2019 Ölüm Aylığı (Maaşı) Nedir, Kimlere Bağlanır?

24.06.2019
1.349
A+
A-
2019 Ölüm Aylığı (Maaşı) Nedir, Kimlere Bağlanır?

Ölüm aylığı sigortalı kişinin vefatından sonra geride kalan yakınlarına bağlanmaktadır. Ölen sigortalının geride bıraktığı hak sahipleri ölüm aylığı alırlar. Ölüm aylığı vefat eden sigortalının;

 • Eş ve çocuklarına
 • Anne ve babalarına bağlanmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yasalar çerçevesinde belirlenen şartlara uyum sağlayan kişilere ölüm aylığı bağlanmaktadır.  Dul ve yetim maaşı olarak da bilinen ölüm aylığı alma hakkı bazı durumlarda üç maaş almaya kadar olabilmektedir. Örneğin;

 • 4A emekli maaşı alan bir kadının 4B emeklisi eşinin vefat etmesi durumunda eşinden dul aylığı alabilir.
 • Aynı kadın 4C emeklisi babasının vefat etmesi durumunda babasından yetim maaşı alabilir.
 • Belirtilen koşullara sahip bir kadın böylece 3 maaş sahibi olabilmektedir.

Ölüm Maaşı Şartları

Ölüm maaşı almaya hak kazanmak için sigortalı yakınlarının şartlara uyum sağlamaları gerekmektedir. Ölüm aylığı almaya hak kazanmak için gereken şartlar şunlardır;

 • Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin en az 1800 günlük süresinin bildirilmiş olması ya da
 • 4/1-a sigortalılarının en az 5 yıllık sürede (her türlü borçlanma süresi hariç) sigortalı bulunmaları ve toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinin bildirilmiş olması gerekmektedir.
 • 4/1-a sigortalılarının en az 5 yıllık sürede belirtilen şartında gerek ölen sigortalı ve gerekse hak sahipleri tarafından yapılan tüm borçlanmalar şartların oluşmasında dikkate alınması gereken konular olmaktadır.
 • Malullük, vazife malullüğü ve yaşlılık aylığı alırken ya da almaya hak kazanılmış fakat işlemleri henüz tamamlanmamış olduktan sonra vefat eden sigortalılarından geriye kalan hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları durumunda ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Ölüm Maaşı Kesilmesi

Ölüm maaşları hangi hallerde kesilir sorusunun yanıtını arayan hak sahiplerinin bilmesi gereken detaylar şunlardır;

 • Kaybettiği eşi tarafından dul maaşı alan bir kadının dul maaşı başka bir evlilik yapması neticesinde kesilmektedir.
 • Ebeveynini kaybetmiş bir erkek çocuğun aldığı yetim maaşı 18 yaşına kadar kesintisiz devam ederken öğrenim hayatı devam ettiği sürece 25 yaşına kadar ödenir.
 • Yetim maaşı alan çocuk çalışmasına engel olacak maluliyet sahibi ise maaşı herhangi bir koşulda kesilmez. Malul durumu olan çocuklar ömür boyu yetim maaşından yararlanmaktadır.
 • Ebeveynini kaybetmiş bir kız çocuğun aldığı yetim maaşı evlenmesi ya da sigortalı bir işe başlaması sonucunda kesilmektedir. Aksi durumlarda ömür boyu maaş almaya devam etmektedir.
 • Ölen sigortalının bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasının herhangi bir geliri yoksa ve yaşları 65 üzerinde ise ölüm aylığı adı altında maaş bağlanabilmektedir.

Çocuklara Ölüm Parası Bağlanması

Ölüm parasının çocuklara bağlanması vefat eden sigortalının geride kalan çocuklarının şartlara uyum sağlaması sonucunda gerçekleşebilir. 7103 sayılı kanunda yapılan yeni düzenlemeler ile ölüm maaşı almaya hak kazanmak için çocuklarda aranan şartlar şunlardır;

 • 4/1-a kapsamı sigortalısı sayılarak 27.03.2018 tarihinden itibaren başvuruda bulunan çocukların 18 yaşına kadar, lise ve dengi okullarda eğitimleri devam etmekteyken 20 yaşına kadar ve yükseköğretimde okumaya devam etmekteyken 25 yaşlarını doldurana kadar maaş alma hakları bulunur.
 • Ölüm maaşı almaktayken 4/1-a kapsamında sigortalı olarak işe başlayan çocukların aldıkları ölüm maaşlarında öğrencilikleri devam ettiği sürece kesinti olmamaktadır.

Malul Çocuklara Ölüm Parası Bağlanması

Malul çocuklara ölüm maaşı bağlanması için kurul sağlık raporuna ihtiyaç bulunur. Kurul sağlık raporunda %60 oranında çalışma gücünü yitirmiş olduğu belirtilen malul çocuklara ölüm aylığı bağlanmaktadır. Malul çocuklara bağlanan ölüm aylıkları için yaş, cinsiyet ve evli olup olunmaması şartı aranmamaktadır. Malul çocuklara bağlanan ölüm maaşları kesilmesini gerektirecek durumlar şunlardır;

 • Kanunda belirtilen kapsamlar dışında ya da yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlanması halinde,
 • Kendi sigortalılıkları durumu ile maaş almaya başlamaları halinde,
 • %60 oranında çalışma gücünü yitirmemiş olduklarının tespiti halinde malul çocukların aldıkları ölüm aylıkları kesilmektedir.

Anne ve Babalara Ölüm Parası Bağlanması

Anne ve babaya ölüm maaşı bağlanması için bazı şartlara uyum sağlanması gerekir. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra vefat eden sigortalı kişilerin anne ve babalarının ölüm maaşı almaları için gereken şartlar şunlardır;

 • Anne ya da babanın ölüm maaşından yararlanması için sahip olduğu aylık kazancın güncel asgari maaş tutularının altında olması gerekir.
 • Anne ya da babanın diğer çocuklarından hak kazandıkları herhangi bir gelirleri varsa ya da aylık ödeyekalıyorlarsa ölüm maşından yararlanamazlar.
 • 65 yaşın altında olan anne ve babalar ölen sigortalının eşi ve çocuklarından artan hisseyi alabilmektedir.
 • 65 yaşın üzerinde olan anne ve babalar belirtilen şartları taşımaları sonucunda eş ve çocuklardan geriye kalan hisseye bakılmadan ölüm maaşı almaktadırlar. Belirtilen kıstaslara uyum sağlayan anne ve babalar 65 yaşın üzerindeyse artan hisse olmasa bile ölüm maaşı almaya hak kazanırlar. Belirtilen şartlara uyum sağlanması durumunda ölen sigortalı çocuklarından anne ve babalara ölüm maaşı bağlanmaktadır.

2019 Ölüm Maaşı Başvurusu

Ölüm maaşı bağlanması için yapılacak başvurular Sosyal Güvenlik Merkezleri Müdürlüklerine yapılmaktadır.

 • 4A Kapsamında yapılacak başvurular sonrasında şartların uygun görülmesi durumunda ölüm aylığı bağlanır. Aylık bağlanma işleminden sonraki ikinci aşamada ise; Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığının Mithat Paşa Cad. No:7 Sıhhiye/Ankara’da bulunan adresine müracaat edilmesi gerekmektedir. Müdürlüğe yapılacak başvuru esnasında beyan taahhüt belgesi ile birlikte tahsis ve talep belgesi ile müracaatlar yapılmalıdır.
 • 4b kapsamında sigortalılar için yapılacak başvurular ilgili kişinin sigorta dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Merkez Müdürlüklerine tahsis talep ve taahhüt belgesi ile yapılmalıdır.
 • Malul çocuklara ölüm maaşı bağlanması için yapılacak müracaatlarda sağlık kurul raporuna ve vasi ilamına ihtiyaç bulunmaktadır. Vasi ilamı hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda istenmektedir.

Ölüm Aylığı Hesaplama

2019 ölüm maaşı hesaplama işlemlerinde 5510 sayılı kanuna göre; her yıl bağlanan maaş başlangıç tarihlerinin ait olunan yılın ocak ayı itibarı ile yıl içerisindeki artışlar uygulanmadan hesaplamalar yapılmaktadır. Ölüm aylığı hesaplamalarında kanunda belirlenen aylık oranlar önem kazanmaktadır. Yasalarla belirlenen ölüm maaşlarının aylık oranları şunlardır;

 • Dul eşlere bağlanan aylıkların %50 oranı çocuğu bulunmayan dul eşlere %75 oranı ile bağlanmaktadır.
 • Devlet memuru olarak çalışan eşlere %50 oranı ile bağlanmaktadır.
 • Dul eş ve 1 yetim sahibi olan sigortalının vefatında eşe %60 oranı ve çocuğa %30 oranı ile maaş bağlanmaktadır.
 • Dul eş ve 2 yetim sahibi olan sigortalının vefatında eşe %50 oranı ve çocuk başına %25 oranı ile maaş bağlanmaktadır.
 • Bekar, dul ve boşanmış olan her kız çocuğu yaş sınırı bulunmadan %50 oranında maaş alırken 2 kız çocuğu olması durumunda oran her kız için %25 oranında verilmektedir.

SGK Ölüm Aylığı Sorgulama

SGK ölüm maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden online olarak kolay bir şekilde gerçekleştirilir. Sosyal Güvenlik Kurumu ‘Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi’ sayfasına giriş yaparak sorgulama işlemi gerçekleştirilir. Kimlik doğrulama işlemi yapmak için e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Şifresi olmayan kişilerin PTT şubelerine giderek şifre temin etmeleri gerekir. sahip olunan şifre ile sisteme giriş yapan kişiler belirtilen sayfa üzerinden sorgulama işlemini gerçekleştirebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 396 YORUM
 1. AYNUR dedi ki:

  merheba benı zaten annanem evlat edındı dedem oldukten sonra ve suan da ananem vefat ettı maas alabılırmıym onu ogrenmek ıstıyorum

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Alamazsınız sanırım ama yine de sgkya başvurun.

 2. derya dedi ki:

  Kizim 13 yillik memurdu vefat etti evli degil cocugu yok ben ev hanimiyim maas alabilir miyim

  1. Merhaba. Evet annesi olarak aylık alma hakkınız var.

 3. Sena dedi ki:

  Mrb.benim babam alti ay once vefat etti.biz evde uc bekariz bi kardesim 18 yasin altinda okuyor iki kisi 20 yasindayiz acikogretim universite okuyoruz.babam sgk emekliydi biz ne gibi haklardan yararlanabiliriz.bize maas baglanirmi

  1. Merhaba. Evet üçünüze de aylık bağlanır. Tahsis Talep Formlarını hepiniz ayrı ayrı doldurarak Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire başkanlığı/Ankara adresine gönderin. Tahsis talep formu indirmek ve nasıl doldurulacağını öğrenmek için TIKLAYINIZ

 4. Ismail dedi ki:

  Babamdan dolayi annem ve 3 kardesim maas alıyoduk annem vefat etti 3 kardesim kaldi simdi annemin maasi kesilecek bize mi aktarilacak?

  1. Merhaba. Siz aynı şekilde maaş almaya devam edersiniz. Maaş tutarlarınız değişmez.

 5. Irem dedi ki:

  3 kardeş yetim maaş i alıyor. (Babalar vefat etti.)Bundan bir kaç ay önce kardeşinin biri sigortalı ise başladı …maaş almıyor. ..Bu ise giren kardeşinin maaş ini diğer iki kardeşe pay edilirmi. ..yani bu maaşı artık iki kardeşi alabilirim.

  1. Merhaba. Kardeşlerin maaşı değişmez. Aynı maaşlar ödenmeye devam edilir.

 6. Devrim dedi ki:

  Merhaba
  Babam 19.12.2006 yilinda vefat etti.toplamda 708 gün ssk sı var.2 yıl askerlik yapmış.708 günü 900e tamamlayıp aylık almamiz mümkün mü.

 7. Sema erol dedi ki:

  Ben babamdan dul yetim maasi aliyorum annem oldu annemin maaşını banami verirler

 8. Arzu içsel dedi ki:

  Merhaba benim abim 77 yılında emekli sandığından emekli oldu fakat hiç bir şekilde maaş bağlanmadan vefat etti o yıldan bu zamana kimse almadı ben kiz kardeşiyim annemiz ayrı babamız bir şu an her hangi biri bu maaşı alabilirim mi teşekkür ederim

 9. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, babamdan dolayı ölüm aylığı alıyordum 25 yaşı doldurdum ve aylığım kesildi ancak okulum halen devam etmekte ve son sınıfım. Başvuruda bulunsam aylığım devam eder mi?

 10. Emine dedi ki:

  Merhaba babam malulen emekliydi geçen ay kaybettik malulen emekli olunca maaşı askeri ücretin yarısı kadar yatıyordu şimdi annem dul maaşını aynı miktarda mı alır?

 11. Cansu dedi ki:

  Babam vefat etti ben sigortalı olarak çalıştığım için ölüm maaşını alamıyordum. Şimdi işten ayrıldım işşizlik maaşı alıcam 6 ay boyunca bununla birlikte babamdan da ölüm maaşı alabilirmiyim ?

 12. Fatma dedi ki:

  Ben bekar kız çocuğuyum 657 saylı devlet memurluğundan emekli olduktan sonra babam ssk emekili iken öldü babamda da yetim aylığı alabilirmiyim

  1. Kendi çalışmalarınızdan dolayı gelir veya aylık alıyor iseniz babanızdan aylık alamazsınız

 13. AHMET KOÇ dedi ki:

  Annem ve babam ayri ayri bagkur emeklisi birisinin vefatından diğeri maaşını alabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Eşler her durumda birbirinin aylığını alabilir.

 14. Hasan dedi ki:

  Babam memurdu-kendisi vefat etti- bu yüzden annem ve 3 kardeşimle maaş alıyorduk annemi de kaybettik annemin maaşı bize paylaştırılır mı ? -hepimiz 18 yaşından küçüğüz en büyük benim 17 yaşındayım

  1. Merhaba. Maaşı aynı oranda almaya devam edersiniz değişmez.

 15. astalamite dedi ki:

  merhabe babam vefat etti babam ssk emeklisi dedem memur emeklisi annem her ikisinden de maaş alabilir mi ama annemin üstüne kayıtlı 2 adet arsa gözüküyor maas baglanırmı yada şartları nelerdir

  1. Merhaba. Evet her iki maaşı da alabilir.

   1. astalamite dedi ki:

    yorum için teşekkürler kafamı karıştıran maaşın baglanması için üzerine hiç bir sey olmayacak denilmesi

 16. Uğur dedi ki:

  Merhabalar
  Rahmetli anneannem hem kendi hemde rahmetli dedemden maaş alıyordu. (Sgk dan emekliydiler) Annemde emekli sandığından emekli ve aynı zamanda dul dur. dedemden veya anneannemden anneme maaş bağlanırmı?
  Tşkler

 17. Ahu dedi ki:

  Merhaba. Babam vefat etti. Babamın sgk maaşını anneme bağlatmak için işlem yaptım. Ablam evli değil, ona da bağlatmak için ayrı işlem yapmalı mıyım yoksa bu yaptığım başvuruyla sistemden ablamın bilgilerini de görüp bağlarlar mı? Bir başka deyişle bizim için paranın kime yattığı sorun değil ama ablamın adını vermeyince eksik para (sadece annemin hakedişini) mı almış oluruz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ablanız 18 yaşından büyükse ayrı talep verilmesi gerekmektedir.Anneniz tek başına sigortalı aylığının yüzde seksenini anneniz ve ablanız toplamda sigortalının yüzde doksan aylığını alır.

 18. Yeliz dedi ki:

  Merhabalar,
  Babam Emekli memur idi. Vefatından sonra maaşını annem alıyordu.O da vefat etti.Ben eşime 2 sene önce boşanma davası açmıştım ve temyizde bekliyor. Şimdi babamdan kalan maaşı alabilmem için ne yapmam lazım? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; babanızdan maaş bağlatabilmeniz için resmen boşanmız olmanız gerekmektedir.

 19. Sevimm dedi ki:

  Benim eşim malulen emekli oldu 4 ay oldu emekli olalı ardından vefat etti ölen eşimin maaşı bana bağlanırmı çocuğumuz yok.. Bağlanırsa sadece hak sahibi benmiyim.. Anne veya babasına da bağlanabilir mi??? Sonuçta resmi nikahlı karısıyım.. SSK olarak ta özel sektörde çalışmaktayım şuan..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,size tabiki aylık bağlanır, talebinizi verin ,anne babaya aylık bağlanabilmesi için ise gelirleri asgari ücretin net tutarının altında olması gerekmektedir.

 20. Sevimm dedi ki:

  Ölen eşimden maaş alabilmem için ne yapmam gerek nereye başvurmam gerek sgk diye duydum ama sgk başvurmam gerekirse evlilik cüzdanı yeterlimi yoksa başka evrak istiyolarmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizin bağlı bulunduğu SGK’ya tahsis talep ve tahahhüt beyan belgesini doldurarak başvurmanız gerekmektedir.

 21. Hüseyin kaya dedi ki:

  Merhabalar baldızım okul lojmanında soba zehirlenmesi sonucu vefaat etti okulda kalorifer kazanı olmasına rağmen kalorifer yanmadı onun yerine soba yaktılar.şimdi vefat eden baldızımın 500 gün pirimi vardı.anne veya babası emekli aylığı bağlanırmı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 900 gün ve 5 yıl sigortalılık süresinin olması gerekmektedir.Ölüm aylığının bağlanması için

 22. Hayriye IŞIK dedi ki:

  Ben Emekli sandığı çalışanıyım. Babam emekli sandığından emekli olduktan sonra vefat etti. Bekar kızı olduğum için maaşını alabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;alamazsınız.

 23. Deniz günay dedi ki:

  Esim 1988de sigorta girisi var toplam 480 gunu var 3 tane kiz cocugum var vefat etti kendisi41 yasindaydi emekli maasi alabilirmiyim esim vefat ettiginde sigortali calismiyordu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 900 günü olması gerekir.Ölüm tarihi 2008 den önce ise askerlik borçlanması yaparak gününü 900 güne tamamlayabilirsiniz.2008 den sonra 900 gün ya da borçlanmayla 1800 günw ihtiyaç var.

 24. ulaş dedi ki:

  selam babam vefat etti. varis olarak ben ve kardeşim var ben 29 kardeşim 27 yaşında. Annemden 15 yıldır boşanmış. Annem kendi babasından 400 aylık alıyor. Babaannem hem dedemden hemde kendi babasından aylık alıyor. Babamın emekli aylığını bu durumda kim alabilir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kız kardeşler babanin maaşını alabilir bekar olmak kaydıyla,erkek çocuklarda öğrenci ise 25 yaşına kadar aylık alabilir

 25. Erol EKER dedi ki:

  merhaba babam 30.01.2017 vefat etti babam ssk emeklisi dedem 02.03.2015 de vefat etti memur emeklisi annem her ikisinden de maaş alabilir mi?

 26. sebahat dedi ki:

  merhaba babam 30.01.2017 vefat etti babam ssk emeklisi dedem 02.03.2015 de vefat etti memur emeklisi annem her ikisinden de maaş alabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkında detaylı bilgi almak için lütfen

 27. Sema erol dedi ki:

  Biz 2 kız annem babamın emekli maaşı nı alıyoruz annem de öldü biz 2 kız annemin maaşını ala bilirmiyiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hisseniz yüzde 25 ten yüzde 45 e çıkacaktır.Dilekçe vermeniz yeterlidir.

 28. Erkan sert dedi ki:

  Merhaba ben 36 yaşi da malulen emekliyim. Annem babamdan kalan emekli ayligi aliyordu. Annemde vefat etti. Annemin ayligi bana baglanabilirmi? Teşekkürler?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kendinizden emekli olduğunuzdan dolayi alamazsınız

 29. Mehmet Dalkılıç dedi ki:

  Merhaba, Annem hem eşinden (ölüm yılı 1997) (Emekli Sandığı), hem de babasından (ölüm yılı 1971) (Bağ-Kur) çift maaş almaktaydı. SGK denetmeninin işlemi neticesinde 2016 yılının ocak ayından itibaren babasından aldığı maaşı kestiler. Yazılı itirazı herhangi bir netice vermedi bende annemin adına dava açtım. Bir yıl süren bir dava sonunda davayı kazandı ve bir yıl sürede ödemedikleri maaşı toplu yatırdılar… Fakat daha önceden çekmiş olduğu kredileri bu bir yıl süre içerisinde ödeyemediği için maddi zarar (yaklaşık 15 bin tl civarı faiz) ve bu geçen süre içerisinde ruhsal yönden çöküntüye girdi ve sağlık durumu kötüleşti. Hem maddi hem de manevi dava açsa kazanma ihtimali var mı? ya da bu tür davalar ile hiç karşılaştınız mı? örnekleri var mı? Örneği varsa bana iletmeniz mümkün mü? Teşekkürler, iyi çalışmalar…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;davanın sonucunu önceden kestirebilmemiz mümkün değildir.

   1. Mehmet Dalkılıç dedi ki:

    Teşekkürler… Peki bu tür bir dava ile hiç karşılaştınız mı? Örneği var ise benimle paylaşabilir misiniz?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;maaselef yok.

 30. Selvin turkis dedi ki:

  Vefat etmis emekli ogretmenin maasi gencken vefat etmis oglunun evlenmemis karisina ( gelinine) hak duser mi?Ayrica gelin memurdur

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hak sahipleri eş çocuk anne ve babadır

 31. Fatma Birsen Başöz dedi ki:

  Merhaba,Emekli Sandığı emeklisi , bekar bayanım.SSK ( 4a) emeklisi babam 1982 de vefat etti.O tarih olarak kazanılmış haktan ve yeni yasadan faydalanarak , babamdan yetim aylığı alabilir miyim ? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   merhaba;babanızın aylığını alamazsınız.

 32. umut mustafa rizeli dedi ki:

  merhaba,

  annem ve ben babamdan ölüm aylığı alıyoruz.Ben açık öğretimde okuduğum zaman zarfında dışardan okuduğum için hem ölüm aylığı alıyorum hemde 3 senedir sigortalı bir işte çalıştım hala da çalışıyorum.Maaşı almaya devam ettım. Ben sgk ya gittiğim zaman bana dışardan okuyorsun ve sigortalı bir işte çalışıyorum demiştim bana alabilirsiniz denmişti.Şuan mezun oldum ve ankaraya maaşın anneme bağlanması için başvurdum şuan yaşım 24 sgk çalışanlar 25 yaşına kadar alabilirsiniz dedikleri için bende almaya devam etmiştim ama konu ile ilgili alırsın veya alamazsın gibisinden farklı farklı şeyler söyleniyor.Sizden ricam konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz yardımlarınız için teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; babanızın ölüm tarihi ve sigorta kapsamı nedir ?

 33. fılız dedi ki:

  esım trafık kazasında vefat ettı maas alıyorum suan calısmıyorum calısısrsam ne oranda kesılecek

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,çalışmayan çocuğu aylık almayan eş aylığın yüzde yetmisbesini çalışan eş yüzde ellisini alır

 34. Bilge dedi ki:

  Merhaba ben yurt disinda norcecde yasiyorum..esimden ayrildikdan sonra babamin yetim ayligini almaya basladim.. yanliz turk vatandasiyim.10 ay ønce norvec vatandaasligina basvurmusdum.. bana turk vatandasligimdan cikdikdan sonra vatandasliklarini almayi hak kazanabilcegimi søylediler..kimligimi alip mavi kart verilcekmis bu durumda turkiyede babamin oldum ayligi kesilirmi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışmadığınız sürece yetim aylığınız kesilmez.

 35. Bilge dedi ki:

  Yanliz ben turkiyede yasamiyorum.norvecde yasiyorum..1 yildir babamin maasini oluyorum turkiyede turk pasaportlu ama norvec oturumluyum demek istedigim burda norvec pasaport almak icin bas vuru yapmisdim ve onaylanmis yanliz norvec buyuk elciliginden gidip turk vatandasligimdan cikdikdan sonra norvec pasaport alma hakkina sahip oldugumu søylediler yani vatandaslikdan cikarilip mavi kart dedikleri sey verilcekmis bu nedenle emin olmak istedim bunun etkisi olcakmi turkiyede bu Maas konusunda kesinti olabilme søz konusumu acaba tekrar kusura bakmayin

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dediğimiz gibi kesinti olmaz.

 36. AYŞE dedi ki:

  MERHABA,
  EŞİ VE ÇOCUĞU OLMAYAN MEMUR EMEKLİSİ AMCAMIN SGK’DAN OLAN EMEKLİ MAAŞI KARDEŞLERİNE KALIR MI? EVDE ÖLMÜŞ KOCASINDAN EMEKLİ MAAŞI OLAN YATALAK ANNESİ YANİ BABAANNEM VAR. ONA KALIR MI? YOKSA EMEKLİ MAAŞI TAMAMEMN DEVLETE Mİ KALIYOR?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba, gelir aylık alan anne babaya çocuğundan aylık bağlanmaz

 37. Turan dedi ki:

  Merhaba, 2001 yılında vefat eden birinin 482 gün sigortası var eşine maaş bağlanırmı?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ölüm aylığı bağlanabilmesi için az 5 yıl ve 900 gün prim gün sayısı olması gerekir.

 38. Burcu dedi ki:

  Merhaba,

  Babam 1 ay once vefat etti. Maas baglanmasi icin basvuruda bulunduk.Babamin maasi her ayin 25inde yatiyordu. Mart 25 tarihinde yatan maasina dokunmadik.
  Simdi maas alabilecegimize dair onay yazisi geldi ve Nisan 25de alabilecegimiz belirtiliyor gelen yazida.
  Peki bu durumda Mart 25te almadigimiz maas devlete mi kalmis oluyor ?Yani 1 aylik maasi kaybetmis mi oluyoruz yoksa o aya ait maasi da hesabimiza yatiracaklar mi?
  Tesekkurler,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,emekliler aylıklarını peşin alır babanız 25 inden önce vefat ettiyse aylığı alamazsınız

 39. Aylin dedi ki:

  Merhaba, ben Emekli sandigindan emekli maasi aliyorum, esimden ayrildim sadece gelirim emekli maasim. 2012 de olen SSK emeklisi babamin maasina da basvurabilirmiyim, su anda aileden hic kimse babamin maasini almiyor, diger kardeslerim halen calisiyor ve evli, ben SGK ya sordugumda alamayacagim soylendi, ama babam emekli sandigi veya bagkur emeklisi olsaydi alabilirmisim, bu konu bana cok adaletsiz geldi, basvursam hak kazanirmiyim, tesekkurler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alanlar babalarından ölüm maaşı alamazlar.

   1. Aylin dedi ki:

    Tesekkur ederim, burada gerekce eger kendi calismamdan dolayi maas almam ise babasi Em.sandigi ve BAGKUR emeklisi olanlar neden maas alabiliyor, buna gore Emekli Sandigindan alinan yetim ayligi daha yuksek bir oran ama insanlar bunu hakediyor, bu sadece SSK nin aldigi bir karar mi, o zaman Sosyal Guvenlik Kurumu adi altinda bu uc kurum neden birlestirildi, ben yine de basvurumu yapip aldigim cevaba gore mahkemeye gitmeyi dusunuyorum, sonucta babasi (SSK li) 2008 den once olenler halen maas aliyor ama bizim durumumuzdakiler alamiyor, bu nasil bir adalet? Degisme ihtimali yokmu? Zaman ayirdiginiz ayrica cok tesekkur ediyorum.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;bu Kanundan gelen bir hüküm;dava açsanız da olumlu bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum.Yine de taktir sizin.

    2. Nuran dedi ki:

     Eşim SGK emeklisiydi 2 yıl önce vefat etti Babam da 2003te vefat etti Babamda SGK emeklisiydi şuan eşimin maaşını alıyorum Babamın maaşınıda alabilirmiyim

 40. Süleyman dedi ki:

  Merhaba hocam babam 21 mart 2013te vefat etti 4a sskliydi, yaklaşık 270 gunu vardi, 900 gunu tamamlama sarti var ne yapmamiz lazim yardimci olursaniz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma hariç 900 gün borçlanmayla 1800 günü tamamlamak zorundasınız. Yapılacak bir şey yok.

 41. biricik durmaz dedi ki:

  Merhaba babam vefat ettikten sonra maaşı anneme ve erkek kardeşime bağlandı kardeşimin okulu bitti ve 18 yaşında maaşı kesilince bu kesilen miktar anneye mi veriliyor veya kardeşin maaşı kesilmeden sgk ya gidip kardeşim maaşını anneme aktarabilirmi ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;başka aylık alan yoksa kardeşinizin hissesi annenize aktarılır.

 42. Nazlı can dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıyım babamdan yetim aylı alıyorum annemde dul maaşı alıyordu annem vefat etti onun maaşınıda ben ala bilirmiyim alabilirsem ne yapmam gerek saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,anneniz kimden dul aylığı alıyordu ?

 43. Nazlı can dedi ki:

  Merhaba ben eşimden ayrıyım babamdan yetim maaşı alıyorum 275 tl annemde dul maaşı alıyordu annemde vefat etti onun maaşında ben alabilirmiyim alabilirsem ne yapmalıyım nereye müraccat etmeliyim ve benim alacagım miktar ne olur saygılarımla teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından alınan dul maaşları hak sahiplerine bağlanmamaktadır.

 44. Rukiye dedi ki:

  Merhaba annemin babası 71 yılında oldu ölmeden once emekli sandiginda çalışıyordu iki yıl orda çalıştı daha öncesinde ise ssk liydi 4 yil şimdi eşinden ayrıldı acaba annem yetim maaşı alabilir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;annenizin herhangi bir yerden aylığı var mı ?

 45. Nursel dedi ki:

  İyi günler Babam Bağkur emeklisi idi vefat etti .Ben kamuda memur olarak çalışıyorum. Evli değilim Babamdan maaş alabilirmiyim. Teşekkür ediyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalıştığınızdan dolayı babanızdan maaş almanız mümkün değildir.

 46. emre dedi ki:

  sgk emeklisi babam vefat etti kendi sgk sından emekli maaşı alan annem ve çocukları olarak 2 erkek 1 kız çocukları emekli maaşı almaktayız babamın ölüm aylığını kim alır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sadece anneniz aylığı alabilir.

 47. Serpil özgür dedi ki:

  Merhaba. Ben sgk emeklisiyim eşimden ayrıldım. Vefat eden sgk emeklisi babamın maaşını alabilirmiyim?? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; alamazsınız.

 48. Aysun dedi ki:

  Merhabalar ben 2015 ocak ayı itibariyle ile emekli oldum fakat halen aynı yerde SGDP primi ile çalışmaya devam etmekteyim. Yalnız eşimi nisan 2016 iş kazasında kaybettim. Eşimden % 50 olarak ölüm aylığı bağlandi. İş kazasından dolayı ölüm geliri de alabilirmişim. Doğrumudur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;iş kazası olarak müfettişler tarafından tespit yapılırsa iş kazasından da gelir alabilirsiniz.

 49. Yasemin izdemir dedi ki:

  MERHABA ESIM 06 06 2017 OLDU 737 GUN SGK VAR ES OLARAK BIRCLANMA YAPABILIRMIYIM EMEKLI MAASI ALABILIRMIYIM AYNI ZAMANDA CALISIYOR OLSAMDA

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,borçlanma dahil 1800 gune tamamlamak zorundasınız olum aylığı baglanmasi için

 50. Bahar Kurt dedi ki:

  Mrb annem ile babam bosanmislar fakat daha sonra babam vefat etmis ve bende evli bi kiziyim olen babam emekli olmus bundan annem yada ben nasil yararlanabilirim ? Lutfen cevap…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,anneniz boşanmış olduğundan ve sizde evli olduğunuzdan dolayi ölüm aylığı alabilmeniz mümkün değildir

 51. selma aşkar dedi ki:

  merhaba babamla bekar kız kardeşim rahmetli annemden ssk maaşı alıyorlar şu an ablam eşinden ayrıldı sağlık güvencesi olarak annemden yaralanacak maaş için müraacat etmesi gerekiyormu ve eğer maaş alırsa babamla kız kardeşimin maaşından kesinti olurmu olursa yüzde kaç olur teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;merhaba maaş bağlanmadan sağlıktan yararlanması mümkün değil,maaşlarından ortalama yüzde 10 bir kesinti olur.

 52. Mehmet aşkın dedi ki:

  Merhaba, babam vefat etti. Annem isteğe bağlı ssk emeklisi, kız kardeşim bekar ve üniversite öğrencisi, babaannem dul ve 65 yaş maaşı alıyor. Bu durumda annem kardeşim ve babaannemden kimlere ne oranda aylık bağlanır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anneniz 2/4 çocuklar 1/4 1/4 hisse alır.Annesinin aylık alabilmesi için gelir testine girmesi gerekiyor.

 53. Melike Denk dedi ki:

  MERHABALAR BENIM AMCAM 2 YIL ONCE VEFAT ETTI. EMEKLI MAAŞI ALIYORDU.AMCAMIN ÇOCUĞU YOK VE KARISI DA EVLENDI. ACABA BU EMEKLI PARASINI BABAANNEM VE YA DEDEM ALABILIRLER MI?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylığı olmayan ikisinden biri başvuru yapabilir,gelir testi yapılacak düşük çıkarsa aylık bağlanır.

 54. Dududu dedi ki:

  Merhaba, emekli babam vefad etti ve annemle ayrılardı. Ablamla bize nekadar payı kalır emekli maaşından?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK emeklisi ise yüzde 45 yüzde 45 aylığını alabilirsiniz.

 55. Dududu dedi ki:

  Merhaba, emekli babam vefad etti ve annemle ayrılardı. Ablamla bize nekadar payı kalır emekli maaşından?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba toplamda %90 i kalır

 56. acil dedi ki:

  Merhaba bağkurdan emekli babam vefat etti. 2 kardeş alıyorduk sadece ama şimdi abim maaşı sigorta başladığından dolayı kesildi. benim maaşımda artış olur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet maaşınız artar,dilekçe ile başvurmanız gerekiyor.

 57. Yagmur dedi ki:

  Merhaba, annemle babam 12 yıl önce boşandı. 3 ay önce talepte bulunduk ve anneme bağkurdan emekli olan babasından ölüm aylığı bağlandığına dair mesaj geldi. Bu durumda anneannemin aldığı ölüm aylığından ne kadar kesinti olur? Anneme geriye dayalı 24 aylık bir ödeme yapılması mümkün mü? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anne yüzde 50 çocuk yüzde 25 alır.Geriye dönük ödeme yapıldığı taktirde ananenize borç çıkar.

 58. Betül Erdin dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin babam ssk emeklisi 10.09.2003 te vefat etti ablam bağkur emeklisi yeni boşandı babamın maaşını ben alıyordum sosyal guvencem yok rahmetli babamdan yararlanıyordum su an kim ne kadar maas alır maaş ikiye mi bölünür teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ablanız emekli olduğundan dolayı babasından aylık alamaz.Maaş ikiye bölünmez.

 59. gül dedi ki:

  ssk emeklisi baba vefat ettiğinde kızı bekar ancak emekli sandığına bağlı çalışıyorsa babanın maaşını alabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır babanın maaşını alamaz.

 60. Ayşe dedi ki:

  Merhaba 20 yasinda erkek kardeşim vefat etti.5 ay sigortali çalıştı.ölümünden bir ay önce askere gideceği icin sigorta çıkışı yaptırmış.Eşi ve 10 günlük bebegi kaldı geride maaş almaları icin napmaliyiz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5 yıl 900 gün ya da borçlanma ile 1800 günü tamamlamak zorundasınız.Verdiğiniz bilgilere göre ölüm aylığı bağlanması mümkün değil.

 61. fadime dedi ki:

  Merhaba,ssk emeklisi baba vefat ettiğinde maaş eşi ve bekar kızına kalıyor annede vefat ettiğinde kızına maaş nekadar kalır.ölüm aylığı alabilirmi-nekar olur.Teşekürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anne aylığın %60 ını kız çocuğu %30 unu alır.Annenin de ölümü halinde kız çocuğu aylığın %80 ini alır.

 62. Muhammet dedi ki:

  Merhaba. Biz 2 kardeş vefat eden babamın maşını alıyorduk. Temmuz ayında maaşımız kesildi. SGK aradığımızda öğrenci durumunu tekrardan güncelleyerek maaşı alamaya devam edeceksiniz dedi. Şöyle bir durum daha var abim 6. Sınıf tıp okuduğu için sigorta yatmaya başladı temmuz ayında ama prim yatıyor mu bilmiyoruz? 6 sınıf tıp okuyanların maaşı kesiliyor mu? Birde biz maaşı %50-50 alıyorduk eğer abimin maaşı kesilirse tek ben alıcam. Benim aldığım para ne kadar artacak yada artacak mı? Ve bunun için tekrardan başvurmam gerekir mi eğer abimin maaşı kesilirse?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;intörn öğrencilerin maaşı kesilmez.İki hak sahibi aylığın %90 ını tek hak sahibi aylığın %80 ini alır.

 63. zafer dedi ki:

  Merhaba. Ablam 1 ay önce vefat etti. Daha önce evlenmedi hiç ve çocuğu yok. Bankaya olan kredi/ k.kartı borçları var.

  Uzun süre özel sektörde çalıştı ve maaşı hep tam rakamlarından gösterildi.

  Sgk’dan ölüm aylığı ve ya yüklü ödeme alırsnız gibi söylemler kulağımıza geldi.

  Acaba nasıl yol izlemeliyiz?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ölüm aylığı eş,çocuk,anne ve babaya bağlanır.Herhangi bir toplu para ödemesi yapılmaz;sadece 531 TL cenaze ödeneği alabilirsiniz.

 64. Toprak dedi ki:

  Ben emekli sandığından 2200 TL maaş alıyorum. Eşim bağkurdan emekli 26 ve 29 yaşlarında iki tane bekar kızım var ölümüm halinde maaş paylaşımı nasıl olur? Teşekkürler…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,eşiniz yüzde 50 kizlariniz yüzde 25 er aylık alır

   1. Toprak dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Peki kızlarımdan birisi evlense durum nasıl olur acaba?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;yüzde 50 yüzde 25 hisse gider.Biz teşekkür eder sağlıklı ve güvenli günler dileriz..

 65. DİLEK KAÇAN dedi ki:

  88 yaşındaki halam vefat etti ssk dan emekli ve çocuk ve eş yok maaşı diğer bekar çocuksuz 83 yaşındaki hiç bir geliri olmayan halam alabilir mi rahmetli halamın üzerinden doktor hastane vs gibi şeyleri kullanabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hayır alamaz aylıklar eş çocuk anne ve babaya bağlanır

 66. Dilek dedi ki:

  Merhabalar Efendim

  Ben şu anda dul maaşı almaktayım yurtdışında çalışıyorum Annem SGK dan emekli maaşı alıyor Annem vefat ettiği zaman ben alabiliyormuyum calışmadığım zaman alabilirsem eğer yurtdışı borçlanması yapmayacağım kendim için emekli oömaya bilgi verirseniz memnun olurum Teşekkürler

 67. Dilek dedi ki:

  Merhabalar Efendim

  Ben şu anda dul maaşı almaktayım SGK dan yurtdışında çalışıyorum Annem SGK dan emekli maaşı alıyor Annem vefat ettiği zaman ben alabiliyormuyum calışmadığım zaman alabilirsem eğer yurtdışı borçlanması yapmayacağım kendim için emekli olmaya yada ödesemmi bilgi verirseniz memnun olurum Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hangi kurumdan maaş alıyorsunuz anneniz hangi kurumdan emekli ve ölüm tarihlerini alabilir miyim ?

 68. Namiye Yaman dedi ki:

  merhabalar
  ablam SGK’lı olarak çalışırken vefat etti.Anneme aylık bağlandı.geçen sene Emekli sandığından emekli babam vefat edince babam üzerinden anneme maaş bağlandı ancak ablamdan dolayı aldığı maaş kesildi.Neden kesilmiş olabilir ve maaşı tekrar bağlatabilir miyiz? şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gelir veya aylık alanlar çocuklarından aylık alma hakkı yok,o yüzden maaş bağlanmaz.

 69. ozgur oztirak dedi ki:

  merhaba
  1979 girişliyim 498 gün ssk bulunuyor.engelliyim çalışma durumum yok.
  Ölüm durumunda eşime maaş kalabilmesi için kaç günü tamamlamam gerekiyor.
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SSK’dan 900 bağkurdan ise 1800 günü tamamlamanız gerekiyor.

 70. Ebru dedi ki:

  Merhabalar ben ölen babamdan yetim aylıgı almaktayım. Annem babam vefat edince bi başkasıyla evlendi. Ve evlendigi kişiden 4 sene önce boşandı. 4 senedir babamın maaşını alıyor. Bu yasal mı sizce ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yasal alabilir

 71. Raziye dedi ki:

  Babamın vefatından sonra anneme emekli maaşı bağlandı, hakkım olduğunu biliyorum ama annem maaş bağlatmamı istemiyor kendi maaşından kesilecek diye. Annemin maaşından kesilirmi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,annenizin maaşı %75 ten %50 ye düşecek

 72. onur dedi ki:

  merhaba annem rahmetli babam ikinciye evleniyor ablamda dul, Allah uzun ömürler versin babamın vefatı halinde aylığı dul kızına mı yeni eşine mi bağlanır, birde sözleşmeli evlenecekler bu durum sözleşme maddesi olarak eklenebilir mi kızına bağlanması için.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sözleşmeye gerek yok eşi aylığın %60 ını kız çocuğu aylığın %30 unu alır.

 73. Fatma yılmaz dedi ki:

  Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyorum babam emekli sandınığına bağlı annem SSK’lı annemin maaşı ölümü sebebiyle bana kalırmı.Ben eşimden ayrıyım ve bir kızım var annemle yaşıyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hem annenizin hem babanizin aylığını alabilirsiniz.

 74. sebahattin toprak dedi ki:

  .
  İlk eşim 22 Kasım 2013 tarihinde vefat etti.

  Eşim 22.02.2009 -30.09.2008 tarihleri arası bağkur isteğe bağlı sigortası primleri ödedi.

  Ani prim artışı olunca bağkur tarım sigortasına geçiş yaptı.

  30.07.2009 ile vefat tarihi olan 23.11.2013 tarihine kadar primlerini kesintisiz ödedi.
  Toplam prim gün sayısı 1773 gün yapıyor Yani 4 yıl 11 ay 3 gün.Ölüm maaşının bağlanması için 1800 gün gerekiyormuş.Yani 27 gün eksik.
  30.09.2008 ile 30.07.2009 arası primsiz geçen günler.
  27 günlük süreyi nasıl ödeyip çocuklarıma ölüm maaşı bağlanmasını sağlayabilirim?
  Şimdiden teşekkür ederim

  Notlar;
  3-Çocuklarımın doğum tarihleri;3 çocuğum var.
  1.si: ;13.07.2001
  2. si: ;01.11.2006
  3. sü;13.06.2010
  4-Kendim ise yeniden evlendim.

  Ayrıca:.İlk iki çocuk sigortalılık öncesi doğum.En son çocukta da ödenmeyen hiçbir boşluk yok.

  İlk sigortalılık(isteğe bağlı bağkur);22.2.2008-30.09.2008 (kesintisiz primleri ödenmiş)

  ikinci sigortalılık(tarım bağkur):30.07.2009-23.11.2013 (vefat tarihi olan 23.11.2013 tarihine kadar kesintisiz prim ödenmiş)

  Ödenmeyen primler iki sigorta geçişi arasındaki 30.09.2008 ile 30.07.2009 tarihleri arası.

  Hatta 100 TL yatırılmış ama sistem kabul etmemiş.Zira isteğe bağlı prim miktarı 80 küsurdan 225 TL lere çıkmıştı.Ayrıyeten vefat ettiği ay olan 2013 kasım prim aidatı da tam ödenmişti.Yani 7 gün kasımdan artan gün prim miktarı da var.Bunlar eksik günlere saydırılabilir mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşiniz askerlik yaptıysa askerlik borçlanması yapabilirsiniz.Onun dışında imkanınız yok.

 75. Güney Zembilci dedi ki:

  MERHABA, SSK emeklisiyim ve bekarım..Annem rahmetli oldu..Babam da ssk emeklisi.Rahmetli olursa onun maaşını alabilirmiyim..Şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hayır alamazsınız

 76. Halime dedi ki:

  Merhaba ben annem için soracaktım kendisi 69 yaşında babam 2003 de vefat etti.ondan SSK aylığı almakta. Annemin babası 1996 da rahmetli oldu onun maaşını geçen yıla kadar anneannem alıyordu oda rahmetli oldu.dedemde SSK emeklisiymiş acaba annem dedemden yetim aylığı alabilrmi?
  Şimdiden teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ikisi de SSK olduğu için iki aylığı alamaz.Yüksek olan aylığı tercih edebilir.

 77. Hilal dedi ki:

  Merhaba Aralık 2016 tarihinde esimle bosanma davasi actik. 1 ay sonra annem vefat etti. Ölmeden önce babamın emekli maaşını alıyordu. Benim boşanmam bu ay gerceklesti ve annemin vefat ettigi tarihten itibaren toplu para alir miyim yoksa bosanma kararından itibaren mi hesaplaniyor. Birde aylıgım neye gore hesaplanacak. Suanda tek gak sahibi benim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,boşanma tarihini takip eden aybaşı aylik başlar

 78. Mesut dedi ki:

  Merhaba. Ssk emeklisi babam vefat etti ardından ben 1/3 annem ise 2/3 maaşını almaya devam ettik.Şimdi ben üniversiteden mezun oldum.Bu durumda ne yapmam gerekir?.Bunu bir dilekçe ile bildirmeli miyim ya da sigortalı bir işe girdiğimde otomatik olarak haklarım anneme devrolur mu?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,dilkece vermeniz gerekiyor sizin hisseniz annenize geçer

 79. Nihat dedi ki:

  Merhaba benim abe vefat eti vefat etmeden önce ssk vardı ama vefat ettiğinde ssk yoktu acaba anne ve babası ölüm aylığına bağlanır mı acaba şimdiden tsk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anne-babanın aylığı yok ise aylık bağlanır.Gelir durumu da önemli gelirleri düşük olması gerekiyor.

 80. Esma Hatun dedi ki:

  Merhaba, annem sigortali calisan. Babamin vefatinda calismaya devam etmesi halinde babamin emekli maasini da alabilir mi? Ve kendisi sgk emeklisi oldugunda da iki emekli maasini alabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet hem eşinden hem de kendinden aylık alabilir.

 81. Emel dedi ki:

  Mrb dedem yeni vefat etti teyzem bekar ve emekli bu durumda yinede dedemin emekliliğini alabilir mi ..eğer alabilirse neler yapmalıyız başka haklarımız varmi bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; dedeniz SSK ise aylığını alamaz.

 82. Tijen Hasçi dedi ki:

  Merhaba.. Ben boşanmış, SSK emeklisi olup, kendi maaşımı almakta olan bir bayanım.. Babam 14, annem 4 yıl önce vefat ettiler..Her ikisi de SSK emeklisi idiler.. Annem vefat edene kadar kendi emekli maaşı dışında, babamdan da belli bir oranda maaş almıştı.. Sorum şu: Benim anne ve babamdan, ölüm aylığı almam mümkün müdür? Cevap için şimdiden teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kendinizden emekli olduğunuzdan dolayi alamazsınız

 83. Erdoğan dedi ki:

  Merhaba eşim 2012-2015 yılları arasında evde örgü yaptığı İÇİN Bağ-Kur’a kayıt oldu 3 yıl prim ödedikten sonra primleri ödeyemediğimiz için Bağ-Kur’u kapattık eşim 2017 yılında vefat etti şimdi biz toplu ödeme ya da emeklilik hakkı için ne yapmalıyız

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kuruma başvurarak toptan ödeme talep edebilirsiniz.

 84. Emrah top dedi ki:

  Merhaba ben 2018 Mayıs ayında 25 yaşını dolduruyorum bu yıl üniversiteye başladım babamdan dolayi yetim maasi alıyorum ama 25 yaşını doldurdugunda maaş kesiliyorMuş okuduğun müddetçe alma şansımız yok mu tek çocuğum arkamda duran destekçi bir kimse de yok ne yapmam lazım yardimci olurmusunuz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;25 yaşını doldurduğunuz zaman maalesef aylık alma şansınız yok.

 85. Ramazan dedi ki:

  merhaba 18.07.2011 yılında babamı kaybettim ve emekli maaşı direkt olarak anneme geçti, ben ise 1994 doğumluyum, Ortalama 17 yaşında falandım babamı kaybettiğimde. Akabinde 03.07.2012 Yılında ise annemi kaybettim, Tek evladım o zamanlar cahillikle beraber neyin ne olduğunu bilmiyordum. Amcamlar Babamdan anneme geçen emekli maaşını Babannemin üstüne yapmışlar. orta okula kadar okudum. ve annemi kaybettiğim günder beri arkamda destekci hiç kimse olmadı. Bu süre zarfında benim ssk’dan alacağım varmıdır ? yada herhangı bir hak talep edebilirmiyim ? bu konuyla alakalı bana yardımcı olurmusunuz ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hakkınız olsa bile zamanaşımına uğramış yapılacak bir şey bulunmamaktadır.

 86. şermin ere dedi ki:

  merhaba,
  eniştem 14 kasım 2017 ‘de vefat etti.avusturya’dan emekli olan bir işçiydi.Geride eşi ve işsiz,bekar bir kızı kaldı.Kızı babasının maaşından ve sağlık sigortasından faydalanabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yurtdışı 25 yaşından büyük kız çocukları için aylık ödemesi ve sağlık yardımı yapmıyor

 87. dürdane dedi ki:

  merhaba abim öldüünde emekliolmak üzereydi sonra emekli maaşını anneme baladılar annem bir süre aldı sonra annem rahmetli oldu şimdi ben bekarım acaba ben emekli maaşını alabilirmiyim çalışmıyorum ve hiç bir maaşımda yok şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;abinizden size maaş bağlanması kanunen mümkün değildir.

 88. Mihriban dedi ki:

  Merhaba Annem vefat etti bagkurdan emekliydi,babam emekli öğretmen.annemin maaşını da alıyor ve annenin maaşının üzerinde kredi çekti babam simdi evlenecek bu kredinin ödemesi ne olur kim öder ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kendisi sağ ise kendisi öder.

 89. Hümeyra dedi ki:

  Merhaba ben esimden boşanmış biriyim iki kizim var kizlarimin babaannesi vefat etti babaanneleri ölen esinden emekli maasi aliyordu babaannede olunce benim kizlarima hak dusuyormu paradan alma haklari varmi kizlarimin biri 19 biri 9 yasinda ikisise okuyor bilgilendiriseniz memnun olurum teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hayır eş çocuk anne ve babaya aylık bağlanır

 90. Zeynep dedi ki:

  Merhaba,

  Özel Banka emeklisiyim ve bankanın kendi sandığından emekli maaşı almaktayım. Evli değilim çocuğum da yok. Ölümüm halinde emekli maaşımı kimler alabilir. Annem vefat etti , Babam emekli sandığından emekli olup emekli aylığı almaktadır. Erkek kardeşim SGK dan emekli olup emekli aylığı almaktadır. Ablam SGK dan emeklisi olup emekli aylığı almaktadır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,aylığınizi alacak geride hak sahibi bulunmamakta.

 91. hakime dedi ki:

  Slm aleyküm bir konuda bana yardımcı olur musunuz baban şeker pancarı dan baykurluydu fakat babam 19.08 .2010 vefat etti ve ben eşimden ayrıldım hiç birguvencem yok bu durumda ne yapmalıyım babamın baykurundan yararlanmak için ben alabirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1800 günlük primi var ise tarafınıza maaş bağlanır.

 92. derin deniz dedi ki:

  babam 2 ay önce vefat etti.
  kızkardeşim sigortalı ücretli öğretmenlik yapıyor.maaş bağlanırmı
  biz sadece annemin maaş almasını istiyoruz eğer alma hakkı varsa bu hakkından dilekçe ile vazgeçebilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,çalışıyorsa aylık alamaz 18 yaşından buyukseniz talep etmediğiniz zaman zaten aylık bağlanmaz

 93. Deniz dedi ki:

  Merhaba ben 19 yasimdayim ve 3 kizkardesiz annem ve babam ölurse ve ben üniversite okuyup mezun olduğum takdirde anne ve babam ölürse kalan emekli maaşını alabilir miyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,kız çocukları okumasa da anne ve babanın aylıklarını alabilir

 94. Deniz dedi ki:

  Yani bir meslek sahibi olupda is bulamazsam anne ve babamin kalan emekli maasini alabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet alabilirsiniz.

 95. mustafa dedi ki:

  merhaba şuan 39 yaşındayım 2891 gün sigorta pirimim var sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum olaki emekli, olmadan olmem durumumda eşim ve 4 yaşındakı erkek çocuğuma maaş bağlanırmı bağlanırsa ne kadar ve ne kadar süre alabilirler maaş? teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ilk işe girişiniz 2000 den sonra ise toplamda 900 TL aylık bağlanır.

 96. mustafa dedi ki:

  düzeltme

  merhaba şuan 39 yaşındayım sigorta girişim 1997 . 2891 gün sigorta pirimim var sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum olaki emekli olmadan olmem durumumda eşim ve 4 yaşındakı erkek çocuğuma maaş bağlanırmı bağlanırsa aylık ne kadar ve kadar süre alabilirler maaş? şartları nedir dul maaşımı oluyor bu şekilde yoksa emekli maaşımı nedir internette pek açık bilgi bulamadım kusura bakmayın? eşim çalışıyor sgk lı olarak .

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaş bağlanır eşiniz ölene kadar erkek çocuğunuza ise 18 yaşına kadar öğrenci olması durumunda 25 yaşına kadar aylık bağlanır.

 97. Yıldıray ERİM dedi ki:

  Emekli sandığına tabi olarak çalışmaktayım. 1983 – 1985 yılları arası yaptığım askerlik hizmetim ile ilgili askerlik borçlanmasını, 1992 yılında ödedim. Emekli olurken emekli maaşımı ve/veya emekli ikramiyemi ne şekilde etkiler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ikramiyenize etkisi olmaz,maaşınıza ise en fazla 40-50 TL faydası olabilir.

 98. seda demir dedi ki:

  emekli ,eşinden ayrılmış memurum…ölen ssk annemden maaş alabiliyor muyum?

 99. Ali dedi ki:

  İyi günler annem 23 yaşında vefat eden kardeşimin 900 gün pirim gün sayısıyla malulen ssk, dan aylığa bağlandı 3 yıl öncede bağkur emeklisi babam vefat etti bağkurdanda babamın aylığına bağlandı ama eylül 2019 da ssk, dan aylığı yatmadı bankayı aradık sgk, ya başvurun dediler bugün sgk, ya gittik artık iki maaş alamayacaksınız dediler ya ssk, lı oğlunun yada bağkur emeklisi eşinin maaşı için birini tercih etmesini istediler bu nasıl oluyor teşekkür ederim şimdiden