Sağlık Bakanlığı 18 Bin Personel Alımı Başvuruları Başladı!

Sağlık Bakanlığı personel alımı ilanlarını yakından takip edenler için sevindirici haber geldi. 26 Mart 2020 (bugün) tarihi itibarıyla Sağlık Bakanlığı’nın 14 farklı branştan yaptığı 18 bin personel alımına başvurular resmen başladı. Sağlık Bakanlığı bünyesinde alımı yapılacak personelin en az lise, Önlisans ve lisans mezunu öğrenim düzeylerinden olacağı belirtildi. Hangi kadroya ne kadar personel alımı yapılacağına ilişkin detaylar kamuoyuna sunuldu. Sağlık Bakanlığı bünyesinde kamu hastanelerinde ve sağlık kuruluşlarında daimi istihdam edilmek üzere 14 farklı branştan 18 bin personel alımı ilanına başvuruların nasıl yapılacağına dair tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden kamu hastaneleri ve sağlık merkezlerinde görevlendirilmek üzere 18 bin sağlık personeli alımı yapılacağı duyuruldu. Bakanlık bünyesinde 14 farklı branştan personel alımı yapılacağı belirtilirken, hangi kadrolara kaç personel alımı yapılacağı ve başvuruların hangi makama iletileceğine dair detaylı bilgiler de ilan metninde yer aldı. Sağlık Bakanlığı 18 bin personel alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyenler için ilana başvuru tarihi 26 Mart 2020 (bugün) olarak belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Hangi Kadrolara Personel Alımı Yapacak?

Sağlık Bakanlığı’nın 18 bin yeni personel alımı ilanında istihdam edilecek sağlık çalışanlarının 14 farklı branştan olacağı belirtildi. Buna göre bakanlık bünyesinde istihdam edilmek isteyen adayların şu branşlardan alınacağı açıklandı:

 • Biyolog
 • Çocuk gelişimcisi
 • Dil ve konuşma terapisti
 • Diyetisyen
 • Ebe
 • Fizyoterapist
 • Hemşire
 • İş ve uğraşı terapisti (Ergoterapist)
 • Odyolog
 • Perfüzyonist
 • Psikolog
 • Sağlık fizikçisi
 • Sosyal çalışmacı ve sağlık teknikeri

Sağlık Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılan 18 bin yeni sağlık çalışanı alımı ilanında, “Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı hizmet birimlerinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilmek üzere Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde toplam 18.000 sözleşmeli sağlık personeli alınacaktır.” ifadeleri kullanıldı. Bunun yanı sıra ilana başvuruda bulunmak isteyen adaylarda aranan başvuru şartlarına da yer verildi.

Sağlık Bakanlığı KPSS Puanı ile Personel Alımı Yapıyor

Sağlık Bakanlığı’nın 18 bin yeni personel alımı ilanına başvuruda bulunmak isteyen adaylarda Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) puan şartı arandığı belirtildi. Ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeylerinde tercih yapabilecek sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarının bulunduğu KPSS 2020/5 tercih kılavuzunun ÖSYM’nin resmi internet sitesi aracılığıyla yayınlanacağı bildirildi. Tercih işlemlerinde lisans düzeyindeki pozisyonlar için adayların 2018 – KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim düzeyindeki pozisyonlar için 2018 – KPSS ortaöğretim ve 2018 KPSS önlisans sınav sonuçlarının kullanılacağı açıklandı.

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Tercihleri Ne Zaman Yapılacak?

Sağlık Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapılan güncel açıklamaya göre adayların tercihlerini 26 Mart 2020 tarihinden itibaren 1 Nisan 2020 tarihine kadar yapabilecekleri açıklandı. Tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre hareket etmesi gereken adayların başvuru işlemleri sırasında ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresini girerek başvurularını tamamlayabilecekleri belirtildi. ÖSYM ve Sağlık Bakanlığı’na online platform dışında posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listelerinin geçerli olmayacağı açıklandı. Sağlık Bakanlığı’nın pozisyonlara yerleşenlerden, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ek 1 inci maddesinin üç ve dördüncü fıkralarında belirtilen istisnalar kapsamına girmeyenlerin atamalarının yapılmayacağı bildirildi.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu