Sağlık Çalışanlarına Yıpranma Payı Çıktı mı?

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı müjdesi. Yıpranma payı bazı işlerde çalışanlara ek hizmet verilmesi ve daha erken emekli olunmasını sağlayan bir düzenlemedir. 

Yıpranma payı nedir?

Yıpranma payı diğer ismi ile fiili hizmet süresi zammı 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun ile düzenlenmiştir. Yıpranma payına tabi çalışan sigortalılar kanunda belirtilen süre kadar çalışması halinde hizmetlerine ek süre eklenir. Eklenen bu süre emeklilik yaşından da düşülür. İşte eklenen bu süre fiili hizmet zammı ya da yıpranma hakkı olarak değerlendirilir.

Örneğin Yer altı ve maden işlerinde çalışan sigortalılar çalıştıkları her 360 gün için 180 gün ek hizmet kazanırlar. Eklenen bu hizmetler aynı zamanda yer altı ve maden işlerinde çalışan sigortalının emeklilik yaşından da düşülür. Kanunda mevcut düzenlemede yıpranma payından yararlanma hakkı olan iş ve işyerleri şunlardır;

1) Kurşun ve arsenik işleri

2) Cam fabrika ve atölyeleri

3) Cıva üretimi işleri sanayii

4) Çimento fabrikaları

5) Kok fabrikalarıyla termik santraller

6) Alüminyum fabrikaları

7) Demir ve çelik fabrikaları

8)Döküm fabrikaları

8)Döküm fabrikaları

10)Yeraltı işleri

11) Radyoaktif ve radyoiyonizan maddelerle yapılan işler

12) Su altında veya su altında basınçlı hava içinde çalışmayı gerektiren işler

13)Türk Silâhlı Kuvvetlerinde

14) Emniyet ve polis mesleğinde, Milli İstihbarat Teşkilatında

15) İtfaiye veya yangın söndürme işleri

16)Basın ve gazetecilik mesleğinde

17)Türkiye Büyük Millet Meclisi

Kanunda yapılacak düzenleme ile Sağlık Çalışanları da fiili hizmet süresi zammı kapsamına alınacak.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı kimleri kapsayacak, kaç yıl için ne kadar yıpranma payı verilecek?

Kanunla yapılacak düzenleme ile Sağlıkta çalışan herkes ayrım gözetilmeksizin yıpranma payı hakkından yararlanacak. Sağlık çalışanları çalıştıkları her 5 yıla 1 yıl ek hizmet alacaklar. Aldıkları bu 1 yıllık ek süre emeklilik yaşından da düşülecek. Yani sağlık sektöründe toplamda 25 yıl çalıştıysanız 5 yıl da devlet tarafından eklenecek ve toplam hizmet süreniz 30 yıl olacak. Eklenen bu 5 yıl da emeklilik yaşından düşecek. Normalde 60 yaşında emekli olacaksanız 55 yaşında daha erken emekli olabileceksiniz.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp GÜMÜŞ nöbet tutma zorunluluğu gözetilmeksizin sağlık sektöründe çalışan herkesin yıpranma payı hakkından yararlanacağını belirtti.

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı ne zaman çıkacak?

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp GÜMÜŞ konu  ile ilgili torba yasa düzenlemesinde sona gelindiğini belirtti. Torba kanun ile ayrıca sağlık çalışanlarının özlük hakları, emeklilik hakları konusunda da düzenlemeler yer alacak. Torba yasa çalışmalarında sona gelindiğini belirten Bakan konu hakkındaki çalışmaların yakın zamanda tamamlanacağını açıkladı. Konu hakkındaki düzenlemenin en geç 2017 sonuna kadar yasalaşmasını bekliyoruz.

Lise mezunu hemşire ve ebe alınacak

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp GÜMÜŞ yapmış olduğu açıklamada torba kanun ile yapılacak düzenleme ile birlikte lise mezunu ebe ve hemşire de alacaklarını belirtti. Sağlık Bakanlığı’nda yeni açılan hastane ve tesisler ile birlikte personel açığı sayısının bir hayli arttığını belirten bakan lise mezunu ebe ve hemşire istihdam edebileceklerini açıkladı.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Ben hastanede v.h.k.i olarak çalışmaktayım. yıpranma payı tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak deniliyor. bizler yani (veri hazırlama kontrol işletmenleri) de sağlık çalışanı olarak kabul edilecek mi ve bu yasadan bizler de yararlanacak mıyız.

  2. eyt lileri de bu kapsam içine katsalar. bu kadar mağdurun az da olsa gönlünü alsalar olmaz mı?

  3. SAGLIK ÇALIŞANLARI İÇİN ÖNGÖRÜLEN FİİLİ HİZMET ZAMMI TORBA YASAYA GİRDİMİ?
    KOMİSYONA SEVKEDİLDİ Mİ? NE ZAMAN YASALAŞACAK?

  4. Merhaba çıkacak olan yıpranma payı yakın zamanda emekli olan sağlık elemanını kapsarmı acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu