Sağlık Bakanlığı’ndan İşçi ve Sözleşmeli Personel Alımı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı bünyesinde devlet hastanelerinde ve diğer sağlık kuruluşlarında çalışmak isteyen on binlerce vatandaşı yakından ilgilendiren açıklamalar Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın 2020 yılında sözleşmeli kamu personeli ve işçi alımı ilan tarihi merakla beklenirken, vatandaşların meraklarını giderecek açıklamalar yapılmaya devam ediliyor.Son olarak 2020 yılında çok sayıda personel alımı yapacağını açıklayan Sağlık Bakanlığı alımlarının ne zaman yapılacağı, KPSS’den önce mi yoksa sonra mı ilana çıkılacağı gibi sorularına cevap arayan adaylar için Sağlık Bakanlığı’ndan önemli açıklamalar yapıldı. Türkiye geneli çok sayıda sözleşmeli kamu personeli ve işçi alımı yapacak Sağlık Bakanlığı’nın güncel açıklamaları hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı tarafından 8 bin 844 kamu personelinin ataması geçtiğimiz gün tamamlandı. Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bakanlık bünyesinde herhangi bir kadroya yerleşemeyen adaylar, yeni atamaların 2020 yılında Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilecek Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan (KPSS) önce mi yoksa sonra mı olacağını araştırmaya başladı. Bunun yanı sıra on binlerce vatandaş Sağlık Bakanlığı bünyesinde bu yıl içinde yapılması gündeme gelen 2020 sözleşmeli işçi alımını yakından takip etmeye başladı.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımında Son Durum

TBMM Gazetecisi Murat Polat tarafından bugün kaleme alınan yazıda sağlık işçisi ve sağlık personeli alımı konusunda en güncel bilgiler paylaşıldı. Polat’ın kaleme aldığı son yazısında sağlık personeli ve işçi alımı kadro talebinin Cumhurbaşkanlığı’nda olduğunu ve burada onaylanmak için işlem sırası beklediği açıklandı. Daha önce Sağlık Bakanlığı bünyesinde açılması istenen kadro talebinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın gündeminde olduğunu yazan TBMM Gazetecisi Murat Polat, yeni yazısında ise kadro talebinin buradan onay alıp Cumhurbaşkanlığı’na intikal ettiğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde açılması istenen yeni kamu personeli ve işçi alımına ilişkin kadro talebinin Cumhurbaşkanlığı’nda olduğunu, kadro talebinin bu makamda kısa süre içinde onaylanacağını aktaran Murat Polat, kadro talebinin onaylanmasının ardından Sağlık Bakanlığı’nın işçi ve yeni sözleşmeli sağlık personeli alımı için harekete geçeceğini söyledi.

Sözleşmeli Personel ve İşçi Alımı Ne Zaman Olacak?

Daha önceden kişisel sosyal medya hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TBMM Gazetecisi Murat Polat, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştüğünü ve Bakanın alımları 2020 yılı KPSS’den önce yapma planı olduğunu belirtti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, “8 bin 844 personel alımının haricinde Sağlık Bakanlığı bünyesindeki kamu kurumlarında görevlendirilmek üzere işçi, hemşire, tekniker ve teknisyen alımı için çalışma başlattık.” 2020 KPSS’den önce ilan verip alımları tamamlayacağız.” dediğini aktaran Murat Polat önümüzdeki günlerde konuyla ilgili resmi açıklamanın geleceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Hangi Kadrolarda Alım Yapacak?

Sağlık Bakanlığı’nın işçi, sağlık personeli, tekniker, teknisyen gibi kadrolarda yeni personel alımı yapabilmek için kadro talebinin Cumhurbaşkanlığı’ndan onaylanmasının ardından ilanın mayıs – haziran döneminde kamuoyuna duyurulacağı bekleniyor. Sağlık Bakanlığı bünyesinde işçi alımının yapılacağı kadrolar belli olmaya başladı. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde açıklanması beklenen işçi alımında bakanlık bünyesinde görevlendirilecek işçilerin şu kadrolarda istihdam edilmesi bekleniyor:

 • Hasta kabul personeli
 • Ambulans şoförü
 • Klinik destek elemanı
 • Veri giriş kontrol işletmeni
 • Yardımcı klinik elemanı
 • Marangoz
 • Boyacı
 • İnşaat elemanı
 • Kaynakçı
 • Şoför
 • Bilgisayar elemanı
 • Temizlik görevlisi
 • Biyomedikal cihaz teknolojileri servis destek elemanı
 • Elektrikçi
 • Güvenlik görevlisi
 • Acil tıp teknisyeni

Mekanik teknisyen

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu