ÖTV İndirimi Satışları Arttırdı

ÖTV İndirimi Satışları Arttırdı, ÖTV indirimi beyaz eşya sektöründe ki satışları geçen yıla oranla % 30 daha arttırdı. ÖTV’deki indirim ile beyaz eşya satışındaki oranın büyümesi ile 2019 yılının tüketici teknolojisinin pazar büyüklüğünün öncüsü beyaz eşya olmaktadır. Bir araştırma şirketinin verilerinden yapılan değerlendirmeye göre, tüketici teknolojisi ürünleri pazarı, 2019’un ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5’lik bir büyüme performansı ile 15,9 milyar lira ciroya ulaşmış durumdadır.

2019 yılının ikinci çeyreğinde pazar büyümesinin öncülüğünü beyaz eşya alırken, küçük ev aletleri de büyümeyi destekleyen diğer bir sektör olarak ikinci sırada yer almaktadır. Telekom sektöründe ise daralma gözlemlenmektedir. 2019 yılının ikinci çeyreğindeki satış oranı % 10,3 daralma yaşayarak 6,7 milyar ciro elde etmiş durumdadır. Telekom sektöründeki daralmanın en büyük etki ÖTV artışı olarak gösterilmektedir.

Beyaz Eşya Satışları Artı

Beyaz Eşya Satışları Artı, Beyaz eşya sektöründeki satışların canlandırılması baz alınarak Kasım ayında yapılan ÖTV indirimi etkisini 2019 yılının ikinci çeyreğine kadar sürdürmeyi başardı. Öyle ki satışlar ÖTV indiriminin son ayı olasına rağmen en üst seviyelere ulaştı. Beyaz eşya satışı ikinci çeyrekte 4,8 milyar ciroya ulaşarak % 30 büyümeye gitmiş oldu. Büyük beyaz eşya satışında derin dondurucu satışı sezonun etkisiyle de en büyük artışı kaydetti. Çamaşır makinesi geçen yılın ikinci çeyreğine göre ciro olarak % 93 büyüme gösterdi.

Küçük Ev Aletlerinde de Artış Yaşandı

Küçük Ev Aletlerinde de Artış Yaşandı, 2019 yılının ikici çeyreğinde en çok satış performansı gösteren diğer bir sektör küçük ev aletleri olmaktadır. Geçen yılın ikinci çeyreğine göre % 17,6 büyüme yaparak, 1,7 milyar ciro elde etti.

Sektörde büyüme gösteren bir diğer ürün grubu da PTV ve mini bluetooth hoparlör oldu. Mini bluetooth hoparlör, cirosal olarak yüzde 12,4’lük büyüme oranıyla en iyi performans gösteren ürün olarak belirlendi. TV ürün grubu da yüzde 0,3’lük oranla küçük bir büyüme gösterdi.

Bilgi teknolojileri grubunda 2019 yılının ikinci çeyreğinde daralma gösteren bir diğer sektör oldu. % 16,6 oranla daralarak 884 milyon ciroya gerilemiş oldu. Söz konusu daralma nedeni olarak dolar kurunun dalgalı seyretmesinden ve akıllı telefonların bilgi teknoloji grubunu olumsuz yönde etkilediği belirtilmektedir.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu