2019 Organik Arıcılık Destek Ödemesi Ne Kadar Oldu ?

05.12.2019
781
A+
A-
2019 Organik Arıcılık Destek Ödemesi Ne Kadar Oldu ?

Organik Arıcılık Destek Ödemesi Ne Kadar? Resmi Gazete’de yayımlanan organik arıcılık yapan yetiştiricilere verilecek olan destek ödemesi miktarı açıklanmış bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından organik arıcılık yetiştiricilerine verilmesi planlanan destek ödemesi meblağı belli oldu. Organik arı yetiştiricileri için kovan başı yapılacak olan destek ödemesi, kovan başına 10TL olarak gerçekleştirilecek.

Organik Arıcılık Destek Ödemesi Nereden Alınır?

Organik Arıcılık Destek Ödemesi Nereden Alınır? Organik arıcılık yapan yetiştiriciler kendilerine yapılacak olan destek ödemesi için tebliğin yayınlanmasının ardından, 23 Aralık 2019 Pazartesi akşam mesai saati bitimine kadar gereken belgeler dahilinde Organik Tarım Bilgi Sistemi üzerinde kayıtlı bulundukları İl ya da İlçe müdürlüğüne başvuru yapacaklardır. Kayıtlı bulundukları merkezlerin dışında bulunanlar, bulundukları yerdeki İl ya da İlçe müdürlüklerine giderek başvuru yapabileceklerdir.

Organik Arıcılık Destek Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Organik Arıcılık Destek Ödemesi Ne Zaman Yapılacak? Organik yetiştiriciler, organik süreçte olan ve yetkilendirilmiş kuruluşça kontrolü sağlanmış, uygunluk belgesinde kayıtlı bulunan arılı kovanlar üzerinden destek ödemelerini alacaklardır. Organik yetiştiriciler kovan tespitleri için dilekçe verdikleri İl ya da İlçe müdürlüğüne süresi içerisinde yaptırmak zorundadır. Yapılması gereken tespitin son günü ise 27 Aralık 2019 Cuma olarak belirlenmiş olmaktadır.

Buna göre organik arıcılık yetiştiricilerinden destek ödemesine hak kazanan, organik arılı kovanlar için kovan başına 10TL destek ödemesi yapılacaktır. Yapılacak olan destek ödemesi, başvuruda bulunan yetiştiricilerin ön incelemelerinin ardından bakanlık tarafından belirlenecektir. Gerekli kontrollerin tamamlanmasının ardından ve bakanlığın ödemelerin gerçekleştirilmesi için ilgili talimatları bankaya gönderdikten sonra ödemeler gerçekleştirilecektir. Konu ile ilgili tebliğ 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Organik Arıcılıkta Kullanılacak Kovanlar Nasıl Olmalıdır?

Organik Arıcılıkta Kullanılacak Kovanlar Nasıl Olmalıdır? Kovanların yerleştirildikleri alanlar ve kovanların bilgileri birlikte kayıt edilmelidir. Kovanlar bulundukları yerden taşınırken yetkisi bulunan kuruluş dahilinde gerçekleştirilebilir. Kovanlar yapılırken çevreye zarar vermeyen, arıcılık ürünlerine zararı olamayan malzemelerden yapılmalıdır.

Kovanlar kimyasal içeren boyalar ile boyanmamalıdır. Kovanlar ile ilgili olarak, çerçeve, kovan, petek gibi malzemelerin zararlılardan korunmasında, teçhizatın, kapların ve ürünlerin temizlenmesinde ya da taşınmasında yalnızca Organik tarım Yönetmeliğinde belirtilen maddeler kullanılabilmektedir.

Organik Arıcılıkta Kullanılacak Arılar Nasıl Olmalıdır?

Organik Arıcılıkta Kullanılacak Arılar Nasıl Olmalıdır? Arılar seçim yapılırken, seçilecek olan arı cinsinin bulunduğu çevreye uyumlu olması gerekmektedir. Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı olmaları gerekmektedir.

Arı türleri seçimi yapılırken Afis mellifera türleri ve ekotipleri tercih edilmelidir. Alınan tüm önlemlere rağmen, koloniler hastalanır ya da zarar görürse hemen tedavi altına alınmalıdır. Gerekli görüldüğü takdirde arı kovanları izole edilebilir.

Arı zararlısı olan Varroa için de, formik asit, laktik asit, asetik asit, oksalik asit ve mentol veya kafur kullanılabilir. Yapılan üretim sezonunun sonunda arıların kışı geçirebilmesi adına kovanlar içerisinde arılar için gereken miktarda polen ve bal bırakılmalıdır. Yapılan hasat esnasında petekler arasında bulunan arıların yok edilmesi tamamı ile yasak olmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.