Sağlıktan Yararlanma Süresi 5510 Sayılı SGK Kanununa göre belirlenmektedi. Bu yazımızda Sağlık sigortasından yararlanma şartları nelerdir, bağkur sağlıktan yararlanma şartları, genel sağlık sigortasından yararlanma şartları, Sağlık Hizmetlerinden koşulsuz faydalanabilenler kimlerdir,bağkur hastaneden yararlanma şartları nelerdir, GSS liler hangi şartlarda sağlıktan faydalanabilir  ve sağlıktan yararlanma şartları konusunda detaylı bilgi edinebilirsiniz.

[caption id="attachment_1572" align="alignleft" width="300"] SGK SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANMA ŞARTLARI NELER[/caption]

Sağlıktan Yararlanmada Koşul Aranmayan Kişiler Kimlerdir?

Aşağıdaki sayılan kişiler için sağlıktan yararlanma şartları aranmaz ve koşulsuz olarak sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler:Bu kişiler:

-18 yaşını doldurmamış olan kişiler,

-Tıbben başkasının bakımına muhtaç olan kişiler,

-Trafik kazası halleri,

-Acil haller,

-İş kazası ile meslek hastalığı halleri,

-Bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıklar,

-Kişilerin hastalanmalarına bakılmaksızın kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile insan sağlığına zararlı madde bağımlılığını önlemeye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri.

-Analık sebebiyle ayakta veya yatarak; hekim tarafından yapılacak muayene, hekimin göreceği lüzum üzerine teşhis için gereken klinik muayeneler, doğum, laboratuvar tetkik ve tahlilleri ile diğer tanı yöntemleri, konulan teşhise dayalı olarak yapılacak tıbbî müdahale ve tedaviler, hasta takibi, rahim tahliyesi, tıbbî sterilizasyon ve acil sağlık hizmetleri, ilgili kanunları gereğince sağlık meslek mensubu sayılanların hekimlerin kararı üzerine yapacakları tıbbî bakım ve tedaviler.

Yeşil Kartlıların (G-0 Gelir Seviyesi) Olanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

Yeşil kartlıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için belli bir gün şartı aranmamaktadır.Yani gelir seviyesinin belli olduğu günden itibaren Yeşil kart tescilleri yapılmakta ve tescil tarihinden itibaren sağlıktan faydalanabilmektedirler.

Genel  Sağlık Sigortalılarının SGK Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Genel Sağlık Sigortalılarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri tescil tarihinden itibaren 30 gün geçmesi ve 60 günden fazla geçmiş dönem borcunun bulunmaması gerekmektedir.Eğer Genel Sağlık sigortalısı olmadan önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da Genel Sağlık sigortasının başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa GSS sigorta tesciliniz yapılır yapılmaz SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Emekli Olan Kişiler Sağlık Hizmetlerinden Ne Zaman Faydalanabilir?

Gelir ve ya aylık bağlanan kişiler gelir ya da aylığın bağlandığı tarihten itibaren SGK Sağlık Hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. 

SSK ya da SGK Sağlık Hizmetinden Yararlanma Şartları Nelerdir?

SSK'lıların sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir.Eğer sigortalı olarak işe başlamadan  önce devam eden aktif bir sosyal güvenceniz varsa ya da sigortanızın başladığı tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 30 günlük sigorta priminiz yattıysa sigorta girişiniz yapılır yapılmaz SGK sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Bağkur'luların Sağlıktan Yararlanma Şartları Nelerdir?

Bağkur kapsamında sağlıktan yararlanma için bağkur giriş tarihinizden itibaren en az 30 gün geçmesi  ve 30 günlük prim borcunuzu ödemeniz gerekmektedir .Ayrıca bağkurlunun sağlıktan yararlanması için prim borcunun 60 günden fazla olmaması gerekmektedir. Emekli Sandığı  Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Şartları Nelerdir? Emekli sandığı çalışanlarının sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için işe başladıkları tarihten itibaren 30 gün geçmesi gerekmektedir. Ek 5 tarım sigortası sağlıktan yararlanma şartları nelerdir? Ek 5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler de SSK hizmeti olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları da SSK gibi olacaktır. Ancak Ek 5 tarım sigortasındaki fark son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun 60 günden fazla olmaması. Eğer borcunuz 60 günden fazla olursa yararlanamazsınız. Eş ve çocuğun sağlıktan yararlanma şartları nelerdir? Eğer sizin güvenceniz aktif ise yani sağlık yardımlarından yararlanabiliyorsanız resmi nikahlı eşiniz, 18 yaş altı çocuklarınız, lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklarınız, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklarınız ile yaş şartı aranmadan malul çocuklarınız da sizin sigortanızdan yararlanabilir. Sağlıktan yararlanma süresi kaç gündür? Sağlıktan yararlanma süresi toplam çalışma ya da prim ödeme sürenize göre belirlenir. Buna göre;
  • Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız diyelim. Eğer sigortalı işten ayrılış tarihinizden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminiz varsa işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımından yararlanırsınız. Eğer 90 gün yoksa sadece 9 gün yararlanırsınız.
  • Sigortalı çalışırken işten ayrıldınız ve size işsizlik maaşı bağlandı diyelim. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sigorta gss priminiz İŞKUR tarafından ödenir. İşsizlik maaşı aldığınız süre boyunca sağlıktan yararlanmaya devam edersiniz. İşsizlik maaşı sona erdiği gün  gün ise sağlık kapanır.
  • Bağkurlusunuz terk ettiniz ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yok. Ayrıca bağkur terk tarihinden önce de en az 90 gün prim ödenmiş bağkur gününüz var. Bu durumda da terk tarihinden itibaren 99 gün daha sağlık yardımlarından yararlanırsınız.
  • Emekli sandığı kapsamında çalışan memurken çeşitli sebepler ile (KHK ile atılma, istifa etme, çekilme v.s.) görevden ayrıldınız diyelim. SSK da olduğu gibi sizin de eğer görevden ayrılma tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gününüz varsa görevden ayrıldıktan sonra 99 gün süre ile daha sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkınız bulunmaktadır.
  • Eğer yukarıdaki sağlıktan yararlanma sürelerini tamamladıysanız ve devamında çalışmayacaksanız ya da bağkurlu olmayacaksanız Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeniz gerekmektedir. 2017 yılı için GSS prim tutarı 53,36 TL dir. 53,36 TL primi ödeyerek hem siz, hem eşiniz hem de sağlık sigortasından yararlanma koşullarını sağlayan çocuklarınız sağlıktan yararlanabilirsiniz.
Sağlıktan yararlanma sorgulama, bağkur sağlıktan yararlanma sorgulama  nasıl yapılır? Sağlıktan yararlanma sorgulamasını E devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz.
  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
  • E hizmetler,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu,
  • Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler,
  • Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon aktivasyon sistemi)
Eğer sağlıktan yararlanma şartlarını sağlıyorsanız SGK sisteminde Müstehaktır-provizyon alabilir şeklinde uyarı verir. Eğer işe yeni girdiyseniz ya da bağkurlu olduysanız ve 30 tam günü tamamlamadıysanız sistemde "30 günlük süreyi tamamlamadığından provizyon verilememiştir" uyarısı verir. Eğer devam eden aktif güvenceniz yoksa "1106 - Herhangi bir kapsamda genel sağlık sigortalılığınızın bulunmadığı tespit edilmiştir. Genel sağlık sigortasından faydalanmak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurmanız gerekmektedir." şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız. Bu durumda en kısa sürede SGK'ya uğrayarak GSS tescili açtırmanız gerekir. SGK Sağlık hizmetlerinden yararlanma şartları konusunda bilgi vermeye çalıştık. Eğer kafanıza takılan ya da anlayamadığınız ya da çözüm bulamadığınız bir sorun varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.
Editör: TE Bilisim