Kamu hastanelerinde ve sağlık merkezlerinde çalışmak isteyen sağlık personeli adaylarını yakından ilgilendiren Sağlık Bakanlığı 2 bin 180 personel alımı ilanı yayınlandı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Sağlık Bakanlığı personel alımı ilanında, çeşitli mesleklerden yapılan alımlarda adaylarda aranan başvuru şartları da ilan detaylarında yer aldı. Yayımlanan duyuruda, “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92 nci maddesinin birinci fıkrası ile Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 15 inci maddesi hükümleri gereğince; Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile diğer kamu kurumlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4-A maddesi kapsamında olan, ancak çeşitli nedenlerden dolayı bu görevlerinden ayrılmak zorunda kalan personeller arasından 2180 kişi istihdam edilecektir.” ifadeleri kullanıldı. Sağlık Bakanlığı’nın kura ile yaptığı 2 bin 180 personel alımı ilanı hakkında bilinmesi gereken detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı Alım Yapılacak Kadrolar ve Başvuru Özel Şartları

Sağlık Bakanlığı bünyesinde kamu hastanelerinde daimi olarak istihdam edilecek 2 bin 180 personel alımı ilanında alım yapılan kadrolar ile bu kadrolara başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan özel başvuru şartları şu şekilde sıralandı:
 • Sağlık Memuru (Diş Protezi) unvan ve branşına; Sağlık Memuru (Diş), Sağlık Memuru (Diş protezi), Diş Teknisyeni veya Diş Protez Teknisyeni unvan ve branşlarında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabileceklerdir.
 • Sağlık Memuru (Ortopedi) unvan ve branşına; Sağlık memuru (Ortopedi), Sağlık Memuru (Protez/Ortez), Ortopedi Teknisyeni veya Protez/Ortez Teknisyeni unvan ve branşlarında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabileceklerdir.
 • Sağlık Teknikeri (Ağız ve Diş Sağlığı) unvan ve branşına; Ağız Diş Sağlığı Teknikeri, Ağız ve Diş Sağlığı, Diş Klinik Yardımcısı, unvan ve branşlarında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabileceklerdir.
 • Sağlık Teknikeri (Diş Protezi) unvan ve branşına; Sağlık Teknikeri (Diş), Sağlık Teknikeri (Diş Protez), Diş Protez Teknikerliği veya Diş Protez Teknolojisi unvan ve branşlarında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabileceklerdir
 • Sağlık Teknikeri (Fizik Tedavi) unvan ve branşına; Sağlık Teknikeri (Fizik Tedavi), Sağlık Teknikeri (Fizyoterapi) veya Sağlık Teknikeri (Hidroterapi) unvan ve branşında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabilecektir.
 • Sağlık Teknikeri (Ortopedi) unvan ve branşına; Sağlık Teknikeri (Ortopedi) veya Sağlık Teknikeri (Protez/Ortez) unvan ve branşında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabilecektir.
 • Sağlık Teknikeri (Patolojik Anatomi) unvan ve branşına; Sağlık Teknikeri (Patolojik Anatomi) veya Sağlık Teknikeri (Patoloji) unvan ve branşında çalışmaktayken istifa edenler başvuru yapabilecektir.
 • Sağlık Teknikeri (Laboratuvar) unvan ve branşına; Sağlık Teknikeri (Laboratuvar) veya Sağlık Teknikeri (Tıbbi Laboratuvar) branşlarında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabileceklerdir.
 • Laborant unvanına; Ortaöğretim kurumlarının tıbbi laboratuvar alanı - tıbbi laboratuvar teknisyenliği dalından veya sağlık laboratuvarı, tıbbi laboratuvar, tıbbi laboratuvar teknikleri, tıbbi laboratuvar teknikleri ön lisans programlarının birinden mezun olup Laborant unvanında çalışmakta iken istifa edenler başvuru yapabileceklerdir.

Sağlık Bakanlığı Atama Takvimi

Diplomalarında branşı bulunmayan adaylar arasından Sağlık Memuru veya Sağlık Teknisyeni unvanlarında çalışmakta iken istifa edenler ilan edilen Sağlık Memuru (Toplum Sağlığı) unvanına, Sağlık Teknikeri unvanlarında çalışmakta iken istifa edenler ise ilan edilen Sağlık Teknikeri (YOK) unvanına müracaat etmeleri gerektiği bildirildi. Sağlık Bakanlığı’nın kura ile 2 bin 180 personel atamasında takvim şu şekilde belirlendi:
 • 17-23 Haziran Salı (Saat 18.00’e kadar) Personel Başkanlığı Sistemi üzerinden online başvuruların yapılması
 • 3 Temmuz 2020 Cuma kura tarihi
 • 4 Ağustos 2020 Salı (Saat 18.00’e kadar) Atamaya esas evrakların son beyan tarihi
Editör: TE Bilisim