Sağlık Bakanlığı 18 Bin Personel Alımı Bugün Sona Eriyor! Nereden Başvuru Yapılacak?

Türkiye’de iş sahibi olmak isteyen on binlerce sağlık personeli adayını yakından ilgilendiren süreçte sona geliniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından 81 il genelinde toplam 18 bin personel alımı yapılacağı daha önceden duyurulmuştu. Sağlık Bakanlığı’nın personel alımı başvuruları 1 Nisan 2020 (bugün) tarihi itibarıyla sona erecek. Kamu hastanelerinde ve sağlık merkezlerinde sağlık personeli olarak çalışmak isteyenleri yakından ilgilendiren ilanda adaylarda aranan başvuru şartları ve adayların başvuru yöntemleri açıklandı. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan koşuluna göre ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılarak personel alımı gerçekleşeceği bildirildi. Sağlık Bakanlığı’nın 14 farklı branştan Türkiye genelinde 18 bin sağlık personeli alımı ilanı detaylarını haberimizde bulabilirsiniz.

İlk olarak 26 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan kamu personeli alımı ilanı şeklinde duyurulan Sağlık Bakanlığı personel alımı başvurularında son düzlüğe girildi. Türkiye genelinde kamu hastaneleri ve sağlık merkezlerinde daimi olarak istihdam edilmek üzere 14 farklı branştan toplam 18 bin personel alımı yapılacağını duyuran Sağlık Bakanlığı, hangi kadrolara kaç personel alımı gerçekleştirileceğini de yayımladığı ilan detaylarında duyurdu. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kamu hastanelerinde çalışmak isteyen personel adaylarının başvurularını bugün saat 23.59’a kadar ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve şifresini girerek tamamlanması gerektiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Hangi Kadrolara Personel Alımı Yapacak?

Türkiye genelinde 18 bin sağlık personeli alımı yapacağını duyuran Sağlık Bakanlığı ayrıca adaylarda aranan başvuru şartlarını da açıkladı. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartına göre yapılacak işe alım sürecinde ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacağı kaydedildi. Sağlık Bakanlığı’nın bugün tarihi itibarıyla sona erecek 18 bin personel alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyenler için şu kadrolarda personel istihdam edileceği duyuruldu:

 • Biyolog
 • Çocuk gelişimcisi
 • Dil ve konuşma terapisti
 • Diyetisyen
 • Ebe
 • Fizyoterapist
 • Hemşire
 • İş ve uğraşı terapisti (ergoterapist)
 • Odyolog
 • Perfüzyonist
 • Psikolog
 • Sağlık fizikçisi
 • Sosyal çalışmacı ve sağlık teknikeri

Bakanlık tarafından yapılan Resmi Gazete’nin kamu personeli ilanları üzerinden yayımlanan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde toplam 18.000 sözleşmeli sağlık personeli alınacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı 18 Bin Personel Alımı Genel Hususlar

Sağlık Bakanlığı bünyesinde 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesine göre veya Sağlık Bakanlığı ya da diğer kamu kurum ve kuruluşlarında (üniversite hastaneleri dahil) 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre sözleşmeli personel statüsünde çalışmakta iken; hizmet sözleşmeleri sona erenler veya bu kılavuzdaki sözleşmeli pozisyonlara yerleştirilmek üzere tercih yapanlar hakkında 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasında ve 6.6.1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında yer alan hükümlerin uygulanacağı göz önünde bulundurulmalıdır.” açıklaması yapıldı.

Ayrıca personel alımı başvurusu yapacak adaylar arasında Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında belirtilen istisnalar kapsamına girmeyenlerin atamalarının yapılmayacağı bilgisi paylaşıldı. Sağlık Bakanlığı 18 bin personel alımı başvuruları online platform üzerinden doldurulacak başvuru formu ile bu gece saat 23:59’a kadar ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden kabul edilecek.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu