Sağlık Bakanlığı’ndan Açıklama Geldi! 2020 Yılı 2. Dönem Kadro Dağılımı Duyuruldu

Sağlık Bakanlığı’nın merakla beklenen 2020 yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası Duyurusu hakkında açıklama yapıldı. Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden kamuoyuna duyurulan açıklamada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilecek Tabip ve Uzman Tabip Alımı için kadro dağımı hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan en güncel duyuruda, “Münhal kadrolar yayımlanmıştır. Başvurular 16 Nisan 2020 Perşembe – 20 Nisan 2020 Pazartesi tarihleri arasında Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden alınacaktır.” ifadeleri kullanıldı. 2020 yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan duyuru ve kadro dağılımı hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Kura Başvuru Adresi Açıklandı!

Bakanlığın resmi internet sayfası üzerinden kamuoyuna duyurulan ilanda başvuruların Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinde yer alan Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden e-Devlet Kapısı kimlik doğrulama sistemi ile giriş yapılarak kura takviminde belirtilen süreler içinde yapılacağı açıklandı. Kura yeri ve saatinin yine Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet adresi olan (https://yhgm.saglik.gov.tr) adresinden başvuru sahiplerine ilan edileceği ve bu kişilere ayrıca bildirimde bulunulmayacağı bildirildi.

Başvuru yapacak adayların , kura takviminde belirtilen tarihler arasına PBS sistemi aracılığıyla Sağlık Bakanlığı’nın başvuru formunu elektronik ortamda doldurup tercihlerini kaydettikten sonra gerekli onaylamaları yapmaları gerektiği açıklandı. Kesinleştirme işlemi yapıldıktan sonra yani adayların sisteme onay vermesinin ardından başvuru bilgileri ve tercihlerde değişiklik yapılmayacağı duyuruldu. Ayrıca kesinleştirilmeyen başvuruların Sağlık Bakanlığı tarafından dikkate alınmayacağı bildirildi. Kesinleştirilen yani adaylar tarafından onaylanan başvuru formunun fiziki evrak olarak ayrıca Bakanlığın adresine posta yolu ile gönderilmesine gerek olmadığı açıklandı.

Personel Bilgi Sistemi (PBS) Başvuru Kadroları

Sağlık Bakanlığı’nın ilan ettiği kadrolara başvuruda bulunacak adayların Personel Bilgi Sistemi (PBS) üzerinden açılacak münhal yerleri göz önünde bulundurarak ilan edilen takvim çerçevesinde en fazla 10 adet tercihte bulunabilecekleri açıklandı. Genel kura ile yerleşmek istediğini belirten adayların, tercihlerine yerleşememesi halinde boş kalan münhallere genel kura ile yerleştirileceği duyuruldu. Uzman tabip kadrolarına;

  • Aile hekimi uzmanı
  • İç hastalıkları uzmanı
  • Göğüs hastalıkları uzmanı
  • Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı

olanların müracaat edebilecekleri bildirildi. Kura ile yerleştirme işlem sürecinde branşların dikkate alınmayacağı ve uzman tabip kadrolarına bu branşların haricinde farklı bir müracaat kabul edilmeyeceği açıklandı. Devlet memurluğundan çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmalarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 97. maddesinde belirtilen sürelerin dikkate alınacağı açıklandı. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kadrolarına yerleştirilen adayların atama tebligatında, adayın başvuruda belirttiği adres esas alınacağı için adayların bu adres bilgilerini doğru ve eksiksiz bildirimleri gerektiği hatırlatıldı.

Sağlık Bakanlığı Kurasına Başvurabilecek Adaylar ve Aranan Şartlar

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde belirtilen genel şartlar
  • İlk defa ve yeniden atanmak isteyen ve 3359 sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü bulunmayan tabip ve uzman tabipler
  • 657 sayılı Kanuna tabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan ve kura son başvuru tarihi itibariyle Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olan tabip ve uzman tabipler

Bu şartları taşıyan adayların 16 Nisan – 20 Nisan 2020 tarihleri arasında PBS üzerinden başvurularını tamamlamaları gerektiği açıklandı. Sağlık Bakanlığı 2020 yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası’nın gerçekleştirilme tarihi 22 Nisan 2020 Çarşamba tarihi olarak belirlendi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu