Ölüm Toptan Ödemesi Hesaplama 

01.03.2018
60
A+
A-
Ölüm Toptan Ödemesi Hesaplama 

Eğer emeklilik için yaşı tamamladıysanız ancak prim günü ya da sigortalılık süresi olarak eksik varsa SGK’ya ödemiş olduğunuz paranın iadesini alabilirsiniz. Bildiğiniz üzere yürürlükteki Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre çalışan bir kişinin emekliliği hak edebilmesi için sigorta ilk başlangıç tarihine göre gerekli olan prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağlaması gerekiyor.Emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış ancak prim gün sayısı ve sigortalılık süresini tamamlayamamış kişilere ya da vefat eden ve prim günü yeterli olmadığı için aylık bağlanamayan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından toptan ödeme yapılmaktadır. Yaşlılık toptan ödemesi hesaplaması ve kimlerin alabileceği konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 

SGK toptan ödemeyi kimler alabilir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere toptan ödeme emeklilik için yaşı tamamlamış ancak prim günü eksik olanlara talepleri halinde adına yatmış olan ssk primleri, bağkur primleri ya da diğer tüm sigorta kollarında yatan primlerin sigortalı hissesinin iade edilmesi işlemidir. Toptan ödeme ölen kişilerin hak sahiplerine de yapılır.

Ölüm Sonucu Toptan Ödeme Kimlere Yapılmaktadır?

Ölüm aylığından faydalabilmek için gerekli şartların sağlanamaması halinde ölüm sonucu toptan ödeme şu kapsamdaki sigortalıların hak sahiplerine yapılmaktadır:

-5510 Sayılı Kanunun 4/a(SSK) kapsamında hizmeti bulunup ölen sigortalıların hak sahiplerine,

-5510 Sayılı Kanunun 4/b(Bağ-Kur) kapsamında hizmeti bulunup ölen sigortalıların hak sahiplerine,

-İlk defa 5510 Sayılı Kanuna göre 4/c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışmaya başlayanlardan, emekli sandığu kapsamında hizmeti bulunup ölen sigortalıların hak sahiplerine,

Ölüm toptan ödemesi yapılmaktadır.

Ölüm Sonucu Toptan Ödemenin Üst Sınırı Nedir?

Hak sahiplerine yapılacak toptan ödemenin toplamı, sigortalıya yapılacak toptan ödeme tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için gerekirse hak sahiplerinin hisselerinden orantılı olarak indirim yapılır.

Ölüm Sonucu Toptan Ödeme İle Alınan Sürelere Ait Hizmetler Yeniden Alınır mı?

Toptan ödeme yapılarak tasfiye edilmiş süreler, borçlanılarak veya yurt dışı hizmetleri birleştirilerek ya da sonradan hizmet tespiti nedeniyle hak kazanılan sürelerin eklenmesi suretiyle ölüm sigortasından yararlanmak için gerekli prim ödeme gün sayısının tamamlanması halinde, hak sahiplerinin yazılı isteği üzerine yeniden ihya edilir. Yukarıdaki süreler, ihya edilen süreye ilişkin tutar dahil her türlü borçların ödendiği tarihi takip eden ay başı itibarıyla aylık bağlanmasında dikkate alınır.

Toptan ödeme hesaplaması nasıl yapılır ?

Sigortalı adına ödenen primin tamamı iade edilmiyor. İade edilen tutar  Malüllük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları Primi oluyor. Sigortalı adına ödenen Genel Sağlık Sigortası primlerinin iadesi yapılmıyor. Geçmiş yıllara ait tutarlar ise güncelleme katsayıları ile güncellenerek iade işlemi tamamlanıyor.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Memduh dedi ki:

  Sayın hocam yaşlılık toptan ödemesi başvurusunda bulundum başvurum sonuclandı toplam 1017 prim günüm var ssk sitesinden baktım 8. 19 TL bankaya gönderilmeyi bekliyor bundan neyi anlamılıyım nekadar alacagımi sekiz yüz on dokuzliramı alacam merak ediyorum yanıtınız içın teşekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;muhtemelen yazan tutardır. Primleriniz çok eski tarihlere aitse düşük miktar çıkar toptan ödemeler.

 2. Erdal dedi ki:

  Hocam annem 15 yıl boyunca isteğe bağlı Bağkur olarak aksatmadan prim yatırmış ve emekli olamadan 2012 yılında 53 yaşında vefat etmiştir biz varisleri olarak bunca sene yatırdığı paraları toplu almak istiyoruz acaba mümkün mü 3 kardeşiz bir kız iki erkek ve her kardeşin geliri var kuruma başvurduk olumsuz yanıt aldık

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toptan ödeme alabilmeniz için hak sahipliği şartını da sağlıyor olmanız gerekir.

 3. sevgi çuka dedi ki:

  Bende toptan ödeme almak istiyorum bu ödeme nasıl yapılır acaba tamamı mı veriliyor kesinti ne kadar yapılıyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tamamı ödenmez GSS primi düşülür ve güncelleme katsayısıyla güncellenen tutar tarafınıza ödenir.

 4. mehmet dedi ki:

  Merhaba amcam emekli olmasına kısa süre kala vefat etti evli değil ve geriye kalan tek yasal varisi benim ölüm toptan ödemesini alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toptan ödeme eş,çocuk,anne,babaya ödenir.

 5. Ateş dedi ki:

  Merhaba iyi günler ben 22 yaşında üniversite öğrencisiyim yetim aylığı geçen ağustosta bağlandı babamı 4 yaşında kaybettim 17 yaşında ssk lı olduğumdan dolayı toplu para alamadım 4 ile 17 yaş arasındaki seneleri ve yahut çalışmadığım senelerin parasını alabilir miyim ?Dilekçe filan verirsiniz ama zor filan denmişti bende vermedim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aylık aileye ne zaman bağlandı ? Kaç kişi aylık alıyorsunuz ? Borçlanma ile mi aylık bağlandı ?

 6. Arife dedi ki:

  Merhaba,

  Annemin kendi emekli maaşı ve babamdan kalan ölüm aylığı var. Abimi kaybettik. Annemle beraber yaşıyordu. Zannedersem annem ölüm aylığı alamıyor. Anneme ölüm toptan ödemesi yapılabilir mi? 1999 sigorta girişi ve toplam 2500 gün prim ödemesi var. Birde bunun hesaplaması nasıl yapılıyor. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;anneniz aylık alıyor,bu nedenle çocuğundan toptan ödeme de alamaz;aylık şartlarıyla toptan ödeme şartları aynı çünkü.

 7. özerk öz dedi ki:

  merhaba hocam kolay gelsin iyi çalışmalar benim babam 29 mayıs 2017 tarihinde vefat etti.İsteğe bağlı bağ kur primlerini yatıyordu.toplam 2240 günü vardı.annem ve babam resmi olarak ayrı oldukları için ben ve kız kardeşim toptan ödeme alabilir miyiz. Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;erkek öğrenciler 25 yaşına kadar öğrenciyse,kız çocukları ise evli değil ve çalışmıyorlarsa toptan ödeme alabilir.

 8. Onur ergen dedi ki:

  Merhaba hocam,

  1983 Doğumluyum, Sigortalı bir işte çalışmıyorum, evliyim ve eşimden sigortalıyım. Babam 2009 tarihinde vefat etti. Vefat ettiğinde emekli olmayan hak kazanmış fakat aylık almamıştı. Pirimlerinin çoğunu dışarıdan ödedi. Babamın tek mirascısı benim başka bir çocuğu yok ve eşi de yok. Annem ile 20 yıl önce boşanmışlardı ve Babam daha sonra Veraset İlamında açıkca gördük ki daha evlenmemiş. Sorularım şöyle;

  Babam emekli ikramiyesi hak etti mi? Etti ise ben alabilir miyim?
  Babam bu pirimlerin çoğunu cebinden yatırdı, geri alabilir miyim?
  Kıdem tazminatı alabilir miyim?
  Kısacası babamın bana yardım etmeyip devlete ödediği parayı nasıl geri alabilirim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hakkınız olsa bile 2009 yılı olduğu için zamanaşımına uğramış bu nedenle babanızdan bir hakkınız bulunmamaktadır.

 9. Emre dedi ki:

  Merhabalar babam 2014 vefat etti 2005 den 2009 çalışması var toplam 500 gün var 1962 doğumlu emekli olurmu yada pirim toptan iyade olurmu.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 1800 günü tamamlamak zorundasınız.Maaş bağlanamıyorsa toptan ödeme alınabilir.

 10. salih yılmaz dedi ki:

  Hocam, Eşimin 600 gün ssk primi bulunmaktadır. 2000 yılında vefat etti. Ölüm Aylığı bağlanamıyor. Toptan Ödeme için zaman aşımı var mı?

  1. Ahmet Soysal dedi ki:

   Merhaba. Hayır zman aşımı yok. Alabilirsiniz. Askerlik yapmadı mı eşiniz? 300 gün daha borçlanma yaparsanız ölüm aylığı bağlanabilir.

 11. yiğit dedi ki:

  İyi günler.2005 yılından 2013 yılına kadar sigortalı çalıştım ve 2013 mart ayında işten çıktım.2014 yılından itibaren dışardan isteğe bağlı ödeme yapıyorum.4100 günüm var.Ne zaman emekli olurum veya ne zaman isteğe bağlı ödemelerim biter ve yatırdığım parayı toptan geri alabilirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurdan 9000 gün ile ssk dan 7000 gün ile 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 12. Ahmet Ak dedi ki:

  Meraba hocam.
  Benim babam 1990 yılında emekli olmasına kısa bir süre kala vefat etti.Yurtdışiında ve Türkiye de çalıştı. Babam öldükten sonra Bende %80 engelliyim. Sigortam yok hiç olmadı .Aileden hiç kimse şuan babam üzerinden herhangi bir ölüm maaşı vb almiyor.Şuan ödediği primleri toplu olarak alabiliyormuyum ? Yada ölüm aylığı almaya hakkım varmi? Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;malul erkek çocuklara çalışma gücünün en az yüzde 60 ını kaybetmesi şartıyla aylık bağlanıyor.Bu işlem için başvuru yapmanız gerekiyor.

 13. murat güvercin dedi ki:

  merhaba,26-05-2003 sigorta girişim var 25-10-2012 de çıkış yaptım 2003 ten önce 10 yıl yurtdışında çalıştım yurtdışı borclanmasi yaparsam nezaman emekli olabilirim teşekkür ederim

 14. emine dedi ki:

  Merhabalar biz 29/04/2018 tarihinde kardeşimi trafik kazasında kaybettik ssk kayıt 1981 yılından başladı 1831 pirim gün sayısı var 849 günde bağkurdan var hak sahibi babam toplu ödeme başvurusu yapa bilirmi emekli sandığından emekli ayrıldı uşak sgk kurumuna gittik Ankaraya dilekçe yazacaksınız dediler cenaze ödemesini 595 tl alındı

 15. Tuncay dedi ki:

  Merhaba iyi günler,
  Annemin yaşlılık toptan prim ödemesi için sizi rahatsız ettim kusuruma bakmayın. Annem 79 yaşında 01.07.1939 doğumlu hayatta. Bundan sonra çalışamayacağı için 2 gün önce SSK ya gittim başvuru yaptım. Ancak ne kadar geri toptan ödeme yapacaklarını söylemediler. Mektupla adrese 1 ay sonra yollayacaklarmış.
  Annemin SSK giriş tarihi 20.09.1974, çıkış 1981/01 tarihleri arasında. Toplam prim gün sayısı 2174 gün, toplam ödediği prim tutarı 350.832,00 TL olarak görünüyor SSK Tescil ve Hizmet Dökümlerinde. İnternette araştırdım ama net bir tutar hesaplaması bulamadım. GSS primi düşülür ve güncelleme katsayısıyla güncellenen tutar tarafınıza ödenir şeklinde yazılar var.
  Hocam sizden ricam net tarih, prim gün sayısı ve yatırılan prim TL tutarımızı yukarıda yazdım bunları göz önüne alırsak annemin alacağı bugünkü tutar ne olur.
  Bir dip not olarak annem rahmetli babamdan 3/2 maaş alıyor bu yüzden kendi çalışmalarından toptan geri ödeme almamızda bir sorun olur mu?
  Şimdiden çok, çok teşekkür eder saygılar sunarız.

 16. zeynep dedi ki:

  merhaba,
  annem 20 sene önce vefat etti.babamın annem üzerinde ölüm aylığı alabildiğini biz henüz yeni öğrendik.annemin 2450 günü mevcut ve babam annem üzerinde ölüm aylığına başvurdu.1975 yılında sigortadan toplu ödeme aldıkları için sgk ihya yapacaklarını ve geri ödeme yaptıktan sonra maaş bağlayacaklarını belirtti.bu ödemede çok büyük rakam olmaz cuzi bir rakam olur diye belirttiiler.
  bu durumda geri ödeme yapıldıktan sonra son 5 senenin toplu ödemesi de alınır mı yoksa sadece maaş mı bağlanır.
  bu konuda bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.teşekkür ederim.

 17. ahmet dedi ki:

  benim annem 1989 yılında bağkur unu yatırmaya başlamış ev hanımı olarak 1992 yılına kadar toplam 3 yıl 1 ay prim günü var şuan babam vefat etigi için emekli maaşını alıyor birde kendi babasıda vefat etigi için ondanda yetim maaşı alıyor kızı olarak bahsetigim 3 yılık primi geri alma şansımız varmı acaba

 18. Mehmet dedi ki:

  Merhaba babam 0203 1959 doğumlu babam 30 12 2018 tarihinde vefat etti babamın 847 gün SSK sı var anneme emekli maaşı bağlanması için 900 gün isteniyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 19. Bünyamin YARBA dedi ki:

  HOCAM. Dedem 2011 de vefat etti ve 467 günü var . Bunun için ölüm toptan ödenmesi durumun da ne kadar ödenir .
  şimdiden teşekkür ederim…

 20. serkan dedi ki:

  Merhaba annem yetim aylığı aliyordu vefat etti.ayrica geriye dönük uzun sure sigortaligi var olum ayligi alabilir miyim