETİ ALMASINDA NASIL BİR YOL İZLEYECEĞİZ. TEŞEKKÜR EDERİM.

 53. Ahmet dedi ki:

  Merhaba,

  Babam kamu emeklisi. Annem ise babamın sağlık sigortasından faydalanmakta idi. Fakat annemin adına bir şirket açtık, herhangi bir bağkur girişi ödemesi vs. yapmadık henüz ve yapamaycağız. Annem yine eskisi gibi Babamın sağlık sigortasından faydalabilir mi , bir çözüm yolu varmıdır ?

 54. Hilmi dedi ki:

  Merhabalar ben 1969 doğumluyum ve SGK pirim ödeme gün sayısı fazlasıyla dolduğu için artık ödemeyi durdurdum. 2020 şubat ayında maaş almaya hak kazanacağım. Bu arada kalan 10 ay SGK olamayacağımdan dolayı eşimin SGK sından faydalanabilir miyim? Eğer olumlu ise neler yapmalıyım. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 55. Tolga dedi ki:

  Merhaba Ben şuan 25 yaşımı doldurdum. Ön lisans mezunuyum ve şuan açık öğretim olarak üstünü tamamlıyorum. 2019 dan buyana birim her ay prim borcum gelmeye başladı. açık öğretim öğrenci belgemi versem borclarım silinir mi ve ne zamana kadar yararlana bilirim? 2. sorum ise özelde part time olarak çalışsam her ay 15 günlük sigortam olsa sgk borcu cıkarmı ve sağlıktan yararlanabilir miyim ?

 56. Mehmet dedi ki:

  Yeni evlendim eşimin sağlık sigortamdan yararlanabilmesi için bi başvuru yapmam gerekir mi

 57. Emre dedi ki:

  Öncelikle iyi günler dilerim. 25 yaşındayım üniversite öğrenimim devam etmektedir. Babam BAĞ-KUR emeklisi. Bugün hastaneye muayene olmak için gittiğimde ücretsiz muayene hizmetinden yararlanamadım. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

 58. ahmetcan dedi ki:

  eşim yabancı resmi nikah yaptık eşim benim sigortamdan nasıl faydalanabilir

 59. AYSUN TÜTÜNCÜ dedi ki:

  EŞİM EMEKLİ,OĞLUM 25 YAŞINI DOLDURDU FAKAT HALA OKUYOR,SAĞLIK HİZMETİNDEN YARARLANABLİR Mİ

 60. Kaya Ozel dedi ki:

  Hollandada yasamakta yim , haziran 8 – 2020 yilinda emekli olacagim. Temelli olarak Turkiyeye gidecegim. Hollandadaki sgk nun yardimlarindan temelli donuste faydalanamiyorum. Esim Turkiyede emekli. Onun sigortasindan faydalanabilirmiyim. Benim emekli maasim Turkiyedeki hesabima gelecek. Bu drumda ne yapmaliyim?

  Selamlarimla, Kaya Ozel

 61. alper dedi ki:

  Merhaba benim bağkur borcum var yapılandırma geldiğinde yapılandırma yaptım fakat ödemedim eşim sgk’lı onun sigortasından yararlanabilir miyim?

 62. Burcu kara dedi ki:

  Merhabalar.
  Annem babamin faal olmayan sirketin kurucusu gibi görünüyor.
  Bu yuzden emekli sandığından yararlanamiyor. Bagkurlu sayiliyor ama bagkura ödeme de yapmiyor babam.
  Bu durumda bagkur borcu ödenip tekrar babamdan faydalanabilir mi annem?
  Nasil bir yol izlemek gerekir

 63. Necla erarslan dedi ki:

  Merhabalar ben 5 aydir ssk lı calisiyorum ve calistigim yerin hastanelerle anlasmasi yok eşimin var ondan yararlana bilirmiyim muayeneye gittigimde bisorun olurmu

 64. Meliha dedi ki:

  Ben emekliyim ve eşim ben emekli olduğum için sağlıktan yararlanıyo bunu nasıl iptal edebilirim

 65. sinan dedi ki:

  emeklilik şartlarından prim gün sayımı ve çalışma süremi doldurdum yaş şartını bekliyorum şuan tam sigortalı olarak çalışıyorum ancak 1 ocaktan itibaren aylık puantaj şeklinde çalışacağım sağlık hizmetlerinden faydalanabilir miyim yada faydalanmak için ne yapmam gerekir teşekkürler

 66. Temel Tokat dedi ki:

  Benim 7500gün yatan SSK ve bagkur günüm var malum ülke şartları işler bozuldu 19 aydır bagkura borçlandım bu gidişle benim saglıktan yararlanmam söz konusu degil peki ben ne yapacagım.

 67. yaşar dedi ki:

  23.12.2019 tarihinde sgk emekliliği için başvuruda bulundum işten çıkış tarihim 24.09.2019 idi bu durumda sağlık hizmetlerinden nasıl ve hangi şartlarda ben ve ailem faydalanabiliriz

 68. uğur yıkılmaz dedi ki:

  1 yıldır sigortalıyım ama eşim yeşil kartlı gözüküyor.nasıl düzeltebiliriz.

 69. Medine aydin dedi ki:

  İyi günler dilerim babamın sgk borcu olduğu için annem de sağlıktan yararlanamiyor benim sgkmdan yararlanmasi için ne yapmalıyız.

 70. Sezgin dedi ki:

  Kolay gelsin 1 yıldır isteğe bağlı sigorta ödüyorum ama gss borcu halen devam ediyor,sağlıktan isteğe bağlı olanlar yararlanamıyor mu? Bilgi verirmisiniz…

  1. erbey dedi ki:

   kardeş,bende senin gibiyim..isteğe bağlı ödüyorum ama gss borcu var diye provizyon vermiyor..3 gün önce sgk ya gittim..bağkur borcunuz yok ama gss borcu olduğu için provizyon verilmiyor dedi…Bende ikisi ayrı şey değil mi dedim…2020 1 ocaktan sonra böyle artık dedi…Bende cimer e yazdım…kesin cevabı oradan bekliyorum…

 71. Selda dedi ki:

  Merhaba, bağkur borclusuyum. Arkadasimla ortak sirket kurduk. Ondan once vafat etmis babacimin ssk sindan yararlaniyordum. Ortak olduğum şirketten ayrıldiktan sonra yeniden babacimin sigortası üzerinden sgk sağlık yardımından yararlanabilir miyim? Bunun için ne yapmam gerekli ? Yardimci olursaniz cok sevinirim.

 72. Bülent dedi ki:

  BEN İSTEN ÇIKARILDIM .İŞSIZLIK ALIYORDUM .İŞŞIZLIKTE BU AY BİTTI.SAĞLIKTAN BEN AİLEM YARARLANMAM İÇIN NE YAPMALIYIM.NE GIBI ŞARTLAR ARINIYOR.

 73. Nuran dedi ki:

  SELAMUN aleykum efendim eşim 3 yıl önce lokanta açtı fakat bağkurunu hiç yaptırmadı borçlu görünüyor ve yararlanamiyoruz benim rahatsızlığım var tedavi olmam lazım SSK mı başlattı ve aktif görünüyor eşimde rahatsız benim SSK dan sağlık konusunda yararlanabilirmi

 74. Ferhat Tetik dedi ki:

  İyi günler babam 1993 ten tarım bağkuru var torba yasada hepsini yatırdı geriye kalan bütün prim lerini yatırım kapattı yaşı bekliyor sağliktan yarar lanırmı

 75. Fatih dedi ki:

  Annemin üzerine ticari araç var ve bağkur primlerini ödeyemiyor. Ödeyemediği için sigortadan faydalanamıyor. Babam ssk emeklisi annemin babamdan faydalanması için ne yapmalıyım.

 76. Mehtap dedi ki:

  Meraba ben sigortali çalışanım evli olan erkek bağkurlu yanlız bağkurunu yatıramıyor benim sigortamdan yararlanabilir mi sağlık kuruluşlarında

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Bağkurlusunuz terk ettiniz ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yok. Ayrıca bağkur terk tarihinden önce de en az 90 gün prim ödenmiş bağkur gününüz var. Bu durumda da terk tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımlarından yararlanırsınız.

 77. Mehmet dedi ki:

  İşten ayrıldım ve işsizlik maaşı alıyorum işkur benim GSS mi ödüyor tamm peki ben özel hastaneye gittiğimde bir çalışan gibi sagliktan yararlanabiliyor muyum 10 ay boyunca yoksa sadece devlet Hastanesi’nde mi bu sorunun cvp bilen maglisef bulamadım özel hastaneler sordum fakat net bir cvp çıkmıyor aydınlatırsanız çok sevinirim ama kesin bir cvp bekliyorum tşk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   İşsizlik ödemeniz bitene kadar faydalanabiliyorsunuz.

 78. Emin sakızcı dedi ki:

  Bagkurluyum borcum var esimin ssk dan yararlanabilir miyim ssk ya sordum yok öyle bisey dediler yardımcı olabilir misiniz doğru mudur

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Eşinizin SSK’sından faydalanabilmek için bağ-kur’unuzun pasif olması ve borcunuzun olmaması gerekmektedir.

 79. cemil dedi ki:

  ben ise girdim spas da mustahaktir provizyon alabilir diyor peki benim 18 yasindan kucuk oglum hastaneye gitmek sigortadan yararlanmasi icin bir yere basvuruda bulunuyor muyuz ve ya otomatik olarak onada esime de bu durum sistemlerden otomatik olarak faydalaniyormu merak ettim ek olarak kisileri bildirmemize.gerek var mi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Siz sağlıktan faydalanmaya başladığınızda eşinizde faydalanmaya başlayabilir. Çocuklar 18 yaşına kadar devlet güvencesinde sağlıktan faydalanabilmektedir.

 80. Zahit Hıfsı Tuncer dedi ki:

  SSK dan 6300 gün primim var ışten ayrıldığım zaman,pirim ödemeden sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanılır.işe girişi tarihim 2001 yılında şimdiden teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız diyelim. Eğer sigortalı işten ayrılış tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminiz varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız. Eğer 90 gün yoksa sadece 9 gün yararlanırsınız.
   Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız ve size işsizlik maaşı bağlandı diyelim. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sigorta gss priminiz İŞKUR tarafından ödenir. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşsizlik maaşı sona erdiği gün gün ise sağlık kapanır.

 81. Hakan dedi ki:

  Yaklasik 22 yildir sskliyim emeklilik icin yas haric diger sartlar tamam simdi kendi is yerimi actim ama bagkur yatirmadan sagliktan yararlanabilirmiyim bu mumkunse ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Belirttiğiniz gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.