Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Ataması Başvuru Detayları Belli Oldu

Sağlık Bakanlığı’nın kaç personel alımı yapacağı vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce yapılan 12 bin sağlık personeli atamasının açıklanmasıyla birlikte personel alımı sürecinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeli personel alımı ile ilgili beklenen açıklama ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’den geldi. Sağlık Bakanlığı’nın personel atamasında şimdi nasıl bir süreç izlenecek? ÖSYM yerleştirmeleri nasıl yapacak? Sağlık Bakanlığı personel alımı ile ilgili son detayları haberimizden öğrenebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı 2020 yılında bakanlık bünyesinde çok sayıda kadroda daimi veya sözleşmeli olarak istihdam etmek üzere yeni sağlık personeli alımı gerçekleştiriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan kamu personel alımı ilanında başvuru şartlarına uygun olduğu tespit edilen ve başvuruları kabul edilen adayların;

 • Hemşire,
 • Sağlık teknisyeni / sağlık teknikeri,
 • Psikolog,
 • Sosyal çalışmacı,
 • Biyolog,
 • Odyolog,
 • Çocuk gelişimcisi,
 • Diyeetisyen,
 • Fizyoterapist,
 • İş ve uğraşı terapisti,
 • Dil ve konuşma terapisti,
 • Perfüzyonist,
 • Sağlık fizikçisi

gibi unvanlarda bakanlığın çeşitli birimlerinde görevlendirileceği açıklandı. Sözleşmeli personel olarak işe alınacak olan adayların Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üzerinden gerçekleştirilen başvuru sonucu sona erdir. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel atamasının nasıl gerçekleştirileceği merak konusu oldu.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Yerleştirmenin Yapılması

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan sözleşmeli personel alımı ilanında sözleşmeli pozisyonlara yapılan atamaların ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılacağı açıklandı. Yerleştirme sürecinde aynı puanı alan adayları arasından mezuniyet tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bu durumun da aynı olması halinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacağı kaydedildi. Sağlık Bakanlığı bünyesinde adayların yerleştirmelerinin yapılmasında ÖSYM tarafından sınava girilen öğrenim düzeyi, cinsiyet, mezun olunan program ile sözleşmeli pozisyonlar için aranan nitelikler arasındaki tutarlılığın kontrol edileceği aktarıldı. Eğer adayların bu şartlarında bir tutarsızlık olması halinde söz konusu tercihin iptal edileceği kaydedildi.

Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personel atamalarında adayların ÖSYM kayıtlarında bulunan bilgilerin esas alınacağı aktarıldı. Bu bilgilerde gerçeğe uymayan hususların tespit edilmesi durumunda, ataması yapılan adayların kurumlara atamalarının yapılmayacağı aktarıldı. Yerleştirme işleminde adayların mevcut puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle sözleşmeli pozisyonlara atanacağı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Sözleşmeli Personel Yerleştirme Sonuçlarının Duyurulması

Adayların yerleştirme sonuçlarını ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecekleri açıklandı. Yerleştirme sonuçları ile ilgili olarak adaylara posta yoluyla herhangi bir belgenin gönderilmeyeceği belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından atanan sözleşmeli personelin yerleştirme bilgileri, ÖSYM tarafından ilgili kurumlara elektronik ortamda verileceği açıklandı. Sözleşmeli pozisyonlara yerleşen adayların atanmak üzere doğrudan yerleştikleri kuruma başvurularını gerekli belgelerle birlikte yapmaları gerektiği Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden duyuruldu.

ÖSYM tarafından sözleşmeli pozisyonlara yerleştirilen adayların atama işlemlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacağı belirtildi. Yerleştirildikleri halde atama için öngörülen niteliklere sahip olmayan veya gerekli belgeleri süresi içinde yerleştirildiği kuruma teslim etmeyen adayların atamalarının iptal edileceği açıklandı.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) yüksek puan almanın kılavuzda yer alan sözleşmeli pozisyonlara yerleştirmede tek başına bir hak teşkil etmeyeceği duyuruldu. Sağlık Bakanlığı’nın atama için öngördüğü niteliklere sahip olmayan adayların yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedecekleri belirtildi. Yanlış, yanıltıcı ve yalan beyanda bulunanların atamaları iptal edileceği ve bu durumdan dolayı bir hak iddia edemeyecekleri belirtildi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu