İş Göremezlik Ödemesi Nedir?

02.03.2018
118
A+
A-
İş Göremezlik Ödemesi Nedir?

Sigortalı olarak çalışıyorsunuz. Hastalandınız, meslek hastalığına yakalandınız, iş kazası geçirdiniz ya da doğum yaptınız diyelim. Bu durumda hastane size rapor yazar. Rapor aldığınız bu sürelerde de işveren tarafından maaşınız ödenmez. Rapor aldığınız süre boyunca ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. İşte yapılan bu ödeme iş göremezlik ödemesi olarak adlandırılır.Bu yazımızda ise işgörmezlik ödeme şartları, sgk işgöremezlik ödemesi nasıl ve nereden alınır gibi konular hakkında daha detaylı bilgiler sunulacaktır.

iş görememezlik parası hesaplama başlıklı yazımızdan raporlu olduğunuz sürelere ait bilgileri girerek ne kadar ödeme alabileceğinizi kendiniz hesaplayabilir, ayrıca aşağıdaki yorum bölümünden ne kadar iş göremezlik parası alabileceğinizi bize de sorabilirsiniz.

 İş göremezlik ödeme alma şartları nelerdir, nasıl alınır?

Ssk işgöremezlik ödemesi alabilme şartları raporu hangi sebepten aldığınıza göre farklılık göstermektedir. Buna göre;

 • Hastalıktan dolayı is goremezlik ödemesi alabilmeniz için rapor aldığınız tarihte aktif çalışan olmanız ve rapor aldığınız tarihten önceki son 1 yılda en az 90 gün sigorta priminizin olması gerekmektedir. Hastalıktan dolayı istirahat ödemesinde raporlu olunan ilk 2 güne ödeme yapılmamaktadır. Yani siz hastalıktan dolayı 10 günlük bir sgk geçici iş göremezlik raporu aldıysanız SGK buna 8 günlük ödeme yapar.
 • Eğer iş kazasından dolayı iş görememzlik raporu aldıysanız 1 günlük sigorta bile ödeme alabilmeniz için yeterlidir. 90 gün şartı aranmaz. İş kazası sonucu iş göremezlik ödemeleri raporlu olunan sürenin tamamı için yapılır. İş kazası işgöremezlik ödemesi başlıklı yazımızdan konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.
 • Eğer hamilelikten dolayı ssk is goremezlik raporu aldıysanız işgöremezlik ödemesinden yararlanabilmeniz için iş göremzlik raporu aldığınız tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta priminizin yatmış olması gerekmektedir. Doğum nedeni ile rapor aldığınızda SGK size toplamda 112 günlük sgk iş göremezlik ödemesi yapar.

Hastalık Raporlarında geçici iş görmezlik ödemesi kaç gün için alınır, nasıl hesaplanır ?

Hastalıktan dolayı 4a iş göremezlik ödemesi hesaplanırken rapor aldığınız tarihten önceki son üç aylık brüt kazancınıza bakılır. Son 3 aylık brüt kazancınızın toplamı son 3 ayın gün sayısına bölünür. Çıkan sonucun ise 2/3’ü ayakta tedavi için 1 günlük iş göremezlik, ödemesi olarak yapılır. Yatarak tedavide ise bunun 1/2’si 1 günlük işgörememezlik ödemesi olarak yapılır.

Örnek:01.10.2014-10.10.2014 tarihleri arasında hastalıktan dolayı geçici isgoremezlik  raporu almış olduğunuzu ve brüt kazancınız ile gün bilgilerinizin şöyle olduğunu varsayalım.

            2014-07=1.200,00 T.L-30 gün

            2014-08=1.134,00 T.L-30 gün

            2014-08=1.150,00 T.L.-30 gün

Günlük alacağımız tutarı hesaplamak için hastalık raporu aldığımız aydan önceki son 3 ay kazancını toplayıp son üç aydaki toplam gün sayısına bölüyoruz.Çıkan sonucun da 2/3’ünü alıyoruz.Bu sonuç Sosyal Güvenlik Kurumundan sgk iş göremezlik ödemesi için alacağımız günlük ödemeyi gösterir.

 1200+1134+1150/90*2/3=25,80 T.L   =   Günlük ödeme tutarı.

Hastalık raporlarında 3. Günden sonra ödeme yapıldığından 10 günlük raporun 8 günü tarafınıza ödenmekte dolayısıyla örnekteki sigortalının alacağı para 8*25,80 T.L=206,40 TL etmektedir.

İs goremezlik parasi hangi bankadan alınır,İş göremezlik ödemesi sorgulama, 4a/4b işgöremezlik ödemesi görme

 4a/4b işgöremezlik ödemesi 20 Temmuz 2017 tarihinden önce Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmakta iken Sosyal Güvenlik Kurumu ile PTT arasında imzalanan protokol gereği 20 Temmuz 2017 tarihinden itibaren iş göremezlik ödeneği ödemeleri PTT’den alınabilecek. Eğer daha önce Ziraat Bankasına gönderilen ve ayın 8-14’ü arasında almadığınız için sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına düşen işgörmezlik ödemesi varsa bu parayı da SGK sistemlerine hesap tanımlayarak iade alabilirsiniz.  başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İş göremezlik sorgulama işlemini e devlet sisteminden T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile giriş yaparak yapabilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu/Ortak Hizmetler/4a-4b işgöremezlik ödemesi sorgulama menüsünden geçici iş göremezlik ödemesinin ne kadar olduğunu kolayca sorgulayabilirsiniz.

E devlet iş göremezlik parası görünmüyor ne yapmam gerekir?

E devlet iş göremezlik ödemesi sorgulama işlemi sonucunda sistem Bilgi Yok şeklinde uyarı veriyorsa henüz ödeme işleminiz Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanmamış anlamına gelir. Bu süreçte işyerinizin bağlı bulunduğu SGK’dan bilgi alabilirsiniz. İş göremezlik ödeme sorgulama sonucu;

 • Merkeze gönderildi yazıyorsa ödemeniz onaylanmış demektir. En geç 1 hafta içinde PTT’den alabilirsiniz.
 • Bankaya gönderildi şeklinde yazıyorsa ödemeniz PTT’ye gönderilmiş demektir. Hemen alabilirsiniz.
 • Emanete alındı yazıyorsa yukarıda belirttiğimiz şekilde hesap tanımlaması yaparak ödemenin iadesini almanız gerekir.

İki günlük 4a iş göremezlik raporuna SGK ödeme yapar mı, işveren maaştan keser mi, 2 güne ödeme yapar mı?

Hastalıktan dolayı alınan sgk iş görmezlik raporlarında yukarıda da belirttiğimiz üzere SGK ilk 2 güne ödeme yapmaz. Dolayısıyla almış olduğunuz 1 günlük ya da 2 günlük raporların ödemesini SGK’dan alamazsınız. Bu 1-2 günlük is göremezlik raporlarında işveren de size maaş ödemek zorunda değildir.

İşgöremezlik ödeme sistemi parolası nedir, nereden alınır?

Bu kısım işvereni bağlayan bir kısımdır. İşveren olarak rapor alan bir çalışanın çalışmadığına dair bildirimini Sağlık Geri Ödeme Sistemi diğer ismi ile vizite giriş sisteminden yapmanız gerekir. Bu sisteme SGK tarafından işyeri için verilen kullanıcı kodu ve işyeri şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı kodu ve şifre görüntülemesini e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 124 YORUM
 1. recep yücel dedi ki:

  ben recep yücel benim boynumda pilatin var belimde pilatin var veçalışacak drumda değilim yani ağır iş yapaz raporumda var fakat eyete çıktığımda bana 100/4 gibi rapor gsteriyor boynumdan 1 belimden4 kasımdan1 burnumdanda oparasyon geçirdim halende rahatsızım bel ağrılarım çok şidetli ne yapmam gerekiyor

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Emekli olabilmeniz için iş gücü kayıp oranınızın en az %40 ve üzerinde olması gerekiyor.Aksi halde emekli olma şansınız yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. Ali dedi ki:

  Raporum var ama 1ay geçti ama ödeme yapılmadı

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Konuyla ilgili lütfen bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik merkezinden bilgi alın.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. mahmut bor dedi ki:

  Hocam ben doktordan 5 günlük rapor aldım ama benim işyeri sigortani kaçmıyoruz dedi raporu almadı genede sgkadan para alirmiyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   İşveren raporlu sürelerde çalıştı diye bildirim yaptıysa alamazsınız. Çalışmadı diye yaptıysa alabilirsiniz.

 4. Sevda dedi ki:

  Benim nisanda raporum bitti ama hastane raporu onaylamamis bugun onayladi acaba dogum rapor parasini ne zaman alabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Raporunuzda bir sıkıntı yoksa başka temmuz 8-14 arasında alabilirsiniz. Yine de SGK’ya bir sorun.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. Burak dedi ki:

  Merhaba. Bu ücret çalışmadığı analık izni sürecinde maaşını eksiksiz alan 4/b li kamu personeli için geçerli olmaması lazım değil mi ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   4/B kapsamında sözleşmeli çalışan personelin analık iznindeyken maaşları ödenmeye devam edildiği için ayrıca analık iş göremezlik ödemesi yapılmaz.

   1. Burak dedi ki:

    Hocam bu ücretin verilmeyeceğini söyleyen yasa lazım bana. Ekte sunabilmek için. Yardımcı olabilme şansınız var mı ?

 6. Ahmet dedi ki:

  eşime 90 günü doldurmadığı gerekçesiyle ödeme yapılmıyor. Ancak kendisi 2015 yılı boyunca bağkur primi ödedi. 2016 başından beri de SSK’lı. Bağkura ödenen prim bu 90 gün kapsamına alınmaz mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Maalesef Bağ-Kur kapsamında ödenen prim esas alınmıyor 90 gün hesabında.

 7. Sema dedi ki:

  17 günlük hastalık nedeniyle raporum var bu sene 26 sgk prim geçen sene126 prim var.alinabilir mi

 8. zuhal dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar benim geçmiş yıllarda ziraat bankasına yatırılmış ama hala almadığım bi miktar iş görememezlik raporu ödemelerim var hâlâ alabilirmiyim bankadan? Birde eğer alabiliyorsam nasıl alacağım. Yardımcı olurmusunuz? Teşekkürler

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bu ayın 8-14 ‘ü arasında Ziraat Bankasına uğrayın. Eğer hala ödemeniz gelmediyse SGK’ya bir dilekçe verin.
   Saygılarımızla.

 9. hazal dedi ki:

  su anda iki aylık hamileyim çalıştığım işyerine işkur üzerinden girdim ve bu ayın sonunda işkurla anlasmam bitecek çalıştığım işyeri eylülün 1 nde sigortalı edecek beni kasımın sonunda işten cıksam işgörememzlik ödeneği alabilir miyim 6 aylık hamile oluyorum o zaman

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli okurumuz,
   32. Haftada doğum öncesi rapor aldığınız da aktif çalışan iseniz ve doğum yaptığınız tarihten önce de 90 gün prim olursa ödeme alabilirsiniz.
   Saygılarımızla

 10. muharrem dedi ki:

  ameliyattan sonra aynı gün hastanede kaldım ertesi gün taburcu oldum 1 ay rapor yazıldı bu 1 aylık rapor parasını yatarak tedavi mi yoksa ayakta tedavi olarak alırım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Bir aylık raporun 29 günü için ödemeniz ayakta olarak yapılır.
   Saygılarımızla.

 11. ibrahim dedi ki:

  HASTALIK EMANETE ALINTI 36.67 01.06.2016 30.05.2016 01.06.2016 08.06.2016
  HASTALIK EMANETE ALINTI 220.0 09.06.2016 02.06.2016 09.06.2016 04.07.2016
  HASTALIK EMANETE ALINTI 513.33 23.06.2016 10.06.2016 23.06.2016 13.07.2016
  HASTALIK EMANETE ALINTI 293.33 01.07.2016 24.06.2016 01.07.2016 05.08.2016emete alındı dıyor bunu nasıl alabılırım ve rapor toplam 33 gun nedenasgari ucret almıorumda 972 tl alıorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Ödemeniz emanete alındıysa bunun için SGK’ya başvuru yaparak banka hesabınızı tanımlatmanız gerekir.
   Eğer Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf bank ya da Akbankta hesabınız varsa bu hesabınızı sisteme tanımlatabilirsiniz. Ödemeniz hesabınıza gönderilir.
   Saygılarımızla.

 12. rsb dedi ki:

  Merhabalar,

  Maaşımı net maaş üzerinden alıyorum. Yukarda brüt ücret üzerinden hesaplama yapıldığını yazmışsınız. Sgkya yatan ücret üzerinden mi değerlendiriliyor, yoksa son 3 aylık elime geçen paraya göre mi hesaplamalıyım?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Rapor tarihinden önceki Son 3 aylık brüt kazanç toplamı ve son 3 aylık toplam gün sayısına göre hesap yapılıyor.

 13. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, edevlet’te birkaç hafta evvel yapılacak ödemenin tutarını görebilmiştim, bugün baktığımda hiçbir ödeme bilgisi bulunmuyor.. Bunun sebebi ne olabilir? Nasıl araştırabilirim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK’ya sorun lütfen.

 14. Ayşegül Kaya dedi ki:

  Merhaba, Temmuz 2015 tarihinden beri tedavim devam ettiği icin raporluyum. Agustos-Eylül-Ekim 2016 aylarını kapsayan 90 günlük raporun ödemesi önceki aylara göre daha düsük tutarda yapıldı. Rapor süresi uzun olunca tutarda belirli bir süre sonra azalma mi söz konusu?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Rapor tarihinden önceki son 3 ay esas alınır. Ödemede düşüş olmaması gerekir. SGK’ya sorun lütfen.

 15. Aysun dedi ki:

  Emzirme ve is goremez raporum 2 eylul de yatti fakat be by 10 kasimda gittim almaya ama Geri iade yapilmis cekmedigim icin tekrar nasil aliabilirim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Tekrar geri alabilirsiniz. İzlemeniz gereken yol için lütfen TIKLAYIN

 16. Ali dedi ki:

  2014 temmuz ayında 90 gün rapor aldım çalıştığım kurum bana ödeme yaptı üç ay boyunca ama sonrasında sgk dan para yatacak ve bize geri ödemen gerekiyor dedi ve hala para yatmadı sebebi ne olabilir ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   SGK ile görüşün lütfen bu konuyu.

 17. esra dedi ki:

  Hamilelik durumunda iş görememezlik yardımı almak için 90 gün boyunca sigorta primi ödemek gerekiyormus. Ne kadar ödeme yapmak gerekiyor fiyat olarak?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   2016 yılı ssk işçi maliyeti konusunda bilgi için TIKLAYINIZ

 18. ersin dedi ki:

  merhaba hocam 3 aylık brüt toplamı 6.145 brüt günü ise 90 gün bir aylık rapor için kaç tl alabilirim acaba

  1. SGKuzmani dedi ki:

   1275 TL ye yakın bir ödemeniz olacaktır.

 19. ESRA dedi ki:

  iyi günler geçen sene burun ameliyatı olmustum ve doktorum 2 ayrı rapor yazmıstı. Haberim olmadıgı için para falan almadımgecen gün e devlette biişim vardı kurcalarken gördüm tarihin bi tanesinde ödeme yapıldı diyor ki ben ücret almadım diğerinde emanete alındı yazıyor hesap numaramı güncelledim kartıma ne kadar sürede yatar sizce

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Hesabınızı tanımladıysanız en geç 1 hafta içinde hesabınıza gönderilir.

 20. Esra dedi ki:

  Ama digeri odendi gozukuyor ben para almadim

 21. Zuhal UCUZCU dedi ki:

  Merhaba ben Nuray
  Hocam ben 2 eylülde yurtdışında doğum yaptım. Öğretmen olduğum için doğum iznime 37. Haftada yaz iznimde ilken ayrıldım. Bu esnada yurtdışında olduğum için Doğum iznine özel doktorumun verdiği rapor ile ayrıldım. SGK ya bağlı hastane raporum yok . Doğum iznim bitmek üzere SGK ödemesi almak için başvuru yaptım fakat doktor raporu SGK ya bağlı kurumdan yapılmalı diye bilgi verdiler . Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim.Teşekkür ederim.

 22. Defne Kırlı dedi ki:

  Merhaba 02.07.2007 tarhinde magazada calismaya basladim ve suan hastalik sebebi ile ( ulseratif kolit ) isten ayrilmak istiyorum. Tazinat alabilme olasiligim varmidir?

 23. Musa Serkan Kalkan dedi ki:

  selamlar benim sorum şu. Emekli olarak sgdp ne tabi çalışan bir işçi 30 gün iş görmezlik raporu almıştır. bu süreler için emekli parasının haricinde,rapor parası alabilecek mi?

 24. mehmet mert dedi ki:

  Merhaba iş yeri sahibi benim sigortamı kendim yatırıyorum. Ayağım kırıldı hastanede yattım. iş görememezlik hakkım doğuyor mu? e devlette görünmüyor bişey.. Teşekkürler

 25. ALİ dedi ki:

  Merhabalar benm 10 günlük bir raporum var işyeri tarafından onaylandı fakat e devlet sisteminde görünmüyor hala. acaba 8-14 tarihleri arasında direk bankaya gitsem ödeme orada görünür mü?

  1. Merhaba. Ödenip ödenmediği konusunda SGK’dan bilgi alın lütfen.

 26. ozkan unlu dedi ki:

  Uc aylık burut 6000 tl 4 aylık raporum var ne kadar odeme alabılırım

  1. Merhaba. Sayfamızda hesaplamalar rapor parası hesaplama kısmından ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz

 27. oguzeray dedi ki:

  Merhaba raporlu olduğum süre içerisinde iş yerim kapandı ve tedavim sürdüğü için raporum devam ediyor. Şuanda ödeme alamıyorum. çalışıp para kazanamaıyorum sgk ödeme yapmıyor. Yapabileceğim bir şey var mı?

  1. Merhaba. İşten ayrılanlara SGK rapor parası ödemiyor artık. Yapılacak bir şey yok.

 28. oguzeray dedi ki:

  2014/8 de raporum başladı. 2015/8 ayda işyerim kapandı 2016/9 aya kadar ödeme yapılıyordu.
  Sağlık raporum devam ederken yeni bir işe girebilir miyim?
  işsizlik maaşı alabilir miyim?
  Geçimim ile ilgili hiç bir kazanç sağlamayacak mı devlet tedavim bitene kadar?
  Teşekkür ederim..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; çalışabilir raporu almanız halinde yeni bir işe girebilirsiniz; işsizlik maaşı almak için son 120 gün içerisinde kesintisiz çalışmış olmanız gerekmektedir.

 29. Hüsnü dedi ki:

  2016 aralık ayına ayit 14 günlük rapor param hala yatmadı bugun son gün bugün.mart ayına kalır ise 3 ay olacak.ne yapmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor ödemelerinizi e-devletten takip edebilir ya da bağlı bulunduğunuz SGK’dan durumunu sorgulatabilirsiniz.

 30. Mahmut kalkan dedi ki:

  Benim 2 gün bir 3 gün bir olmak üzere ard arda iki raporum var SSK veya iş yeri ne kadar ve ne şekilde bir ödeme yapar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor parasını hesaplamak için lütfen TIKLAYINIZ.

 31. naci dedi ki:

  slm hocam emanete alıntı yazıyor fakat yıl 2016 yani zaman geçti sgkyamı ziraat bankasınamı gitmem gerek bankada hesabım yok

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SGK ya başvurun

 32. Cebrail ARPA dedi ki:

  Merhaba HocA m ben daha önce iki aylik rapor aldim trafik İş kazasindan ve rapor um tam bitmeden şuan hastanede tekrar yatarken bitti rapor um doktor a rapor yazabilirmisiniz diye sirduğumda yazamam dedi bu şekildede rapor lu sayilirmiyim teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doktor rapor yazmadan raporlu olarak sayılmanız mümkün değildir. Ayrıca rapor olmadan iş göremezlik ödeneği de alamazsınız.

 33. Murat dedi ki:

  Merhaba,
  Merkezi İstanbul da olan bir şirkette çalışıyorum. 1 sene önce den kalan rapor parasını yeni gördüm. Ben ankaradayım.
  E devlette Para emanete alındı diyor. Bu ne demek.Ankaradaki Sgk görevlilerinin bilgisi yok. Nasıl alacağım.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;parayı çekmediğinizden dolayı Kuruma geri dönmüş ödenek;bir dilekçe ile alabilirsiniz.

 34. hakan dedi ki:

  14.08.2017 tarihinde 1 günlük rapor aldım bel fıtığından dolayı yürürken acı çekiyordum raporu işyerine versem mi iyi vermesemmi mesai bitimine yani 17.00 a iki saat kala aldım

 35. mehmet dedi ki:

  14.11.2015 te ilik yetmezliğinde rapor aldım hocam ilik nakli olup 01.08.2017 tarihimde tekrarda işime döndüm bu süre içinde rapor ödemelirimi aldım .
  sorum şu ki eğer tekrardan rapor verilirse 1 yılda 3 ay prim ödenmesi şartı aranırmı tekrar hocam.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk raporunuzun devamı rapor verilecekse aranmaz.

 36. Ali Osman dedi ki:

  Merhaba,

  12 Ağustos tarihinde ameliyat oldum ve 3 Eylül’De kontrol önerilir şeklinde 21 günlük rapor verdi doktor. Özel sağlık sigortam olduğu için, yatılı tedaviden dolayı masrafların tamamını karşıladı. Bu sebeple hastahane sgk’ya bildirimde bulunmamış. Ben bu sağlık raporumla sgk şubesine gidip raporu işletip, iş görmezlik ödeneği alabilir miyim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bildirim yapılması gerekir;yine de işgöremezlik belgenizle SGK’ya başvurabilirsiniz.

 37. Cengizhan dedi ki:

  Ocak 2017 den kalan işgöremezlik ödeneğini unuttum almadım ama sistemde ödendi yazıyor. Neden ödendi yazıyor? Şirketim ssk ya bildirim yapmamışsa alabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kuruma ödeneğiniz geri dönmüş olabilir,SGK’dan sorgulama yapabilirsiniz.

 38. Elif.K dedi ki:

  Merhaba 2014 yılından itibaren yatan rapor paraları var sisteme giriş yaptığımda emanete alındı yazıyor ödemeleri nasıl alacağım bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK Mali Hizmetler birimine dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

 39. Derya dedi ki:

  Merhaba 7 eylülde raporun bitti e devlette alacağım miktar yazıyor ptt te gittim para yok diyor ne yapmalıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2 ay içinde PTT şubelerinen çekebilirsiniz.Ayın 16 sından sonra yeniden kontrol edin.

 40. BERRA dedi ki:

  6 aylık hamileyim. Babamın işlettiği, üzerime ait bir dükkanımız var ve bağkurum ödeniyor. “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi”‘ den faydalanabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prim borcunuz yok ise faydalanabilirsiniz.

 41. Evren dedi ki:

  Merhaba. Ben 40 gün iş görmezlik ödemesini yurtdışında olacağım için çekme şansım olmayacak, kurumum parayı 2 ay içinde ödenmesini istiyor. SGK ya dilekçe ile başvurursam banka hesabıma para aktarılır mı? Ben de yurtdışında olsam da internet bankacılığı ile kuruma transfer edebilirim.? Mümkün mü?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kurumdan hesap tanımlatın,Ziraat,Halk,Vakıfbank ve Akbank bir dilekçe ile başvurduğunuz taktirde hesabınıza ödeme alabilirsiniz.

 42. ramazan dedi ki:

  merhaba e devlet te iş göremezlik odeme de bilgi yok yazıyor ne demek teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işgöremezlik ödemeniz yok ise o hane boş görünür.

 43. Mehmet dedi ki:

  Devlet memurlari bu paradan faydalanabiliyormu doguda gorev yapiyorum suan bölge tazminatim kesiliyor fakat maasimi alabiliyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır yararlanamaz.Devlet memuru raporlu olduğu dönemde zaten maaşını eksiksiz alıyor.

 44. Secil dedi ki:

  2011 yılından rapor parasi yatmış görünüyor fakat ben bu parayı almadım. .şu an bu ücreti alabilir miyim?ptt den mi sormam gerekir?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,SGK dan talep etmeniz gerekiyor,kuruma geri dönmüştür ödenek

 45. Sibel KUZUCU dedi ki:

  merhaba 657 ye bağlı çalışan devlet memurlarını da kapsıyor mu acaba cvp verirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayrı kapsamaz.

 46. Yusuf dedi ki:

  İyi akşamlar. Bi kamu kurumunda sözleşmeli memur olarak çalışıyorum. Aldığım bir haftalık rapor için 239 lira para yatırıldı SGK tarafından. Ama maaşımdan herhangi bir kesinti olmadı. Yatan parayı ne yapmam lazım? Maaştan kesilmemesi herhangi bir sıkıntı yaratır mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kurumunuzla görüşün uygulamasını öğrenebilirsiniz.

 47. Cüneyt dedi ki:

  Merhaba 40 günlük raporum bu süre zarfında maaşım yatacak mı?
  Sgk dan geri ödeme alıp kurumamı vermem gerekiyor? Ben anlamadım kusura bakmayın
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaş genelde işverenler ödemez.Ama işyerinizle görüşün siz.

 48. Zehra dedi ki:

  Merhaba yeni bir işe basladim ve baslar başlamaz rapor aldim 10 gün..geri ödemenin yapılabilmesi için bu 90 günlük aktif sürenin aynı iş yerinde olması mi gerekiyor..eski işimde 90 günlük süreç kurtarıyor ama yeni işimde rapor bittikten sonra basladim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aynı işyeri şartı yok sadece 90 günlük sigortanız olması yeterlidir.

 49. Nlfr dedi ki:

  İyi akşamlar ben 23.10.2017 de doğum yaptım ve e devlette iş göremezlik raporu bölümünde bankaya gönderildi yazıyordu bende dün ptt ye gidip 1000 lira aldım. Şimdi e devlete bakıyorum ödendi yazmıyor. Bu para nasıl yatıyor taksit taksit mi yoksa bir keredemi. Yani sorum şu tekrar gidip alma hakkım mı var ödendi yazana kardar anlamadım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödemeler hakkında detaylı bilgi için SGK ile görüşebilirsiniz ya da kendiniz hesaplamak için lütfen TIKLAYINIZ.

 50. Mehmet Akdeniz dedi ki:

  İli tane iş görmezlik var ve bunları ben almadım PTT de yok ne yapmam lazım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK ile görüşün PTT ye gönderip gönderilmediğini öğrenebilirsiniz ya da e-devletten ödemelerinizi görebilirsiniz.

 51. Ayla dedi ki:

  Merhaba ben 30 veya 35 gnlük sgklıyım ve bir hfta kadar önce amliyt oldum elimden 45 günlük heyet raporluyum işgremezlik parası v.s alabiliyormuyum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor parası alabilmeniz için en az 90 günlük sigortalı olmanız gerekiyor son bir yıl içinde.

 52. Mujdat dedi ki:

  Merhaba, 10 gün rapor aldıktan sonra rapor bitiminde 10 gün daha rapor aldim. 2 gunlik kesinti 2 raporda da olur mu sadece birtanesinden mi olur. Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır 2 kere kesinti olmaz.

 53. Tolga dedi ki:

  Eşim asgari ücretle çalışmakta ve 2017 Eylül ayında Doğum iznine ayrıldı. Ne kadar iş görmezlik ödeneği yatırılacağı konusunda bileği vermenizi rica ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işgöremezlik ödeneğinizi öğrenmek için lütfen TIKLAYINIZ.

 54. mca dedi ki:

  2014 yılından kalan iş göremezlik ödemem var. Emanete alındı diyor. Nasıl alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,dilekçe vermeniz gerekiyor

 55. Bahar e. dedi ki:

  Ben ücretli öğretmen olarak görev yaptım ve okul kapanmasına 1 ay kala rapor aldım ve işten ayrıldım. Ben analık ödeneği alabilir miyim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışırken doğum yaptıysanız ve geriye dönük 90 gününüz varsa alabilirsiniz.

 56. hülya dedi ki:

  merhaba..ben 32 haftalık hamileyken doğum raporu aldım..ama işyerim 31 aralıkta kapanma kararı aldı..doğum rapor paramı alabilecek miyim..bir de ikinci raporu alırsam nereye bildirmeliyim..teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iştrn çıkış tarihi itibariyle 10 gün daha yararlanabilirsiniz.Ondan sonra ödeme yapılmaz.

 57. Mustafa Kıy dedi ki:

  Merhaba ; belgrad ormanında cros motor ile kaza geçirdim , ambulans ile hastaneye götürüldüm. Hastane raporunda trafik kazası yazdığından SGK kaza tesbit tutanağı olmadan raporuma ödeme onayı vermiyor yada % 30 kesintili ödeme kabul etmemi istiyor. Kazanın trafikte olmadığını , ormanda kendim düştüm demem , ambulansın beni Belgrad ormanından aldığını söylememe rağmen sonuç elde edemiyorum. Haksız yere ödememde kesintiyi kabul etmemi istiyorlar.Bu konuda bana yol gösterebilirmisiniz. Teşekkürler ve iyi seneler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kaza tespit tutanağı yok ise ödemede sıkıntı çıkabilir.Bu durumda yapılacak bir şey yok maalesef.

 58. hakan dedi ki:

  merhaba ptt den iş göremezlik paramı ayın hangi günleri alabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Belli bir günü yok işlem tamamlandığı zaman alabilirsiniz.

 59. arda dedi ki:

  Merhaba ameliyat sonrasında 90 günlük rapor aldım. Süre sonunda da işe başladım yakşalık 1.5 aydır SGK ödeme yapmadı. E-devlet’te de herhangi bir ödeme görünmüyor. İş yeri de rapor girişimi yapmış. Acaba ne kadar sürede işgöremezlik ödemesi yatacaktır? Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 20 gün içinde ödemeniz yapılır.PTT şubelerinden ödemelerinizi alabilirsiniz.

 60. yusuf dedi ki:

  merhaba, ameliyat sonrası 30+30 gün rapor aldım. rapor parası ilk 30 gün ayrı sonra 30 gün ayrı mı yatar yoksa iki raporun bitiminden sonra mı yatar ? ilk 30 günün raporu biteli 40 gün oldu hala e devlette görünmüyor. Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;rapor sistemden onay aldıktan sonra ödeme yapılır.

 61. Serhat dedi ki:

  Merhaba, 8 ay önce geçirdiğim, tek taraflı yaralanmalı trafik kazasından dolayı 8 aydır iş göremezlik ödemesi alıyorum.
  Sağ dizimden 7 ameliyat oldum, ufak çapta kalıcı işlev kaybı mevcut.
  Doktorum, tedavinin bittiğini ve daha fazla rapor veremeyeceğini söylüyor fakat ben çalışabilecek düzeyde iyileşmedim.
  Sgk’dan, geçimimi sağlamak adına bir ödeme ya da tazminat alma hakkım var mı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işgöremezlik dereceniz yüzden 10 un üzerinde olurda sürekli iş göremezlik geliri bağlanır tarafınıza.

   1. Serhat dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi için sgk’ya mı başvurmalıyım?
    Raporumun bitmesine 10 gün var, rapor bitince, iş yerim çıkışımı verecek ve iş göremezlik ödemem kesilecek. Bu yüzde 10’un üzerindeki iş göremezlik durumunun tespit tarihi, rapor süresi bitmeden olmak zorunda mı?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;öyle bir zorunluluk yok,müfettiş raporlarının sonuçlanması uzun zaman alabiliyor,SGK’nın kısa vadeli sigortalar servislerine başvurabilirsiniz.

     1. Serhat dedi ki:

      Üzgünüm ki ülkemizde en meşakkatlı işlerden biri de, mağdur kişilerin haklarına kavuşabilmesi.
      Vatandaş, ya yeterli bilgiye sahip değil, ya da ilgili makamın süreci uzatması sebebiyle mağduriyetler yeterli seviyede giderilemiyor.
      Umarım tüm hak sahipleri mevcut kanunun tanıdığı düzeyde haklarını elde edebilirler.
      Bu hususta, karşılık beklemeksizin yapmış olduğunuz bilgilendirmeler için tekrar tekrar teşekkürler.

     2. Ahmet SARI dedi ki:

      Merhaba,biz teşekkür eder sağlıklı ve güvenli günler dileriz…

 62. canan dedi ki:

  merhaba 4 aylık hamileyim eşim çalışmadığı için ben yeni işe girdim doğumdan sonra işgöremezlik parası allırmıyım ne kadar alırım şimdiden tşekkür ederim

 63. OMUR dedi ki:

  Merhaba, bu yıl Ocak ayında geçirdiğim rahatsızlık sonucu 8 gün işe gidemedim, ancak tek raporum yok üç ayrı raporum var. 16-17 Ocak 2018 1. rapor, 18-19 Ocak 2018 2. rapor, 20-23 Ocak 2018 3. rapor şeklinde. 1. ve 2. raporlar devlet hastanesinden, 3. rapor özel hastaneden. Raporların bildirimi yapıldı ve çalışmadığım için maaşımdan 506 TL kesildi ancak sgk ödemesi 125 TL geldi. Bu rakam çok az değil mi? 8 günlük maaş kesintisine karşılık 2 günlük ödeme yapılmış gibi görünüyor. Yardımcı olabilir misiniz? Net maaş 1900 TL, 30 gün üzerinden sigortalıyım, beyaz yakalıyım. Şimdiden teşekkürler

 64. Özlem dedi ki:

  merhaba . bundan önce 14.10.2016 yılında işten çıkartıldım. işsizlik parası aldım vs. 2018 ocak ayında işe girdim. Şubat ayında hamile kaldım. fakat iş yerinin sigortamı yatırmadığını öğrendiğimde haziranın ayının sonu idi. 04.07.18 tarihinde sigorta girişim yapıldı. şu anda 25 haftalık hamileyim tahmini doğum izni almam Ekim 15 gibi görünüyor tabi oda doktor izni ile uzatabilir isem. bu süre zarfı ieçriisde son 1 yıla baktığımızda 4.7.18 – 15.10.18 tarihine kadar 102 prim ödenmeiş görünecek ama planlanan rapor tarihinin başlaması 15.10.18, sigorta tarafından rapor verilen tarihteki prim ödeme ayı dikkate alınmıyor diye birşeyler öğrendim. eğer böyle ise temmuz 26 gün , ağustos 30 gün , eylül 30 gün olacak ve 86 gün prim ödenmiş olacak ve ben iş görmezlik rapor parsaından faydalanamayacağım. bu doğrumudur yada rapor alacağım tarih olan 15.10.18 tarihlerdeki günlerde dikkate alınır mı ? yardımlarınızı rica ederim. teşekkürler.

 65. eda dedi ki:

  merhaba;
  sgk ya rapor parası borcum var bunu nerden yatırabilirim