Okul Servislerinde Denetim Sıkılaştı!

Okul Servislerinde Denetim Sıkılaştı! Okul servis araçlarına 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında sıkı denetim geliyor. İçişleri Bakanlığından gelen habere göre tüm il valilik ve kolluk kuvvetlerine 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı için Alınacak Trafik Tedbirleri konusunda talimat gönderilerek okul servis araçları arasında mevzuata uymaya servis şoförlerinin izin belgelerinin iptal edilebileceği belirtildi.

İçişleri Bakanlığı okul servis araçlarının trafik kazalarına karşı mücadele etmek ve taşımacılık işleminde disiplin sağlamak amacıyla servis araçlarına yönelik denetimlerini artırırken, okul servis araç sürücüleri ve öğrencilere yönelik eğitimlerine de devam ediyor. 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim yılında daha güvenli öğrenci taşımacılığı için Bakanlık, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında Alınacak Trafik Tedbirleri” konulu talimat yazısını Emniyet Genel Müdürlüğüne, Jandarma Genel Komutanlığı ve Valiliklere gönderdi.

Servis Aracında Her Koltuğa Emniyet Kemeri Şart

Servis Aracında Her Koltuğa Emniyet Kemeri Şart, gönderilen yazılı talimatta geçen bilgiler şöyle sıralanmaktadır. Buna göre “Okul giriş ve çıkış saatlerinde okul önlerinde, çevresinde ve güzergâhlarında trafik tedbirleri artırılacak. İl Milli Eğitim Müdürlükleriyle işbirliği içerisinde okul idareleri ile irtibata geçilecek, öğretmen, öğrenci ve veliler ile işbirliği içinde olunacak. Servis araçlarındaki rehber personel ile okullarda okul geçidi görevlisi olarak görevlendirilen öğretmen, öğrenci ve veliler, tespit ettikleri trafik kural ihlallerine ilişkin tutanak düzenleyebilecek. Bu tutanaklar ile trafik idari para cezası karar tutanağı düzenlenebilecek.

Trafik eğiticileri tarafından okullarda trafik güvenliği konusunda öğrencilere uygulamalı ve teorik dersler verilecek. Yaya önceliği trafik denetimleri artırılacak, yayalara ilk geçiş hakkını vermeyen sürücülere cezai işlem uygulanacak. Okul servis araçları mevzuata uygun olacak. Servis araçlarının camları sabit olacak, camlara renkli film yapıştırılmayacak.

Aracın her koltuğunda emniyet kemeri bulunacak ve bu kemerler kullanılabilir durumda olacak. Servis araçlarında en az 30 gün süreli kayıt yapabilen araç takip sistemi bulundurulacak. Taşıma hizmeti sırasında görüntü ve müzik sistemleri kullanılmayacak, taşıma sınırının üzerinde öğrenci taşınmayacak. Mevzuata uymayan servis şoförlerinin özel izin belgeleri iptal edilecek.”

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu