2020 QNB Finansbank müşterilerinin karşılaştıkları sorunları çözebilmeleri için doğrudan müşteri yetkilileri ile görüşebilmektedirler. QNB Finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma için 0 850 22 0 900 numarasının aranması gerekmektedir. Müşteri temsilciliği üzerinden mesai saatleri içerisinde istenen tüm bilgi ve yönlendirmelere ulaşılabilirken mesai saatleri dışında arandığında yalnızca sesli yanıt üzerinden iletişim kurulabilmektedir. Sesli yanıt sistemi kısıtlı bilgiler içerdiği için ayrıntılı bilgi almak adına mesai saatlerinin beklenmesi gerekmektedir. Müşteri temsilciliği arandığında daha hızlı bir şekilde temsilci ile görüşülmek istendiğinde aralıklarla 1, 4 ve 5 tuşlarına basılması ve bağlantı için kısa bir süre beklenmesi gerekmektedir.

QNB Finansbank Müşteri İletişim Kanalları Nelerdir?

QNB Finansbank müşteri iletişim kanalları, müşteri hizmetleri hattı ve internet bankacılığının yanı sıra mail iletişimi ve sosyal medya kanalları üzerinden iletişim olarak farklılaşmaktadır. Müşterinin hangi gerekçe ile görüşme sağlayacağına göre iletişim kanalına yönlendirme yapılmaktadır. Müşteri ilişkilerine yönelik en geniş bilgilere ulaşılmasını sağlayan kanal müşteri temsilcileridir. Fakat aramaların mesai saatleri içerisinde olması, istenen bilgilere erişim sağlanması açısından oldukça önemlidir. Müşteri temsilcilerine herhangi bir kanaldan ulaşılamaması halinde ise bankanın sosyal medya kanalları üzerinden doğrudan bir iletişim sağlanması mümkün olmaktadır. Bu nedenle banka üzerinden yapılabilecek işlemlerde sosyal medya da aktif iletişim kanalı olarak kullanılabilmektedir.

QNB Finansbank Müşteri Temsilcileri ile Doğrudan Nasıl Görüşülür?

QNB Finansbank müşteri temsilcileri ile iletişim numaraları üzerinden doğrudan iletişime geçilebilmesinin yanı sıra banka şubelerinde kullanılan telefonlarla da hızlı bir erişim sağlanabilmektedir. Bankanın iletişim numarası üzerinden işlemlere hız kazandırabilmek için öncelikle sesli yanıt servisi ile çözüme kavuşturulacak konulara ilişkin ön bilgi verilmekte hala sonuç alınamaması durumunda müşteri hizmetlerine yönlendirme yapılmaktadır. QNB Finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma için sesli yanıt servisinin verdiği yönlendirmeler beklenmeden doğrudan 1,4 ve 5 tuşlarının tuşlanması ile müşteri temsilciliğine bağlanmak mümkün olmaktadır.

QNB Finansbank İletişim Formu Nasıl Kullanılır?

QNB Finansbank iletişim formunun kullanılması öncelikle bankanın resmi web sitesine giriş yapılarak forma erişim sağlanması ile mümkün olmaktadır. İletişim formu üzerinden talepler ya da sorunlar doğrudan yetkili birimlere iletileceği için hız kazandıran bir yöntem olarak önerilmektedir. QNB Finansbank müşterileri için iletişim formlarını web sitesi üzerinden gönderilmesi mümkün olduğu gibi aynı zamanda mail sistemi üzerinden de gönderilmesine olanak sunulmaktadır. Her iki iletişim kanalı da bankalara hızlı erişimi sağladığı için müşterilerin seçimleri bağlamında değerlendirilmektedir.

QNB Finansbank Müşteri Temsilciliğinden Hangi İşlemler Yapılabilir?

QNB Finansbank müşteri temsilciliğinden yapılabilecek işlemler, bankacılık işlemleri ve önerilerin ya da şikayetlerin iletilmesi olarak bilinmektedir. QNB Finansbank müşteri temsilciliği üzerinden yapılabilecek işlemler şu şekildedir:
  • Para havale ya da EFT işlemleri için talimat verilmesi ya da verilen talimatların kontrol edilmesi
  • Hesap hareketlerinin incelenmesi ve mevcut bakiyelerin sorgulanması
  • Kartlar için kayıp ya da çalıntı gibi işlemlerin takip edilmesi
  • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık işlemleri için şifre alınması
  • Kartların internet kullanımına kapatılması ya da açılması
  • Fatura ödeme işlemleri
Bu işlemlerin yapılabilmesi için QNB Finansbank müşteri hizmetlerine direk bağlanma yöntemi ile müşteri temsilcisiyle doğrudan iletişime geçilmesi gerekmektedir. [sc_fs_multi_faq headline-0="h3" question-0="Müşteri Hizmetleri Kolay Bağlanma Yöntemleri Nelerdir?" answer-0="Müşteri hizmetlerine kolay bir şekilde bağlanabilmek için sesli yanıt sistemi beklenmeden doğrudan tuşlamaların yapılması gerekmektedir." image-0="" headline-1="h3" question-1="Finansbank Müşteri Hizmetleri 444 Numaralı Hattı Nedir?" answer-1="Finansbank müşteri hizmetlerinin 444 numaralı hattı yerine 0 850 22 0 900 numaralı hattı kullanılmaktadır." image-1="" headline-2="h3" question-2="QNB Finansbank Müşteri Hizmetleri Bağlanma ile Hangi İşlemler Yapılır?" answer-2="Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden yapılabilecek olan tüm bankacılık işlemleri yapılmaktadır." image-2="" headline-3="h3" question-3="Finansbank Direk Müşteri Temsilcisi ile Görüşme Mümkün Müdür?" answer-3="Finansbank ve diğer tüm bankalarda müşteri hizmetlerinin aranmasının ardından bağlantı numaraları olan 1,4,5 tuşlarına basılması ile direk müşteri temsilcisi ile görüşme sağlanabilmektedir." image-3="" count="4" html="true" css_class=""]
Editör: TE Bilisim