PTT 2020 Yılında 55 Bin Personel Alımı Yapacak!

Yeni yılda da hizmetlerini güçlendirecek olan PTT, 2020 yılı hedefleri doğrultusunda ülke genelindeki şubelerinde çeşitli kadrolarda istihdam edilmek üzere 55 bin kişilik personel alımı yapacak. PTT 55 bin personel alımı için yeni yönetmeliğin hazırlandığı öğrenildi. Söz konusu yönetmeliğe göre PTT, 2020 yılında KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) şartı ile toplam 55 bin personel alımı yapacağını duyurmuş oldu. PTT Yetkilileri, Yüksek Mahkeme’nin personel alımlarında KPSS şartı olmadan alım yapılmasının yanlış olmasına hükmetmesinden sonra personel alımı ilanını yeniden düzenledi. 2020 yılı PTT 55 bin personel alımı şartları ve başvuru tarihleri hakkında merak ettiğiniz detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

İşsiz vatandaşların umutlarını bağladığı PTT personel alımı hakkında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Bilindiği üzere PTT geçtiğimiz yıl içinde PTT kargo şubelerine ve PTT bank şubelerine 55 bin personel alımı yapacağını duyurmuştu. PTT’nin yeni yılda gerçekleştireceği personel alımı için ilk hazırlamış olduğu yönetmelikte, söz konusu istihdamlar için adaylarda KPSS şartı aranmıyordu. Ancak Yüksek Mahkeme, yapılan itiraz sonucu yayınlanması hazırlanan personel alım ilanını iptal etti ve adayların istihdam edilmesinde KPSS şartının olması gerektiğine hükmetti. Bu yüzden PTT tarafından 2020 yılı için yeni bir personel alımı ilanı hazırlandığı açıklandı.

PTT 55 Bin Personel Alımı İlanı Detayları

2020 yılı içinde PTT bünyesinde istihdam edilecek adaylarda aranan başvuru şartları da hazırlanan güncel yönetmelik metninde yer aldı. Buna göre PTT personel alımında, adayların en az ilköğretim, lise, ön lisans ve lisans mezunu öğretim düzeylerinden seçileceği kaydedildi. Ayrıca başvurusu kabul gören adayların yazılı ya da sözlü sınava tabi tutulacağı duyuruldu. PTT tarafından gerçekleştirilecek olan yazılı ve sözlü sınavda, belirli bir puanı almış adaylar, puan sıralamasına göre atanacak. Atamalar 81 il için geçerli olacak. Adayalar tercihlerini sınav değerlendirmesi sonrasında yapabilecekler.

PTT Hangi Kadrolara Personel Alımı Yapacak?

Yüz binlerce işsiz vatandaşın merakla beklediği PTT 55 bin personel alım ilanı detayları netleşmeye başladı. 2020 yılı için gerçekleştirilecek personel alımının düzenlendiği yeni yönetmeliği 8. maddesinde “PTT personeli, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek 27 nci maddesine göre idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilir.” hükmü bulunmaktadır.

Kurum tarafından pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre gerçekleştirilecek personel alımı KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sonuçlarına göre yapılan sınav sonucunda başarılı olanlardan ya da PTT’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda 19. maddede belirtilen şartları sağlayan deneyimli kişiler arasında yapılacağı belirtildi. PTT’nin 2020 yılı içinde 55 bin personel alımı gerçekleştirirken şartları kabul edilen adayların istihdam edileceği kadrolar şu şekilde açıklandı:

  • Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama ve lojistik)
  • Tekniker
  • Mühendis
  • Avukat
  • Postacı
  • Mimar
  • PTT Uzman Yardımcısı (Hukuk, Endüstri Mühendisliği, Mütercim – Tercümanlık)
  • Gişe ve Büro Görevlisi (Sigortacılık, Bankacılık, Firma Elemanı)

PTT Personel Alımı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

PTT 2020 yılı personel alımı yeni yönetmelik esaslarına bağlı kalarak düzenlenmektedir. PTT yetkililerinin 55 bin personel alımı ilanı kapsamında açıkladığı son bilgilere göre söz konusu ilanın 2020 Nisan-Mayıs ayı gibi yayınlanması bekleniyor. Personel alım ilanının kamuoyuna duyurulmasının ardından başvurular 15 günlük süre içinde gerçekleştirilecektir. PTT 55 bin personel alımı başvurularında adaylara sunulan başvuru yeri ve şekli hakkında tüm detaylar yayınlanacak personel alımı ilanın içeriğinde belirtilecektir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu