Ölüm Toptan Ödeme Hesaplaması Nasıl Yapılır

Kişilerin ölüm toplam ödemesi hesaplaması için, vefat eden kişinin belirli bir gün prim ödemiş olması, sigortasının bulunması gibi şartlar aranmaktadır. Yapılacak hesaplama, miras hakkı düşen kişiler üzerinden belirli paylarla bölünmektedir. Ölüm toptan ödemesi, vefat kaynaklı sigorta primi ödemesine gerek kalmaması nedeniyle kişinin yakınlarına, kişinin ödediği primlerin iade edilmesi şeklinde gerçekleşmektedir.

Ölüm Toptan Ödemesi Hesabında Hangi Unsurlar Dikkate Alınır?

Ölüm toptan ödemesi hesabında dikkate alınan konular, her yıl değişiklik gösteren katsayılarla belirlenmektedir. Kişinin yatırdığı tüm primler iade edilmez. Bahsedilen toplu ödeme, sadece ölüm nedenli hazırlanan toplu ödeme fonuna aittir. Yapılacak ödemeyi paylaşacak kişilerin hisseleri ile ayarlanan ödeme, kişilere belirli oranlarda aktarılır.

Yapılan prim ödemelerinden vergiler ve devlete ait diğer harcamalar düşüldükten sonra yapılacak hesaplamada kullanılacak katsayı, sigorta türüne ve o yılın enflasyon durumuna göre belirlenir.

Kısa Süreli Sigortalar Ölüm Toptan Ödemesine Dahil Edilir Mi?

Kısa süreli sigortalılık durumunun toptan ödemeye etkisi ölüm durumunda bulunmaktadır. Ancak kısa süreli sigortaların ölüm toptan ödemesine eklenmesi için, vefat eden sigortalının prim günü borçlanması bulunmamalıdır. Borçlanma ve eksikler düştükten sonra kalan miktar ölüm kaynaklı toplu ödeme ile vefat eden kişilerin yakınlarına teslim edilebilir.

Ölüm Toptan Ödemesi Kimlere Verilir?

Ölüm toptan ödemesi alabilecek kişiler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Eşe
 • Çocuklara
 • Anne babaya

Ancak bu kişilere eşit oranlarda verilmemektedir. Her birinin yasal olarak hisseleri bulunmaktadır. Bunun yanında kişi evlenmiş ise, çocukları bulunuyorsa anne babaya pay düşmeyecektir. Çocuklar, alınacak payı eşit olarak aralarında paylaşmaktadır. Ayrıca ölüm toplu ödemesinden yararlanacak eşin sigortalı olması şartı da aranmaz. Sadece vefat eden kişinin sigortalı olması ve prim borcunun bulunmaması bu konuda yeterlidir.

Ölüm Toptan Ödemesi Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Ölüm toptan ödemesini zorunlu kılan durumlar, kişinin en az bir varisinin bulunması ve kişinin sigorta primlerini ödemiş olması durumudur. Ancak vefat sonrası geride kalan aile, ölüm maaşı imkanlarından yararlanmıyor olmalıdır. Ölüm maaşından yararlanan kişiler, ölüm kaynaklı toplu ödeme alamazlar. Ayrıca bu ödemede ölüm tarihi dikkate alınmalıdır.

Ölüm Toptan Ödemesi Hangi Sigorta Türlerinde Mümkündür?

Ölüm toptan ödemesinin söz konusu olacağı sigorta türleri şu şekildedir:

 • SSK kaynaklı sigortalılık
 • İsteğe bağlı sigorta
 • Topluluk sigortası
 • Tarım sigortası
 • Malullük sigortası
 • Ölüm sigortası
 • Yaşlılık sigortası

Bu sigorta türlerinde geride kalan yakınlara ölüm toptan ödemesi yapılabilmektedir.

Kanun Değişiklikleri Ölüm Toptan Ödemesini Nasıl Etkiler?

Ölüm toptan ödemesinin kanuna göre değişmesi söz konusu olabilmektedir. Meydana gelen ölüm olayı sırasında yürürlükte olan kanun, vefat eden kişinin hangi sigorta türüne bağlı olduğu gibi nedenler, verilecek toplu ödemeyi değiştirmektedir. Eğer kişinin prim ödemelerinin bir kısmı, günümüzde geçerli olmayan kanunların bulunduğu döneme denk geliyorsa, ödemeler aynı şekilde, değiştirilmeden iade edilir.

Bu ödemelerin içinden vergi alınmaz, faiz eklenmez. Ancak son düzenlemelerin yapıldığı döneme denk gelen prim ödeme zamanında ödenen primler, gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından yakınlara toplu ödeme şeklinde teslim edilecektir.

Örneğin vefat eden kişi, 2008 yılında son düzenlemesi yapılan SSK kaynaklı bir sigorta türüne tabidir. Kişinin prim ödemeleri 1980 yılında başlamıştır. Kişi, 2019 yılında vefat etmiştir. Bu durumda kişinin 1980 ile 2008 arasındaki prim ödemeleri, yakınlarına aynen teslim edilir, 2008 sonrasındaki ödemelerden gerekli kesinti ve eklemeler yapılır.

Ölüm Toptan Ödemesi İçin Hangi Evraklarla Başvuru Yapmak Gerekmektedir?

Ölüm toptan ödemesi başvurusunda kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hak sahibi tahsis talep belgesi
 • Başvuru beyannamesi

Bu belgeler, ölüm toplu ödemesi almak için zorunludur. Ancak özel durumlarda bunlara ek olarak belge talep edilecektir. Vefat eden sigortalının engelli çocuğu olması durumunda engele dair rapor gibi ekstra belgeler talep edilebilir.

Ölüm Toptan Ödemesi Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Ölüm toptan ödemesi için tahsis talep formu doldurmak, vefat eden kişinin ardından yakınlarının yaptığı bir işlemdir. Emeklilik tahsis talep formu ile birebir aynı olan form üzerinde tek yapılacak işlem, ilk sırada bulunan seçenekler içerisinden ‘hak sahibi’ kısmını işaretlemek olmalıdır. Bu sayede formun doldurulması sırasında işaretlemelerin tamamı hak sahibi gözünden yapılacaktır.

Form bölümlerden oluşmaktadır. İlk bölümde hak sahibine ve vefat eden sigortalıya ait kimlik bilgileri sorulmaktadır. Bu sorulara doğru ve eksiksiz bir şekilde yanıt verilmesi önem taşır. sonraki bölümlerde ölüm tarihi, sigorta türü, hizmet günü sayısı, sigorta hizmetlerine ilişkin detaylar gibi bilgiler sorulara eklenmektedir. Bu bilgilerin verilmesinin ardından, formu dolduran hak sahibi haricindeki hak sahiplerine ilişkin sorular yer almaktadır.

Eğer vefat eden kişinin vefatında payı olduğunu düşündüğünüz biri varsa, bunu beyan etmenizin gerektiği bir soru da sorulmaktadır. Vefat eden kişinin sigortadan gelecek ödemesinin bu kişi için men edilmesini hedefleyen soruya, gerekçesi ile birlikte yanıt vermeniz gerekmektedir.

Sorular ailenin maddi durumunu da anlamaya yöneliktir. Hak sahibi, vefat eden kişinin eşi ya da çocuklarından biri olmalıdır. Bu nedenle aile ile ilgili sorulara yanıt verebilecek bir kişidir. Ailenin yardım ihtiyacı olup olmadığı, maaş bağlanmasına ihtiyacı durumu gibi sorular, formda yer almaktadır. Form, doldurulmasının ardından ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına teslim edilmelidir.

Ölüm Toptan Ödemesi Tahsis Talep Formuna Hangi Belgeler Eklenir?

Ölüm sonrası hak sahibi tahsis talep formuna ek belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • 18 yaş üzerinde olmak kaydıyla, ortaöğretim için 20, yüksek öğretim için 25 yaşını doldurmamış kişilerden öğrenim belgesi talep edilir. Bu talep sadece erkek çocukları içindir.
 • Malullük durumu söz konusu ise, sağlık kurulu raporu talep edilmektedir. Bahsedilen rapor çocuklar için ya da eş için çıkarılmış olabilir.

Ölüm Toptan Ödemesi Otomatik Bir Ödeme Şekli Midir? Başvuru Gerektirir Mi?

Ölüm toplu ödemelerine başvuru yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Her ne kadar bir hak olsa da, başvuru yapılmaması durumunda kişilerin bu haktan vazgeçtikleri varsayılır. Bu nedenle vefatın meydana gelmesinden itibaren bu hakka en kısa sürede başvuru yapılması gerekir.

Ölüm Toptan Ödemesi Hesaplamada İhya Nasıl Yapılır?

Ölüm toptan ödemesinde ihya, kişilerin tüm hizmetleri toplanarak yapılır. Bu kapsamda toplanacak sigorta görevleri şu şekildedir:

 • Tasfiye edilmiş sürelere ödeme şeklinde borçlanma
 • Yurt dışı hizmet sürelerini birleştirme
 • Sonradan tespit edilen hizmet sürelerinin var olan sürelere eklenmesi

Şekillerinde ihya gerçekleşir. Bunların yanında hak sahiplerinin başvuru süreleri ile son sigorta ödeme tarihi arasındaki farkın ödenmesi sayesinde kişiler, ölüm toptan ödemesinin yapılabileceği en düşük sigorta günü sayısına da erişmiş olur. Kişilerin yeterli sigorta sayısına ulaşamaması durumunda herhangi bir ödeme yapılmaz. Kişilerin eksik sigorta günlerini borçlanma ile kapatmaları gerekmektedir.

Ölüm Toptan Ödemesi İçin Son Başvuru Tarihi Ne Zamandır?

Ölüm toptan ödemesinin son başvurusu, vefatın meydana gelmesinden itibaren 5 yıl sonrasıdır. Kişilerin vefatından sonra 5 yıl geçtiği halde ölüm toptan ödemesine başvuru yapılmaması durumunda kişiler haklarından vazgeçmiş sayılır.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK, SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Devletten Bakıcı Parası Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl yapılır ?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. Merhaba hocam benim babam 2020 yılında vefat etti geçmişte ssk lı çalışmış günlerini topladuk 700 gün primi çıkıyor emekli olmaya yetmedi toplu ödeme alabilirmiyiz acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 2. selamun aleyküm hocam ölen SSK’lı kişinin parası alıcağını öğrendim .Kayınçom 1997 SSK başlangıç oldu 2002 yılında vefat etti evlenmemiş ve annesi kendinden önce vefat etmiş kayım pederim bu parayı alabilir mi ? biz bu işlemi yeni öğrendik .

  1. Merhaba
   Ölen sigortalının anne ve babasının aylık alabilmesi için de bazı kriterler bulunuyor. Birincisi, anne-babanın herhangi bir gelirinin olmaması ya da asgari ücretin net tutarından, bugün için bu rakam 1.400 lira- düşük olması şartı aranmaktadır.

   1. Annen emekli olmasına 1 ay kala vefat etti 2,5 yıl isteğe bağlı ödedik ıade için konuştuk olmaz dedi babanda vefat etti 2 erkek kardeş gittik yok dedi ne yapmamiz lazım

 3. Merhabalar hocam. Babam 27.03.2018 yılında vefat etti. Sigorta günü fazla yoktu. 1000 1100 arası gibi bir günü vardı. Cok ugrastık emekli olması için olmadı)÷60 raporu vardı. Bu sigorta pirim iadesi alabilirmiyiz. Ben evliyim. Eşi yok. Birde bekar abim var. Alma ihtimalimiz nedir

 4. Merhabalar hocam.
  Eşimi 2016 yılında kaybettim ve pirim gün sayısı yeterli olmadığı için dul ve yetim aylığıda alamıyorum malesef.Ben askerliği için ödenen pirimlerini ve çalıştığı günlerin pirimlerini Sgkdan talep edebilirmiyim?İki oğlum var 14 yaşındalar.Siz bi yorumda maaş alabilme şartıyla ölüm toptan ödemesi şartının aynı olduğunu yazmışsınız yanılmıyorsam bu durumda hak talep edemezmiyim.

 5. Merhaba hocam baban 6 yil ogretmen olarak gorev yapti 1983 yilinda vefat etti hic bir sekilde maas baglanmadi 6 yillik ssk pirimini iade alabilirmiyim

 6. Merhaba benim amcam 8 martta vefat etti ama ne toplu parası ne de maaşı bağlandı emeklı olmamıştı devlet dairesinde çalışıyordu acaba bu toplu para ve maaş ne zaman bağlanır

  1. Merhaba
   Maaş ödemesi alabilmek için ilk olarak 1. derece yakınları eşi ya da çocukları tarafından başvuru yapılması gerekmektedir.

 7. Mrb hocam benim oğlum 8 senedir kayıp bu sene kütükden düşürmek için müracat ettim bekâr dı 600 gun pirimi vardı bu pirimi bana takviye edebiliyomuyuz yada pirim parasını alabilirmiyim

 8. Babam 2019 rahmetli oldu tahminim 1970 ve 1995 yıllarında toplan 550 günü var bu primleri geri iadesini istiyoruz nasıl alabiliriz

 9. merhaba 2018 yılında oğlum vefat etti. olum bekardı ve 34 yaşındaydı. yaklaşık 3000 gün sgk pirimi vardı. benim kocam isteğe bağlı ssk dan emekli 2000 tl maaş alıyor ben ev hanımıyım maaşım ve gelirim yok eşimin adına ise tarla ve ev falan var ölüm aylığına başvuru yaptık ama gelir durumu asgari ücretin üzerinde denilerek red verdiler tekrar başvuru yapacağım ama size
  YAŞIM 65 EŞİMİN AYLIĞINDAN BAŞKA GELİRİMİZ YOK ADIMA KAYITLI ARSA EV HİÇ BİR MAAŞ VE TAPU YOK EŞİM ASGARİ ÜCRETE EŞ DEĞER EMEKLİ MAAŞI ALIYOR AMA EVDE KIZIM BEN VE EŞİM ÜÇ KİŞİ YAŞIYORUZ.
  sorum
  1- eşimin üzerine tarla ev olması gelirinin artmasına sebeb mi
  2- eşimin maaşının asgari ücretten yüksek olması hepimizi kapsıyor mu biz evde bekar kızım eşim ve ben yaşıyoruz. gelirin kişi başı asgari ücretmi olması lazım yoksa hane gelirinin toplamınınmı asgari ücret olması lazım
  3- maaş bağlanmasa bile olum adına ödenen primleri devlet bize iade etmek zorunda değilmi
  4-OĞLUMUN TEK YASAL MİRASÇISI BEN VE EŞİMDİR.
  5-BUNUN İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMEMİZ LAZIM BAŞVURU ŞEKLİ VEYA DAVA İSE DAVA KONUSU HAKKINDA BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDERİM.

  beni bu konuda aydınlatmanızı rica ederim teşekkür ederim.

 10. Merhabalar, 1988,1990,1991,1992 yıllarına ait toplam 1063 gün prim var ancak talebim ödenecek iade tutarı yoktur denerek reddedildi.Ne yapmam gerekir, tahminen ne kadar geri alabilirim?

 11. Merhaba. Babamın yurt dışında 1yillk sigortalı calismisligi ve Türkiye de bağkur u var ve vefat etti 2015 yılında ve toplamda 2356pirim günü görünüyor ben sigortadan geri alabilimiyim evli değilim

 12. Merhaba annem yetim aylığı aliyordu vefat etti.ayrica geriye dönük uzun sure sigortaligi var olum ayligi alabilir miyim

 13. HOCAM. Dedem 2011 de vefat etti ve 467 günü var . Bunun için ölüm toptan ödenmesi durumun da ne kadar ödenir .
  şimdiden teşekkür ederim…

 14. Merhaba babam 0203 1959 doğumlu babam 30 12 2018 tarihinde vefat etti babamın 847 gün SSK sı var anneme emekli maaşı bağlanması için 900 gün isteniyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 15. benim annem 1989 yılında bağkur unu yatırmaya başlamış ev hanımı olarak 1992 yılına kadar toplam 3 yıl 1 ay prim günü var şuan babam vefat etigi için emekli maaşını alıyor birde kendi babasıda vefat etigi için ondanda yetim maaşı alıyor kızı olarak bahsetigim 3 yılık primi geri alma şansımız varmı acaba

 16. merhaba,
  annem 20 sene önce vefat etti.babamın annem üzerinde ölüm aylığı alabildiğini biz henüz yeni öğrendik.annemin 2450 günü mevcut ve babam annem üzerinde ölüm aylığına başvurdu.1975 yılında sigortadan toplu ödeme aldıkları için sgk ihya yapacaklarını ve geri ödeme yaptıktan sonra maaş bağlayacaklarını belirtti.bu ödemede çok büyük rakam olmaz cuzi bir rakam olur diye belirttiiler.
  bu durumda geri ödeme yapıldıktan sonra son 5 senenin toplu ödemesi de alınır mı yoksa sadece maaş mı bağlanır.
  bu konuda bilgilendirme yaparsanız çok memnun olurum.teşekkür ederim.

 17. Merhaba iyi günler,
  Annemin yaşlılık toptan prim ödemesi için sizi rahatsız ettim kusuruma bakmayın. Annem 79 yaşında 01.07.1939 doğumlu hayatta. Bundan sonra çalışamayacağı için 2 gün önce SSK ya gittim başvuru yaptım. Ancak ne kadar geri toptan ödeme yapacaklarını söylemediler. Mektupla adrese 1 ay sonra yollayacaklarmış.
  Annemin SSK giriş tarihi 20.09.1974, çıkış 1981/01 tarihleri arasında. Toplam prim gün sayısı 2174 gün, toplam ödediği prim tutarı 350.832,00 TL olarak görünüyor SSK Tescil ve Hizmet Dökümlerinde. İnternette araştırdım ama net bir tutar hesaplaması bulamadım. GSS primi düşülür ve güncelleme katsayısıyla güncellenen tutar tarafınıza ödenir şeklinde yazılar var.
  Hocam sizden ricam net tarih, prim gün sayısı ve yatırılan prim TL tutarımızı yukarıda yazdım bunları göz önüne alırsak annemin alacağı bugünkü tutar ne olur.
  Bir dip not olarak annem rahmetli babamdan 3/2 maaş alıyor bu yüzden kendi çalışmalarından toptan geri ödeme almamızda bir sorun olur mu?
  Şimdiden çok, çok teşekkür eder saygılar sunarız.

  1. Merhba hocam oğlum 2017 de vefat etti bekar di 550 gün pirimi vardı yirmi yaşındaydı ben babasıyim asgari ücretle çalışıyorum eşim ev hanımı hangi mız başvuru yapabiliriz toptan ölüm ödemesı parası almak için

 18. Merhabalar biz 29/04/2018 tarihinde kardeşimi trafik kazasında kaybettik ssk kayıt 1981 yılından başladı 1831 pirim gün sayısı var 849 günde bağkurdan var hak sahibi babam toplu ödeme başvurusu yapa bilirmi emekli sandığından emekli ayrıldı uşak sgk kurumuna gittik Ankaraya dilekçe yazacaksınız dediler cenaze ödemesini 595 tl alındı

 19. merhaba,26-05-2003 sigorta girişim var 25-10-2012 de çıkış yaptım 2003 ten önce 10 yıl yurtdışında çalıştım yurtdışı borclanmasi yaparsam nezaman emekli olabilirim teşekkür ederim

 20. Meraba hocam.
  Benim babam 1990 yılında emekli olmasına kısa bir süre kala vefat etti.Yurtdışiında ve Türkiye de çalıştı. Babam öldükten sonra Bende %80 engelliyim. Sigortam yok hiç olmadı .Aileden hiç kimse şuan babam üzerinden herhangi bir ölüm maaşı vb almiyor.Şuan ödediği primleri toplu olarak alabiliyormuyum ? Yada ölüm aylığı almaya hakkım varmi? Ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba;malul erkek çocuklara çalışma gücünün en az yüzde 60 ını kaybetmesi şartıyla aylık bağlanıyor.Bu işlem için başvuru yapmanız gerekiyor.

 21. İyi günler.2005 yılından 2013 yılına kadar sigortalı çalıştım ve 2013 mart ayında işten çıktım.2014 yılından itibaren dışardan isteğe bağlı ödeme yapıyorum.4100 günüm var.Ne zaman emekli olurum veya ne zaman isteğe bağlı ödemelerim biter ve yatırdığım parayı toptan geri alabilirim.

 22. Hocam, Eşimin 600 gün ssk primi bulunmaktadır. 2000 yılında vefat etti. Ölüm Aylığı bağlanamıyor. Toptan Ödeme için zaman aşımı var mı?

  1. Merhaba. Hayır zman aşımı yok. Alabilirsiniz. Askerlik yapmadı mı eşiniz? 300 gün daha borçlanma yaparsanız ölüm aylığı bağlanabilir.

 23. Merhabalar babam 2014 vefat etti 2005 den 2009 çalışması var toplam 500 gün var 1962 doğumlu emekli olurmu yada pirim toptan iyade olurmu.

 24. Merhaba hocam,

  1983 Doğumluyum, Sigortalı bir işte çalışmıyorum, evliyim ve eşimden sigortalıyım. Babam 2009 tarihinde vefat etti. Vefat ettiğinde emekli olmayan hak kazanmış fakat aylık almamıştı. Pirimlerinin çoğunu dışarıdan ödedi. Babamın tek mirascısı benim başka bir çocuğu yok ve eşi de yok. Annem ile 20 yıl önce boşanmışlardı ve Babam daha sonra Veraset İlamında açıkca gördük ki daha evlenmemiş. Sorularım şöyle;

  Babam emekli ikramiyesi hak etti mi? Etti ise ben alabilir miyim?
  Babam bu pirimlerin çoğunu cebinden yatırdı, geri alabilir miyim?
  Kıdem tazminatı alabilir miyim?
  Kısacası babamın bana yardım etmeyip devlete ödediği parayı nasıl geri alabilirim?

  1. Merhaba;hakkınız olsa bile 2009 yılı olduğu için zamanaşımına uğramış bu nedenle babanızdan bir hakkınız bulunmamaktadır.

 25. merhaba hocam kolay gelsin iyi çalışmalar benim babam 29 mayıs 2017 tarihinde vefat etti.İsteğe bağlı bağ kur primlerini yatıyordu.toplam 2240 günü vardı.annem ve babam resmi olarak ayrı oldukları için ben ve kız kardeşim toptan ödeme alabilir miyiz. Şimdiden teşekkür ederim…

  1. Merhaba;erkek öğrenciler 25 yaşına kadar öğrenciyse,kız çocukları ise evli değil ve çalışmıyorlarsa toptan ödeme alabilir.

   1. Merhaba hocam benim oğlum 8 senedir kayıp kütükden düşmesi için müracatta bulunacağım 500 gün pirimi var onun pirimini üstüme alabilirmiyim yada ölüm parası alabilirmiyim

 26. Merhaba,

  Annemin kendi emekli maaşı ve babamdan kalan ölüm aylığı var. Abimi kaybettik. Annemle beraber yaşıyordu. Zannedersem annem ölüm aylığı alamıyor. Anneme ölüm toptan ödemesi yapılabilir mi? 1999 sigorta girişi ve toplam 2500 gün prim ödemesi var. Birde bunun hesaplaması nasıl yapılıyor. Şimdiden teşekkürler.

 27. Merhaba iyi günler ben 22 yaşında üniversite öğrencisiyim yetim aylığı geçen ağustosta bağlandı babamı 4 yaşında kaybettim 17 yaşında ssk lı olduğumdan dolayı toplu para alamadım 4 ile 17 yaş arasındaki seneleri ve yahut çalışmadığım senelerin parasını alabilir miyim ?Dilekçe filan verirsiniz ama zor filan denmişti bende vermedim

 28. Merhaba amcam emekli olmasına kısa süre kala vefat etti evli değil ve geriye kalan tek yasal varisi benim ölüm toptan ödemesini alabilirmiyim

 29. Bende toptan ödeme almak istiyorum bu ödeme nasıl yapılır acaba tamamı mı veriliyor kesinti ne kadar yapılıyor

 30. Hocam annem 15 yıl boyunca isteğe bağlı Bağkur olarak aksatmadan prim yatırmış ve emekli olamadan 2012 yılında 53 yaşında vefat etmiştir biz varisleri olarak bunca sene yatırdığı paraları toplu almak istiyoruz acaba mümkün mü 3 kardeşiz bir kız iki erkek ve her kardeşin geliri var kuruma başvurduk olumsuz yanıt aldık

   1. Babam 2019 rahmetli oldu tahminim 1970 ve 1995 yıllarında toplan 550 günü var bu primleri geri iadesini istiyoruz nasıl alabiliriz

 31. Sayın hocam yaşlılık toptan ödemesi başvurusunda bulundum başvurum sonuclandı toplam 1017 prim günüm var ssk sitesinden baktım 8. 19 TL bankaya gönderilmeyi bekliyor bundan neyi anlamılıyım nekadar alacagımi sekiz yüz on dokuzliramı alacam merak ediyorum yanıtınız içın teşekürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu