ÖLÜM SİGORTASINDAN SAĞLANAN HAKLAR NELERDİR?

ÖLÜM SİGORTASINDAN SAĞLANAN HAKLAR NELERDİR?

5510 Sayılı Kanun ölen sigortalıların hak sahiplerinin mağdur olmaması için onlara bazı haklar tanımıştır.Ölüm sigortasından hak sahiplerine sağlanan hakları şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Ölüm Aylığı bağlanması,

2-Ölüm toptan ödemesi yapılması,

3- Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi,

4- Cenaze ödeneği verilmesi.

Ölüm Aylığı Bağlanma Şartları Nelerdir?

Bağ-Kur kapsamında iken ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için En az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması ve ölen sigortalının genel sağlık sigortası primi dahil kendi sigortalılığından dolayı prim ve prime ilişkin her türlü borcunun olmaması veya ödenmesi şarttır.

-SSK kapsamında iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

– Vazife malullü şartlarına göre kazaya uğramış, malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış olanların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmaktadır.

– Bağlanmış bulunan malûllük, vazife malûllüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş,durumda iken ölen sigortalının hak sahiplerine, yazılı istekte bulunmaları halinde de ölüm aylığı bağlanır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. Merhaba benim sorum kayınpederimi 07 Nisan 2020 de kaybettik ssk dan emekliydi maaşı kayınvalideme bağlandı kayınvalideme kayınpederin yatırdığı sigorta paralarını alması mümkün mü

  1. Merhaba
   Ödenen primlerin iadesini emeklilik yaşını doldurdunuz, ancak ödediğiniz primler emekli olmanıza yetmiyorsa; SGK’dan primlerinizin iadesini
   isteyebilir, toplu ödeme alabilirsiniz.

 2. Merhaba babam ssk işçi emeklisiydi 2016 da kaybettik annem maaşını alıyordu 3 eylül 2017 itibariyle annemi de kaybettik ablamin birisi eşinden ayrı ssk işçi emeklisi diğer ablam eşinden ayrı memur diğer ablam dul eeşinden ve kendi maaşını alıyor bu şartlar altında babamın maaşını hangisi alabilir veya almayabilir nedenleri ile cevaplarsaniz sevinirim

  1. Merhaba;babanızın maaşını kız çocukları alması için çalışmaması kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almaması gerekiyor.

 3. Merhaba ben babamı 2 yıl önce kaybettim öğrenciyken ve on sekiz aydır ssk ölüm maaşı alıyorum. Şimdi mezun oldum ve iş buldum ayın 21 inde başlayacağım. Özel sigorta yapılacak ancak ilk aydan sonra yatmaya başlayacak. Emekli maaşım ayın 25 inde yatıyor 21 inde işe girdiğim takdir de o anda kesinti olacak ve bu ayın maaşını alamayacak mıyım yoksa 4 günlük kesintiyle maaşım yatacak mı?

 4. Babami kaybettik ben bekar kizim fakat maas talep etmedim annem alıyor. Fakat calismadigim icin saglik sigortasindan faydalaniyordum kesildi . maas almadan babamdan sagliktan faydalanamazmiyim

 5. Babam vefat etti.1253 günü var annem emekli olamadı.Askerlik yapmadığı için askerlik borçlanması da yapamadık.Annemin emekli olabilmesi için ne yapmamız lazım.

  1. Değerli okurumuz;
   Anladığımız kadarıyla Babanızın hizmeti Bağ-Kur kapsamında.Çünkü SSK’dan ölüm aylığı bağlanabilmesi için 900 gün yetmekte.Bağ-Kur’dan annenize ölüm aylığı bağlanabilmesi için babanızın 1800 gün sigortalılığı bulunması gerekiyor.Dolayısıyla kanunen yapacak bir şey bulunmamakta.
   Sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu