Okullar Kayıt Parası Alamaz

Okullar Bunu Yapamaz, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okul kayıtlarında alınan, kayıt parası olarak alınan para konusunda konuştu. Hiçbir okulun ben kayıt parası vermek istemiyorum diyen velinin, okul tarafından kaydınızı yapmıyoruz deme durumu yoktur diye açıklamalarda bulundu. Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her yıl velilerin şikâyetçi olduğu ve bazı okulların ‘zorunlu’ hale getirdiği ‘kayıt parasına’ ilişkin konuştu. Anadolu Ajansı’nın ‘Editör Masası’na konuşan Selçuk, kayıt parasıyla ilgili olarak okul yönetimlerini uyararak şu mesajları verdi,

Veliler Ne Yapmalı ?

Okul görevlilerinin, veliler için eğer bağış yapmazsan kaydınızı gerçekleştiremeyiz deme lüksünün olmadığını belirtti. Bakan Selçuk zaten e-okul’a o çocuğun kaydı otomatik olarak yapılmış, bitmiş vaziyette. Yani velinin gidip de sıfırdan kayıt yaptırması söz konusu değil. Zaten o çocuk, o okula kayıtlı, e-okul’da bu var açıklamasında bulundu. Ama bazen bazı okullarımızda okul aile birlikleri ve okul yönetimleri okuldaki eğitimin kalitesinin yükselmesi için ekstra kurslar, dersler veya okulun fiziksel imkânlarını iyileştirme ve bahçesine yönelik bazı tasarımlar yapma ve benzeri iyileştirme çalışmaları için bağış talebinde bulunuyorlar.

Bazı velilerimiz imkânları dâhilinde buna sıcak da bakıyorlar ama bazı velilerimiz de ‘Bunu ben vermek istemiyorum’ diyor. Böyle bir durumda bizim okul yöneticilerimizin ‘Ben vermek istemiyorum’ denildiğinde ‘O zaman sizin kaydınızı yapmıyoruz’ deme durumu söz konusu değil. Çünkü yasal olarak bu mümkün değil. Özel sınıf iddialarına da değinen Selçuk, “Bunun mevzuata aykırılığı çok ortada, sosyolojik olarak da doğru değil ve okul içi çatışmalara, çalışma barışına olumsuz etki edebilecek bir durum bu” diye konuştu. Konuyla ilgili soruşturmaların tamamlandığını, gereken cezalandırmaların ve görevden almaların sürdüğünü belirtti.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu