Osteoporoz Nedir, Neden Olur?

Osteoporoz Nedir, Neden Olur? Tıptaki adı Osteoporoz olarak bilinen fakat halk dilinde diğer adı ile kemik erimesi ile aynı hastalıktır. Osteoporoz yani kemik erimesi tüm vücutta bulunan kemikleri etkileyen tarzda bir hastalık olmaktadır. Kemiklerin sertliğini kaybederek zamanla kırılgan hal alabilecekleri bir durum söz konusu olabilmektedir.

Osteoporoz’un Nedenleri

Osteoporoz’un Nedenleri, en belirgin nedenleri arasında sayabileceğimiz kemik kütlesinde azalma, yapısında bozulma ve esnekliğe neden olarak, kemik gücünün azalmasına bağlı kemiklerin kırık risklerinin artmasına neden olmaktadır. Kadınlarda menopoz sonrası, kemik erimesinin ana nedenleri arasında bulunan etkiler östrojen oranının azalması ve yaşlılık olarak gösterilebilir.

Yapılan araştırmalar çerçevesinde Dünya Sağlık Örgütü, genç erişkin bireylerin kemik ölçümü ortalamasına göre, düşük kemik kitlesi ve kemik erimesi için bazı değerler belirlemiş durumdadırlar. Buna göre

  •  T skoru -1 ile – 2,5 arası osteopeni,
  • -2,5 altındaki değer oranları ise,

osteoporoz olarak adlandırılmaktadır. Osteoporoz’un tedavi edilebilmesi için ilk olarak muayene ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Kemik ölçümünde ki Z olarak belirlenen değer, kendi yaş grubundakilere göre değerlendirme ve kıyaslandırma yapar ve düşük Z değeri kemik erime nedeninin diğer etkenlere bağlı olduğunu gösterir. Hastada olabilecek kırık riskini azaltmak adına erken teşhis ve tanı son derece önem taşımaktadır.

Yapılan erken tanı ile tedavide daha çabuk cevap alınabilmektedir. Osteoporoz hastada kırık yaşanmadığı takdirde ağrı yapmamaktadır. Fakat ağrı olmaması bazı hastaların kendisinde osteoporoz olmadığını zannetmelerine sebep olabilmektedir.

Bazen de farklı ağrılarının olması sebebi ile de bazı hatalar kendilerinin osteoporoz zannedebilmektedirler. Bazı hastalarda ise D Vitamini eksikliği yaşanması nedeni ile ağrılar görülebilmektedir.

Osteoporoz’a Bağlı Hangi Kırılmalar Görülmektedir?

Osteoporoz’a Bağlı Hangi Kırılmalar Görülmektedir? Osteoporoza bağlı olarak en çok bilinen omurga kırıklarıdır. Nadiren belirti göstermekle birlikte hastanın farklı nedenlerden dolayı çektirdiği filmlerle ortaya çıkmaktadır. Omurganın çökmesi sonucu, hastanın boyunda kısalma yaşanabilir.

İleri yaşta erkek hastalarda % 5 oranında kalça kırıklıkları yaşanabilirken, ileri yaştaki kadınlarda ise % 15 oranında kalça kırıklıkları yaşanabilmektedir. Hastalığın teşhisinin konulabilmesi bazen tesadüfen oluşan kırıklıklardan da ortaya çıkma olasılığı bulunmaktadır.

Osteoporoz Tedavi Edilebilir mi?

Osteoporoz Tedavi Edilebilir mi? Hastaya uygulanacak bazı yöntemlerle kemik erimesi bazen önlenebilir ya da hastalığın ilerlemesinde yavaşlatma işlemi uygulanabilir. Konuyla bağlantılı olarak sağlıklı beslenme ve sporun önemi çok büyüktür. Belirli bir yaş aralığına gelmiş olan kadın ve erkeklerde, erkeklere günlük olarak 1000 mg, menopozdaki kadınlara da günlük olarak 1200 mg kalsiyum takviyesi önerilmektedir.

Fakat günlük olarak toplam alınması gereken kalsiyum oranı 2000 mg’yi geçmemelidir. Menopoz durumundaki kadınlarda ve 70 yaş üstü erkeklerde de günlük olarak 800 ünite D vitamin takviyesi tavsiye edilmektedir. D vitamin takviyesi genç erkek ve menopoz öncesi kadınlarda uygulanacak tavsiye edilen doz 600 ünite olmaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu